Problem dużych rodzin: 3 foteliki samochodowe obok siebie?

0
83
3 foteliki samochodowe obok siebie

Planujesz lub spodziewasz się trzeciego dziecka? Taka sytuacja postawi Cię przed wieloma ciekawymi wyzwaniami w życiu, takimi jak wybór samochodu, w którym wygodnie zmieszczą się trzy foteliki samochodowe obok siebie.

Jak wybrać odpowiedni pojazd?

Zanim rozpoczniesz intensywne poszukiwania, przyjrzyj się, w jaki sposób foteliki samochodowe powinny być prawidłowo i bezpiecznie moc owane w pojazdach osobowych.

Większość samochodów osobowych to pojazdy pięcioosobowe, ale problem pojawia się, gdy w samochodzie znajdują się już dwa foteliki. Trzeci fotelik może po prostu nie pasować.

Jeśli nie chcesz kupować vana, musisz wziąć pod uwagę, że wybór pojazdów osobowych jest dość ograniczony. W większości przypadków są to samochody, które mają wystarczająco dużo miejsca z tyłu, aby zmieścić trzy foteliki samochodowe obok siebie.

Inną opcją jest zakup samochodu, który ma siedzenia w trzecim rzędzie i ma siedzenia przystosowane do przewożenia dzieci również w tej sekcji. Mówimy o samochodach siedmiomiejscowych. W przypadku tych samochodów musisz wziąć pod uwagę, że jeśli samochód będzie chciał korzystać z siedzeń w trzecim rzędzie, nie będziesz miał prawie żadnej lub bardzo małej przestrzeni bagażowej, ponieważ bagażnik zostanie zajęty przez siedzenia. Niektóre badania ekspertów wskazują, że pasażerowie trzeciego rzędu mogą być mniej narażeni na ryzyko w przypadku zderzeń czołowych lub bocznych, ale są bardziej narażeni na ryzyko w przypadku zderzeń tylnych. Oczywiście można to sprawdzić samemu, patrząc na to, jak blisko znajdują się fotele w trzecim rzędzie i jak są umieszczone od tylnych drzwi.

Zalecamy zabranie ze sobą fotelików samochodowych, które będą używane podczas zakupu wybranego pojazdu. Wskazane jest przetestowanie ich bezpośrednio w nowym pojeździe. Ponieważ każdy fotelik samochodowy ma inny wymiar i jest różnie szeroki u góry, w niektórych samochodach gra toczy się o milimetry.

Jeśli chodzi o używanie isofixów, zawsze zależy to od typu lub modelu pojazdu, który wybierzesz. Dużą zaletą isofixów jest łatwe i szybkie mocowanie. Jednak wiele pojazdów ma isofix tylko na dwóch siedzeniach w drugim rzędzie, a środkowe siedzenie jest zwykle bez niego. Niektóre siedmiomiejscowe samochody oferują isofix w trzecim rzędzie, inne nie. Zawsze zaleca się sprawdzenie konkretnego typu pojazdu.

Jakie są inne opcje?

Pierwszą opcją jest pozostawienie jednego z rodziców w domu lub zajęcie przez niego miejsca w drugim rzędzie między dwoma fotelikami samochodowymi. Oznacza to, że 2 foteliki znajdują się na tylnych siedzeniach, a ostatni fotelik na siedzeniu pasażera. Ta opcja ma również swoje wady. Trzeci fotelik samochodowy musi być zainstalowany na przednim siedzeniu kierowcy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że przewożenie małego dziecka nie jest tak bezpieczne. Należy pamiętać, że fotelik samochodowy musi być montowany tyłem do kierunku jazdy lub w przeciwnym kierunku. W przypadku fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy należy wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, fotelik powinien znajdować się jak najwyżej, a także być przesunięty jak najdalej do tyłu.

Inną opcją jest van. Jeśli jednak nie chcesz mieć naprawdę dużego samochodu, szukaj dalej.

Ostatnią opcją jest wybór jak najwęższego fotelika samochodowego. W drugim rzędzie środkowe siedzenie jest najwęższe i jest tam najmniej miejsca, więc masz trudne zadanie wyboru najwęższego możliwego fotelika samochodowego, który będzie miał funkcje bezpieczeństwa. Wymiary fotelików samochodowych są dobrze znane, ale prawdziwy test w samochodzie powie ci więcej. Część poduszki siedziska fotelika samochodowego nie stanowi problemu w większości przypadków, występuje on tylko w górnej części fotelików samochodowych. Dzieje się tak dlatego, że ramiona i boczne podparcia są tam, gdzie fotele są najszersze.

Samochody osobowe, w których spotykają się 3 foteliki samochodowe obok siebie

W 2013 r. niemiecki magazyn AutoBild stworzył test z fotelikami samochodowymi i samochodami osobowymi, które są odpowiednie, a które nie. Pełny test można zobaczyć tutaj.

Przedstawiamy przegląd samochodów, które mogą pomieścić trzy foteliki samochodowe obok siebie.

Citroën Grand C4 SpaceTourer, Citroën C4 Picasso, Citroën Berlingo XL

Citroën Grand C4 SpaceTourer to idealny pojazd dla dużych rodzin. Posiada 7 miejsc siedzących. Fotele w drugim rzędzie są przesuwane i mają trzy mocowania isofix. Kolejną zaletą jest to, że każde siedzenie można odchylić niezależnie.

Citroën Grand C4 Picasso to kolejna opcja, która pozwala na umieszczenie w samochodzie 3 foteli obok siebie. Jest on ponownie produkowany jako pojazd siedmiomiejscowy, co zapewnia dużą przestrzeń wewnętrzną i komfort.

Citroën Berlingo XL to kolejny samochód, który ma dużą przestrzeń wewnętrzną, a zatem w drugim rzędzie trzy fotele samochodowe obok siebie powinny być wygodne. Instalacja powinna być łatwa i prosta ze względu na przestrzeń. Kolejną zaletą są przesuwane drzwi. ISOFIX jest dostarczany w standardzie.

Kia Sorento

Kia Sorento to SUV, a więc duży, przestronny pojazd, który pozwoli wygodnie podróżować trzem fotelom samochodowym obok siebie w drugim rzędzie. Przestrzeń wewnętrzna jest duża i wystarczająco przestronna dla każdego.

Peugeot 5008

Peugeot 5008 to największy SUV tej marki. Ma trzy przesuwane siedzenia, które są oddzielne, siedzenia w trzecim rzędzie składają się i są również wyjmowane.

Ford Galaxy, Ford S MAX

Ford Galaxy ma bardzo dużo miejsca wewnątrz pojazdu, więc 3 fotele obok siebie bez problemu zmieszczą się w drugim rzędzie. Kolejną zaletą jest to, że fotele te posiadają isofix. W trzecim rzędzie fotele nie posiadają isofix, ale nie ma problemu z przypięciem fotelika pasem bezpieczeństwa.

Ford S MAX ma również dużą przestrzeń wewnętrzną, a wraz z nią wygodę montażu i obsługi fotelików samochodowych. Pojazd posiada łącznie siedem miejsc siedzących i długie pasy bezpieczeństwa. W trzecim rzędzie znajdują się dwa siedzenia, które mogą nie być odpowiednie dla wszystkich rodzajów fotelików samochodowych i ich systemów przytrzymujących.

Volkswagen Sharan, Volkswagen Touran

Volkswagen Sharan ma przesuwane drzwi, które ułatwiają ułożenie trzech siedzeń obok siebie w drugim rzędzie. Ten samochód, jak większość, jest wyposażony w 7 siedzeń.

VolkswagenTouran jest pojazdem siedmiomiejscowym i posiada isofix na każdym siedzeniu. Duża przestrzeń sprawia, że umieszczenie trzech foteli obok siebie nie stanowi problemu.

Opel Zafira

OpelZafira jest pojazdem siedmiomiejscowym. Foteliki samochodowe można zamontować w drugim i trzecim rzędzie. Duża przestrzeń zapewnia łatwą obsługę.

Seat Alhambra

Seat Alhambra posiada 7 miejsc siedzących. ISOFIX znajduje się na wszystkich siedzeniach w drugim i trzecim rzędzie.

Dacia Lodgy

Dacia Lodgy jest samochodem siedmiomiejscowym, więc oferuje dużo miejsca we wnętrzu. Fotele znajdujące się obok siebie można złożyć. Fotele samochodowe można zamontować w trzecim rzędzie, ale trzeba liczyć się z mniejszym dostępem.

Renault Grand Scenic, Renault Espace

Renault Grand Scenic to duży samochód, w którym z łatwością przewieziemy dzieci i złożymy foteliki w zależności od potrzeb.

Renault Espace ma długie pasy bezpieczeństwa, a trzy foteliki zmieszczą się wygodnie obok siebie.

Fiat Freemont

Fiat Freemont to niezawodny i praktyczny siedmiomiejscowy pojazd z dużą ilością miejsca w środku. Wygodnie mieści 3 foteliki samochodowe obok siebie. Niektóre modele mają foteliki podwyższające, które są dołączone do siedzeń. Te poduszki siedzeń są ukryte pod siedzeniem.

Przewożenie dzieci w samochodzie i możliwe grzywny

Jeśli posiadasz samochód, który nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, nie możesz przewozić w nim fotelika dziecięcego ani dziecka poniżej trzeciego roku życia. Dziecko o wzroście mniejszym niż 150 cm nie może znajdować się na siedzeniu pasażera.

Jeśli jednak pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa lub fotelik dziecięcy, dziecko musi być wyższe niż 150 cm lub ważyć 36 kg, wówczas możliwe jest, aby dziecko miało zapięte pasy bezpieczeństwa, jeśli te warunki są spełnione.

Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących fotelików samochodowych dla dzieci grozi mandat w wysokości do 300 PLN.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak wybrać odpowiedni pojazd?

Zalecamy zabranie ze sobą fotelików samochodowych, których chcesz używać przy zakupie wybranego pojazdu. Zaleca się wypróbowanie ich bezpośrednio w nowym pojeździe. Ponieważ każdy fotelik samochodowy ma inny wymiar i jest różnie szeroki u góry, niektóre samochody są następnie odtwarzane pod względem milimetrów.

Które samochody mają wystarczająco dużo miejsca na 3 foteliki samochodowe obok siebie?

Należą do nich Citroën Grand C4 SpaceTourer, Kia Sorento, Peugeot 5008, Ford Galaxy, Volkswagen Touran, Opel Zafira, Dacia Lodgy i Fiat Freemont.

Jakie są kary za łamanie przepisów dotyczących używania fotelików samochodowych?

Mandat może wynieść do 300 PLN.

Źródło: Autobild.de

Poprzedni artykułMartwy kąt: Niewidzialny zabójca
Następny artykułJak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów
Uwielbiam nieplanowane podróże samochodem gdziekolwiek, kiedykolwiek, na jakkolwiek długą podróż. Lubię duże samochody, które są praktyczne i mogą przewieźć wszystko, co przyjdzie mi do głowy na weekend. Posiadam prawo jazdy od 18 roku życia i cieszę się beztroską i swobodną jazdą tam, gdzie chcę. Na CarEspresso piszę głównie artykuły informacyjne i praktyczne porady dotyczące jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj