Co to jest Launch Control? Wyjaśnimy, jak to działa

0
167
Co to jest kontrola startu

Jak wystartować tak szybko, jak to możliwe, bez niepotrzebnego poślizgu kół? Użyj systemu Launch Control. Oczywiście, jeśli twój samochód jest w nią wyposażony i masz wystarczająco dużo miejsca przed sobą, aby bezpiecznie wystrzelić rakietę. Ale jak działa Launch Control? W rzeczywistości nie ma w tym nic skomplikowanego i od dawna jest to domena supersamochodów.

Czym jest Launch Control i jak działa?

Choć może się to wydawać czymś niezwykle skomplikowanym, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. To znaczy, pomijając samą konstrukcję. Kontrola startu jest podobna do różnych regulowanych trybów jazdy. Launch control to zaawansowany system wspomagania kierowcy (ADAS), który można znaleźć głównie w nowych samochodach osobowych, SUV-ach, ciężarówkach, samochodach sportowych i innych pojazdach zorientowanych na osiągi. Kontrola startu ma na celu wytworzenie maksymalnej mocy i przyczepności pojazdu oraz przyspieszenie pojazdu tak szybko, jak to możliwe.

Jak działa funkcja Launch Control i jak ją aktywować?

Jak aktywować funkcję Launch Control? W pojazdach wyposażonych w przycisk wystarczy go nacisnąć, a w pojazdach bez przycisku należy wykonać określoną procedurę, aby go aktywować.

Aby aktywować system kontroli startu, zwykle wystarczy mocno nacisnąć hamulec i jednocześnie wcisnąć pedał gazu. Samochód sam dostosuje się do idealnej prędkości, nawet przy wciśniętej przepustnicy. Następnie wystarczy zwolnić hamulec i ruszyć do przodu. Kontroluj prędkość, a także prędkość początkową. Nie tylko automatyczne skrzynie biegów mają ten przywilej, ale także samochody z manualną skrzynią biegów mogą mieć Launch Control. Tylko w tym przypadku zamiast hamulca trzymasz sprzęgło, a kiedy je puścisz, samochód rusza do przodu bez zbędnego buksowania kół.

Eksperci twierdzą, że bez Launch Control istnieje większe prawdopodobieństwo, że silnik nie osiągnie zbyt wysokich obrotów i nie dojdzie do przegrzania skrzyni biegów.

Nawet rodzinne kombi mają ten system

Nawet samochody, po których nie spodziewalibyśmy się, że mają Launch Control, na przykład, mają go. Po prostu system jest zwykle ukry ty i trzeba dowiedzieć się, jak go aktywować. Ale w wielu dzisiejszych samochodach rodzinnych kontrola startu jest aktywowana po prostu przez jednoczesne naciśnięcie hamulca i pedału przyspieszenia.

Efekt może się różnić w zależności od rodzaju skrzyni biegów i silnika

Kontrola startu jest dość złożonym zadaniem dla samochodu. Jednostka sterująca jest odpowiedzialna za większość skutecznych działań. Podczas przygotowań ustawia idealną prędkość obrotową silnika do rozruchu, a także zapewnia, że przemiennik momentu obrotowego nie ślizga się niepotrzebnie w automatycznych skrzyniach biegów. Współpracuje również z czujnikami ABS, dzięki czemu hamuje obracające się koła, nawet gdy kontrola trakcji jest wyłączona. Mówiąc o idealnych obrotach, należy wspomnieć, że silniki z doładowaniem są tutaj idealne. Dzieje się tak dlatego, że turbosprężarka lub doładowanie zwiększa obroty w przygotowaniu i zapewnia pełny ciąg od pierwszych kilku metrów.

Co to jest kontrola startu

Nie należy przesadzać.

Ale dla każdego jest jasne, że wiele elementów samochodu cierpi, gdy coś takiego się dzieje. Dlatego też mokre sprzęgło jest lepsze w dwusprzęgłowej skrzyni biegów, ponieważ znacznie lepiej radzi sobie z podwyższoną temperaturą. A uwierz mi, sprzęgło bardzo się nagrzewa przy wielokrotnym ruszaniu. Cała ta sytuacja jest łatwiejsza w przypadku konwertera hydraulicznego. W przypadku skrzyni biegów z konwerterem hydraulicznym jest ona gotowa do poślizgu nawet podczas normalnej jazdy.

Gdzie na przykład można znaleźć system Launch Control w połączeniu z manualną skrzynią biegów? Mogą to być samochody amerykańskie, w których czas na ćwierć mili jest najlepszym argumentem sprzedażowym. Przykładami są Ford Mustang i Chevrolet Camaro. Launch control można dziś znaleźć także w Volkswagenie Golfie z silnikiem 1.5 TSI.

Często zadawane pytania

Co to jest Launch Control?

Kontrola startu to zaawansowany system wspomagania kierowcy (ADAS), który można znaleźć głównie w nowych samochodach osobowych, SUV-ach, ciężarówkach, samochodach sportowych i innych pojazdach zorientowanych na osiągi.

Jak działa Launch Control?

Kontrola startu ma na celu wytworzenie maksymalnej mocy i przyczepności pojazdu oraz przyspieszenie pojazdu tak szybko, jak to możliwe.

Jak aktywować funkcję Launch Control?

W pojazdach wyposażonych w przycisk wystarczy go nacisnąć, a w pojazdach bez przycisku należy wykonać określoną procedurę, aby go aktywować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj