Jak ładować samochód elektryczny? Przewodnik od A do Z

0
74
Jak ładować samochód elektryczny

Gdzie mogę naładować samochód elektryczny? Nie tylko w domu i na publicznej stacji ładowania. Niektórzy ładują na przykład w siedzibie pracodawcy lub podczas zakupów w centrum handlowym. Co należy wiedzieć o ładowarkach? Przyjrzyjmy się temu.

Jak ładować samochód elektryczny

Pojemność akumul atora zmniejsza się o około 1 do 4% rocznie z powodu starzenia się, w zależności od modelu. Prawidłowe ładowanie jest warunkiem wstępnym długiej żywotności baterii. Nie chodzi tylko o sam proces, ale także o ładowarki i stacje ładowania, z których korzystasz.

Upewnij się, że bateria nie rozładowuje się zbyt mocno, ale też nie ładuj jej do maksimum. Całkowite rozładowanie i naładowanie nie jest dobre. Stwierdzono, że optymalny stan naładowania wynosi 80%. A potem nie chcesz, aby poziom spadł do 20%. Następnie należy ponownie naładować do 80%. Większość samochodów elektrycznych ma bezpiecznik, dzięki któremu po naładowaniu do 80% zacznie ładować się wolniej.

Oczywiście od czasu do czasu można ładować do maksimum. Mówimy tu głównie o ładowaniu długoterminowym. Ale jeśli masz przed sobą długą podróż i musisz mieć pewność, że dotrzesz do następnej stacji ładowania, po prostu naładuj do pełna.

Deska rozdzielcza będzie jednak nieco wprowadzać w błąd w tym względzie – często zdarza się, że nawet jeśli pokazuje 100% naładowania, w rzeczywistości nie jesteś naładowany w 100%. Akumulator zachowuje pewną rezerwę ze względów bezpieczeństwa (aby nie skracać jego żywotności). To samo dotyczy rozładowanego akumulatora, jeśli na desce rozdzielczej widnieje 0%, zwykle ma on jeszcze pewną rezerwę.

Faktem jest również, że ładowanie do 100% jest niekorzystne czasowo. Górne dwadzieścia procent jest wypełnione zmniejszoną mocą, więc będziesz czekać znacznie dłużej na pełne naładowanie. W miejscach publicznych możesz już przeszkadzać i blokować ładowarki dla innych.

Ładowanie prądem zmiennym i stałym – co właściwie oferują stacje ładowania?

 • Ładowanie prądemprzemiennym = ładowanie prądem zmiennym. Prąd przemienny wychodzi ze skrzynki ściennej, gniazdka lub stacji ładującej, a wbudowana ładowarka musi przekształcić go w prąd stały. Ładowanie prądem przemiennym jest wolniejsze i bardziej przyjazne dla baterii.
 • Ładowanie prądemstałym jest szybsze i wykorzystuje prąd stały. Ładowanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Podczas tankowania w miejscu publicznym najlepiej jest szukać ładowania prądem stałym.
 • Inną opcją jest ładowanie HPC (i UFC), które są ultraszybkimi ładowarkami. Ładują one również prądem stałym, tak jak opcja DC. Są to publiczne stacje ładowania, zwykle najszybsze, ale też najdroższe. Nie ma ich jeszcze zbyt wiele.
Ładowanie samochodu elektrycznego

Różnice między ładowarkami pokładowymi

W przypadku ładowarek pokładowych należy zwrócić uwagę na ich moc. Moc ładowarki i stacji ładującej powinna być jak najbardziej zbliżona, ponieważ samochód jest ładowany tylko taką mocą, jaką mogą obsłużyć ładowarki pokładowe. Mówimy teraz o ładowaniu prądem przemiennym.

Dostępne są ładowarki o mocy 3,6 kW, 7,2 kW, 11 kW lub 22 kW. Niższe moce wyjściowe dotyczą głównie ładowarek do tańszych samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Nowe samochody elektryczne mają ładowarki pokładowe o mocy 7,2 lub 11 kW.

Jeśli więc ładujesz na stacji, która ma wyższą moc znamionową niż ładowarka pokładowa, będziesz ograniczony przez tę ładowarkę.

W przypadku stacji szybkiego ładowania (ładowanie prądem stałym) nie musisz się martwić o to, jaką ładowarkę posiadasz. W rzeczywistości zapewniają one prąd stały. Samochód nie musi go konwertować, więc nie jest ograniczony przez ładowarkę pokładową.

Ile to kosztuje?

W domu koszt zależy od tego, ile płacisz za energię elektryczną. Na stacjach publicznych ceny są obecnie wyższe nawet o 13%.

Na polskim rynku działa do 5 dostawców energii elektrycznej. Różnice w cenach między nimi są niewielkie lub żadne. Ponieważ w dzisiejszych czasach nierzadko zdarza się, że ktoś płaci nawet 0,55 zł za kWh, różnica nie jest tak duża. Jeśli zarejestrujesz się u operatorów stacji ładowania i opłacisz jakąś formę członkostwa, będziesz ładować taniej. Więcej w artykule Cena ładowania samochodu elektrycznego. Spodziewaj się jednak, że ceny będą się zmieniać. Dzisiejsze czasy są dość nieprzewidywalne, jeśli chodzi o ceny energii.

W miejscach publicznych wyższe ceny są jednak regułą. Innym problemem jest to, że nigdy nie można mieć pewności, że będzie miejsce. Być może wszystkie stacje ładowania będą pełne. A wtedy nie masz szczęścia, musisz czekać. Albo znaleźć inne miejsce do ładowania.

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Jak długo trwa ładowanie w domu? Zwykle całą noc lub dłużej. Zależy to w dużej mierze od stanu akumulatora.

Czas ładowania samochodu elektrycznego można obliczyć, dzieląc dostępną pojemność akumulatora w kWh przez moc gniazdka domowego (na przykład rozładowany akumulator 32,2 kWh / gniazdko domowe 2,3 kW = 14 godzin).

W miejscach publicznych ładowanie jest zwykle szybsze, być może w ciągu kilkudziesięciu minut. Zależy to jednak od rodzaju ładowarki pokładowej i mocy stacji lub od tego, czy jest to stacja szybkiego ładowania. Uważaj na hybrydy plug-in i samochody elektryczne z ładowarkami o niskiej mocy. Ich ładowanie zajmie tyle samo czasu, co w domu, nawet w przypadku stacji AC o większej mocy.

Prędkość ładowania wpłynie również na moc, z jaką może sobie poradzić sam pojazd elektryczny/hybryda. Jeśli ładujesz samochód ze stacji ładowania o mocy 100 kW, a pojazd może zużywać tylko 50 kW, będzie on ładowany z mocą 50 kW.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Jak ładować samochód elektryczny w domu

W domu nie obejdzie się bez opcjonalnego kabla do ładowania sieciowego, który umożliwia ładowanie z gniazdka 230 V. Należy liczyć się z tym, że ładowanie będzie powolne. Szybsze ładowanie oferują trójfazowe gniazda 400 V (do 11 kW). Ale uwaga, gniazda trójfazowe nie zawsze są obsługiwane przez ładowarkę pokładową.

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

 1. W domu podłącz kabel ładujący do gniazdka, a złącze ładowarki do pojazdu.
 2. Zamknij pojazd kluczykiem i rozpocznie się proces ładowania.

Ładowanie ze stacji ładowania

Inną alternatywą jest stacja Wallbox. Stacje Wallbox są instalowane w garażach. Jeśli więc masz na przykład dom z własnym garażem, jest to idealne rozwiązanie. Ładowanie ze stacji Wallbox jest wygodniejsze i szybsze niż ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka 230 V. Oferuje moc wyjściową do 22 kW.

Ładowanie ze stacji Wallbox:

 1. Bierzesz wtyczkę,
 2. podłączasz wtyczkę,
 3. blokujesz samochód,
 4. następnie odblokowujesz i gotowe.

Ładowanie z sieci publicznej

Gdzie mogę ładować wszędzie?

Wraz ze wzrostem liczby samochodów elektrycznych rośnie również infrastruktura ładowania.

 • Publiczne stacje ładowania
 • Na publicznych parkingach w centrach miast
 • Na parkingach centrów handlowych – supermarkety i centra handlowe budują stacje ładowania na parkingach. Podczas zakupów samochód naładuje się na około jeden lub dwa dni jazdy po mieście.
 • Na autostradach i wokół głównych arterii komunikacyjnych – obecnie trwają prace nad budową infrastruktury stacji szybkiego i ultraszybkiego ładowania. Nie jest to jeszcze idealne rozwiązanie, ale z roku na rok jest coraz lepiej.
 • W obszarach hotelowych i rekreacyjnych
 • Garaże, stacje benzynowe

Na stronie swiatoze.pl można znaleźć mapę stacji ładowania. Zapoznaj się z nią, przyda się podczas podróży. Inną opcją są aplikacje takie jak PlugShare, ChargePoint, EV Klub Polska czy Chargemap. Niektóre z nich mogą znaleźć stacje, w których można ładować za darmo. Czasami bezpłatne ładowanie jest uzależnione od zakupu w sklepie itp. Więcej w artykule Ładowanie samochodu elektrycznego za darmo.

Ładowanie samochodu elektrycznego w siedzibie pracodawcy

Jeśli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu lub w budynku należącym do wspólnoty właścicieli, ładowanie może się nieco skomplikować. Infrastruktura ładowania nie jest jeszcze w pełni zbudowana, więc prawdopodobnie nie znajdziesz stacji ładowania poza domem. Jak to zrobić?

Prawdopodobnie najprostszym rozwiązaniem byłoby ładowanie w siedzibie pracodawcy, jeśli zezwala on na ładowanie (na przykład zbudował stacje ładowania w pobliżu miejsca pracy). Samochód elektryczny ładowałby się w godzinach pracy. Oczywiście nie musiałbyś ładować codziennie. Jeśli odległość dojazdu do pracy wynosi około 50 km, wystarczy ładowanie raz w tygodniu.

Często zadawane pytania

Jak ładować samochód elektryczny?

Można ładować w domu lub w miejscach publicznych. Można również ładować w siedzibie pracodawcy lub podczas zakupów. Stacje ładowania można również znaleźć w restauracjach, na boiskach sportowych itp.

Jakie są rodzaje stacji ładowania/ładowarek?

Stacje oferują ładowanie AC, DC i HPC. W przypadku prądu przemiennego jesteś ograniczony mocą ładowarki pokładowej. W pozostałych przypadkach nie. Ładowanie AC odbywa się również w warunkach domowych z gniazdka ściennego.

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

W przypadku ładowania prądem zmiennym należy spodziewać się ładowania przez noc lub dłużej. Szybkie ładowarki i ultraszybkie ładowarki mogą to zrobić w ciągu kilku lub kilkudziesięciu minut. Zależy to również od pojemności i poziomu rozładowania akumulatora.

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Z gniazdka 230 V lub gniazdka trójfazowego. Inną opcją jest wallbox.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj