Ogranicznik prędkości: do czego służy i jak działa?

0
56
Ogranicznik prędkości

Ogranicznik prędkości jest jednym z elementów wspomagających kierowcę. Jego główną funkcją jest zapobieganie przekraczaniu przez kierowcę dozwolonej prędkości w danym miejscu.

W maju 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Unii Europejskiej, zgodnie z którym nowe samochody muszą być wyposażone w ogranicznik prędkości. Nowa zasada została opracowana przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu.

Celem jest stworzenie bezpieczniejszych dróg i zmniejszenie liczby wypadków. Jest to możliwe dzięki kilku nowym obowiązkowym elementom wyposażenia, w które będą wyposażone samochody produkowane w UE, aby wspierać kierowcę. Ogranicznik prędkości jest jednym z nich.

Czym jest ogranicznik prędkości?

Podobnie jak adaptacyjny tempomat, funkcja ta została opracowana w celu zwiększenia bezpieczeństwa jazdy i regulacji prędkości. Jednak w przeciwieństwie do tempomatu, nie współpracuje ona z układem hamulcowym ani w żaden sposób nie skanuje sytuacji przed Tobą. Działa na nieco innej zasadzie.

Ogranicznik prędkości (inaczej znany jako inteligentny ogranicznik prędkości ISA = Intelligen Speed Assist) to urządzenie, które wybiera maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się samochód. Jest to dość zaawansowane oprogramowanie. Ocenia ono dane z systemu kamer i GPS. Dzięki temu sprawdza, gdzie aktualnie się znajdujesz i odpowiednio dostosowuje ograniczenie prędkości. Może je łatwo podnosić i obniżać samodzielnie, bez interwencji użytkownika.

Na podstawie danych wejściowych elektronika reguluje moc silnika – tj. w razie potrzeby ogranicza dopływ paliwa przy wysokich obrotach. A to wpływa na prędkość. Tak więc w rzeczywistości jeździsz zgodnie z prawem i nie musisz martwić się o system punktowy. Czy tego chcesz, czy nie.

Z drugiej strony, gdy jesteś na autostradzie, z pewnością nie spowolni cię, nie pozwalając ci jechać powyżej 50 km/h. Jego głównym zadaniem jest po prostu powstrzymanie Cię przed przekroczeniem dozwolonej prędkości w danym obszarze. Nie jest to zakaz przekraczania prędkości na całym obszarze gminy.

Od maja 2022 r. wszystkie nowe samochody w sprzedaży będą obowiązkowo wyposażone w inteligentny ogranicznik prędkości. Ostatecznie jednak trafi on do wszystkich sprzedawanych samochodów, począwszy od maja 2024 r. Badania sugerują, że inteligentny ogranicznik prędkości zmniejszy liczbę wypadków o 30%. To jedna pozytywna rzecz. Innym jest to, że chroni przed mandatami za przekroczenie prędkości.

Czy można wyłączyć ogranicznik prędkości?

Na szczęście ten system nie jest komendą, której pociąg nie wykonuje. Przynajmniej na razie. Cóż, po pierwsze, można go „wcisnąć”. W praktyce wygląda to następująco. W razie potrzeby mocno wciskamy przepustnicę i pokonujemy opór ciśnieniowy przełącznika. Ogranicznik prędkości wyłącza się na chwilę i przyspieszamy. Ale gdy tylko zdejmiesz nogę z pedału i zwolnisz, aktywuje się ponownie. Ponadto, gdy jedziesz szybciej, stale sygnalizuje dźwiękowo, że przekraczasz limit.

Ogranicznik prędkości można całkowicie dezaktywować podczas przeglądu. Chociaż będzie on obowiązkowy w nowych samochodach, na razie Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu zezwoliła kierowcom na jego wyłączenie. Oczywiście z czasem ulegnie to zmianie. Unia Europejska wprowadza większość przepisów stopniowo, aby ludzie mogli się do nich przyzwyczaić.

Należy uważać z całkowitym wyłączaniem ogranicznika prędkości. Problem dotyczy nieautoryzowanych warsztatów samochodowych. Jeśli wyłączysz go w nieautoryzowanym warsztacie, może się okazać, że producent nie zaakceptuje naprawy gwarancyjnej, jeśli zajdzie taka potrzeba, lub może całkowicie unieważnić gwarancję. W końcu z ich punktu widzenia jest to „nieautoryzowana” interwencja. W najgorszym przypadku źle przeprowadzona dezaktywacja tego urządzenia może nawet doprowadzić do uszkodzenia pojazdu i zagrozić bezpieczeństwu użytkownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj