Strefy emisji i oznakowania ekologiczne w Szwajcarii

0
111
strefy emisji w Szwajcarii

Szwajcaria charakteryzuje się piękną i dziewiczą przyrodą oraz czystym środowiskiem. Lokalna ludność jest aktywnie zaangażowana w ochronę przyrody i zmniejszanie negatywnego wpływu transportu na środowisko. Jednym ze skutecznych narzędzi jest na przykład strefa emisji spalin w Genewie lub wybrane górskie kurorty, w których obowiązuje całkowity zakaz poruszania się samochodami. Środki te mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z pojazdów, a tym samym zachęcanie do bardziej przyjaznych dla środowiska form transportu.

Niezależnie od tego, czy do Szwajcarii przyciąga Cię dziewicza przyroda i czyste powietrze, czy też luksusowe i wysokiej jakości towary, warto znać lokalne szwajcarskie zasady i przepisy ruchu drogowego. Przygotowaliśmy kompletny przewodnik, który pomoże Ci cieszyć się wakacjami bez mandatów i kłopotów ze strony policji.

Strefy ekologiczne w Szwajcarii

Szwajcaria, podobnie jak na przykład Francja, wprowadziła system stref ekologicznych oparty na kolorowych znaczkach ekologicznych w celu poprawy jakości powietrza w jednym z dużych i zatłoczonych miast, a mianowicie w Genewie. Jeśli planujesz podróż do tego obszaru, ważne jest, aby mieć informacje o tym, jakiej naklejki potrzebujesz, które części Genewy są objęte tą strefą emisji i jakie są możliwe kary, jeśli nie masz naklejki.

W Szwajcarii nie ma oficjalnych stref niskiej emisji. Jedyna istniejąca tutaj strefa ekologiczna jest ustanowiona tylko w mieście Genewa. Od 2020 r. w Genewie obowiązuje tak zwany system awaryjny lub strefa ochrony powietrza. Środek ten ma na celu przeciwdziałanie wzrostowi zanieczyszczenia powietrza. Chroni zdrowie publiczne i najbardziej wrażliwe osoby, takie jak osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego.

Ta ekologiczna strefa obejmuje całą Genewę i część okolicznych gmin Carouge, Cologny, Lancy i Vernier.

mapa stref ekologicznych w Genewie w Szwajcarii
Mapa stref ekologicznych w Genewie w Szwajcarii

Naklejki Stick'Air

Pojazdy zarejestrowane w Szwajcarii, ale także pojazdy zarejestrowane za granicą, są zobowiązane do posiadania ważnego znaczka ekologicznego lub Stick'Air przy wjeździe do strefy ekologicznej miasta Genewa i jego okolic.

Pojazdy te muszą zakupić naklejkę w oparciu o ich normy emisji. Kolorowe naklejki służą do identyfikacji zanieczyszczającego samochodu i są podzielone na 6 różnych kategorii.

Naklejki Stick'Air są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, takich jak samochody osobowe, kampery, minibusy, autobusy, samochody dostawcze, ciężarówki i pojazdy ciężarowe, które poruszają się po Genewie i okolicach w tak zwanych godzinach zanieczyszczeń. Godziny te są ustalone od poniedziałku do niedzieli od 6:00 rano do 10:00 po południu.

Wyjątkiem są pojazdy, które nie muszą posiadać naklejki Stick'Air. Należą do nich pojazdy dla osób niepełnosprawnych, wozy strażackie, pojazdy wojskowe, samochody policyjne, karetki pogotowia, pługi śnieżne, zamiatarki, śmieciarki, taksówki itp.

Naklejka ekologiczna musi być umieszczona po lewej lub prawej stronie przedniej szyby. W przypadku motocykli naklejka powinna być umieszczona na zewnętrznej stronie błotnika.

Na pojeździe może być umieszczona tylko jedna naklejka i musi on mieć aktualnie ważną tablicę rejestracyjną. Jeśli na przedniej szybie znajduje się więcej niż jedna naklejka ekologiczna z różnymi znakami rejestracyjnymi, kierowca może zostać ukarany wysokim mandatem.

Aby uzyskać naklejkę Stick'Air, należy spełnić minimalne normy dla pojazdów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi odpowiednio Euro 2 i 3.

Naklejka Stick'Air musi być noszona podczas wjazdu do strefy czystego powietrza. Strefa ta jest zawsze oznaczona odpowiednim znakiem drogowym, którego należy przestrzegać.

Znak drogowy strefy ekologicznej w Szwajcarii
Znak drogowy strefy ekologicznej w Szwajcarii

Kategorie naklejek Stick'Air

Kolor naklejki zależy od danych pojazdu, tj. klasy emisji, do której należy pojazd.

Ważność naklejki jest nieograniczona w czasie, co oznacza, że naklejka pozostaje ważna przez cały okres eksploatacji danego pojazdu. Jeśli na przykład zmieni się silnik, zmieni się norma emisji spalin pojazdu lub zmieni się tablica rejestracyjna, istniejąca naklejka traci ważność i należy kupić nową.

Obecnie dostępnych jest 6 naklejek ekologicznych Stick'Air w 6 różnych kolorach: zielonym, fioletowym, żółtym, pomarańczowym, brązowym i szarym .

Oznakowania ekologiczne ważne w Genewie
Oznakowania ekologiczne ważne w Genewie

Na naklejkach znajdują się numery (1, 2, 3, 4, 5), które oznaczają różne klasy zanieczyszczeń, uwaga, nie jest to norma Euro. Ponadto znajduje się białe pole tablicy rejestracyjnej, w którym unikalny numer naklejki jest wydrukowany na czarno.

Klasyfikacja pojazdów według prawa szwajcarskiego

Pojazdy elektryczne i wodoroweHybrydy gazowe i akumulatorowePojazdy osobowe napędzane benzynąPojazdy osobowe z silnikiem wysokoprężnymMotocykle, trójkołowce i czterokołowce
Zielona naklejkatak
Fioletowa naklejkatakEuro 5 i 6Euro 4
Żółta naklejkaEuro 4Euro 5 i 6Euro 3
Pomarańczowa naklejkaEuro 2 i 3Euro 4Euro 2
Brązowa naklejkaEuro 3od 1 czerwca 2000 r. do 30 czerwca 2004 r
Szara naklejkaEuro 2
Brak naklejki Euro 1 i wcześniejszeEuro 1 i wcześniejszedo 31 maja 2000 r

Aby otrzymać naklejkę Stick'Air, należy spełnić minimalny standard dla pojazdów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, odpowiednio dla Euro 2 i 3. Pojazd, który nie spełnia minimalnych wymagań, nie otrzyma żadnej naklejki i w związku z tym nie będzie mógł wjechać do strefy.

Jeśli nie masz pewności co do wyboru odpowiedniej naklejki dla swojego pojazdu, sprawdź oficjalną stronę ge.ch, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

Szwajcaria posiada tak zwaną zróżnicowaną strefę ruchu, która dzieli różne poziomy zanieczyszczenia na 4 różne kategorie:

 • brak zanieczyszczeń,
 • poziom aktywacji,
 • poziom ostrzegawczy,
 • poziom awaryjny.

Te różne kategorie określają na przykład dokładne ograniczenia prędkości, a także zakazy dla typów pojazdów, które nie mogą wjeżdżać do strefy czystego powietrza.

Poniższa tabela pokazuje, które samochody mogą przejeżdżać przez strefę przy różnych poziomach zanieczyszczenia:

Brak zanieczyszczeńPoziom aktywacjiPoziom ostrzegawczyPoziom alarmowy
Zielona naklejkataktaktaktak
Fioletowa naklejkataktaktaktak
Żółta naklejkataktaktaktak
Pomarańczowa naklejkataktaktak
Brązowa naklejkataktak
Naklejka szaratak
Brak naklejki tak

Gdzie kupić szwajcarski znaczek ekologiczny i ile on kosztuje?

Szwajcarski znaczek ekologiczny lub Stick'Air można kupić na oficjalnej stronie internetowej ge.ch. Naklejkę można również kupić na stacjach benzynowych, stacjach obsługi samochodów, sklepach z akcesoriami samochodowymi, a także w kasach Office cantonal des véhicules. Inną opcją jest zamówienie na stronie green-zones.eu.

Cena jednej naklejki wynosi 5 CHF, jednak konkretna cena może się różnić w niektórych punktach sprzedaży w zależności od kraju rejestracji.

W przypadku braku lub nieprawidłowego szwajcarskiego znaczka ekologicznego należy spodziewać się grzywny w wysokości do 455 EUR.

Wybrane szwajcarskie kurorty górskie wolne od samochodów

Jak już wspomniano, w Szwajcarii nie ma oficjalnych stref niskiej emisji. Wyjątkiem jest strefa ekologiczna w Genewie i niektóre wybrane górskie kurorty. W tych wybranych górskich wioskach i miasteczkach obowiązuje całkowity zakaz poruszania się samochodami. Ograniczenie to dotyczy obecnie 9 miejscowości.

Miejsca te są zazwyczaj dostępne tylko kolejką linową, lokalnym transportem publicznym lub koleją.

Te miasta i wioski są następujące:

 • Bettmeralp – podróż tylko kolejką linową z dolnej stacji w Betten.
 • Braunwald – podróż tylko kolejką linową z dolnej stacji.
 • Mürren – podróż tylko kolejką linową z Lauterbrunnen.
 • Riederalp – podróż jest możliwa tylko kolejką linową z dolnej stacji Mörel.
 • Rigi – podróż jest możliwa koleją zębatą lub kolejką linową.
 • Saas-Fee – podróż jest możliwa autobusem elektrycznym lub taksówką.
 • Stoos – podróż jest możliwa tylko kolejką linową.
 • Wengen – podróż jest możliwa kolejką linową lub koleją.
 • Zermatt – podróż jest możliwa autobusami elektrycznymi, taksówkami lub powozami konnymi.

Te wybrane miejsca wchodzą w skład tzw. GaST, czyli społeczności szwajcarskich ośrodków turystycznych bez samochodów. Ich zadaniem jest rozwijanie i promowanie wspólnych interesów tych kurortów bez samochodów.

Do miejsc tych nie można dotrzeć żadnym środkiem transportu. Samochód zazwyczaj trzeba zostawić na parkingach, które są częścią dolnych stacji kolejek linowych lub kolei.

Zakaz wjazdu dotyczy wszystkich pojazdów, bez ograniczeń i przez cały rok. W przypadku naruszenia zakazu należy liczyć się z wysoką grzywną w wysokości do 500 EUR.

Szwajcarskie kurorty górskie bez samochodów

O czym jeszcze pamiętać i nie zapomnieć podróżując do Szwajcarii?

Szwajcaria posiada płatne autostrady, niektóre drogi i tunele. Pojazdy muszą posiadać ważną winietę, aby korzystać z autostrad i innych płatnych dróg. Przejazd przez tunele Grand Saint Bernard i Munt La Schera wymaga uiszczenia specjalnych opłat. Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule na temat winiet w Szwajcarii.

Zalecamy również zapoznanie się ze szwajcarskimi przepisami ruchu drogowego i zasadami obowiązującymi w tym kraju.

Pamiętaj również, że ogólna tolerancja alkoholu wynosi 0,5 promila. W przypadku zawodowych kierowców i nowych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy, tolerancja wynosi 0,1 promila.

Ponadto należy przestrzegać przepisów dotyczących korzystania z kamer samochodowych. Korzystanie z kamery samochodowej nie jest zabronione, ale nie zalecamy jej używania. W rzeczywistości można nagrywać tylko za zgodą osób znajdujących się na nagraniu. Trudno sobie z tym poradzić, gdy jest się za kierownicą.

Pamiętaj na przykład, że w Szwajcarii nie wolno zatrzymywać się dla autostopowiczów.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Czy w Szwajcarii istnieją strefy emisji spalin?

Tak, w Szwajcarii obowiązują strefy emisji spalin. Jedyna istniejąca tutaj strefa emisji znajduje się tylko w mieście Genewa. Ta strefa ekologiczna obejmuje całą Genewę i części okolicznych gmin Carouge, Cologny, Lancy i Vernier.

Gdzie kupić oznakowanie ekologiczne dla Szwajcarii?

Szwajcarski znaczek ekologiczny lub Stick'Air można kupić na oficjalnej stronie internetowej ge.ch. Naklejkę można również kupić na stacjach benzynowych, stacjach obsługi samochodów, sklepach z akcesoriami samochodowymi, a także w kasach Office cantonal des véhicules. Cena jednej naklejki wynosi około 5 CHF.

Czy istnieją inne strefy zakazu emisji spalin, do których pojazdy nie mogą wjeżdżać?

W wybranych górskich kurortach obowiązuje całkowity zakaz wjazdu samochodów. Ograniczenie to dotyczy obecnie 9 miejscowości. Miejsca te są zazwyczaj dostępne tylko kolejką linową, lokalnym transportem publicznym lub koleją.

Źródło: urbanaccessregulations.eu, green-zones.eu, ge.ch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj