Zasady i przepisy ruchu drogowego we Włoszech

0
425
Zasady i przepisy ruchu drogowego we Włoszech

Dziesiątki milionów turystów co roku odwiedza Włochy. A duża część z nich samochodem. Przygotuj się do kolejnej podróży – zebraliśmy kompletny przewodnik po zasadach i przepisach ruchu drogowego we Włoszech.

Podsumowanie

Większość włoskich dróg i autostrad jest w bardzo dobrym stanie, więc podróżując tu samochodem będziesz miał niezłą zabawę. Bądź jednak przygotowany na dość duży ruch i nieprzewidywalne zachowanie włoskich kierowców, zwłaszcza w miastach. Na autostradach, a także w niektórych miastach obowiązują opłaty za przejazd (=środki ochrony środowiska).

Nie daj się ponieść i jako obcokrajowiec uważnie przestrzegaj przepisów. Mandaty są dość wysokie, a policja nie oszczędza obcokrajowców. W zimie regionalne przepisy dotyczące stref ekologicznych, opon zimowych i łańcuchów śniegowych są nieco niejasne. Wszystkiemu temu przyjrzymy się w osobnych rozdziałach.

Dokumenty potrzebne do podróży

Włochy są członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen. Aby podróżować do tego kraju, przygotuj:

 • prawo jazdy,
 • zieloną kartę,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • dokument tożsamości.

Ograniczenia prędkości

PojazdW miejscowości (km/h)Poza terenem gminy (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t5090110130
Motocykl5090110130
Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t5080 (pojazdy do 12 t) / 70 (ponad 12 t)100 (pojazdy do 12 t) / 80 (ponad 12 t)100 (pojazdy do 12 t) / 80 (ponad 12 t)
Autobusy5080100100
Samochód + przyczepa do 3,5t5090110130
Samochód + przyczepa powyżej 3,5t50707080
Samochód kempingowy do 3,5t5090 110130
Samochód osobowy powyżej 3,5t508080100

Strefy niskiej emisji

Strefy niskiej emisji można znaleźć w prawie wszystkich większych miastach Włoch. Dostęp do nich jest możliwy po pobraniu opłaty myto miejskie. Strefy są rozgraniczone odpowiednimi znakami z napisem Zona Traffico Limitato (ZTL).

Zona Traffico limitato

Miasto po mieście, warunki wjazdu do strefy niskiej emisji są różne. Czasami środki te obowiązują tylko przez określoną część roku. Ogólnie rzecz biorąc, włoskie strefy niskiej emisji są uważane za najmniej przejrzyste w porównaniu z normą europejską.

W niektórych strefach nie można w ogóle wjechać, jedynie ze specjalnym pozwoleniem pod karą 74 euro (pozwolenie otrzymują np. mieszkańcy). Strefy bez samochodów istnieją np. we Florencji, Rzymie, Pizie, Arezzo i Genui.

Jeśli Twój hotel znajduje się w strefie wolnej od samochodów, skontaktuj się z recepcją i umów się z nią, że wyda Ci pozwolenie na wjazd do strefy. Wjazdy do ZTL są kontrolowane przez kamery, które spisują numery tablic rejestracyjnych. Jeśli zdarzy się, że mimo wjazdu do strefy w celu zakwaterowania otrzymają Państwo mandat, mogą go Państwo uniknąć, jeśli przedstawią Państwo rachunek za hotel. Z tego powodu zalecamy zachowanie rachunków.

Opłaty za autostrady

Opłaty za przejazd autostradami we Włoszech są pobierane w zależności od przejechanego dystansu na bramkach poboru opłat lub za pomocą elektronicznych urządzeń do pobierania opłat Telepass. Opłatę uiszczają motocykle, pojazdy osobowe do 3,5 t, pojazdy powyżej 3,5 t oraz autobusy. Na autostradzie Pedemontana Lombarda (okolice Mediolanu) opłaty za przejazd uiszcza się dodatkowo przez internet. Więcej czytaj w naszym artykule.

Obowiązkowe wyposażenie

Włochy podpisały m.in Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym z 1968 roku. Państwa członkowskie konwencji ustaliły, że pojazd musi być wyposażony zgodnie z krajem rejestracji. Oznacza to, że jeśli jedziemy do Włoch pojazdem z Czech, to powinniśmy mieć całe obowiązkowe wyposażenie zgodne z czeskimi przepisami.

W praktyce jednak spotkasz się z różnymi lokalnymi wyjątkami i dostosowaniami legislacyjnymi. Dlatego zalecamy dostosowanie obowiązkowego wyposażenia do celu podróży i ewentualnie krajów tranzytowych. W ten sposób na pewno unikniecie kłopotów z policją.

Wyposażenie obowiązkowe według przepisów włoskich obejmuje:

Kamizelka odblaskowa: dla każdego pasażera, który znajduje się poza pojazdem podczas sytuacji awaryjnej. Kamizelka jest również obowiązkowa dla rowerzystów i motocyklistów podczas jazdy w tunelu lub przy słabej widoczności.

Trójkąt ostrzegawczy: obowiązkowy dla wszystkich pojazdów dwuśladowych. Umieszczony 50 metrów za pojazdem, 100 metrów na autostradzie.

Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe przez cały czas. Kierowca i pasażer motocykla muszą nosić kask ochronny.

Zalecane wyposażenie

Zalecane wyposażenie obejmuje zestaw pierwszej pomocy. Polecamy również wszystko co może się przydać na drodze: koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, koło zapasowe, hever.

Opony i łańcuchy śniegowe

Sytuacja dotycząca opon i łańcuchów śniegowych we Włoszech jest dość skomplikowana. Przepisy różnią się w zależności od regionu, miasta. W niektórych miejscach wyposażenie zimowe nie jest w ogóle obowiązkowe i przez cały rok można jeździć na letnich oponach.

Na początek powiedzmy, że sezon zimowy we Włoszech oficjalnie trwa od 15 listopada do 15 kwietnia. Wyjątkami są:

 • val d'Aosta – zima jest tu od 15 października,
 • większość obszarów górskich – zima zaczyna się 1 listopada.

Zgodnie z włoskim prawem Codice della Strada (kodeks drogowy) należy być przygotowanym na nagłe zmiany pogody w czasie zimy (śnieg, lód lub lód na drodze). Dlatego między 15 listopada a 15 kwietnia na niektórych odcinkach dróg należy mieć opony zimowe lub opony całoroczne lub co najmniej łańcuchy śniegowe w bagażnikudo założenia w razie potrzeby.

Jeśli w zimie jest ładna pogoda i najwyraźniej można jeździć na oponach letnich, należy mieć przynajmniej łańcuchy śniegowe gotowe w bagażniku i udowodnić policji, że jest się przygotowanym na nagłe zmiany warunków drogowych.

W przeciwnym razie ryzykujesz mandat do 168 euro w gminie i 335 euro poza gminą. W niektórych przypadkach – wcale nie pozwolą Ci na dalszą jazdę. Policja monitoruje to na terenach górskich, ale także na nizinach, w wioskach itp.

Obbligo di Pneumatici invernali o catene a bordo

Dlatego dobrze zaplanuj swoją podróż. Odpowiednie odcinki poznasz po znakach nakazujących noszenie obuwia zimowego lub łańcuchów w określonych godzinach. Są to znaki z napisem obbligo di pneumatici invernali o catene a boro, czyli obowiązkowe opony zimowe lub łańcuchy śniegowe w bagażniku.

Wymagania dotyczące opon letnich i zimowych

Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm mianowicie zarówno dla opon letnich, jak i zimowych. Opony zimowe muszą posiadać na ścianie bocznej symbol opony zimowej „M+S” (skrót od „Mud & Snow”) lub słowa MS, M/S, M-S lub M&S.

Natomiast słowa „snow„, „całoroczny„, „wszechogarniający” lub „termiczne„, „zima” nie mają ważności i w razie kontroli mogą prowadzić do mandatów.

Mandaty za opony zimowe w lecie

Od 15 maja do 15 października nie wolno jeździć na oponach o indeksie prędkości niższym niż określony w pozwoleniu technicznym pojazdu (prawo dopuszcza 1 miesiąc na zmianę opon po zakończeniu okresu zimowego).Włochy starają się więc ograniczyć stosowanie opon zimowych w okresie letnim. W przeciwnym razie grozi to mandatem.

Jeśli jednak Twoje opony zimowe mają indeks prędkości równy lub większy od podanego w świadectwie technicznym, wolno Ci je zachować w lecie.

Obowiązek posiadania włączonych świateł

Motocykle i motorowery mają obowiązek używania w ciągu dnia świateł do jazdy dziennej. Pojazdy dwuśladowe mają obowiązek posiadania świateł tylko poza miejscowościami i na autostradach. Używaj świateł do jazdy dziennej w ciągu dnia przy dobrej widoczności.

Grzywny

Grzywny drogowe we Włoszech są jednymi z najbardziej najwyższych w Unii Europejskiej. Jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o 10 do 40 km/h, zapłacisz od 200 do 500 euro. Większa prędkość może skutkować konfiskatą prawa jazdy i grzywną w wysokości 1500 euro. Złe parkowanie jest karane mandatem w wysokości od 70 do 80 euro. Przejechanie na czerwonym świetle może skutkować mandatem w wysokości około 250 euro.

Jeśli odmówisz zapłacenia mandatu na miejscu, policja może skonfiskować Twój pojazd.

Lokalne zwyczaje

Klakson powiadomi Cię o zmianie podczas jazdy

Bądź przygotowany na to, że włoscy kierowcy będą dużo trąbić. Jednak nie z agresji. Używają klaksonu jako ostrzeżenia podczas przejeżdżania, zmiany pasa ruchu itp. Więc nie bierz tego do siebie, jest to środek, który ma na celu uczynienie rzeczy jaśniejszymi.

Uważaj na skutery

Włochy to raj dla skuterów (jak większość krajów południowej Europy). Więc, szczególnie w większych miastach, bądź przygotowany na to, że będziesz je widział cały czas. I to w dużych ilościach. Uważaj na nich, nie zwracają zbytniej uwagi na zasady ruchu drogowego.

Rondo

Na rondach, w większości przypadków, pojazdy poruszające się po nich mają prawo pierwszeństwa. Jednak na niektórych małych rondach to prawa strona ma prawo pierwszeństwa. Można to poznać po tym, że ronda te nie są oznaczone znakiem.

Gdy pojazd znajduje się na rondzie i jedzie do następnego zjazdu, sygnalizuje lewym kierunkowskazem, że jedzie dalej po rondzie. Gdy ma zamiar opuścić rondo, zmienia sygnał na prawy. Zasada ta obowiązuje w większości krajów południowej Europy.

Tolerancja alkoholu

We Włoszech można wypić lampkę wina z obiadem i wsiąść za kierownicę. Tolerancja ustalona jest na 0,5 promila. Wyjątkami są:

 • kierowcy poniżej 21 roku życia,
 • kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od mniej niż 3 lat
 • kierowcy zawodowi wykonujący swój zawód.

Te trzy grupy nie mogą pić i prowadzić pojazdów, dla których obowiązuje zasada zero tolerancji. Przeczytaj więcej w naszym artykule Tolerancja alkoholu za granicą.

Używanie kamery samochodowej i antyradaru

We Włoszech kamery samochodowe są dozwolone. Jeśli jednak zamierzasz rozpowszechniać materiał filmowy, na przykład w mediach społecznościowych, musisz zamazać tablice rejestracyjne i twarze osób.

Jeśli przed wyjazdem kupiłeś nowy detektor radarówlepiej go wyczyść. We Włoszech ich używanie jest m.in nielegalne. Z drugiej strony – jeśli Twój GPS ma funkcję wykrywania pomiarów, wolno Ci z niej korzystać. Aktywne zagłuszacze policyjne, zwane antyradarami, są surowo zabronione.

Kontrola policyjna

Podczas kontroli policyjnej stosuj się do poleceń funkcjonariusza. Nie wysiadaj z samochodu, chyba że zostaniesz o to poproszony.

Pas ratunkowy

Jeśli stoisz w korku, a przed tobą jest wypadek, utwórz pas awaryjny. Pas ten służy do przejazdu pojazdów ratunkowych (strażaków, policjantów itp.). Użyj mnemotechniki prawej ręki.

Pas ratunkowy
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi

 • Dzieci mniejsze niż 150 cm i lżejsze niż 36 kg muszą być przewożone w foteliku dziecięcym lub siedzisku podwyższającym.
 • Dzieci poniżej 18 roku życia muszą nosić kask ochronny podczas jazdy na nartach lub snowboardzie.

Dzieci muszą posiadać własny paszport lub dowód osobisty.

Podróżowanie z rowerami

Jeśli przewozisz rowery w bagażniku na haku holowniczym, musisz mieć tablicę rejestracyjną o wymiarach 50 × 50 cm. Można ją dostać na stacjach benzynowych. Jazda bez niej jest karana mandatem w wysokości do 335 euro.

Rowerzyści jeżdżący w warunkach słabej widoczności muszą nosić kamizelkę odblaskową.

Picie i jedzenie, palenie, rozmowa przez telefon podczas jazdy

We Włoszech palenie jest zabronione w pojeździe, jeśli jest członkiem załogi kobietą w ciąży lub małoletnie dziecko poniżej 17 roku życia wiek. Wykroczenie to zagrożone jest wysoką karą grzywny w wysokości od 500 do 5000 euro. Jedzenie i picie podczas prowadzenia pojazdu jest dozwolone.

Prowadzenie pojazdu boso i w klapkach

Prowadzenie pojazdu boso lub w klapkach nie jest we Włoszech zabronione, ale mimo to należy nosić obuwie, które pozwoli na bezpieczną jazdę.

Ceny paliw

Paliwo we Włoszech jest jednym z drogich w Europie. Dlatego zalecamy tankowanie w jednym z krajów tranzytowych, jeśli możecie i jest to opłacalne. Średnia cena za litr Natural 95 wynosi 1,89 EUR, a za litr oleju napędowego 1,77 EUR.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Mapy stacji ładowania samochodów elektrycznych we Włoszech można znaleźć np Electromaps.com. Obecnie jest ok około 16 000 stacji. Do 2030 roku chcą podwoić tę liczbę. Dostępna jest również podręczna mapa bec.energy.

Wypożyczenie samochodu i podróżowanie wypożyczonym samochodem

Aby wynająć samochód we Włoszech, należy mieć mieć ukończone 21 lat. Podczas wynajmu zalecamy podwójne sprawdzenie obowiązkowego wyposażenia samochodu zgodnie z włoskimi przepisami, nie wszystkie wypożyczalnie samochodów dbają o to. Szczególnie uważaj na łańcuchy śniegowe, jeśli wybierasz się zimą w rejony górskie.

Jeśli podróżujesz do Włoch wypożyczonym samochodem (firmowym, względnym, a nawet leasingowanym), miej przy sobie rachunek za wynajem. Choć dokument ten nie jest obowiązkowy, pozwoli uniknąć podejrzeń, że ukradłeś samochód. Jeśli wybierasz się np. do Rzymu lub innego dużego miasta, spróbuj skorzystać z carsharingu.

Gdzie wybrać się nad morze

Do najpopularniejszych kurortów w pobliżu granicy należą:

 • Lido di Jesolo,
 • Rimini,
 • Lignano,
 • Caorle,
 • Bibione.

Transport nart i snowboardów

Transport nart i snowboardów nie jest we Włoszech tak ściśle uregulowany jak na przykład w Austrii. Zalecamy jednak zabezpieczenie sprzętu, aby nie stanowił zagrożenia dla załogilub innych użytkowników dróg.

Podróżowanie ze zwierzętami

Pies, kot lub fretka muszą posiadać własne zwierzę podczas podróży do Włoch europejski paszport dla zwierząt zwierzęcia domowego. Dokument ten musi zawierać informacje o ważnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie musi być wykonane 21 dni przed podróżą za granicę.

Zwierzę musi być oznakowane chipem lub tatuażem. Jedna osoba może mieć ze sobą maksymalnie 5 zwierząt (wpisanych jako właściciel w paszporcie zwierzęcia). Zabezpiecz swojego pupila na czas podróży – dowiedz się jak w tym artykule Podróżowanie z psem w samochodzie.

Karawaning do Włoch

Włochy to raj dla karawaningowców. W każdym interesującym miejscu znajdziesz dobrze wyposażone kempingi z udogodnieniami lub specjalne stanowiska dla przyczep i samochodów kempingowych.

 • Znajdź kemping za pomocą strony internetowej campeggi.com. W sezonie letnim zalecamy rezerwację z wyprzedzeniem.
 • Nie zapomnijcie o odpowiednim prawie jazdy dla Waszej przyczepy kempingowej lub kampera.

Kemping i spanie w samochodzie

Dziki camping i spanie w samochodziezabronione. W regionach Veneto, Apulii, Sycylii, Sardynii i Abruzji przepis ten jest ściśle egzekwowany. W innych regionach można wynegocjować wyjątek (upoważniony przez gminę). Jeśli mimo wszystko chcecie zaoszczędzić trochę pieniędzy i spać poza kempingiem, spróbujcie umówić się z właścicielem prywatnej posesji.

Ważne kontakty

Numery telefonów

 • Jednolity System Ratownictwa: 112
 • Służby ratunkowe: 118
 • Policja: 113
 • Straż pożarna: 115
 • Straż Pożarna i Ratownictwo 115

Najczęściej zadawane pytania

Na co zwracać uwagę podczas podróży do Włoch?

Na autostradach, a także przy przejeździe przez niektóre miasta obowiązują opłaty drogowe. W zimie nie ma powszechnego obowiązku zakładania opon zimowych lub łańcuchów śniegowych, należy natomiast przestrzegać przepisów obowiązujących w danym regionie. Dlatego przed wyruszeniem w drogę upewnij się, że wiesz, gdzie będziesz jeździć i jakie są lokalne przepisy.

Jakie są kary pieniężne we Włoszech?

Sytuacja drogowa we Włoszech jest trochę niejasna, ale nie daj się ponieść i upewnij się, że przestrzegasz zasad ruchu drogowego. Policja nie jest pobłażliwa dla obcokrajowców. Jeśli przekroczysz prędkość o 10-40 km/h, zapłacisz od 200 do 500 euro. Większa prędkość może skutkować konfiskatą prawa jazdy i grzywną w wysokości 1500 euro. Parkowanie w niewłaściwym miejscu może skutkować mandatem w wysokości 70-80 euro. Przejechanie na czerwonym świetle skutkuje mandatem w wysokości około 250 euro.

Jakie są ograniczenia prędkości we Włoszech?

Pojazdy osobowe mogą poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h w miejscowości, 90 km/h poza miejscowością, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradzie.

Źródło: Automobiliperrone.it, rmastri.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj