Eurotunnel: Podwodna podróż między Francją a Anglią

0
135
Eurotunnel

Planujesz podróż z Francji do Anglii i z powrotem? Eurotunnel oferuje najszybsze i najłatwiejsze połączenie. Eurotunnel, znany również jako tunel pod kanałem La Manche, to oszałamiający cud inżynierii łączący Wielką Brytanię z Europą kontynentalną. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu tego korytarza transportowego, ile kosztuje bilet, a także jak działa transport pojazdów w tunelu i na co należy zwrócić uwagę.

Podróż podwodnym tunelem z Francji do Anglii i z powrotem

Eurotunnel (Eurotunnel Le Shuttle) to podmorski tunel pod kanałem La Manche (Channel Tunnel), którego plany połączenia obu krajów sięgają kilkuset lat wstecz. Tunel opisywany jest jako swego rodzaju budowla stulecia i został otwarty w 1994 roku.

Eurotunnel jest tak zwanym najszybszym połączeniem między Francją a Anglią, czyli sposobem na łatwe przekroczenie kanału La Manche. Tunel ten, o długości około 50 km, biegnie z Calais we Francji do Folkestone w Anglii i odwrotnie. Terminal po stronie francuskiej znajduje się na obrzeżach Calais przy zjeździe z autostrady A16 42. Terminal po stronie angielskiej znajduje się w Folkestone i znajduje się na autostradzie M20 przy zjeździe 11A.

Tunel ma 50 km długości, z czego około 38 km znajduje się pod dnem morskim na średniej głębokości od 25 do 45 km. Przejazd tunelem zajmuje około 35 minut. Eurotunnel jest obecnie trzecim najdłuższym tunelem, a przy 38 kilometrach pod powierzchnią morza jest najdłuższym podwodnym tunelem na świecie.

Tunel składa się z trzech równoległych tuneli:

 • Pierwszy tunel przeznaczony jest dla pociągów transportowych jadących z Francji.
 • Drugi tunel biegnie z Anglii, gdzie kursują pociągi transportowe.
 • Trzeci tunel znajduje się pomiędzy nimi i jest tak zwanym tunelem serwisowym, który jest używany w nagłych wypadkach lub komplikacjach.

Każdego dnia Eurotunnel przewozi tysiące pasażerów i pojazdów towarowych, umożliwiając wygodną i szybką podróż między dwoma brzegami cieśniny.

Ruch osób w tunelu odbywa się za pomocą szybkich pociąg ów. Pociągi te są w stanie poruszać się z prędkością do 300 km/h, ale podróż w tunelu jest ograniczona i pociągi mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 160 km/h.

Pociągi są zaprojektowane do przewozu samochodów, motocykli, samochodów dostawczych, a nawet autobusów. Te specjalne wagony mogą pomieścić do 5 samochodów na dwóch poziomach. Pociąg może przewozić do 180 samochodów jednocześnie.

Przejazd przez tunel to wyjątkowe doświadczenie. Podczas przejazdu pasażerowie docenią bezpieczeństwo, niezawodność i komfort, jakie zapewnia Eurotunnel. Nie tylko skraca on czas podróży między Anglią a Francją do zaledwie 35 minut, ale także przyczynia się do ochrony środowiska, w szczególności oferując doskonałą alternatywę dla samolotów i promów, co również zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.

Jak zorganizowany jest bezpieczny transport?

Przez Eurotunnel mogą przejeżdżać wyłącznie pociągi transportowe. Są to specjalne pociągi przystosowane do przewozu motocykli, samochodów osobowych, ale także vanów czy autobusów.

Praca tunelu jest niezwykle cicha i pozbawiona komplikacji. W godzinach szczytu odnotowuje się do 3 pociągów na godzinę. Oznacza to średnio do 60 przejazdów dziennie.

W Calais we Francji, a także w Folkestone w Anglii, bramy do tunelu otwierają się do 2 godzin przed odjazdem w obu punktach odprawy. Bramy te zamykają się ponownie około 45 minut przed odlotem.

Zapewnienie transferu Eurotunelem obejmuje kilka ważnych kroków i środków mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i sprawnego przebiegu podróży dla pasażerów i ich pojazdów.

 1. Rezerwacja i rezerwacja miejsc: Przed podróżą Eurotunelem należy zarezerwować miejsce w pociągu. W przypadku samochodów i autobusów bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem, natomiast w przypadku pojazdów towarowych obowiązuje stały system rezerwacji. Ważne jest, aby mieć zarezerwowane miejsce, aby zapewnić dostępność i ułatwić załadunek pojazdów do pociągu.
  Rezerwacji można dokonać na oficjalnej stronie internetowej Eurotunnel eurotunnel.com lub za pomocą aplikacji LeShuttle. Aplikację można pobrać na telefony z systemem Android lub iOS. Rezerwacja biletu jest bardzo prosta i bardzo ważne jest, aby podczas rezerwacji wprowadzić wszystkie informacje i dodatkowe informacje.
 2. Stacje odprawy: Po przejściu przez stację odprawy można zatrzymać się w terminalach pasażerskich, gdzie znajdują się toalety, sklepy, a także punkty gastronomiczne.
 3. Przed wejściem do Eurotunelu przeprowadzane sąkontrole bezpieczeństwa pojazdów, wszystkich bagaży i pasażerów. Sprawdzana jest tożsamość pasażerów, sprawdzane są zasady i procedury bezpieczeństwa, w tym przeszukiwanie pojazdów, przyczep kempingowych i bagażu przy użyciu sprzętu bezpieczeństwa. W tym miejscu należy okazać rezerwację, a także kartę kredytową lub debetową, za pomocą której zarezerwowano i opłacono bilet. Oprócz tego wymagane są kompletne dokumenty podróży, dokumenty pojazdu i inne niezbędne dokumenty do bezproblemowej podróży.
 4. Wejście do pociągu: Po pomyślnym przejściu kontroli pasażer może wejść na peron i wsiąść do pociągu, który przewozi pasażerów i pojazdy Eurotunelem. Kierowcy są prowadzeni przez niebieskie znaki informacyjne, zielone strzałki kierunkowe i komunikaty głosowe. Pociągi są wyposażone w specjalne wagony, które umożliwiają bezpieczny i wygodny transport pojazdów.
 5. Podróż tunelem: Po załadowaniu pojazdów pociąg rozpoczyna podróż przez tunel. Podróż trwa około 35 minut. Podczas podróży pociągiem pasażer pozostaje w swoim pojeździe, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pasażerom.
 6. Wysiadanie na stacji docelowej: Po przybyciu do stacji docelowej pojazdy wysiadają z pociągu i kontynuują podróż do miejsca docelowego. Wyjście z Eurotunelu jest systematyczne i nadzorowane przez personel.

Eurotunel jest ściśle monitorowany i nadzorowany 24 godziny na dobę. Przeprowadzane są regularne kontrole tunelu i systemów bezpieczeństwa, aby zminimalizować prawdopodobieństwo awarii technicznych i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pasażerom.

Jakie są orientacyjne ceny biletów Eurotunnel?

Jak już wspomniano, podróż Eurotunelem należy rezerwować z wyprzedzeniem. Oznacza to, że im wcześniej dokona się rezerwacji, tym lepszą cenę można uzyskać.

Kolejną wielką zaletą jest to, że nie ma żadnych innych opłat, takich jak dopłaty paliwowe lub ograniczenia dotyczące bagażu, jak ma to miejsce na przykład w przypadku podróży lotniczych.

Na oficjalnej stronie eurotunnel.com można złożyć zamówienie na konkretny bilet. Ceny biletów Eurotunnel są orientacyjne i różnią się w zależności od aktualnych ofert, sezonu lub dostępności. Cena różni się również w zależności od kategorii pojazdu, kierunku, a także czasu.

Zgodnie z informacjami podanymi w zamówieniu, konkretna cena biletu zostanie obliczona na stronie internetowej Eurotunnel. Istnieje kilka taryf do wyboru. Logicznie rzecz biorąc, wyższa cena biletu obiecuje dodatkowe opcje i bardziej komfortowe usługi dodatkowe. Opis rodzaju biletu i dalsze informacje można znaleźć pod poszczególnymi linkami. Cena biletu obejmuje transport samochodu i maksymalnie 9 pasażerów.

Rodzaj biletuKrótki opis biletuCeny
Short Stay Saver Ten bilet jest odpowiedni na krótkie podróże (trwające maksymalnie 5 dni lub krócej)Ceny od 87 GBP za pojazd w każdą stronę
StandardBilet odpowiedni na dłuższe podróże (trwające 6 dni lub dłużej)Ceny od 109 GBP za pojazd w każdą stronę
Standardowy zwrotnyBilet jest odpowiedni do podróżowania tak długo, jak potrzebujesz, anulowania można dokonać pełnego zwrotu kosztów.Ceny od 149 GBP za pojazd w każdą stronę
Short Stal FlexiplusBilet jest odpowiedni do podróży tak długo, jak chcesz, anulowanie jest możliwe z pełnym zwrotem kosztów. Inne korzyści obejmują możliwość dostępu do tunelu w dowolnym momencie w ciągu zarezerwowanego dnia, a także pierwszeństwo wejścia na pokład. W cenę wliczony jest również ekskluzywny salon z przekąskami.Ceny od 209 GBP za pojazd w każdą stronę
FlexiplusBilet nadaje się do podróży długoterminowych i można go anulować z pełnym zwrotem kosztów. Inne korzyści obejmują możliwość dostępu do tunelu w dowolnym momencie w ciągu zarezerwowanego dnia, a także pierwszeństwo wejścia na pokład. W cenę wliczony jest również ekskluzywny salon z przekąskami.Ceny od 269 GBP za pojazd w każdą stronę

Więcej dodatkowych informacji na temat taryf i poszczególnych biletów można znaleźć na oficjalnej stronie eurotunnel.com w sekcji „Bilety”.

Ceny biletów Eurotunnel mogą się różnić w zależności od różnych czynników (typu pojazdu, liczby pasażerów, sezonu i wcześniejszej rezerwacji lub dostępności). Poniżej znajdują się orientacyjne informacje na temat cen biletów dla samochodów osobowych.

Podróż z Folkestone do Calais (podróż w jedną stronę)Czas od 08:00 do 09:59
Bilet standardowy139 EUR*
Bilet standardowy zwrotny179 EUR**
Flexiplus (przyjazd o dowolnej porze i wejście na pokład w dniu zarezerwowanej podróży, przejazd podlegający zwrotowi i pierwszeństwo wejścia na pokład)269 EUR***
*Ważny przez 18 miesięcy od daty zakupu, nie podlega zwrotowi.
** Ważny przez 18 miesięcy od daty zakupu, podlega zwrotowi.
***Nieograniczony odbiór i dowóz o dowolnej porze w dniu zarezerwowanej podróży, w tym zwrot kosztów.

Zalecamy sprawdzenie aktualnych cen i dostępności biletów za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej eurotunnel.com lub kontaktując się z obsługą klienta.

Jakie są obawy związane z podróżowaniem Eurotunelem?

Podróżowanie Eurotunelem jest ogólnie uważane za bezpieczne i niezawodne, ale istnieją obawy, które mogą pojawić się w związku z tą formą transportu.

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa transportu, był to najważniejszy aspekt w planowaniu i realizacji samego tunelu.

Jedną z obaw jest niebezpieczeństwo terroryzmu i ataków. Bezpieczeństwo jest absolutnie kluczowe, dlatego tunel jest stale monitorowany i obserwowany pod kątem możliwych zagrożeń.

Inną obawą może być awaria techniczna lub nieprawidłowe działanie podczas podróży. Pomimo starannej konserwacji i regularnych inspekcji, mogą wystąpić nieoczekiwane problemy. W przypadku usterki technicznej pociągu lub innej sytuacji awaryjnej działa tunel serwisowy, który służy jako schronienie i umożliwia ewakuację pasażerów. Takie przypadki są jednak rzadkie, a operatorzy tuneli starają się minimalizować ryzyko awarii technicznych.

Jak utworzyć zamówienie

Jak już wspomniano, podróż Eurotunelem musi być zarezerwowana z wyprzedzeniem. Oznacza to, że im wcześniej dokona się rezerwacji, tym lepszą cenę można uzyskać.

 1. Rezerwacji można dokonać na oficjalnej stronie Eurotunnel eurotunnel.com lub za pomocą aplikacji LeShuttle. Aplikację można pobrać na telefony z systemem Android lub iOS.
 2. Przede wszystkim należy określić kierunek podróży, planowany czas podróży oraz to, czy chcemy bilet tylko w jedną stronę, czy też w obie strony. Kolejnym krokiem jest wskazanie, czy pojazd jest zarejestrowany w Wielkiej Brytanii, Francji czy innym kraju. Pojazdy pochodzące z Wielkiej Brytanii lub Francji mogą wprowadzić tylko numer rejestracyjny pojazdu, ale inne pojazdy muszą wprowadzić zarówno producenta, jak i model samochodu. W przypadku motocykli należy podać zarówno typ, jak i rozmiar.
 3. Po wpisaniu modelu pojazdu należy wskazać, czy będzie to przyczepa kempingowa lub czy pojazd będzie posiadał bagażnik dachowy lub inny. Należy również podać kraj zamieszkania. Ponadto należy wskazać, na jakim paliwie napędzany jest pojazd. Eurotunnel może przewozić pojazdy na benzynę, olej napędowy, pojazdy elektryczne lub hybrydowe. Z drugiej strony, pojazdy na paliwo łatwopalne, tj. LPG, CNG i inne podobne pojazdy nie będą wpuszczane ze względów bezpieczeństwa. Pojazdy te preferują podróż promem. Więcej informacji na temat klasyfikacji pojazdów i ich napędu można znaleźć na stronie eurotunnel.com
 4. Następnym krokiem jest zarezerwowanie określonego czasu biletu. Ceny biletów różnią się w zależności od godziny. Następnie należy wybrać godzinę wypłynięcia. Następnie należy wybrać rodzaj biletu. Różnią się one ceną, a także oferowanymi usługami dodatkowymi. Te bilety, które są droższe, zazwyczaj mają dostępne usługi, takie jak pierwszeństwo wejścia na pokład, bilety podlegające zwrotowi lub możliwość wejścia na pokład o dowolnej porze w dniu zarezerwowanej podróży.
 5. Wszystkie informacje i dodatkowe dane należy podać w momencie dokonywania rezerwacji. Ma to na celu zapewnienie prawidłowej ceny, a także zapewnienie właściwej lokalizacji i przydzielonego miejsca dla Ciebie i Twojego samochodu.

Dodatkowe informacje dotyczące podróży do Francji

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jaki jest średni koszt biletu Eurotunnel?

Bilety na przejazd Eurotunelem należy rezerwować z wyprzedzeniem. Oznacza to, że im wcześniej dokona się rezerwacji, tym lepszą cenę można uzyskać. Ceny biletów Eurotunnel są orientacyjne i różnią się w zależności od aktualnych ofert, sezonowości lub dostępności. Ceny różnią się również w zależności od kategorii pojazdu, kierunku, a także czasu. Średnio ceny wahają się od 87 GBP do 269 GBP.

Czym różnią się ceny Eurotunelu?

Ceny biletów Eurotunnel mogą się różnić w zależności od różnych czynników, w tym typu pojazdu, a następnie dodatków, takich jak przyczepy kempingowe lub bagażniki dachowe itp, liczby pasażerów, sezonu, dostępności i wcześniejszej rezerwacji. Ponadto cena różni się w zależności od kierunku i czasu podróży Eurotunelem. Eurotunnel oferuje kilka biletów i taryf. Logicznie rzecz biorąc, wyższa cena biletu obiecuje dodatkowe opcje i bardziej komfortowe usługi.

Jak działa system transferu pojazdów Eurotunelu?

Tylko pociągi transportowe mogą przejeżdżać przez Eurotunnel. Specjalne pociągi, które są przeznaczone do przewozu motocykli, samochodów osobowych, dostawczych lub autobusów. Oznacza to, że motocykle lub wagony nie mogą przejechać przez Eurotunnel. Musisz zarezerwować miejsce, stawić się w punkcie odprawy, następnie przyjść i sprawdzić siebie i swój bagaż przy wejściu, a następnie wsiąść do pociągu i odbyć podróż.

Źródło:eurotunnel.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj