Gdzie znaleźć kod VIN samochodu?

0
85
Gdzie mogę znaleźć kod vin samochodu

Numer identyfikacyjny pojazdu (kod VIN) mówi wiele o samochodzie. Na przykład, możesz go użyć, aby stwierdzić, czy sprzedawca nie wprowadza Cię w błąd. Jaka jest historia serwisowa, jaki przebieg ma samochód itp. Podpowiemy, gdzie znaleźć kod VIN na samochodzie i gdzie go sprawdzić.

Gdzie znaleźć kod VIN

Numer VIN znajduje się w dokumentach pojazdu. Można go znaleźć nie tylko w świadectwie technicznym, ale także w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Duży certyfikat techniczny wymienia go bez znaków rozdzielających. Numeru VIN nie powinno zabraknąć na prawidłowej umowie kupna-sprzedaży.

A gdzie jeszcze można znaleźć kod VIN? Na samym samochodzie. To takie zabezpieczenie, jeśli z jakiegoś powodu nie masz dostępu do dokumentów i chcesz sprawdzić samochód. A może po to, by upewnić się, że numery na dokumentach nie zostały sfałszowane.

Gdzie mogę znaleźć numer VIN samochodu?

 • Za przednią szybą na dole, powinien być dobrze widoczny z zewnątrz,
 • pod dywanikiem pasażera,
 • na tabliczce znamionowej pod słupkiem A lub B (widać ją po otwarciu drzwi),
 • w komorze silnika,
 • na sprężynie i amortyzatorze (prawe przednie koło).

Lokalizacja nie jest taka sama w każdym samochodzie. Nie ma tylko jednego określonego miejsca, w którym należy wybić numer VIN. Ułatwiłoby to jednak pracę kierowcy. Z drugiej strony jest ku temu powód – aby maksymalnie skomplikować sfałszowanie kodu lub usunięcie go z samochodu.

kod vin samochodu

Z czego składa się kod?

Konstrukcja numeru VIN ma jasno określone zasady. Treść i format określa norma ISO 3779-1983, która nadała im jasny porządek dla całego świata.

Numer VIN składa się z 17 znaków. Jest to kombinacja liter i cyfr, ale litery I, O, Q nie są używane. Można je łatwo pomylić z cyframi 1 i 0. Kod składa się z trzech części:

 • WMI (kod producenta, pierwsze 3 znaki),
 • VDS (charakterystyka pojazdu, od 4 do 9 znaku),
 • VIS (ostatnie 8 znaków = numer seryjny samochodu).

WMI

Pierwsze 3 znaki oznaczająproducenta, czyli World Manufacturer Identifier lub WMI. Każdy producent ma przypisany własny 3-cyfrowy kod przez właściwy organ w kraju danego producenta w porozumieniu z Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną (ISO), aby zapewnić, że kod nigdy nie zostanie ponownie użyty.

Pierwszy znak wskazuje region, w którym działa producent. Na przykład samochody z Afryki mają litery od A do H, z Azji od J do R, z Europy od S do Z, a z Ameryki Północnej od 1 do 5. Drugi znak określa miejsce produkcji. Znaki SU-SZ są zarezerwowane dla Polski.

W UE, dla producentów produkujących do 500 samochodów rocznie, trzecim znakiem kodu WMI jest 9. W Ameryce Północnej trzecim znakiem kodu jest liczba 9 dla producentów samochodów produkujących do 2 000 samochodów rocznie, a więksi producenci mają wiele kodów, w których trzeci znak rozróżnia typ pojazdu.

VDS

Kolejne 6 znaków to kod deskryptora pojazdu, VDS – Vehicle Descriptor Section, charakteryzujący konkretny model. Producent sam określa znaki, ich kolejność i znaczenie. Ósmy znak numeru VIN należy do silnika konkretnego modelu.

VIS

Ostatnie 8 znaków to numer seryjny, VIS Vehicle Identifier Section. Kod alfanumeryczny opisuje model pod względem silnika, skrzyni biegów, wyposażenia, roku modelowego i miejsca produkcji. Pierwszy znak oznacza rok produkcji, a drugi znak miejsce produkcji. Ostatnie znaki to numer seryjny, czyli kolejność, w jakiej samochód zjechał z linii montażowej.

Podrabianie i nielegalne praktyki, sprawdź kod VIN

Złodzieje uciekają się do fałszowania kodu VIN. Zmieniając tożsamość pojazdu, zacierają ślady i umożliwiają jego późniejszą sprzedaż. Na przykład, kody VIN są zamieniane z poważnie rozbitego pojazdu, który złodziej kupuje tanio, wycina kod i zamienia go na skradziony samochód. Na szczęście praktykę tę można wykryć.

Przegląd używanego pojazdu, niezależnie od tego, czy pochodzi z Polski, czy z zagranicy, można zweryfikować za pomocą:

 • rządową stronę historiapojazdu.gov.pl,
 • profesjonalne firmy, które się tym zajmują,
 • autoryzowane stacje obsługi (ASO) wybranego producenta,
 • bezpłatną bazę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK), która przeznaczona jest dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce i za granicą.

Często zadawane pytania

Gdzie znaleźć kod VIN samochodu?

Numer VIN można znaleźć w dokumentach samochodu, ale także bezpośrednio na samym samochodzie. W artykule pokażemy wszystkie te miejsca.

Dlaczego numer VIN jest ważny?

Jest to numer identyfikacyjny pojazdu, który pozwala dowiedzieć się, ile kilometrów faktycznie przejechał pojazd, jaka jest jego historia serwisowa, czy został skradziony itp. Może pomóc wykryć, czy sprzedawca kłamie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj