Jak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów

0
33
Jak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów

Spędziłeś całe swoje życie za kierownicą samochodu z manualną skrzynią biegów? Teraz czeka Cię zmiana? Martwisz się o naukę jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów? Nie martw się, to nie jest skomplikowane. W rzeczywistości prowadzenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest łatwiejsze i wygodniejsze. Wymaga jedynie praktyki i poznania podstawowych zasad.

Nie bój się automatycznej skrzyni biegów

Nigdy nie mógłbym jeździć automatem”, „Sam muszę zmieniać biegi”. Taka jest często odpowiedź w typowej debacie porównującej automatyczną i manualną skrzynię biegów. Chociaż automatyczne skrzynie biegów nie mają u nas takiej tradycji jak za granicą, stają się coraz bardziej popularne. Jednak wciąż jest wielu kierowców, którzy nie mają doświadczenia z automatycznymi skrzyniami biegów. Jeśli jesteś jedną z tych osób, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów?

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy większości ludzi, gdy po raz pierwszy widzą samochód z automatyczną skrzynią biegów, jest para pedałów. Funkcji pedałów gazu i hamulca nie trzeba chyba wyjaśniać. Zamiast dźwigni zmiany biegów, po prawej stronie kierowcy znajduje się tak zwana dźwignia zmiany biegów. Ma ona kilka możliwych pozycji, oznaczonych dużymi literami: „P“, „R“, „N“, „D“, „S“ a „M“.

Technika jazdy z automatyczną skrzynią biegów

Ze względu na brak pedału sprzęgła zaleca się jazdę tylko jedną nogą. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnego uczucia wciskania hamulca myśląc, że jest to sprzęgło. Pamięć mięśniowa jest w tym przypadku bardzo silnym wrogiem.

Po wejściu do samochodu należy go uruchomić , a następnie wcisnąć pedał hamulca i ustawić „D” na dźwigni zmiany biegów. Opcja wrzucenia 1. biegu może ci się spodobać, ale unikaj jej. Jest on przeznaczony do powolnej jazdy pod górę i holowania ładunków. Zawsze wciskaj hamulec podczas zmiany biegów i ruszania. Zmiana biegu z „P” na „D” może spowodować uruchomienie samochodu bez użycia hamulca.

Pozycja „P” – parkowanie

Po zakończeniu jazdy należy ustawić dźwignię zmiany biegów w pozycji oznaczonej w ten sposób. Tryb ten może nawet zastąpić hamulec ręczny podczas parkowania na płaskim terenie. Hamulec jest jednak uruchamiany podczas parkowania na wzniesieniu. Tryb „P” mógłby wprawdzie utrzymać samochód, ale niepotrzebnie obciążałby skrzynię biegów.

Pozycja „R” – Rezerwa

Rewers, czyli tryb cofania. Wystarczy wrzucić bieg wsteczny i wcisnąć pedał gazu.

Pozycja „N” – brak biegu

N to dobrze znany bieg neutralny. W praktyce używamy go rzadko lub wcale. Można jej użyć na przykład, gdy zatrzymamy się na kilka sekund na światłach lub w korku. Pozycja ta jest również używana podczas pchania lub ciągnięcia pojazdu. Pozycja neutralna nigdy nie jest używana podczas normalnej jazdy.

Pozycja „D” – Jazda

Pozycja „D” lub „Drive” jest głównym trybem jazdy używanym podczas normalnej jazdy. Biegi są automatycznie zmieniane przez skrzynię biegów.

Pozycja „M” – Manual

Pod literąM” kryje się tryb manualny. Fani manualnych skrzyń biegów będą jednak rozczarowani. Pedał sprzęgła jakimś cudem nie pojawia się przy podłodze po zmianie biegu na „M. Kierowca ma jedynie możliwość wyboru biegów poprzez manipulowanie wybierakiem do przodu i do tyłu lub za pomocą łopatek pod kierownicą, jeśli samochód jest w nie wyposażony.

Pozycja „F” – Pierwszy

Jest to pierwszy bieg, w niektórych pojazdach oznaczony jako „1” lub „L”. Ten bieg jest najczęściej używany zimą podczas jazdy po śniegu lub podczas zjeżdżania ze stromych wzniesień. Umożliwia to hamowanie silnikiem. Pozycja ta nie jest odpowiednia do szybkiej jazdy.

Pozycja „S” – Sport

Ten tryb jazdy nie występuje w każdej automatycznej skrzyni biegów. Najczęściej literaS” znajduje się na nowszych skrzyniach biegów, nazywa się to Sport. Tryb ten utrzymuje wyższe obroty silnika, co jest odpowiednie do bardziej sportowej jazdy. W niektórych samochodach litera „S” oznacza drugi bieg.

Pozycja „L” – Niski

W tej pozycji silnik pracuje na najwyższych możliwych obrotach, tj. na biegu „1”. Pozycji tej należy używać przy ruszaniu pod górę i zjeżdżaniu ze wzniesień, gdy konieczne jest użycie hamulców silnikowych.

Pozycja „W” – Zima

Niektóre nowoczesne samochody oferują również specjalny tryb zimowy.

Na co zwracać uwagę?

Jazda z automatyczną skrzynią biegów jest o wiele bardziej komfortowa niż z manualną. Jej zalety docenisz zwłaszcza podczas jazdy po mieście. Jedyną rzeczą, na którą należy uważać, jest niespokojna lewa stopa. Jest ona zwykle przyzwyczajona do obsługi pedału sprzęgła. Dla kierowcy przyzwyczajonego do manualnej skrzyni biegów może to być bardzo nietypowe.

Tryb Kickdown

Występuje podczas gwałtownego przyspieszania na skrzyżowaniach lub podczas wyprzedzania. Wciskając pedał gazu do końca, informujesz komputer, że musisz gwałtownie przyspieszyć i potrzebny będzie niższy bieg. Automatyczna skrzynia biegów, po przeanalizowaniu tych informacji , zredukuje bieg, aby uzyskać niezbędne przyspieszenie. Nowoczesne skrzynie biegów mają możliwość redukcji kilku biegów jednocześnie.

Różne rodzaje automatycznych skrzyń biegów

Nawet automatyczne skrzynie biegów nie są takie same, choć może się tak wydawać na pierwszy rzut oka. Istnieje kilka ich rodzajów, które różnią się konstrukcją i zasadą zmiany biegów. Niektóre typy zmieniają biegi bardziej płynnie, co ma pozytywny wpływ na komfort jazdy.

Jak uruchomić samochód z automatyczną skrzynią biegów?

  1. Naciśnij pedał hamulca prawą stopą. Uważaj, ponieważ niektóre samochody z automatyczną skrzynią biegów uruchamiają się nawet wtedy, gdy nie trzymasz stopy na pedale hamulca, ale wiele z nich tego nie robi.
  2. Uruchom samochód, przekręcając kluczyk lub naciskając przycisk uruchamiania
  3. Trzymaj nog ę na hamulcu i przesuń dźwignię zmiany biegów z „P” na „D” w tym samym czasie, jeśli chcesz jechać do przodu. Jeśli nie, a chcesz jechać do tyłu, przesuń dźwignię zmiany biegów do pozycji „R”.
  4. Aby przyspieszyć, zdejmijnogę z pedału i powoli dodaj gazu.
  5. Jeśli chcesz zwiększyć prędkość, delikatnie wciśnij pedał gazu prawą stopą.

Gdy samochód przyspiesza, skrzynia biegów wybierze odpowiedni bieg dla danej sytuacji na drodze.

Jak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Podczas jazdy w pojedynkę pozostaw samochód w pozycji „D”, niezależnie od prędkości. Samochód automatycznie wybierze i wrzuci odpowiedni bieg w zależności od potrzeb i prędkości jazdy. Najlepiej jest używać prawej stopy zarówno do przyspieszania, jak i hamowania.

Jak zatrzymać samochód z automatyczną skrzynią biegów?

  1. Jeśli chcesz zredukować bieg lub zatrzymać się, użyj delikatnego wciśnięcia pedału gazu. Zmniejsz prędkość, a automatyczna skrzynia biegów automatycznie zredukuje bieg.
  2. Wciśnij hamulec, aż samochód zatrzyma się w określonym punkcie.
  3. Podczas postoju trzymaj nogę na hamulcu i przesuń dźwignię zmiany biegów do pozycji „P”.
  4. Następnie zaciągnij hamulec ręczny lub naciśnij przycisk hamulca.
  5. Następnie można wyłączyć silnik i światła i wysiąść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj