Zasady i przepisy ruchu drogowego na Słowacji

0
280
przepisy ruchu drogowego na Słowacji

Wybierasz się na Słowację? Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wakacje w Tatry Słowackie, czy tylko przejeżdżasz przez Słowację, pamiętaj o zasadach i przepisach ruchu drogowego. Jakie są ograniczenia prędkości na Słowacji, ile kosztuje winieta i jak przewozić zwierzęta domowe? Na te i inne pytania odpowiemy w tekście.

Podsumowanie

Na Słowacji obowiązują niemal te same zasady, co w innych miejscach Europy Środkowej, niezależnie od tego, czy dotyczy to jazdy w dzień, czy przewożenia dzieci. Istnieją tylko niewielkie różnice w ograniczeniach prędkości i inne są mandaty. Uwaga, dzikie biwakowanie jest tu zabronione!

Dokumenty, bez których nie można się obejść

Słowacja jest częścią UE i strefy Schengen. Przygotuj na wyjazd prawo jazdy, zieloną kartę, pozwolenie techniczne i dokumenty tożsamości.

Ograniczenia prędkości

PojazdW miejscowości (km/h)Poza miejscowością (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t5090130 (na obszarach zabudowanych 90)130 (w obszarach zabudowanych 90)
Motocykl5090130 (w obszarach zabudowanych 90)130 (w obszarach zabudowanych 90)
Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t50909080
Autobusy5090100 (w obszarach zabudowanych 90)100 (w terenie zabudowanym 90)
Samochód + przyczepa do 3,5 t50808080 do 130 w zależności od prędkości projektowej (w terenie zabudowanym 90)
Samochód + przyczepa powyżej 3,5t50808090
Samochód kempingowy do 3,5t509090130 (w terenie zabudowanym 90)
Samochód kempingowy powyżej 3,5t508080100 (w terenie zabudowanym 90)

Opłaty za przejazd autostradami i płatnymi odcinkami

Sieć autostrad na Słowacji nie jest zbyt duża – nieco ponad 500 km. Do przejazdu potrzebna jest słowacka winieta autostradowa. Motocykle są zwolnione z opłat za przejazd.

Wszystkie pojazdy mechaniczne do 3,5 t (w tym pojazdy M1 i N1) kupują elektroniczną winietę ważną przez 10, 30 dni, 365 dni i rok. Winieta roczna jest ważna przez jeden rok kalendarzowy od 1 stycznia XXXX do 31 stycznia następnego roku. Winieta 10-dniowa kosztuje 12 EUR, winieta miesięczna 17 EUR, a roczna 60 EUR.

Samochody powyżej 3,5 t płacą myto nie tylko na autostradach, ale również na drogach.

Pojazd10 dni1 miesiąc1 rok365 dni
Waga do 3,5 t12 EUR17 Eur60 Eur60 EUR

Wyposażenie obowiązkowe

Słowacja podpisała Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Oznacza to, że podczas kontroli drogowej policjanci wymagają od kierowców noszenia obowiązkowego wyposażenia odpowiadającego krajowi rejestracji pojazdu (zakładając, że kraj ten jest również sygnatariuszem Konwencji). Jeśli wjeżdżają Państwo na Słowację samochodem zarejestrowanym w Polsce, muszą Państwo nosić polskie obowiązkowe wyposażenie. I tak dalej.

Prawda jest jednak taka, że kierowcy mogą spotkać się również z różnymi lokalnymi wyjątkami i przepisami. Dlatego przed podróżą polecamy sprawdzić słowackie wyposażenie obowiązkowe.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji obejmuje:

 1. kamizelka odblaskowa dla wszystkich pasażerów, którzy znajdują się poza pojazdem na drodze,
 2. trójkąt ostrzegawczy (dla wszystkich pojazdów dwuśladowych),
 3. apteczka pierwszej pomocy,
 4. pojazdy powyżej 3,5 t mają obowiązkowo gaśnicę.

Należy pamiętać:

 • Trójkąt ostrzegawczy umieszczamy 50 m za samochodem, na autostradzie 100 m za samochodem. Do momentu jego umieszczenia należy mieć włączone światła ostrzegawcze.
 • Piesi i rowerzyści muszą nosić element odblaskowy, gdy poruszają się po nieoświetlonej drodze lub przy ograniczonej widoczności.
 • Kierowca motocykla o pojemności silnika powyżej 50 cm3 jest zobowiązany do noszenia kasku ochronnego, podobnie jak pasażerowie.
 • Rowerzyści poniżej 15 roku życia muszą nosić kask przez cały czas, starsze osoby muszą go nosić tylko poza gminami.

Zalecane wyposażenie

Do zalecanego wyposażenia należy gaśnica. Nie jest też złym pomysłem zabranie tego, co może być potrzebne na trasie: koca, zestawu narzędzi, kabli rozruchowych, oleju silnikowego, wody do spryskiwaczy, zapasowego roweru, hevera.

Opony

Opony zimowe są na Słowacji obowiązkowe, gdy na zewnątrz panują warunki zimowe (lód, śnieg lub mróz na drodze). Natomiast samochody ciężarowe muszą je mieć od 15 listopada do 31 marca, niezależnie od pogody. Łańcuchy śniegowe możesz założyć, gdy jezdnia pokryta jest ciągłą warstwą śniegu lub lodu. Jeśli masz opony z kolcami, zostaw je w domu. Nie są one dozwolone na SK.

Światła do jazdy dziennej

Na Słowacji światła do jazdy dziennej są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Światła przeciwmgielne mogą być używane tylko przy słabej widoczności (dotyczy to również ulewnego deszczu, śniegu i oczywiście mgły).

Mandaty

Jakie są najczęstsze mandaty na Słowacji? Przekroczenie prędkości jest karane mandatem w wysokości od 15 do 800 euro. Przejechanie na czerwonym świetle jest karane mandatem w wysokości do 300 euro. Jechałeś po autostradzie bez elektronicznej winiety? Możesz zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 €. Mandat za złe parkowanie zaczyna się od 50 €.

Tolerancja alkoholu

Tolerancja alkoholu na Słowacji jest zerowa. Jeśli przejeżdżasz przez Słowację do innych krajów, dowiedz się, jaka jest tolerancja alkoholu za granicą i w innych krajach europejskich.

Używanie kamer samochodowych i antyradarów

Ponownie obowiązują tu te same zasady, co w Czechach. Możesz używać kamery samochodowej, a nagranie może być wykorzystane jako dowód. Jednak przy udostępnianiu (np. w mediach społecznościowych) należy zamazać tablice rejestracyjne i twarze osób występujących na nagraniu.

Nie należy używać antyradarów. Za posiadanie antyradaru w pojeździe można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 300 euro. Jeśli chodzi o wykrywacze radarów, to również nie są one dozwolone.

Kontrole policyjne

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej? Należy zjechać na pobocze, wyłączyć silnik i opuścić szybę. Nie należy wysiadać z samochodu, tylko na żądanie. Należy mieć przygotowane dokumenty. Po sprawdzeniu dokumentów policjant wyjaśni Państwu, dlaczego zostali Państwo zatrzymani i jaka jest sytuacja.

Pas ratunkowy

W korkach na drogach i autostradach tworzy się pasratunkowy dla pojazdówZintegrowanego SystemuRatownictwa (IRS) (policja, ratownicy medyczni itp.).

Należy używać mnemotechniki prawej ręki. Na drogach trzypasmowych stosuje się odstępy z lewej i prawej strony, zwalniając środkowy pas. Na autostradach wielopasmowych samochody na skrajnym lewym pasie poruszają się w lewo, wszyscy inni w prawo.

Aleja ratunkowa
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi i używanie fotelika samochodowego

Dzieci o wzroście do 150 cm lub wadze do 36 kg powinny być przewożone w foteliku samochodowym lub foteliku podwyższającym. Dowiedz się więcej wskazówek dotyczących podróżowania z dziećmi na naszym blogu. Dzieci muszą mieć swój własny dokument podróży – dowód osobisty lub paszport.

Ceny paliw

Ceny paliw na Słowacji są następujące: 1,61 € za Natural 95 i 1,49 € za olej napędowy. Zalecamy sprawdzenie cen przed podróżą.

Wynajem samochodów i podróżowanie wypożyczonym samochodem

Wynajem samochodu można zorganizować online lub osobiście w biurze wynajmu samochodów. Ceny są dość rozsądne, a opłaty za wynajem zaczynają się od około 20 EUR za dzień.

Jeśli podróżujesz za granicę samochodem, który nie należy do Ciebie (niezależnie od tego, czy jest to samochód osobisty, firmowy czy z wypożyczalni), zalecamy posiadanie pokwitowania wynajmu. W przeciwnym razie mogą Państwo mieć kłopoty podczas przypadkowej kontroli. Policja drogowa może podejrzewać, że ukradłeś samochód. Zobacz nasz artykuł o podróżowaniu za granicę pożyczonym samochodem.

Podróżowanie ze zwierzętami

Podobnie jak w innych krajach europejskich, zwierzęta domowe (psy, koty, fretki) potrzebują własnego europejskiego paszportu dla zwierząt, który zawiera informacje o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Szczepienie musi być wykonane co najmniej 21 dni przed podróżą za granicę.

Zwierzę musi być oznakowane mikrochipem. Jeśli zostało wytatuowane przed 2011 rokiem, wystarczy ten tatuaż. Po 2011 roku wymagany jest mikroczip. O tym, jak zapewnić psu przyjemną podróż samochodem, mówiliśmy w osobnym artykule.

Picie, jedzenie, palenie i rozmowa przez telefon w samochodzie

Podjadanie za kierownicą nie jest zabronione, ale należy uważać, aby nie odciągało ono uwagi od jazdy. Zalecamy przygotowanie przekąsek na drogę i odświeżenie się na postojach na odpoczynek.

Nawet rozmowa przez telefon podczas jazdy (i używanie innych urządzeń elektronicznych) jest niedozwolona. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy może kosztować do 120 euro.

Jazda boso i w klapkach

Prowadzenie pojazdu boso lub w klapkach nie jest nielegalne.

Kemping i spanie w samochodzie

Na Słowacji zabronione jest swobodne biwakowanie. Spanie w samochodzie jest więc dozwolone tylko na kempingach.

Ważne kontakty

Numery telefonów:

 • Zunifikowany System Ratownictwa: 112
 • Służba ratownicza: 112
 • Policja: 112
 • Straż Pożarna: 112

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są ograniczenia prędkości na Słowacji?

Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych i ciężarowych do 3,5 t wynosi 50 km/h w miejscowości i 90 km/h poza miejscowością. Na autostradach ograniczenie prędkości wynosi 130 km/h (90 km/h w terenie zabudowanym).

Ile kosztuje winieta na Słowacji?

Cena winiety jest różna w zależności od długości okresu ważności. Winieta 10-dniowa kosztuje 12 EUR, miesięczna 17 EUR, a roczna 50 EUR.

Jaka jest procedura przewozu zwierząt domowych na terenie Słowacji?

Zwierzęta domowe należy trzymać zabezpieczone, w klatkach lub w bagażniku, gdzie nie mogą stanowić zagrożenia dla kierowcy lub innych osób w samochodzie. Muszą mieć dokument podróży z dowodem szczepienia przeciwko wściekliźnie. A także tatuaż lub mikrochip.

Czy można biwakować na dziko na Słowacji?

Nie, dzikie biwakowanie jest na Słowacji zabronione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj