Mandaty drogowe w Chorwacji – ile zapłacisz?

0
100
Mandaty drogowe w Chorwacji

Mandaty w Chorwacji mogą zrujnować wakacje. Policjanci nie są nieprzyjaźni, ale latem to pracowity okres i w kraju pełnym turystów muszą dbać o porządek, dlatego uczciwie sprawdzają przepisy ruchu drogowego. Jakie są najczęstsze wykroczenia, ich taryfikator i jak za nie zapłacić?

Obcokrajowcy powodują w tym bałkańskim kraju setki wypadków drogowych rocznie. Liczba wykroczeń jest oczywiście wielokrotnie wyższa. Spodziewaj się, że podróżując do Chorwacji będziesz postrzegany jako obcokrajowiec, dlatego stróże prawa raczej nie będą wobec Ciebie pobłażliwi.

W Chorwacji obowiązuje system punktowy. Jeśli podczas pobytu zostaniesz oflagowany, dostaniesz zakaz prowadzenia pojazdów. Zakaz ten obowiązuje tylko na terenie Chorwacji.

Oprócz mandatów za przekroczenie prędkości w Chorwacji, Polacy często dostają mandaty za złe parkowanie. Ale to nie jedyna rzecz, na której skupia się policja. Wszystko omówimy w poniższym artykule. Nie zapominajcie również o opłatach za przejazd autostradami, w tym kraju są one załatwiane w formie opłat za przejazd.

EURO vs HRK

Obecnie w Chorwacji można płacić mandaty (i wszystko inne) zarówno w kunach chorwackich, jak i w euro. Kraj przechodzi na wspólną walutę Unii Europejskiej i w tym roku jest okres, w którym obowiązują jeszcze obie waluty jednocześnie. Jednak do 2024 roku w kraju będzie można płacić tylko w euro.

Najczęściej spotykane mandaty w Chorwacji

Mandaty za przekroczenie prędkości w Chorwacji

Limity prędkości są nieco niższe na autostradach i drogach dla pojazdów mechanicznych w Chorwacji. Oznacza to maksymalnie 50 km/h w mieście, 90 km/h poza miastem, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu i 130 km/h na autostradzie.

Kilka lat temu mandaty za przekroczenie prędkości w Chorwacji zaostrzyły się. Minimalny mandat to 300 HRK, czyli jakieś 40 EUR. Taryfikator wygląda następująco:

  • przekroczenie prędkości poza miejscowością 500 do 15 000 HRK, czyli 70 do 2000 EUR (w zależności od wagi wykroczenia),
  • przekroczenie prędkości w gminie 300 do 20 000 HRK, czyli 40 do 2700 EUR.

Jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w gminie, możesz zostać skazany na karę do 60 dni pozbawienia wolności.

Jeśli zdarzy się, że podczas kontroli natkniecie się na policję, możecie zostać ukarani dodatkową grzywną w wysokości od 3000 do 7000 HRK, czyli od 415 do 970 EUR, za nieposłuszeństwo wobec poleceń .

Mandaty za parkowanie w Chorwacji

Parkuj w wyznaczonych miejscach i na parkingach. W Zagrzebiu można natknąć się na różne strefy parkowania, a konkretnie 3. Złe parkowanie może drogo kosztować, taryfa zaczyna się od 300 HRK, czyli 40 EUR.

Inne często spotykane mandaty

Alkohol za kierownicą w Chorwacji jest tolerowany do 0,5 promila. Kierowcy poniżej 24 roku życia muszą pozwolić sobie na degustację, dla nich tolerancja wynosi zero. W przypadku kierowców zawodowych w trakcie zatrudnienia oraz kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony obowiązuje to samo, nie wolno im pić.

Alkohol jest brany pod uwagę w przypadku popełnienia wykroczenia. Jeśli nie przestrzegasz przepisów i nadal masz alkomat, nawet jeśli trzymasz się limitu 0,5 promila, zostaniesz ukarany dodatkowym mandatem w wysokości 700 HRK, czyli około 90 EUR.

W przypadku wyższego poziomu alkoholu, grzywna wynosi od 1000 do 5000 HRK (140 do 700 EUR), w zależności od poziomu. Jeśli poziom alkoholu we krwi jest wyższy niż 1,5 promila, grozi Ci kara 60 dni więzienia.

Inne popularne mandaty z Chorwacji obejmują:

  • przejechanie na czerwonym świetle (2 000 do 5 000 HRK, ok. 270 do 700 EUR),
  • rozmawianie przez telefon podczas jazdy (500 HRK, 70 EUR),
  • jazda bez pasów bezpieczeństwa (500 HRK, 70 EUR)
  • nie ustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu (od 2 000 HRK lub ok. 275 EUR w zależności od powagi sytuacji).

Jak zapłacić mandat z Chorwacji

Mandaty z Chorwacji, które nie są aż tak grube, płaci się na miejscu. Jeśli odmówisz, sprawa zostanie skierowana do postępowania administracyjnego. W takim przypadku policjant zatrzyma Twój dokument podróży do czasu rozpatrzenia sprawy w sądzie ds. wykroczeń.

Trwa to z reguły około 48 godzin. Prawo jazdy lub dokument podróży może być jednak zatrzymany do 8 dni. Tylko po to, aby mogli Państwo stawić się na przesłuchanie. Oprócz grzywny będą Państwo musieli zapłacić koszty sądowe. W skrajnych przypadkach można trafić do więzienia na 60 dni.

Na szczęście policja jest zazwyczaj pomocna i wypisze pokwitowanie, które w ciągu 8 dni opłacisz na poczcie lub w banku. Nie licz jednak na to.

Jeśli znajdziesz mandat za wycieraczką, postępuj zgodnie z instrukcją na mandacie. Mandat najczęściej opłaca się na poczcie.

Jeśli chcesz zapłacić bezgotówkowo i zaoszczędzić sobie stania w kolejce, skorzystaj z portalu Wise (dawniej TransferWise). Jest to brytyjska firma, która specjalizuje się w bezgotówkowych przelewach walutowych i oferuje lepsze kursy niż tradycyjne banki. Również sam przelew na Twoje zagraniczne konto będzie tańszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj