Jak skutecznie usuwać plamy z oleju napędowego z ubrań, aby ich nie uszkodzić?

0
147
Jak skutecznie zmyć olej z ubrań

Może o tym wiesz? Chwila nieuwagi podczas tankowania i problem już jest. Usuwanie plam smaru z oleju napędowego z odzieży może być trudnym zadaniem, ale dzięki kilku najlepszym praktykom i właściwemu podejściu można osiągnąć udane rezultaty. W naszym artykule podpowiemy, jak to zrobić i czego unikać.

Szybka reakcja jest kluczowa

Jeśli olej napędowy dostanie się na ubrania, ważne jest, aby działać tak szybko, jak to możliwe. Należy spróbować usunąć nadmiar oleju napędowego. Dlatego najlepiej jest przycisnąć starą szmatkę, ręcznik papierowy lub gąbkę do plamy, aby wchłonąć olej napędowy z dala od ubrania. Zminimalizuje to wnikanie plamy we włókna tkaniny.

Najpierw usuń plamę poprzez pranie ręczne

Zanim w ogóle będziesz chciał wyprać ubranie, musisz usunąć plamę z tłuszczu ręcznie! Jeśli włożysz ubranie do pralki z taką plamą, pralka może ulec uszkodzeniu. Dlaczego? Proces prania uwalnia tłuszcz z oleju napędowego, który następnie stopniowo dostaje się do wnętrza pralki, gdzie osadza się i pozostawia nieprzyjemny zapach.

Powtórz pranie ręczne kilka razy

Spróbuj usunąć plamę tak bardzo, jak to możliwe ręcznie. Istnieje wiele różnych sposobów usuwania plam z tłuszczu, ale niektóre nie są skuteczne przy pierwszej próbie, więc należy powtórzyć proces prania ręcznego i usuwania plam kilka razy.

Benzyna techniczna

Olej napędowy pozostawia tłuste plamy, dlatego konieczne jest ich usunięcie za pomocą odpowiedniego produktu. W przypadku ręcznego usuwania plam z oleju napędowego najskuteczniejszym rozwiązaniem jest benzyna techniczna. Nafta jest doskonałym środkiem odtłuszczającym. Należy jednak uważać, aby nie pomylić benzyny ciężkiej ze zwykłą benzyną, która nie będzie tak skuteczna.

Benzyna techniczna jest powszechnie dostępna w sklepach z farbami, sprzętem i podobnych miejscach. Należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z benzyną ciężką, ponieważ jest ona lotna. Unikaj źródeł elektryczności, zapalonych papierosów lub ognia.

Jak to wyczyścić? Dokładnie pokryj rozlany olej napędowy benzyną lakową. Następnie weź ubranie w dłoń i wyszoruj plamę tak, jak jesteś przyzwyczajony do prania ręcznego. Nie bój się dodać ciśnienia lub więcej benzyny, krótko mówiąc, w razie potrzeby. Kontynuuj ten proces, aż większość oleju napędowego zostanie usunięta.

Instrukcje dotyczące usuwania oleju z ubrań

Detergent lub płyn do mycia naczyń

Jeśli nie masz benzyny i nie masz ochoty biec do sklepu po małą plamę z oleju napędowego, możesz spróbować użyć proszku do prania, aby usunąć plamę. Nałóż detergent na zabrudzony obszar i delikatnie pocieraj, podobnie jak w przypadku prania ręcznego. Kontynuuj ten proces, aż uda ci się usunąć większość smaru.

Podobnie skuteczny może być detergent do mycia naczyń. Produkty te zostały zaprojektowane z myślą o skutecznym usuwaniu tłuszczu, a zatem poradzą sobie również z plamami z oleju napędowego. Ważne jest jednak, aby wybrać wysokiej jakości wariant detergentu. Nałóż go bezpośrednio na plamę i ponownie potraktuj ją ręcznie, tak jak w przypadku czyszczenia ręcznego.

Mydło żółciowe lub jeleń

Jeśli plamy pozostaną, możesz użyć mydła żółciowego lub mydła jelenia, aby usunąć ostatni tłuszcz, ale także nieprzyjemny zapach.

Soda oczyszczona, cytryna lub ocet

Może się zdarzyć, że plama nie zniknie lub po prostu chcesz wypróbować naturalne opcje czyszczenia. Wypróbuj sodę oczyszczoną. Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą, aby uzyskać pastę, nałóż ją na dotknięty obszar i rozprowadź ręcznie, aby dostać się do włókien tkaniny. Umyj sodę oczyszczoną w wodzie.

Następnie zanurz dotkniętą część ubrania w roztworze octu, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach.

Ostatnią opcją do wypróbowania jest cytryna. Jej sok ma zdolność usuwania plam. Wystarczy skropić nim dotknięty obszar i ponownie wykonać delikatne pranie ręczne.

Chemiczne środki czyszczące dostępne na rynku

Jeśli jesteś zwolennikiem czyszczenia na sucho, z przyjemnością dowiesz się, że na rynku dostępnych jest wiele różnych specjalistycznych środków do czyszczenia plam, które działają odpowiednio.

Pierz ubrania w pralce

Najważniejszą kwestią do zapamiętania jest to, że ubrania zabrudzone olejem napędowym nie powinny być prane z innymi ubraniami! Jeśli zapach oleju napędowego utrzymuje się po praniu, nie należy suszyć ubrań w suszarce bębnowej! Wynika to z faktu, że nadmierne ciepło generowane przez suszarkę może zapalić olej, podpalając ubrania.

Gdy proces prania ręcznego zostanie zakończony, a plama z oleju napędowego zostanie prawie usunięta, można włożyć ubrania do pralki. Wypierz ubrania w temperaturze co najmniej 60 stopni i dodaj detergent oraz płyn do płukania tkanin. Ten krok powinien zdecydowanie usunąć plamę, a także wyeliminować nieprzyjemny zapach.

Jak usunąć olej z ubrań

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy materiał może reagować inaczej, dlatego zaleca się przetestowanie na małym i niewidocznym kawałku tkaniny przed użyciem jakiejkolwiek metody. Jeśli nie masz pewności, możesz rozważyć skonsultowanie się na przykład z pralnią chemiczną, która będzie w stanie poradzić sobie z plamą.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jak skutecznie usunąć plamy z oleju napędowego z ubrań?

Jeśli olej napędowy dostanie się na ubrania, ważne jest, aby działać tak szybko, jak to możliwe. Dlatego najlepiej jest przycisnąć starą szmatkę, ręcznik papierowy lub gąbkę do plamy, aby wchłonąć olej napędowy z ubrania. Następnie użyj benzyny technicznej, aby nanieść ją na plamę smaru i wyszoruj ją ręcznie. Po usunięciu plamy można włożyć ubrania do pralki.

Jak prać ubrania z oleju napędowego w pralce?

Gdy proces prania ręcznego zostanie zakończony, a plama z oleju napędowego zostanie prawie usunięta, można włożyć ubrania do pralki. Pierz ubrania w temperaturze co najmniej 60 stopni i dodaj detergent, a także płyn do płukania tkanin. Ten krok powinien zdecydowanie usunąć plamę, a także wyeliminować nieprzyjemny zapach.

Na co uważać podczas prania ubrań z olejem napędowym?

Pamiętaj, że ubrania poplamione olejem napędowym nie powinny być prane z innymi ubraniami. Jeśli zapach oleju napędowego utrzymuje się po praniu, nie należy suszyć ubrań w suszarce! Wynika to z faktu, że nadmierne ciepło generowane przez suszarkę może zapalić olej, podpalając ubrania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj