Mandaty drogowe na Słowacji: najczęstsze mandaty i jak je płacić

0
150
Mandaty drogowe na Słowacji

Jakie są mandaty na Słowacji? Dlaczego mandaty załatwiane są głównie drogą pocztową i czego możesz się spodziewać, jeśli złamiesz prawo? Wszystko streściliśmy dla Was w poniższym artykule.

Przez Słowację przejeżdżamy nie tylko podczas wakacyjnych podróży. Ten kraj ma piękną przyrodę, uzdrowiska i zabytki, które przyciągają wielu turystów. W końcu wielu Polaków tu pracuje lub ma krewnych. Czy wiesz, jakie są przepisy ruchu drogowego na Słowacji i jakie są mandaty za ich nieprzestrzeganie oraz czym różni się praktyka policyjna od tej w Polsce? W artykule Mandaty na Słowacji omawiamy wszystko, co należy wiedzieć.

Najczęstsze mandaty na Słowacji dla czeskich kierowców

Zasady ruchu drogowego są pod wieloma względami podobne do polskich, choć jest kilka różnic. Możesz więc w większości zastosować się do tego, co znasz stąd. Poniżej omówimy różne mandaty, z jakimi możesz się spotkać i ile one wynoszą.

Mandat za przekroczenie prędkości

  • Podobnie jak w Polsce, na Słowacji wolno Ci jechać 50 km/h tylko w miejscowości.
  • Poza wsią można jechać 80 km/h, na autostradach 130 km/h.
  • Samochody z przyczepami muszą jechać wolniej, 90 km/h na autostradzie i 80 km/h poza wsią.

Zaprzekroczenie prędkości grozi mandat od 10 do 798 euro i zakaz prowadzenia pojazdów przez trzy lata. Dopiero przekroczenie limitu o 30 km/h stanowi zagrożenie dla prawa jazdy. Na Słowacji, jeśli zapłacisz mandat w ciągu 15 dni za pośrednictwem poczty, jest on zazwyczaj niższy niż w przypadku odroczenia płatności. Zatrzymywanie samochodów i rozwiązywanie grzechów za porozumieniem stron nie jest tak powszechne (jeśli chodzi o prędkość), to właśnie poczta jest preferowana.

Mandaty za przejechanie na czerwonym świetle

Przejeżdżanie na czerwonych światłach nie popłaca. Jeśli funkcjonariusz lub kamera przyłapie Cię na niezatrzymywaniu się i przejeżdżaniu na czerwonym świetle, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości do 300 euro.

Mandaty za jazdę pod wpływem alkoholu

Czasy, kiedy można było prowadzić samochód na Słowacji mając 0,2 % alkoholu we krwi już dawno minęły. Obecnie obowiązuje zasada zero tolerancji. Jeśli funkcjonariusz zatrzyma Cię i stwierdzi, że prowadzisz pod wpływem, masz kłopoty. Jeśli okaże się, że masz więcej niż 0,1 alkoholu we krwi, popełniłeś przestępstwo. Pójdziesz do sądu, a może nawet trafisz do więzienia. W takim przypadku prawo jazdy zostanie odebrane na okres od 1 do 10 lat.

Na drogach jesteś badany alkomatem. A jeśli policjant wykryje alkohol, masz obowiązek zabrać go do szpitala i poddać się badaniu krwi. Nie opłaca się odmawiać badania krwi, potwierdza ono Twoją winę. Oprócz oskarżenia, grozi Ci kara grzywny do 1300 euro.

Mandaty za złe parkowanie

Mandat blokowy za złe parkowanie wynosi 50 euro. Uważaj na szczególne przypadki, takie jak parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, złamanie zakazu parkowania itp. rachunek będzie znacznie wyższy.

Więcej mandatów na Słowacji, czyli czego nie robić?

Podobnie jak w Polsce, również na Słowacji przestrzega się obowiązkowego wyposażenia. W jego skład wchodzi apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa itp. Jeśli czegoś zabraknie, grozi Ci kara do 60 euro. Uważaj, gdzie umieszczasz swój GPS. Zgodnie z prawem nie może on znajdować się na przedniej szybie, ponieważ zasłania widok.

To samo dotyczy opon zimowych. Na Słowacji obowiązkowe jest ich posiadanie w miesiącach zimowych, kiedy występuje śnieg i lód. Nie ma ustalonej daty. Dopuszczalne są opony całoroczne, można je zakładać zarówno w ciepłe dni, jak i w zimie.

Na Słowacji nie wolno jeździć stale lewym pasem – więc nic nowego, ale przypomnienie na wszelki wypadek. Jeśli przejedziesz więcej niż jeden kilometr lewym pasem, grozi Ci już mandat w wysokości do 60 euro. Uważaj na autostrady. Na co jeszcze powinieneś uważać?

  • Nie dzwoń podczas jazdy. Jeśli złapie cię funkcjonariusz lub kamera, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 60 euro.
  • Nie używaj antyradarów. Za posiadanie antyradaru w pojeździe możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 300 euro.
  • Kierowcy motocykli są zobowiązani do noszenia kasku, gogli i wizjera. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować mandatem w wysokości do 60 euro. Jazda bez prawidłowo założonego kasku jest również karana mandatem w wysokości do 60 euro.
  • Nie wyrzucaj niczego z pojazdu. Czy to niedopałki papierosów, śmieci, resztki jedzenia. Można zostać ukaranym mandatem w wysokości do 60 euro.
  • Nie jeździć bez słowackiej winiety. Kara pieniężna wynosi do 500 EUR.

Jak zapłacić mandat ze Słowacji

Jak już wspomnieliśmy, na Słowacji mają zasadę, że jeśli zapłacisz w ciągu 15 dni, to mandat jest mniejszy. Więc w końcu sprawca wyśle tylko 2/3 pierwotnej kwoty. Jednocześnie funkcjonuje tam instytut ścisłej odpowiedzialności. Oznacza to, że grzywna rzadko jest płacona na miejscu. Zamiast tego do właściciela pojazdu wysyłane jest wezwanie do zapłaty grzywny.

Słowacka policja preferuje tę procedurę i szeroko ją stosuje. W praktyce więc rzadko zdarza się, że zostaniesz rzeczywiście zatrzymany i możesz od razu zapłacić mandat. Informację o popełnieniu wykroczenia otrzymacie Państwo jedynie drogą pocztową. W przypadku otrzymania mandatu zalecamy jego jak najszybsze zapłacenie, najlepiej w ciągu 15 dni. W ten sposób otrzymacie go Państwo taniej o jedną trzecią ceny.

W liście, który otrzymasz, będzie podany numer Twojego konta. Wprowadź go na zlecenie banku i kara jest zapłacona. Nie martw się, że zapłacisz w euro, możesz po prostu wpisać obcą walutę w bankowości internetowej na komputerze i w aplikacji mobilnej.

Mandat ze Słowacji, czy powinienem go zapłacić?

Słowacja ściśle współpracuje z Polską, więc może się to skończyć sprowadzeniem problemów do Polski. Kara, czyli ręka egzekutora, nie ominęłaby Cię, łącznie z odsetkami. Istnieje też ryzyko, że przy kolejnej wizycie (np. podczas kontroli policyjnej) dowiesz się o niezapłaconym mandacie. Kary mogą wzrosnąć kilkakrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj