Facelift: Czym jest i dlaczego producenci do niego podchodzą?

0
141
facelift skoda octavia

Facelift to nazwa nadana modyfikacji samochodu. Czasem chodzi tylko o design, innym razem o aspekty techniczne. Jaka jest jego specyfika, dlaczego producenci samochodów do niego podchodzą i jakich aut dotyczy to „odmłodzenie”? W tekście przyjrzymy się również temu, że choć powinna to być przede wszystkim zmiana na lepsze, to nie zawsze się udaje.

Co to jest auto po faceliftingu?

Podobnie jak w chirurgii plastycznej, w motoryzacji lifting odnosi się do zmian kosmetycznych. Możemy o nim myśleć jako o swoistym odmłodzeniu i uatrakcyjnieniu wyglądu. Lifting samochodu wchodzi w grę, gdy samochód jest w sprzedaży już od jakiegoś czasu (być może po trzech lub więcej latach), ale jego gwiazda powoli zaczyna gasnąć. Jest to sposób producenta samochodów na dotarcie do nowych klientów i konkurowanie z innymi markami.

Jest to całkiem sprytne posunięcie. Zamiast inwestować ogromne środki w nową linię modelową, firma woli nieco podrasować istniejącą. Jest to bardziej opłacalne i działa. To znaczy, jeśli działa.

Na szczęście plusem, tak czy inaczej, jest to, że nawet jeśli modyfikacje nie do końca pójdą dwa razy, to i tak samochód zyska większe zainteresowanie, a to może pomóc w sprzedaży. Oprócz tego, że odmłodzony model jest atrakcyjniejszy jako „nowy”, to taki samochód lepiej sprzedaje się jako auto używane.

O co chodzi w faceliftingu

Facelift to przede wszystkim zmiany konstrukcyjne lub przeprojektowanie wnętrza. To głównie karoseria jest na celowniku. Ale ważny jest też komfort użytkowania i wyposażenie. Modyfikacje powinny więc mieć na celu nie tylko atrakcyjność wizualną. Ale przede wszystkim na to, by samochód po faceliftingu był ewidentnie lepszy i by pozbyć się ostatnich błędów, które mogą zepsuć przyjemność z jazdy i utrudnić ogólne osiągi.

2 rodzaje faceliftingu

Facelift można podzielić na dwa rodzaje.

  1. Wygląd: modyfikowany jest tylkowygląd. Zmienia się przednia kratka, zderzaki, nowy wzór kół itp.
  2. Techniczny: Modyfikacje w strukturze samochodu. Nowe silniki, lepsza technologia i wyposażenie wnętrza (multimedia, budziki), wydłużenie rozstawu osi (trochę więcej miejsca w środku) itp.

Co oznacza samochód po faceliftingu lub co zwykle się zmienia?

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym pojazdu

Bardzo częstą zmianą jest facelift przedniego lub tylnego wyglądu zewnętrznego całego pojazdu. Można zauważyć zmiany w postaci nowego wyglądu reflektorów lub tylnych świateł lub ich różnych modyfikacji. Ponadto bardzo częstą zmianą jest zmiana, a zwłaszcza powiększenie kratki wentylacyjnej lub przeprojektowanie całych zderzaków. Kolejną zmianą mogą być nowe bardziej nowoczesne felgi.

Zmiany we wnętrzu pojazdu

Zmiany we wnętrzu pojazdu są albo bardzo subtelne i subtelne, albo wręcz przeciwnie – bardzo wyraziste. Przez te zmiany rozumiemy nową tapicerkę, zupełnie nową kierownicę, czy również nowy wygląd nawiewów i innych elementów na przedniej desce rozdzielczej. Przez te znaczące zmiany rozumiemy całkowite przeprojektowanie deski rozdzielczej, oświetlenie ambientowe lub oświetlenie w postaci listwy LED. Ponadto, zmiany mogą również znaleźć odzwierciedlenie w wyższych poziomach wykończenia i lub rozszerzeniu.

Zmiany techniczne pojazdu

Przez zmiany techniczne rozumiemy zmiany mechaniczne silnika, skrzyni biegów lub ulepszenia podwozia.

Ciekawe ostatnie facelifty

  • Hyundai Verna z 2018 roku zmienił swój wygląd w porównaniu do pojazdu po faceliftingu z 2020 roku, zwłaszcza w przedniej części zewnętrznej. Pojazd otrzymał szczegółowy lifting, a mianowicie nowe nowoczesne reflektory, a także zauważalnie duży grill, który dodaje samochodowi atrakcyjności. Wnętrze samochodu również zostało odmłodzone. Samochód został wzbogacony o większy panel informacyjny, powiększony wyświetlacz, jak również cyfrową deskę rozdzielczą, która zrobi wrażenie na każdym właścicielu samochodu. Odmłodzenie Hyundai Verna okazało się bardzo udane.
  • Citroën C4 Cactus (od 2014): dowód na to, że mniej to czasem więcej. Lekki samochód idealny do miasta o masie własnej 1080 kg, zachwyca niższym zużyciem paliwa i płynną jazdą. Niestety, facelift 2018 stracił poręczne poduszki powietrzne Air Bumps, które pomagały chronić lakier przed otarciami.
  • Peugeot 208: Najbardziej oczywista zmiana podczas faceliftingu dotyczyła dolnego zderzaka. Odmłodzenie z pewnością było udane w tym przypadku, a Peugeot 208 skorzystał z odrobiny kosmetycznych poprawek.
  • Toyota Auris: Auris po metamorfozie wygląda nieco bardziej agresywnie, a kształty z przodu uległy znacznej zmianie. Jednak komputer pokładowy i inne elementy we wnętrzu również zostały wzięte na celownik.
  • Range Rover Evoque: Dowód na to, że zmiany mogą być minimalne. W przypadku tego modelu facelift zmodyfikował jedynie umiejscowienie świateł do jazdy dziennej LED.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest facelift?

Podobnie jak w chirurgii plastycznej, lifting twarzy w motoryzacji odnosi się do modyfikacji kosmetycznych. Możemy myśleć o tym jako o swoistym odmłodzeniu i uatrakcyjnieniu. Jest to sposób producenta samochodów na dotarcie do nowych klientów i konkurowanie z innymi markami.

Jakie są rodzaje faceliftu?

Facelift dzieli się na wygląd i techniczny. W faceliftingu wyglądowym modyfikacji ulega tylko wygląd samochodu, a w faceliftingu technicznym – konstrukcja samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj