Mandaty drogowe we Włoszech: Jak je płacić i na co uważać?

0
351
Mandaty drogowe Wlochy

Grzywny we Włoszech należą do najbardziej surowych. Co więcej, dzięki wymianie informacji o wykroczeniach kierowców między krajami europejskimi, wykroczenie może dopaść Cię w Czechach. Podpowiemy Ci, jakie są najczęstsze mandaty we Włoszech dla obcokrajowców i na co zwracać uwagę.

Wybierasz się do Włoch w czasie wakacji? Włosi są notorycznie wyluzowani, ale ich policja autostradowa nie jest zabawna. To samo dotyczy karabinierów(carabinieri), którzy dobrze pilnują obcokrajowców. Jeśli chcesz uniknąć sowitego mandatu z Włoch, zapoznaj się z włoskimi wykroczeniami drogowymi, tym co jest legalne, a co nie.

Mandaty we Włoszech – uważaj na system punktowy

We Włoszech obowiązuje system punktowy, który dotyczy również zagranicznych kierowców. Każdy kierowca zaczyna z 20 punktami i za każde dwa lata bez kary otrzymuje 2 dodatkowe punkty. Jednak gdy jego konto osiągnie 0 punktów, prawo jazdy jest konfiskowane na okres od 6 miesięcy do 1 roku. Jeśli jednak w ciągu 1 roku straci się 20 punktów, otrzymuje się zakaz prowadzenia pojazdów we Włoszech na 2 lata.

  • Kara za jazdę ponad limit wynosi 10 punktów.
  • Jazda bez pasów bezpieczeństwa to 5 punktów.
  • Kara za przejechanie na czerwonym świetle wynosi 6 punktów.

Kara za przekroczenie prędkości

  • Maksymalna prędkość na autostradach to 130 km/h. Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata, nie mogą jeździć na autostradzie szybciej niż 110 km/h.
  • W miejscowości jest to 50 km/h
  • i 90 km/h poza wsią.

Jeśli przekroczysz limit o 11-40 km/h, zapłacisz od 200 do 300 euro, dodatkowo prawo jazdy zostanie ci skonfiskowane na okres od 1 do 6 miesięcy, jeśli przekroczysz limit o 40 km/h. Jeśli przekroczysz limit o mniej niż 10 km/h, zapłacisz 35 euro.

Grzywny za złe parkowanie

Grzywna za złe parkowanie we Włoszech wynosi około 70€ do 80€. Lepiej załatwić wszystko na miejscu, ponieważ grzywna wzrasta w procedurze administracyjnej, a dodatkowo trzeba uiścić różne opłaty administracyjne.

Mandaty za alkohol

Włochy tolerują niewielką ilość alkoholu za kierownicą. Jeśli zmierzono Ci do 0,5 promila, nic się nie stanie. Jeśli jednak wypiłeś więcej, możesz zapłacić nawet 1300 euro. Uważaj, bo grozi ci konfiskata prawa jazdy.

Mandaty za przejechanie na czerwonym świetle

Mandat za przejechanie na czerwonym świetle we Włoszech wynosi około 170 euro. Podobnie jak w innych przypadkach, lepiej zapłacić mandat na miejscu, jeśli zostaniesz zatrzymany przez policjanta. W przeciwnym razie dostaniesz list na pocztę.

Co się stanie, jeśli nie zapłacisz mandatu

Włochy i Polska są członkami tej samej platformy dla Unii Europejskiej, gdzie wymieniane są informacje z krajowych rejestrów pojazdów, a także informacje o wykroczeniach drogowych. Nazywa się ona EUCARIS.

Dzięki tej platformie urzędnik może łatwo dowiedzieć się skąd jesteś i kim jesteś. Wyśle do Ciebie pocztą zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, wraz z ewentualnymi zdjęciami i dowodami. Jeśli nie zapłacisz i nie odpowiesz na wezwanie, Włochy mogą zwrócić się do Polski o odzyskanie od Ciebie grzywny.

EUCARIS nie służy jednak tylko do przekazywania informacji o mandatach. Dzięki wymianie, służby bezpieczeństwa są lepiej poinformowane np. o cofaniu obrotomierza (co w końcu można samemu sprawdzić za pomocą numeru VIN) czy przewoźnikach towarowych.

Jak działa egzekwowanie mandatów z Włoch

Mandat będzie rozpatrywany w polskim sądzie. Sędzia może zamienić Twoją grzywnę na areszt domowy lub prace społeczne. Polskie przepisy nie skierują przeciwko Tobie egzekucji. Możesz jednak otrzymać wezwanie od prywatnej firmy windykacyjnej z Włoch (na forach był nawet przypadek, że firma windykacyjna pochodziła aż z Wielkiej Brytanii) do zapłaty kwoty. Przekazywanie długów prywatnym windykatorom jest we Włoszech dość powszechne. Lepiej jednak sprawdzić w lokalnych urzędach, aby nie paść ofiarą oszustów.

Jak zapłacić grzywnę z Włoch

W liście, który otrzymasz, znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do zapłaty. To znaczy konto bankowe i kwotę, którą musisz zapłacić. Nie zwlekaj z zapłatą, choćby dlatego, że na polskiej ziemi może cię czekać postępowanie sądowe. Wystarczy wprowadzić płatność za pośrednictwem bankowości internetowej i gotowe. W dzisiejszych czasach nie jest już problemem wysyłanie płatności w obcej walucie.

Grzywny przychodzą listownie z Włoch czasem po roku od popełnienia wykroczenia. Włoscy urzędnicy nie są pod tym względem najszybsi. Jeśli więc wiesz, że masz wgniecenie i po pół roku nadal nic, to jeszcze nie wyszedłeś na prostą i urzędnicy mogą faktycznie o tobie wiedzieć.

Mandaty za jazdę wypożyczonym samochodem

Nie jest rzadkością wypożyczenie samochodu we Włoszech i odkrywanie piękna kraju na własną rękę. Jeśli zdarzy Ci się popełnić wykroczenie i policja przyłapie Cię na tym, pierwszą rzeczą, której będą szukać, jest właściciel samochodu. Firma wynajmująca samochód skieruje ich wtedy do Ciebie. Przekażą władzom Twoje dane osobowe i kopie dokumentów, które dostarczyłeś przy wynajmie. I właśnie za przekazanie im tych informacji, naliczą Ci opłatę karną. Może ona wynieść od 60 do 80 euro.

Uważaj na odebranie licencji

Jeśli popełnisz poważne wykroczenie, policja może odebrać Ci prawo jazdy. Dotyczy to również sytuacji, gdy po powrocie do kraju policja lub służby celne stwierdzą, że masz niezapłacony mandat za wykroczenie drogowe popełnione we Włoszech. Nawet wtedy prawo jazdy zostanie skonfiskowane.

A jak wrócisz do domu? Zamiast prawa jazdy zostanie ci wydane zastępcze, którym będziesz się posługiwał przy dojeździe do Polski. Twoje oryginalne prawo jazdy zostanie wtedy wysłane do Polski pocztą dyplomatyczną.

Opłaty za przejazd autostradami we Włoszech

We Włoszech opłaty drogowe są płatne nie tylko gotówką, ale także kartą przedpłaconą, elektronicznie, winietą i innymi metodami. Winietę autostradową we Włoszech można wcześniej załatwić online lub kupić na miejscu na stacji benzynowej.

Obowiązkowe wyposażenie we Włoszech

Obowiązkowe wyposażenie we Włoszech jest podobne do tego w Polska. Należy mieć przy sobie kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy itp. Apteczka nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj