Zasady i przepisy ruchu drogowego w Niemczech

0
194
przepisy ruchu drogowego niemcy

Jakie są zasady i przepisy ruchu drogowego w Niemczech? Pewnie słyszałeś, że niemieccy policjanci są surowi i obowiązują wysokie mandaty. Na co należy uważać? Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz do Niemiec po nowy samochód, czy na wakacje, w poniższym tekście znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Podsumowanie

Niemcy oferują autostrady w doskonałym stanie i całkowicie darmowe dla większości pojazdów. Nic dziwnego, że jest to jeden z najpopularniejszych krajów tranzytowych. Z drugiej strony panuje tam dość surowa policja, która rozdaje wysokie mandaty.

Spodziewaj się, że przepisy na drogach będą podobne jak w innych miejscach Europy Środkowej, nie ma tu żadnych uciążliwych. Nie należy jednak jeździć boso lub w klapkach. I uważaj na strefy emisji spalin.

Dokumenty, bez których nie można się obejść

Jakie dokumenty powinieneś przygotować do Niemiec? Prawo jazdy, zieloną kartę, pozwolenie techniczne i dokumenty tożsamości. Niemcy są częścią Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Ograniczenia prędkości

PojazdW gminie (km/h)Poza gminą (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t50100130 (zalecana prędkość)130 (zalecana prędkość)
Motocykl50100130 (zalecana prędkość)130 (zalecana prędkość)
Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t50608080
Autobusy5080 (60 z miejscami stojącymi dla pasażerów)80 (60 z miejscami stojącymi)100
Samochód + przyczepa do 3,5t5080 (z certyfikatem TÜV SÜD 100)80100
Samochód + przyczepa powyżej 3,5t508080100
Samochód kempingowy do 3,5t50100100130
Samochód osobowy powyżej 3,5t508080100

Połowa sieci autostrad w Niemczech ma nieograniczoną prędkość. 130 km/h to tylko prędkość zalecana, jak widać w tabeli. Ale nie obowiązuje ona wszędzie i na całej długości. Na pozostałych odcinkach prędkość jest regulowana i stała – zwracaj uwagę na znaki drogowe podczas podróży.

Strefy emisji i znaki ekologiczne

Strefy niskiej emisji spalin obowiązują w prawie wszystkich ważnych miastach w Niemczech. Oznacza to, że jeśli chcesz do nich wjechać, musisz wyposażyć swój pojazd w odpowiedni znaczek ekologiczny (Umweltplakette).

Obecnie istnieją 4 eko-etykiety, które są stopniowane według norm Euro. Miasta są wtedy różnie restrykcyjne co do tego, jakie pojazdy mogą do nich wjeżdżać. Tak więc zasady nie są wszędzie takie same. Samochody z silnikiem Diesla są oceniane bardziej surowo niż te z silnikiem benzynowym. Pieczątkę można uzyskać online lub ręcznie w stacji testowej MOT. Otrzymasz taki, który wskazuje klasę emisji twojego samochodu. Koszt wynosi od 300 do 500 CZK (w zależności od tego, czy zdobędziesz go sam, zlecisz dostarczenie do domu itp.)

Opłaty za przejazd autostradami

Większość pojazdów mechanicznych jeździ po niemieckich autostradach za darmo. Jednak pojazdy o masie powyżej 7,5 tony muszą uiścić opłatę za przejazd.

Istnieją pojazdy, które są zwolnione z tego obowiązku, np. pojazdy z napędem elektrycznym, autobusy, pojazdy wykorzystywane w przemyśle rozrywkowym lub cyrkowym, pojazdy wojskowe, pojazdy policyjne i strażackie oraz pojazdy przeznaczone do pomocy humanitarnej lub ratunkowej. Więcej informacji można znaleźć w artykule Niemcy opłaty za autostrady.

Obowiązkowe wyposażenie

W przypadku pojazdów niezarejestrowanych w Niemczech obowiązują wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia jak w kraju, w którym są zarejestrowane. Niemcy są Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Mając więc samochód zarejestrowany w Polsce, musisz mieć przy kontroli obowiązkowe wyposażenie według polskich przepisów. Pamiętaj jednak o następujących zasadach:

 • Trójkąt ostrzegawczy umieszcza się 100 m za pojazdem, na autostradzie 200 m za pojazdem.
 • W zimie musisz mieć mieszankę zimową w spryskiwaczach szyb.
 • Kierujący motocyklem i jego pasażer muszą nosić kask ochronny.
 • Dla kierowców pojazdów służbowych obowiązkowa jest kamizelka odblaskowa.

Samochody zarejestrowane w Niemczech mają obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy (nie dotyczy motocykli), apteczkę samochodową i kamizelkę odblaskową dla kierowców wszystkich pojazdów. Pojazdy o masie powyżej 3,5 t muszą mieć także przenośne migające żółte światło. Chociaż policjanci respektują Konwencję Wiedeńską, można spotkać się z różnymi lokalnymi wyjątkami i zmianami w przepisach. Dlatego lepiej przestrzegać niemieckiego wyposażenia obowiązkowego.

Zalecane wyposażenie

Do Niemiec polecamy wszystko, co może się przydać na trasie: koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, wodę do spryskiwaczy, koło zapasowe, hever. Do wyposażenia zalecanego należy też np. apteczka.

Opony i łańcuchy śniegowe

Opony zimowe są obowiązkowe zawsze, gdy drogi pokryte są śniegiem lub lodem. Nie ma zatem ograniczeń czasowych. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, zalecana głębokość to 4 mm. Opony zimowe muszą być oznaczone symbolem płatka śniegu, ale do 2024 roku można używać starszych opon M+S(Mud and Snow).

Opony Śnieżynka

Na niektórych drogach górskich obowiązkowe są łańcuchy śniegowe. Maksymalne ograniczenie prędkości z nimi to 50 km/h. Opony z kolcami nie są dozwolone.

Światła do jazdy dziennej

Zalecane jest światło dzienne, ale motocykle mają obowiązek posiadania świateł do jazdy dziennej. Przy przejeździe przez tunel światła są obowiązkowe dla wszystkich. Przy słabej widoczności obowiązkowe są światła mijania.

Mandaty w Niemczech

Kierowcy najczęściej spotykają się z mandatami za przekroczenie prędkości. W zależności od wykroczenia płaci się od 30 do 400 euro na terenach miejskich (10 km/h 30 euro, 41 km/h 400 euro). Na autostradach stawki są łagodniejsze niż w gminach. Za przejechanie na czerwonym świetle grozi mandat w wysokości od 90 do 360 euro. Więcej o mandatach w Niemczech w osobnym artykule.

Tolerancja alkoholu

Tolerancja alkoholu zakierownicą jest za granicąróżna. Jak wygląda sytuacja w Niemczech?

Wolno pić i prowadzić samochód, tolerancja ustalona jest na poziomie 0,5 promila. Nie dotyczy to jednak:

 • kierowców poniżej 21 roku życia,
 • kierowców zawodowych,
 • kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż dwa lata.

Te grupy nie mogą wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Jeśli policjant zmierzy od 0,5 do 1,1 mililitra, możliwa jest grzywna w wysokości od 500 do 1500 euro. Za spowodowanie wypadku będąc pod wpływem alkoholu można trafić do więzienia.

Czy możesz się zmieścić w limicie? Dowiedz się, kiedy wytrzeźwiejesz w naszym kalkulatorze alkoholowym.

Korzystanie z kamery samochodowej i antyradaru

Jeśli chodzi o kamery samochodowe, sytuacja w Niemczech nie jest jednolita. Każdy kraj związkowy ma swoje własne przepisy. Ogólnie rzecz biorąc, kamery samochodowe są dozwolone, ale materiał filmowy nie może być publicznie rozpowszechniany. Można go jednak wykorzystać jako dowód. Jednocześnie nagrywanie całych, ciągłych przejazdów nie jest dozwolone (ze względu na ochronę danych).

Kontrole policyjne

Kontrole policyjne są w Niemczech dość dokładne. Nie należy się od razu martwić, że zrobili Państwo coś złego. Rutynowa kontrola obejmuje zazwyczaj przeszukanie samochodu lub badanie na obecność narkotyków. Kontrole przeprowadzają zarówno policjanci, jak i ubrani po cywilnemu celnicy. Kontrola nie wymaga uzasadnionego podejrzenia. Zabronione są między innymi długie noże (ostrza dłuższe niż 12 cm) oraz materiały pirotechniczne.

Aleja ratunkowa

W konwojach tworzy się aleję ratowniczą w celu sprawnego przejazdu pojazdów służb ratowniczych (policja, straż pożarna itp.). Za nieutworzenie pasa grozi mandat w wysokości od 200 do 320 euro. To samo dotyczy kierowców, którzy nadużywają pasa awaryjnego i przejeżdżają przez niego. Podczas tworzenia pasa awaryjnego należy stosować zasadę prawej ręki. Kciuk = lewy pas, pozostałe palce to pozostałe pasy. Przestrzeń między kciukiem a resztą palców to pas dla samochodów z prawem jazdy.

Záchranářská ulička
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi i używanie fotelika samochodowego

 • Dzieci poniżej 150 cm lub 12 lat przewożone są w foteliku samochodowym.
 • Dzieci poniżej 150 cm lub 12 lat nie mogą siedzieć na przednim siedzeniu pasażera.

Każde dziecko musi mieć ważny dokument podróży. Albo dowód osobisty, albo paszport. Wypróbuj nasze wskazówki i uczyń podróżowanie z dziećmi przyjemniejszym.

Ceny paliw

Ceny paliwa w Niemczech są droższe niż w krajach sąsiednich. Dlatego w Polsce opłaca się tankować u siebie. Średnio 1 litr Natural 95 kosztuje 1,88 EUR. Olej napędowy kosztuje 1,69 EUR za litr. Sprawdź aktualne ceny przed podróżą.

Ładowanie samochodu elektrycznego

W Niemczech znajduje się około 60 000 publicznych stacji ładowania. Zalecamy pobranie aplikacji EnBW, mobility+. W aplikacji znajdziesz stacje ładowania z sieci EnBW, ale także z innych firm. Aplikacja działa również w innych krajach (Włochy, Francja itd.). Mapa jest przejrzysta i łatwo się po niej poruszać. Ale stacje ładowania znajdziesz również w aplikacjach E.ON i PRE. Darmowe ładowanie w centrach handlowych.

Wynajem samochodu (podróżowanie wypożyczonym samochodem w Niemczech)

Podróżowanie samochodem z wypożyczalni w Niemczech może przybrać dwie formy:

 1. wynajmujesz samochód w swoim kraju,
 2. wynajmujesz samochód w Niemczech.

Jeśli podróżujesz za granicę samochodem, który nie należy do Ciebie (niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, firmowy czy z wypożyczalni), zdobądź pokwitowanie wynajmu. W przeciwnym razie mogą Państwo mieć kłopoty podczas przypadkowej kontroli. Policja drogowa może podejrzewać, że ukradłeś samochód. Zobacz nasz artykuł o podróżowaniu za granicę pożyczonym samochodem.

W Niemczech można również wypożyczyć samochód. Cena wynajmu wynosi około 40 euro za dzień, w zależności od rodzaju samochodu, który wynajmujesz, a także na jak długo. W przypadku krótkoterminowego wynajmu w dużych miastach polecamy carsharing.

Podróżowanie ze zwierzętami

Opiekunowi może towarzyszyć maksymalnie 6 zwierząt. Wyjątkiem są podróże na zawody, pokazy itp. Jednak w tym przypadku potrzebny będzie dowód rejestracji na dane wydarzenie. Zwierzę musi być oznakowane mikrochipem lub tatuażem (przed 2011 r., W przeciwnym razie mikrochip). Nie zapomnij zapewnić mu bezpiecznego przejazdu. Zobacz, jak to zrobić >> Podróżowanie z psem za granicą.

Pies, fretka lub kot musi mieć swój własny europejski paszport dla zwierząt, w którym znajduje się informacja o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie musi być wykonane co najmniej 21 dni przed wyjazdem za granicę.

Picie, jedzenie, rozmowa przez telefon i palenie podczas jazdy

 • Picie i jedzenie podczas jazdy samochodem nie jest zabronione. Lepiej jednak odświeżyć się w miejscach odpoczynku – jest to bezpieczniejsze.
 • Palenie w samochodzie jest zabronione, jeśli w środku znajdują się kobiety w ciąży lub dzieci. W pozostałych przypadkach można palić.
 • Rozmawianie przez telefon i wszelkie inne korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas jazdy jest karane mandatem w wysokości 100 euro. Dotyczy to również sytuacji, gdy sterowanie ekranem dotykowym w samochodzie elektrycznym odwraca uwagę od jazdy.

Jazda w klapkach/butach

Nie zalecamy prowadzenia samochodu w klapkach lub boso w Niemczech, co może skutkować mandatem w wysokości do 30 EUR.

Ważne kontakty

Numery telefonów

 • Zintegrowany System Ratownictwa: 112
 • Służby ratunkowe: 112
 • Policja: 110
 • Straż pożarna: 122

Parkowanie w Niemczech

Oto kilka wskazówek dotyczących parkowania w Niemczech:

Biwakowanie i spanie w samochodzie

Biwakowanie na dziko jest w Niemczech zabronione. Na szczęście są przychylni sytuacjom awaryjnym, więc wolno Ci spać w samochodzie przez jedną noc na parkingu lub przy drodze. Jeśli nie chcesz spać na kempingu lub stellplatzu, spróbuj umówić się z właścicielem prywatnej posesji.

Często zadawane pytania

Jakie są ograniczenia prędkości w Niemczech?

W miejscowości obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, poza miejscowością 100 km/h, na drogach ekspresowych zalecana prędkość to 130 km/h, na autostradach również 130 km/h. Stosuj się do znaków, na niektórych odcinkach obowiązują stałe prędkości.

Czym są strefy emisji i na co się przygotować?

Strefy niskiej emisji istnieją w prawie wszystkich większych miastach w Niemczech. Pojazdy, które nie spełniają wymaganych norm ekologicznych Euro, mają zakaz wjazdu do nich. Do wjazdu potrzebny jest znaczek ekologiczny.

Co z opłatami za autostrady w Niemczech?

Większość pojazdów mechanicznych jeździ po niemieckich autostradach zadarmo. Jednak pojazdy o masie powyżej 7,5 tony muszą uiścić opłatę za przejazd.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie w Niemczech?

W przypadku pojazdów, które nie są zarejestrowane w Niemczech, obowiązują wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia jak w kraju, w którym są zarejestrowane. Czyli mając samochód zarejestrowany w Polsce, podczas kontroli musisz mieć obowiązkowe wyposażenie według polskich przepisów.

Jakie są grzywny za wykroczenia drogowe w Niemczech?

W Niemczech obowiązują wysokie kary za wykroczenia. Na przykład przekroczenie prędkości może kosztować do 400 euro, nie utworzenie pasa awaryjnego dla strażaków i ratowników medycznych do 320 euro, rozmowa przez telefon podczas jazdy 100 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj