Strefy emisji we Francji – kup znaczek ekologiczny

1
114
Strefy emisji i znaki ekologiczne we Francji

Francuskie miasta mają strefy niskiej emisji. Aby do nich wjechać, potrzebny jest znaczek ekologiczny. Można go zamówić w zaciszu własnego domu. Co się stanie, jeśli wjedziesz do strefy niskiej emisji nielegalnie? I gdzie można je znaleźć?

Strefy niskiej emisji zostały wprowadzone we Francji w 2017 roku. Podobnie jak w całej Europie, celem było zmniejszenie zanieczyszczenia w największych miastach i poprawa życia ich mieszkańców. Wjazd do stref niskiej emisji jest uzależniony od posiadania plakietki ekologicznej Crit'Air. Każdy, kto nie posiada plakietki, nie może wjechać do strefy ekologicznej. Za naruszenie przepisów grozi grzywna w wysokości 135 EUR.

Strefy niskiej emisji we Francji

Strefy niskiej emisji można znaleźć we wszystkich większych miastach. Nie tylko w Paryżu, ale także w Lyonie, Marsylii, Lille, Tuluzie, Strasburgu i innych. Obecnie obowiązują one w sumie w 11 obszarach. Liczba ta będzie się jednak z czasem zwiększać – od 2030 r. planowane jest wprowadzenie stref niskiej emisji w 43 aglomeracjach miejskich liczących ponad 150 000 mieszkańców. Pierwotny plan przewidywał już rok 2025, ale został on przełożony.

Objaśnienie: Niebieski – istniejące strefy niskiej emisji, żółty – obowiązujące od 2030 r., źródło service-public.fr

Francuskie oznakowanie ekologiczne – jak wejść do strefy niskiej emisji?

Do strefy niskoemisyjnej można wjechać tylko z odpowiednim oznakowaniem ekologicznym, zwanym Crit'Air alias Certificats qualité de l'air lub certyfikatem jakości powietrza. Oznakowania ekologiczne są obowiązkowe nie tylko dla samochodów zarejestrowanych we Francji, ale także dla tych pochodzących z zagranicy. Tak więc jako turysta nie możesz uniknąć ekologicznych środków, dotyczą one również Ciebie.

Kategorie Crit 'Air są następujące:

 • Crit'Air E, zielona (zerowa emisja – samochody elektryczne i wodorowe)
 • Crit'Air 1, fioletowy (gaz i hybrydy)
 • Crit'Air 2, żółty (Euro 5 i Euro 6)
 • Crit'Air 3, pomarańczowy (Euro 4)
 • Crit'Air 4, bordowy (Euro 3)
 • Crit'Air 5, szary (Euro 2)

Na szczęście uzyskanie francuskiego oznakowania ekologicznego nie jest trudne. Wszystko można zrobić w zaciszu własnego domu. Kosztuje to mniej niż 5 euro łącznie z opłatą pocztową. Ponieważ przyjdzie do Ciebie pocztą, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Upewnij się, że masz czas na naklejenie go przed wyjazdem do kraju.

W przypadku samochodów zarejestrowanych poza Francją pieczątkę można zamówić tutaj – certificat.air.gouv.fr. Możesz przełączyć się z francuskiego na angielski lub niemiecki w prawym górnym rogu strony. Na stronie wpisujesz dane swojego samochodu (jakie paliwo stosuje, do jakiej kategorii należy itp.), podajesz swój adres, płacisz i pieczątka jest już w drodze do Ciebie.

Dwa rodzaje stref niskiej emisji

Obecnie we Francji można spotkać 2 rodzaje stref ekologicznych:

 1. Strefa stała (ZCR – Zone à Circulation Restreinte)
 2. Strefa tymczasowa (ZPA – Zone de la Protection de l'Air)

Podczas gdy strefa stała, jak sama nazwa wskazuje, obowiązuje 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, strefy tymczasowe obowiązują tylko czasami. Są one wprowadzane tylko w sytuacjach krytycznych, gdy zanieczyszczenie powietrza osiąga niebezpieczny poziom. Gdy wejdą w życie, ponownie będziesz potrzebować naklejki ekologicznej, aby wjechać do strefy.

Strefy niskiej emisji w Paryżu

Wybierasz się na wakacje lub w podróż służbową do Paryża? W takim razie przydadzą się poniższe informacje. Nie tak dawno zaostrzono wymagania dotyczące pojazdów. Może się więc okazać, że w ogóle nie będziesz mógł wjechać do miasta.

Paryż to duże miasto, więc nic dziwnego, że ma nie tylko jedną strefę niskiej emisji, ale dwie – Wielki Paryż i Paryż Centralny, znany również jako Paryż/Métropole du Grand Paris w języku francuskim. Zasadniczo istnieje strefa w samym centrum miasta oraz strefa na obrzeżach i wokół miasta. Wymagania dotyczące pojazdów zostały ujednolicone w 2021 r., więc w obu obszarach obowiązują te same zasady.

Zakazy obowiązują od 8:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku. Tylko pojazdy z Crit'Air 2 mogą wjeżdżać w tym czasie. Minimalne wymagania Euronormy i data rejestracji są następujące:

 • ciężarówki z silnikiem Diesla: minimum Euro 6, zarejestrowane od 1 stycznia 2014 r
 • ciężarówki na benzynę lub gaz: co najmniej Euro 5, zarejestrowane od 1 października 2009 r
 • samochody osobowe i lekkie pojazdy użytkowe z silnikiem wysokoprężnym: co najmniej Euro 5, rejestrowane od 1 stycznia 2011 r
 • benzynowe lub gazowe samochody osobowe lub lekkie samochody dostawcze: co najmniej Euro 4, rejestrowane od 1 stycznia 2006 r
 • motocykle: Euro 3, pierwsza rejestracja od 1 stycznia 2007 r

Zaostrzenie przepisów planowane jest na 2024 r., zob. urbanaccesregulations.eu. Na przykład planowany jest całkowity zakaz stosowania oleju napędowego. A od 2030 r. w Paryżu dozwolone będą tylko pojazdy bezemisyjne.

O czym jeszcze należy pamiętać podróżując do Francji?

We Francji większość autostrad, tuneli i mostów jest płatna. Nie trzeba jednak użerać się z winietami, gdyż opłaty są regulowane w formie myta. Płacą je zarówno ciężarówki i autobusy, jak i motocykle oraz samochody osobowe. Na bramkach można płacić gotówką, kartą lub zautomatyzowanym systemem Telepeage Liber-T. Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule na temat opłat za autostrady we Francji.

Zalecamy również zapoznanie się z francuskimi zasadami i przepisami ruchu drogowego. Na przykład, można natknąć się na niższe ograniczenia prędkości dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata. Obcokrajowcy mogą również mieć trudności z poruszaniem się po rondach, ponieważ przepisy są nieco specyficzne. Ponadto funkcjonariusze policji wymagają od kierowców posiadania przy sobie obowiązkowego testera alkoholu. Te i inne ważne informacje można znaleźć w osobnym artykule na naszym blogu.

Często zadawane pytania

Gdzie we Francji znajdują się strefy niskiej emisji?

Strefy niskiej emisji można znaleźć we wszystkich większych miastach. Nie tylko w Paryżu, ale także w Lyonie, Marsylii, Lille, Tuluzie, Strasburgu i innych. Obecnie obowiązują one łącznie w 11 obszarach. Ale liczba ta będzie z czasem rosnąć – od 2030 r. planowane jest wprowadzenie stref niskiej emisji w 43 aglomeracjach miejskich liczących ponad 150 000 mieszkańców.

Gdzie kupić eko-pieczątkę do Francji?

Najbezpieczniejszym sposobem na uzyskanie pieczątki jest zakup online z dużym wyprzedzeniem. Zostanie on wysłany pocztą. W tym artykule powiemy Ci, jak to zrobić.

Jakie rodzaje stref emisji istnieją we Francji?

Stałe i tymczasowe. Tymczasowe są wprowadzane tylko w przypadku wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Obie strefy mogą się pokrywać.

Źródło

1 KOMENTARZ

 1. Dzień dobry.
  Mam pytanie dotyczące samej winiety upoważniającej do wjazdu do strefy niskiej emisji w Paryżu. W moim przypadku konieczność słuzbowego wyjazdu pojawiła się dosyć niespodziewanie w związku z awarią pewnego urządzenia. Niezwłocznie wystąpiłem o wydanie naklejki i po 24 godzinach otrzymałem fv z załączonym wydrukiem z moim nr rejestracyjnym oraz kodek Q-er. Podejrzewam, ze 7 dni to za mało aby poczta polska jako ostatnia dostarczyła mi naklejkę. Czy mogę wjechać do strefy umieszczając za szybą wydruk z przesłanym przez urząd podglądem żółtej naklejki?
  Dziękuję i pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj