15 wskazówek dotyczących gier słownych w samochodzie dla dzieci i dorosłych

0
158
gry samochodowe

Wybierasz się w podróż samochodem do kolejnego miasta lub na wymarzoną wycieczkę nad morze w Chorwacji? Jeśli masz małe dzieci, z pewnością szukasz inspiracji, jak zapewnić im rozrywkę podczas tych męczących podróży. Jeśli nie chcesz, aby spędzały długie chwile przed tabletem, możesz je zabawić grami słownymi. Będą się przy tym śmiać, ćwiczyć pamięć i wspólnie poszerzać słownictwo. Mamy kilka sprawdzonych wskazówek na ciekawe gry dla dzieci, ale nie krępuj się grać także dla dorosłych.

1. Alfabet

Gra o nazwie Alphabet to klasyka, a zasada jest bardzo prosta. Jedno z Was mówi dowolną literę alfabetu i wszyscy przeszukują swoje otoczenie w poszukiwaniu rzeczy, która zaczyna się na tę właśnie literę. Np. litera S jak droga, T jak trawa, itd…) Ten, kto odgadnie więcej liter i słów zawsze wygrywa.

2. Alfabet stopniowo

Kolejna gra jest podobna do pierwszej. Weź alfabet po kolei i dla każdej litery alfabetu, w miarę upływu liter, wymyślaj różne słowa. Na przykład: samochód, plecak, wycieczka, dzień itp. Jeśli chcesz zmienić zasady gry, możesz wybrać jedną kategorię (miasto, jedzenie, nazwy, zwierzęta, rośliny…) i wykorzystać cały alfabet do nazwania np. zwierząt z tej kategorii (antylopa, baran, panda, dudek…). Ta zabawa poszerzy nie tylko horyzonty dzieci, słownictwo, przećwiczy alfabet, a także litery, których być może jeszcze nie potrafią poprawnie wymówić.

3. Kim jestem?

Ta popularna gra zapewni dzieciom rozrywkę. Ktoś wyobraża sobie zwierzę, osobę, zawód lub rzecz. Na początku mówi, którą kategorię ma wybrać. Pozostali zadają mu pytania zamknięte, tak aby odpowiadał albo tak, albo nie, aby poprzez te pytania dowiedzieć się, kto lub co to jest.

4. Liczenie samochodów po drodze

Każdy z pasażerów wybiera jeden ze swoich ulubionych kolorów. Po drodze liczą, ile samochodów w danym kolorze widzieliście i spotkaliście po drodze. Wygrywa zawsze ten, kto policzy najwięcej samochodów tego samego koloru. Odmianą tej gry może być zamiast kolorów np. marka pojazdów (Skoda, Volkswagen lub Audi).

5. Co liczę?

Kolejna gra polegająca na liczeniu. Gracz wybiera jakąś rzecz, którą widzi po drodze (drzewo, most, pachołek, znak drogowy, samochód…) i za każdym razem, gdy widzi tę rzecz, np. znak drogowy, dodaje głośno 1 sztukę. Pozostali zgadują, co wybrał gracz. Kto zgadnie pierwszy, jego kolej na wybranie kolejnej rzeczy.

6. Dwadzieścia!!!

Przedmiotem gry o nazwie Twenty jest wspólne liczenie do dwudziestu w samochodzie. Pierwszy gracz zaczyna i mówi „jeden”, następny mówi „dwa”, ale uwaga nie ma ustalonej kolejności, ale trzeba kontynuować liczenie do dwudziestu na skakance. Jeśli dwóch graczy powie ten sam numer w tym samym czasie, gra musi rozpocząć się od początku. Podobnie jeśli np. przez 5 sekund lub dłużej panuje cisza i nikt się nie odezwał.

7. Milczenie bobrów

Tradycyjna gra, którą zna chyba każdy. Kto najdłużej milczy w samochodzie, wygrywa bobra ciszy. Kto go zdobędzie, może wybrać następną grę do wspólnej zabawy.

8. Zgadnij piosenkę

Wybierz piosenkę dla dzieci na Spotify lub innej usłudze i umieść ją na losowym odtwarzaniu. Pierwsza osoba, która odgadnie grającą piosenkę, ma punkt i wygrywa. Wariacją tej gry może być również to, że ktoś wybiera piosenkę i próbuje ją zaśpiewać lub nucić. Dzieci muszą odgadnąć nazwę piosenki. A potem można ją wspólnie zaśpiewać.

9. Idę na piknik i zabieram…

W tej grze będziecie ćwiczyć swoje słownictwo, a przede wszystkim pamięć. Gra rozpoczyna się od zdania „I'm going on a picnic and I'm taking …” Każda osoba dodaje jedną rzecz, którą chce zabrać na piknik. Pozostali gracze zawsze muszą powtórzyć wszystkie rzeczy, które inni gracze chcą zabrać ze sobą, a następnie muszą dodać swoją kolejną rzecz. Kto nie zapamięta wszystkiego, przegrywa. Można zmienić tę grę np. na „Ciocia pojechała na wycieczkę i spakowała…”

10. Słowna piłka nożna

Słowna piłka nożna to tradycyjna gra, którą znają wszyscy! Gracz myśli jedno słowo, drugi gracz musi wymyślić kolejne słowo, ale na literę, na którą kończyło się słowo ostatniego gracza przed wami. Czyli pierwsze słowo to ścieżka, więc następny gracz musi wymyślić słowo na literę A. Jeśli chcecie urozmaicić tę grę, możecie na przykład wybrać jedną kategorię konkretnych słów do wykorzystania. Na przykład miasto, zwierzęta, rośliny, nazwy i tak dalej.

11. Najdłuższe zdanie

Ta gra nadaje się już dla starszych dzieci, które mają bardziej rozbudowane słownictwo. Gracz wybiera dowolną literę alfabetu, na przykład literę P. A następnie tworzy jak najdłuższe zdanie). Zwycięzcą gry jest ten, komu uda się ułożyć najdłuższe zdanie.

12. „Bingo”

Każdy gracz w samochodzie wybiera 3 miejsca lub rzeczy, które prawdopodobnie zobaczy po drodze. Jeśli gracz zobaczy miejsce lub rzecz, którą wpisał na swoją listę, to ją zakreśla. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zaznaczy wszystkie miejsca lub rzeczy.

13. Zakazane słowa

Twoim zadaniem w tej grze jest wybranie 3 słów, których nikt nie może używać podczas podróży. Wybierz słowa, które są często używane i trudno ich uniknąć. Jeśli ktoś powie zakazane słowo, otrzymuje minusowy punkt. Wygrywa ten, kto ma najmniejszą liczbę słów.

14. Kto nas ubiegł?

Ta gra sprawi, że będziesz się śmiał! Spójrz na samochód, który cię minął. Dzieci muszą wymyślić jakąś historię. Na przykład, kto był w samochodzie, jak się nazywa, skąd jest, dokąd jedzie, co zamierza robić i dlaczego tam jedzie? Kto ma najciekawszą historię, ten wygrywa.

15. Szubienica

Ta gra jest odpowiednia dla dzieci, które siedzą na tylnym siedzeniu. Jeden gracz wymyśla słowo i robi na papierze tyle kropek, ile jest liter w słowie. Pozostali gracze na zmianę odgadują litery, a za litery, których nie odgadli, rysują jedną część szubienicy. Gdy wylosowana zostanie szubienica z wisielcem, gra się kończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj