Naprawa sufitów podwieszanych – jak to zrobić i jaka jest cena?

0
14
Naprawa sufitów podwieszanych

Zwłaszcza w starszych samochodach często można znaleźć obwisłe podsufitki lub łuszczącą się tapicerkę. Problem ten może być dość uciążliwy dla ogólnego wyglądu wnętrza i może powodować niedogodności nawet podczas jazdy. W tym artykule przyjrzymy się zatem przyczynom zwisających podsufitek w praktyce, a także sposobom, w jakie można łatwo rozwiązać ten problem.

Według ekspertów, istnieje wiele przyczyn zwisającej podsufitki. Niektóre z najczęstszych to wiek samochodu, wilgoć lub brak konserwacji. Mogą to być również powtarzające się podmuchy wiatru, które dostają się do samochodu, szczególnie te bardzo ciepłe w letnie dni.

Z powyższych powodów klej, który utrzymuje tapicerkę przymocowaną do ramy dachu, następnie rozpuszcza się. Oprócz nieestetycznego wyglądu, łuszcząca się tapicerka może również z czasem przeszkadzać, więc w takich sytuacjach należy zająć się tym problemem.

Do czego służy podsufitka?

Podsufitka pełni ważną funkcję w każdym samochodzie. Jest to tkanina, która jest przymocowana do ramy dachu, aby podsufitka była wizualnie gładka.

Podsufitka ułatwia również pochłanianie dźwięków i utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz pojazdu. Z czasem jednak tkanina ta ma tendencję do luzowania się, a tym samym oddzielania od podsufitki. Prawie nikt nie jest w stanie uniknąć ponownego sklejenia się podsufitki.

Naprawa podsufitki za pomocą szpilek lub zszywek

Idealnym i szybkim rozwiązaniem na skuteczną naprawę odklejonej tapicerki jest użycie szpilek. Można również użyć pistoletu na zszywki, który może być skuteczniejszą metodą niż szpilki. Możesz po prostu przymocować je do obszaru, w którym podsufitka zwisa. Dzięki temu tapicerka pozostanie na swoim miejscu.

Jest to rozwiązanie, które nie jest czasochłonne ani kosztowne. W rzeczywistości będzie kosztować zaledwie kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Szpilki można bez trudu znaleźć w niemal każdym specjalistycznym sklepie internetowym z tkaninami, a także odwiedzić specjalistyczny sklep stacjonarny z artykułami domowymi. Szpilki są również dostępne w różnych sklepach internetowych lub na giełdach hobbystycznych.

W praktyce, w każdym przypadku, wystarczy po prostu przepchnąć szpilki przez tkaninę na materiał piankowy. Pistolet na zszywki ma tę zaletę, że wystarczy włożyć zszywkę tam, gdzie ma się znaleźć i ścisnąć pistolet.

Dzięki tej metodzie masz również opcję artystyczną. Dzieje się tak, ponieważ każdy ma możliwość ułożenia szpilek w różne wzory, co może sprawić, że podsufitka będzie wyglądać lepiej niż wcześniej. Ale to od Ciebie zależy, jak głęboko sięgnie Twoja artystyczna kreatywność. Zalecamy jednak wcześniejsze określenie rozmieszczenia, aby uzyskać regularny kształt. Idealna odległość między punktami wynosi około 5-10 cm, co powinno zapewnić, że sufit nie będzie się zwisał między punktami.

Użyj specjalnego kleju

Jednym z najprostszych sposobów na przywrócenie obwisłego sufitu do pierwotnego kształtu jest użycie specjalnego kleju. Jest to metoda naprawy, która jest szczególnie odpowiednia w sytuacjach, gdy ugina się tylko niewielka część sufitu.

W każdym przypadku należy pamiętać, że w tym celu trzeba użyć specjalnego kleju, który stosuje się bezpośrednio na wykończeniu sufitu. Taki klej kosztuje obecnie około 80 až 100 PLN w sklepach internetowych. Oczywiście istnieją różne marki i opakowania i to od Ciebie zależy, ile zdecydujesz się zainwestować w klej. Wybierz coś pośredniego i unikaj tych najtańszych, aby nie musieć ponownie przechodzić przez cały proces za kilka tygodni lub miesięcy.

Pamiętaj, aby nie używać kleju, który zwykle masz w domu. To nie pomoże, ale najprawdopodobniej pogorszy problem. Taki klej po prostu wsiąknie w tkaninę, nie będzie wystarczająco trzymał podsufitki i będzie istniało duże ryzyko zabrudzenia samej podsufitki i innych elementów wnętrza samochodu.

Jeśli zdecydujesz się na użycie kleju, procedura jest następująca. Ostrożnie zdejmij podsufitkę. Odkręć światła, listwy, plastikowe wykończenia na słupkach lub wizjerach i ostrożnie zdejmij podsufitkę. Ważne jest, aby ostrożnie obchodzić się z podsufitką, aby uniknąć uszkodzeń, które mogą mieć nieodwracalny wpływ na całe wnętrze samochodu.

Gdy już to zrobisz, nałóż równomierną warstwę specjalnego kleju na cały klejony obszar. Postępuj ze szczególną ostrożnością, w przeciwnym razie możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Następnie załóż z powrotem podsufitkę i zamontuj wszystkie zdemontowane wcześniej elementy. Gdy już to zrobisz, dociśnij, najlepiej wielokrotnie, całą powierzchnię sufitu i pozwól klejowi zadziałać. Po kilku minutach klej wyschnie i szybko dowiesz się, czy Twoje działanie zakończyło się sukcesem.

Połączenie wałka malarskiego i myjki parowej

Inną opcją jest użycie specjalnej myjki parowej i wałka malarskiego. Odkurzacz parowy rozpuści oryginalny klej w okładzinie sufitu, ale wałek malarski ponownie połączy go z ramą.

Jest to rozwiązanie, które nie jest ani czasochłonne, ani kosztowne. Jego koszt wyniesie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Szpilki można bez trudu znaleźć w niemal każdym specjalistycznym sklepie internetowym z tkaninami, a także odwiedzić specjalistyczny sklep stacjonarny z artykułami domowymi. Poduszki na szpilki można również kupić w różnych sklepach internetowych lub na targach hobbystycznych.

Procedura jest prosta. Użyj myjki parowej na dotkniętym obszarze, wielokrotnie. Klej zostanie rozluźniony pod wpływem ciepła, a następnie można użyć wałka malarskiego, aby przywrócić sufit do idealnego stanu.

Myjka parowa topi oryginalny klej w okładzinie sufitowej i ponownie mocuje ją do ramy sufitu za pomocą wałka malarskiego. Po roztopieniu kleju wałek pomoże w jego równomiernym związaniu i zapobiegnie powstawaniu zmarszczek i zagnieceń na tkaninie.

Podsumowanie

Naprawa obwisłej podsufitki nie musi być trudna i z pewnością nie trzeba się jej obawiać. Oczywiście można wezwać specjalistę z okolicy, ale całość działań w takim przypadku będzie kosztować od kilkuset do tysiąca razy więcej.

Jeśli uda Ci się naprawić obwisły sufit, zostaniesz nagrodzony znacznie ładniejszym wnętrzem. Docenisz to nie tylko ty, ale także twoja rodzina, przyjaciele, znajomi lub kochanek. Z łatwością zwiększysz wartość swojego samochodu, a zwłaszcza jeśli go sprzedasz, możesz zebrać kilka tysięcy dodatkowych złotych od kupującego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj