Cena za kilometr samochodu elektrycznego. Ile zapłacisz?

0
74
Ile kosztuje ładowanie samochodu na stacjach publicznych

Jedną z głównych zalet zakupu samochodu elektrycznego są niższe koszty eksploatacji. Teoretycznie więc za jazdę samochodem elektrycznym powinno się płacić mniej niż za jazdę konwencjonalnym samochodem z silnikiem spalinowym. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie inne czynniki wchodzą w grę? Oblicz z nami, jaki jest koszt przejechania jednego kilometra samochodem elektrycznym.

Cena za kilometr w przypadku samochodu elektrycznego powinna być lepsza niż w przypadku samochodu konwencjonalnego. Po pierwsze, istnieją stacje, na których można ładować za darmo. Po drugie, energia elektryczna jest tańsza niż benzyna od wielu lat. Jest jednak mały haczyk.

Kilka słów o darmowym ładowaniu samochodów elektrycznych. Tak, istnieją stacje, które umożliwiają ładowanie bez konieczności płacenia. Znajdują się one głównie przy sklepach, restauracjach, obiektach sportowych itp. Jest to mały chwyt marketingowy mający na celu przyciągnięcie klientów.

Po prostu w przyszłości takich miejsc będzie raczej mniej niż więcej. Infrastruktura jest budowana, rynek w jakiś sposób działa i, z ręką na sercu, jest to usługa jak każda inna. Niewielu sprzedawców pozwoli ci doładować konto, nie widząc w tym zysku. Często jest to wymóg, aby przynajmniej kupować lokalnie. Jednocześnie widzimy, że wiele darmowych stacji ładowania zaczyna pobieraćopłaty.

Do tego dochodzi problem cen energii. Znalazło to również odzwierciedlenie w cenach ładowania na publicznych stacjach ładowania. Przyjrzyjmy się teraz, jaki jest koszt przejechania jednego kilometra przez samochód elektryczny, a zatem ile płacimy za jego eksploatację. Może nawet w porównaniu do konwencjonalnego samochodu.

Co wpływa na cenę za kilometr

Zanim przejdziemy do liczb, musimy ostrzec, że jest to nieco skomplikowane. Głównie dlatego, że napotkasz stacje ładowania, które różnią się ceną. Ponadto zużycie paliwa wzrasta przy wyższych prędkościach, przy włączonym ogrzewaniu, klimatyzacji itp. Do tego dochodzi ładowanie w domu – to też się różni, ponieważ wszyscy mamy nieco inne ceny za kW.

Cena ładowania samochodu

Jaka jest cena za kilometr dla samochodu elektrycznego podczas ładowania w domu?

  1. Najpierw musisz dowiedzieć się, jakie jest zużycie samochodu elektrycznego. Producenci zazwyczaj podają wartość za 100 km. Średnie zużycie wynosi od 13 do 25 kWh na 100 km.
  2. Następnie dowiedz się, jaka jest cena za kWh. Obecnie wielu z nas płaci już około 0,77 zł za kWh.
  3. Zatem 0,77 × 25 = 19,25 zł za 100 km.
  4. Następnie wystarczy podzielić kwotę za 100 km przez 100, aby uzyskać cenę za km. 19,25/100 = 0,1925 zł.

Średnie zużycie paliwa różni się w zależności od tego, gdzie częściej jeździmy samochodem.

  • ruch miejski – zużycie około 14,5 do 15 kWh,
  • poza miastem – zużycie około 13 kWh,
  • na autostradzie – 20 kWh.

Czyliza 1 km z domowym ładowaniem, gdy prąd kosztuje 0,77 zł za kWh, zapłacimy jakieś 19,25 zł. Porównując to z samochodem z silnikiem spalinowym, teoretycznie powinno nas to kosztować taniej (o ile prąd znowu nie zdrożeje).

Przy cenie benzyny ok. 7 zł i zużyciu 6 litrów na 100 km wyliczamy, że 6 × 7 = 42. Czyli 42 zł za 100 km. Czyli jakieś 0,42 zł za km. Tak, samochód elektryczny jest tańszy.

Zużycie samochodów elektrycznych jest zwykle niższe w rzeczywistości, obliczyliśmy najwyższe średnie zużycie. Mimo to możemy uogólnić nasze obliczenia. Faktem jest, że nawet cena benzyny idzie ostatnio w górę i w dół. A raczej w górę. Tak więc jazda samochodem elektrycznym powinna być tańsza.

Dużym minusem jest degeneracja baterii i fakt, że jest ona naprawdę droga. Jednocześnie samochody elektryczne mają wyższe zużycie opon. Oczywiście wysoka cena zakupu również działa na niekorzyść. Nawet najtańszy samochód elektryczny jest nieosiągalny dla większości ludzi.

Co więcej – nie zawsze jest możliwe ładowanie w domu. Ile kosztuje ładowanie w miejscu publicznym? I czy nawet wtedy cena za kilometr jest tego warta?

Ładowanie samochodu

Koszt za kilometr podczas ładowania samochodu elektrycznego w miejscach publicznych

W publicznych punktach ładowania można spotkać się z różnymi cenami i różnymi rodzajami cenników. Mało prawdopodobne jest jednak znalezienie oferty poniżej 1 zł za kWh. Mówimy tutaj o prądzie zmiennym.

Jeśli chcesz skorzystać z ekspresowego i najszybszego możliwego ładowania, na stacji ładowania prądem stałym zapłacisz około 1,3 zł do 2,5 zł za kWh. Pamiętaj, że oprócz tych kosztów ładowania pobierana jest również opłata czasowa za parkowanie.

Ile więc kosztuje ładowanie?

Samochód z baterią 60 kWh i zasięgiem około 350-370 km może kosztować około 60-65 zł w tańszym wariancie i do 150-160 zł w droższym na najszybszej stacji.

Jak widać, cena za kilometr może być taka sama jak w domu, ale też wyższa. Zależy to więc od tego, gdzie zdecydujemy się doładować, czy jesteśmy zarejestrowani itp. Więcej o cenach pisaliśmy w artykule Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego.

Często zadawane pytania

Jak zmienia się średnie zużycie paliwa?

rednie zużycie paliwa różni się w zależności od tego, gdzie częściej jeździsz. Ogólnie rzecz biorąc, w ruchu miejskim zużycie wynosi około 14,5 do 15 kWh, poza miastem około 13 kWh, a na autostradzie nawet 20 kWh.

Jakie jest średnie zużycie samochodu elektrycznego?

Średnie zużycie paliwa wynosi od 13 do 25 kWh na 100 km.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj