Benzyna E10 – co to jest i na jakie silniki uważać?

0
23
Benzyna E10

Wszyscy kierowcy korzystający z benzyny do swoich maszyn muszą liczyć się ze zmianą, która będzie obowiązywać stopniowo w całej Polsce od 1 stycznia 2024 roku. Stacje benzynowe będą sprzedawać benzynę z wyższą domieszką biokomponentu z atrybutem E10 zamiast obecnego E5. Co to właściwie oznacza? To proste, liczba ta wskazuje ilość bioskładnika zawartego w produkcie, podczas gdy do tej pory benzyna mogła zawierać do 5% bioskładnika, teraz limit został przesunięty i może zawierać do 10% bioskładnika.

Tym samym Polska będzie 19. krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Irlandii, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji i Holandii. Ponadto paliwo E10 jest również dostępne w Europie, między innymi w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Co oznacza E10 i co to jest bioskładnik?

E10 to oznaczenie rodzaju benzyny zawierającej do 10% etanolu, który zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Jest to biokomponent uzyskiwany na dwa sposoby:

  • 1. wytwarzanie biokomponentu odbywa się z surowców spożywczych, takich jak rzepak, kukurydza, zboża itp.
  • 2. biokomponent wytwarzany jest głównie z surowców niespożywczych, takich jak rośliny drzewiaste, celuloza, plastik, odpady komunalne itp.

Które silniki mogą być zasilane benzyną E10?

Dla większości zwykłych kierowców nic się nie zmienia i nie muszą się o nic martwić. Ten rodzaj paliwa może być stosowany we wszystkich nowszych samochodach bez żadnych problemów, a w większości przypadków samochody te mają już etykietę na korku zbiornika zalecającą stosowanie tego paliwa. Różni się to w zależności od firmy samochodowej, ale ogólnie można bezpiecznie powiedzieć, że paliwo to może być stosowane we wszystkich samochodach zbudowanych od 2005 roku, które spełniają normę Euro 4.

Jeśli nie masz pewności, czy Twój pojazd jest kompatybilny z benzyną E10, kliknij link e10.klimat.gov.pl, wprowadź informacje o pojeździe, a następnie sprawdź kompatybilność.

Na jakie silniki może mieć wpływ benzyna E10?

Kierowcy powinni najbardziej uważać na („wybieram ten model ze względu na jego niesłabnącą popularność”) Skodę Felicię z silnikami 1.3 OHV 40kW i 50kW oraz wszystkie starsze modele wprowadzone na rynek przed 2001 rokiem. Alternatywą dla starszych modeli samochodów może być benzyna Natural 98, która powinna być nadal dostępna.

Jeśli jednak posiadasz samochód wyprodukowany około 2001 roku lub wcześniej, lub pierwsze silniki benzynowe turbo Grupy Volkswagen, nie jest złym pomysłem sprawdzenie u mechaników lub w Internecie informacji na temat możliwości tankowania benzyny E10.

Zwiększona ostrożność w przypadku samochodów zabytkowych i sprzętu ogrodniczego

Jeśli wlejesz to paliwo do zabytkowego samochodu, upewnij się, że nie pozostawisz go tam przez dłuższy czas. Jeśli to zrobisz, zalecam spuszczenie paliwa lub uruchomienie go na 100-oktanowym paliwie przed ponownym uruchomieniem. Spuszczanie paliwa i tankowanie jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Niestety, żadne z dotychczas sprzedawanych paliw nie zawiera dodatków do zaworów tych samochodów i starych materiałów uszczelniających stosowanych w silnikach. Dlatego zdecydowanie zalecam stosowanie dodatków zaprojektowanych w celu poprawy wydajności mieszanek benzynowych dla tych modeli. To samo dotyczy sprzętu ogrodniczego, chociaż producenci to zalecają, ale z ręką na sercu większość z nas tego nie robi, więc pamiętaj o tym zadaniu bardziej niż wcześniej.

benzyna E10

Biosolidy i ich wpływ na zużycie paliwa?

Teoretycznie, im więcej biosolidów zawiera benzyna, tym niższa będzie również jej wartość opałowa, a wraz z tym wzrost zużycia paliwa o kilka procent, co w rzeczywistości może być wzrostem zużycia tylko o około jedną dziesiątą.

Silnik gaźnikowy i biokomponent

Silniki gaźnikowe, czy to w motocyklach, czy w sprzęcie ogrodniczym lub starych samochodach, poniosą ciężar wzrostu zużycia biopaliwa. Ponieważ silniki te nie mają sondy lambda ani jednostki sterującej do regulacji wtrysku paliwa, mogą działać nieregularnie i nie osiągać pełnej mocy. Ponadto etanol zawarty w benzynie może wytrawić uszczelkę gaźnika, czyniąc ją bezużyteczną. Ponadto, jak wspomniano powyżej, maszyna będzie potrzebowała więcej czasu na rozgrzanie się do temperatury roboczej. Etanol zwiększa również ryzyko korozji.

Wilgotność powietrza będzie większym wrogiem

Ze względu na zawartość tych składników w benzynie, ulegnie ona szybszej degradacji z powodu większego wchłaniania wilgoci z powietrza, dlatego należy zadbać o dobre uszczelnienie przechowywanego paliwa. W ostateczności można również zastosować dodatek, który pomoże dłużej zachować paliwo. Profesjonalnie substancje te nazywane są stabilizatorami.

Co to jest FFV (Flexi fuel vehicle) i FFC (Flexi fuel cars)?

Skróty te odnoszą się do nowych pojazdów, które mogą być zasilane zarówno czystą benzyną, jak i wyższym procentem paliwa etanolowego lub E85. Producent zaleca jednak przechowywanie tego paliwa tylko przez 2 miesiące.

Europejski Zielony Ład (Europien Green Deal)

Wszystkie te działania powinny ograniczać ślad węglowy i emisję w ramach tzw. „Zielonego Ładu”. Niektóre kroki są łatwe do zrozumienia, inne mogą sprawić, że będziesz płakać. Zaskakujące jest to, że brakuje nam nasadzeń wielu obszarów leśnych, które pełnią rolę naturalnego filtra powietrza. Mogą to być proste kroki, ale czasami proste mogą być bardziej skuteczne niż wszystkie złożone środki. Uważam, że „klękanie” przed kierowcami, gdy z drugiej strony mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem statków i samolotów, jest całkowitym absurdem. Moim zdaniem ten krok nie tylko będzie miał minimalny wpływ na środowisko, ale ze względu na coraz bardziej rygorystyczne standardy ekologiczne dosłownie zacznie dusić przemysł motoryzacyjny i gospodarkę wielu krajów Europy.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Czym różni się benzyna E10 od dotychczas stosowanej benzyny E5?

Benzyna E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie 5% objętości bioetanolu, podczas gdy benzyna E10 zawiera maksymalnie 10% objętości bioetanolu.

Czy obecnie można kupić benzynę, która nie zawiera bioetanolu?

W Polsce można kupić benzynę 95, która zawiera eter etylo-tert-butylowy wytworzony z bioetanolu zamiast bioetanolu jako biokomponentu. Benzyny, które nie zawierają żadnych bioskładników (bioetanolu i/lub eterów) nie są dostępne w Polsce od wielu lat.

Jak rozpoznać benzynę E10 podczas tankowania na stacji benzynowej?

Wszystkie dystrybutory benzyny E10 (dystrybutory i pistolety dystrybutorów) będą oznaczone naklejką „E10” zgodnie z obowiązującymi przepisami, informując graficznie klienta o takiej konieczności. Należy upewnić się, że benzyna E10 może być używana w pojeździe zgodnie z warunkami określonymi w instrukcji obsługi pojazdu lub instrukcji producenta pojazdu.

Źródło gov.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj