Auto Hold – 5 sytuacji, w których ta funkcja jest potrzebna

0
235
Auto hold - Brake hold

Auto Hold to jeden z przydatnych asystentów, których zdecydowanie warto mieć. Czym jest, jak działa i jak z niego korzystać? W tekście przyjrzymy się też 5 sytuacjom, w których będziesz się cieszył, że Twój samochód ma ten system.

Co to jest Auto Hold i jak działa

Auto Hold lub inaczej mówiąc Auto Brake Hold to jeden z asystentów, dzięki którym jazda staje się płynniejsza i bezpieczniejsza. Cokolwiek myślisz o asystentach, Auto Hold z pewnością się przyda. To znaczy, jeśli Twój samochód posiada tę funkcję.

Jak to wszystko działa? Wyobraź sobie sytuację, w której się zatrzymujesz. Na przykład na światłach. Funkcja Auto Hold sprawi, że:

 1. Samochód nie porusza się ani nie szarpie do tyłu.
 2. Pozostaje nieruchomy nawet wtedy, gdy nie jest wciśnięty pedał hamulca.

Obie te funkcje przydają się w wielu sytuacjach na drodze i poza nią.

Auto Hold sprawia, że późniejsze ruszanie jest płynne i bezpieczne. Dość skutecznie zapobiega sytuacjom, w których samochód „umiera” przy ruszaniu. Jest to funkcja określana czasem jako hamulec postojowy. Oprócz zapewnienia większego bezpieczeństwa, chroni różne podzespoły przed zużyciem.

Jak włączyć i używać Auto Hold

Funkcja Auto Hold musi zostać włączona. Nie włączy się samoistnie. Jak to zrobić? Wystarczy znaleźć odpowiedni przycisk. W większości przypadków znajduje się on w pobliżu hamulca elektronicznego lub obok przycisków Start/Stop. Przycisk ten jest oznaczony jako Auto Hold. Wystarczy go nacisnąć i to wszystko. Dioda LED na przycisku zapala się.

System można włączyć dopiero po zamknięciu drzwi kierowcy, zapięciu pasów i uruchomieniu silnika. Podobnie jak ABS, funkcja ta jest w pełni autonomiczna. Po aktywowaniu funkcji Auto Hold, system sam zadba o to, abyś mógł odjechać jak najsprawniej i najbezpieczniej.

W praktyce działa to w następujący sposób:

 1. Przed rozpoczęciem jazdy naciśnij przycisk Auto Hold. System zostaje aktywowany.
 2. Zostają uruchomione hamulce, aby zatrzymać pojazd. Na wyświetlaczu informacyjnym zapala się wskaźnik Auto Hold – funkcja działa.
 3. Zwalniasz pedał hamulca i system utrzymuje samochód w miejscu. Kontrolka powinna być nadal widoczna na wyświetlaczu.
 4. Po uzyskaniu wystarczającego przyspieszenia Auto Hold wyłącza się i samochód zaczyna się poruszać. Lampka aktywności Auto Hold zgaśnie.

Jeśli chcesz zatrzymać samochód na stromym zboczu, naciśnij mocniej pedał hamulca, aby aktywować system. Wynika to z faktu, że do działania układu wymagane jest wystarczające ciśnienie hamowania. Auto Hold może samodzielnie uruchomić elektryczny hamulec postojowy. Jest to sygnalizowane zapaleniem się lampki kontrolnej. Hamulec jest zwalniany natychmiast po wciśnięciu pedału przyspieszenia.

Jak wyłączyć funkcję Auto Hold

Aby całkowicie wyłączyć funkcję Auto Hold, wystarczy ponownie nacisnąć przycisk lub zaciągnąć hamulec i nacisnąć przycisk Auto Hold. Ponadto funkcja ta jest wyłączana przy każdym wyłączeniu silnika. Dezaktywację funkcji można poznać po tym, że dioda LED gaśnie, a wskaźnik znika z komputera pokładowego.

Śladami Auto Hold – jakie samochody go posiadają?

Większość nowszych samochodów z automatyczną skrzynią biegów marki Ford, Chevrolet, Jeep. GMC, Buick, Dodge, RAM, Honda, Seat, Audi i innych marek posiada system Auto Hold. Oczywiście znajdziesz je również w samochodach innych marek, ale to zależy od konkretnego modelu i decyzji producenta. Zazwyczaj jednak jest tak, że jeśli samochód posiada elektroniczny hamulec ręczny, to posiada również funkcję Auto Hold.

5 sytuacji, w których możesz skorzystać z Auto Hold

 • Łatwiejsze ruszanie pod górę w trasie. Nie ma ryzyka, że samochód „driftuje” i zagraża komuś za Tobą. To są sytuacje, do których Auto Hold został pierwotnie stworzony.
 • Bezpieczniejsza jazda po nierównym terenie. Wybierasz się na małą przygodę? Auto Hold sprawi, że Twoja podróż będzie bezpieczniejsza.
 • Pewność siebie na śniegu i lodzie. Nie lekceważ tego – to właśnie w trudniejszych warunkach Auto Hold jest dobrym pomocnikiem.
 • Czekanie w korku i jazda za ogonem.
 • Zatrzymywanie się na światłach.

FAQ

Co to jest Auto Hold?

Auto Hold sprawia, że samochód nie porusza się do tyłu podczas ruszania i pozostaje nieruchomy nawet po zwolnieniu pedału hamulca. Jest to przydatne nie tylko na wzniesieniach, ale także np. na śniegu i w innych sytuacjach.

Jak działa funkcja Auto Hold?

Mimo że jest to funkcja w pełni autonomiczna, Auto Hold musi być najpierw aktywowany ręcznie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule.

Które samochody mają Auto Hold?

Większość samochodów z elektronicznym hamulcem ręcznym jest wyposażona w funkcję Auto Hold.

Poprzedni artykułPodróżowanie z psem w samochodzie
Następny artykuł8 sposobów na otwarcie samochodu bez kluczyka
Uwielbiam nieplanowane podróże samochodem gdziekolwiek, kiedykolwiek, na jakkolwiek długą podróż. Lubię duże samochody, które są praktyczne i mogą przewieźć wszystko, co przyjdzie mi do głowy na weekend. Posiadam prawo jazdy od 18 roku życia i cieszę się beztroską i swobodną jazdą tam, gdzie chcę. Na CarEspresso piszę głównie artykuły informacyjne i praktyczne porady dotyczące jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj