Mandaty drogowe w Niemczech: kwoty, system punktowy i płatności

0
119
Mandaty drogowe w Niemczech

W Niemczech panują duże zasady. I nie inaczej jest na drogach. Jakie są najczęstsze mandaty z Niemiec i jaka jest ich zwyczajowa wysokość? Powiemy też o tym, jak płacić niemieckie mandaty i jak działa tam system punktowy.

Jeszcze nie tak dawno temu mandaty w Niemczech wzrosły. W niektórych przypadkach nawet o 100%. W Niemczech należy uważać na drogach. Policja nie traktuje łaskawie osób popełniających wykroczenia. Losowe kontrole również nie należą do rzadkości. Dlatego przed jazdą sprawdź wszystkie przepisy ruchu drogowego, które obowiązują w Niemczech.

System punktowy

Podobnie jak w Czechach, również w Niemczech spotkasz się z systemem punktowym. Punkty są dodawane za popełnione wykroczenia. W porównaniu z czeskim systemem punktowym jest on nieco bardziej rygorystyczny. Próg, po przekroczeniu którego otrzymują Państwo zakaz prowadzenia pojazdów, wynosi już osiem punktów. Zakaz trwa co najmniej sześć miesięcy, ale może być dłuższy.

Najczęstsze mandaty w Niemczech

W kolejnej części przyjrzymy się najczęstszym niemieckim karom, które płacą polscy kierowcy. Oprócz mandatów za przekroczenie prędkości, parkowanie czy przejechanie na czerwonym świetle, spotkacie się również z karami za nieutworzenie pasa ruchu dla karetki i nie tylko. Nie wyprzedzajmy jednak tematu – po kolei.

Mandaty za przekroczenie prędkości w Niemczech

Różne stawki obowiązują w gminie i poza nią. Jeśli popełnisz wykroczenie, zostaniesz zatrzymany bezpośrednio przez policjanta lub otrzymasz list. Kamery radarowe pojawiają się dość wcześnie, podobnie jak mierzone odcinki. Niemcy dzielą się danymi z Polską. Łatwo więc sprawdzić, kto popełnił wykroczenie, nawet jeśli nie mieszkasz w Niemczech.

Jeśli przekroczysz prędkość o 10 km/h w danej gminie, zapłacisz 30 euro. Stawki rosną o około jedną trzecią co 5 km/h. Jeśli przekroczy się prędkość o 20 km/h, płaci się 115 euro. Od 26 km/h grozi zakaz prowadzenia pojazdów na miesiąc, dodatkowo otrzymuje się jeden punkt karny. Za jazdę 41 km/h lub więcej płacisz 400€ itd.

Stawki za szybszą jazdę na autostradzie są nieco niższe. Za przekroczenie prędkości o 10 km/h płaci się 20€, o 21 km/h lub więcej 100€, o 31 km/h lub więcej 200€, itd. znów stawki są stopniowane co 5 km/h, a każdy kamień milowy przynosi wzrost o jedną trzecią. Przekroczenie prędkości o ponad 26 km/h daje jeden punkt i zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc. Przy jeszcze większych prędkościach są to dwa lub trzy punkty.

Kara za złe parkowanie

W miastach parkuj tylko w wyznaczonych miejscach i na parkingach. Uważaj, aby nie zostawiać samochodu na chodniku, ponieważ może to skutkować mandatem w wysokości do 110 euro. Uważaj również na wyjścia dla straży pożarnej lub ścieżki rowerowe, gdzie Twój samochód nie ma prawa być zaparkowany i jest to postrzegane jako wykroczenie. To samo dotyczy miejsc, gdzie kursują tramwaje. Jeśli zatrzymasz się w miejscu przeznaczonym dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, zapłacisz 55 euro.

Mandaty za przejechanie na czerwonym świetle

Przejeżdżanie na czerwonych światłach jest nie tylko niewdzięczne, ale i niebezpieczne. Jednak w obcym kraju i w nieznanym otoczeniu łatwo popełnić błąd i przejechać na czerwonym świetle, kiedy nie powinno się tego robić. Jeśli Twoje wykroczenie zostało uchwycone na kamerze lub przez policjanta, jakiej kary możesz się spodziewać?

Mandat za przejechanie na czerwonym świetle w Niemczech wynosi od 90 do 360 euro. Oczywiście zależy to od powagi sytuacji.

Grzywny za alkohol

W Niemczech tolerują poziom alkoholu we krwi do 0,5 promila. To ustępstwo nie dotyczy młodych kierowców, którzy nie ukończyli jeszcze 21 lat, a także tych, którzy są starsi, ale mają prawo jazdy od mniej niż dwóch lat.

Jeśli policja zmierzy Ci od 0,5 do 1,1, wystawi mandat w wysokości od 500 do 1500 euro. Zakażą ci również prowadzenia pojazdów na jeden miesiąc. Jeśli dmuchniesz więcej, grozi ci nie tylko wyższa grzywna, ale także sprawa sądowa. Zakaz prowadzenia pojazdów może wtedy sięgnąć nawet pięciu lat. A jeśli spowodujesz wypadek, możesz trafić do więzienia.

Grzywny za obsługę urządzeń elektronicznych

Obsługa urządzeń elektronicznych w czasie jazdy, w tym ekranów dotykowych w samochodach elektrycznych, oznacza kłopoty. Nie tak dawno temu niemieckie sądy ukarały kierowcę Tesli grzywną w wysokości 200 euro za regulację prędkości wycieraczki przedniej szyby na tablecie sterującym. Możesz regulować ekran dotykowy tylko wtedy, gdy nie odrywa to Twojej pełnej uwagi od jazdy.

Inne popularne mandaty z Niemiec

  • Nie utworzyłeś „pasa ratunkowego” dla karetki pogotowia, strażaków lub policjantów, lub sam przejechałeś przez niego? Mandat wyniesie do 320 euro plus zakaz prowadzenia pojazdów na jeden miesiąc.
  • Rozmowa przez telefon podczas jazdy jest karana grzywną w wysokości €100.
  • Źle otworzyłeś drzwi na drogę (dooring) i naraziłeś na niebezpieczeństwo innego użytkownika drogi oraz siebie? Zapłacisz za to do 50 euro.
  • W Niemczech powinieneś zachowywać się przy samochodzie w granicach przyzwoitości. Za nadmierny hałas i bałagan spowodowany spalinami można zostać ukaranym mandatem do 100 euro.
  • Autostrady w Niemczech są na razie jeszcze bezpłatne.

Przedawnienie mandatów w Niemczech

W kraju przedawnienie mandatów w Niemczech różni się w zależności od przypadku, zwykle jest to coś około trzech lat. Tak czy inaczej, nie polecamy ignorowania mandatów. Wynika to z faktu, że Niemcy ściśle współpracują z Polską. Może więc poprosić o rozstrzygnięcie sprawy w tutejszym sądzie, a wtedy nie unikniesz kary.

Nie unikniesz kary nawet wtedy, gdy wypożyczyłeś samochód w Niemczech i zostałeś złapany na radarze popełniając wykroczenie. Grzywna trafi najpierw do właściciela, ale właściciel zgłosi Cię, łącznie z Twoimi danymi osobowymi, do urzędu. A władze następnie Cię odnajdą.

Jak zapłacić mandat z Niemiec

Jeśli masz możliwość, zapłać bezpośrednio na miejscu gotówką. Nie polecamy nalegania na procedurę administracyjną, kwota wzrasta, dodatkowo musisz ponieść opłaty administracyjne. W innych przypadkach otrzymasz list z zawiadomieniem i ewentualnie zdjęcie z miejsca zdarzenia. Jak zapłacić mandat w euro? W listach otrzymasz dane dotyczące płatności. W bankowości internetowej wystarczy wpisać płatność w obcej walucie i gotowe.

Poprzedni artykułWinieta autostradowe Niemcy 2024
Następny artykułWinieta autostradowe Włochy 2024
Jest entuzjastą wszystkiego, co pachnie benzyną. Jest również współzałożycielem magazynu CarEspresso. Najbardziej pasjonują go samochody, "którymi można się bardziej pobawić i poczuć feedback przy każdym manewrze". Najczęściej Marek przygotowuje dla Was różne tutoriale, procedury i artykuły informacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj