Wilgoć w samochodzie: Jak się jej szybko i skutecznie pozbyć?

0
195
Wilgoć w samochodzie

Prawdopodobnie sam znasz to bardzo dobrze. Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym zaczynasz zauważać zaparowanie swoich szyb. Nie tylko wydłuża to czas przygotowania przed wyjściem z samochodu, ale również może zaparować podczas jazdy. A to wpływa na bezpieczeństwo jazdy, jak również. W internecie krąży wiele różnych porad starych żon, sprawdzonych produktów czy technik pozwalających pozbyć się kondensacji wewnątrz samochodu. Przyjrzyjmy się również, dlaczego kondensacja występuje w samochodzie i jak zatrzymać kondensację w samochodzie na dobre.

Wilgoć w samochodzie to powszechny problem

W jednym z badań ujawniono nawet, że zaparowanie szyb to najbardziej irytująca rzecz, która dręczy kierowców na całym świecie zimą. Zamarznięte szyby, zamarznięte drzwi, zamarznięte zamki i inne problemy związane z niskimi temperaturami lub marznącym deszczem uplasowały się zaraz za zaparowanymi szybami.

Co powoduje kondensację wilgoci w pojeździe?

Kondensacja wilgoci wewnątrz pojazdu występuje przede wszystkim dlatego, że temperatura wewnątrz pojazdu różni się od temperatury na zewnątrz. Ciepłe powietrze z pojazdu zderza się z zimną przednią szybą i zamienia się z pary wodnej w zwykłą wodę. Kondensacja może wystąpić o każdej porze dnia. Jednak poranna kondensacja na oknach i szybach jest najczęstsza.

Wiele różnych czynników może powodować kondensację wilgoci w samochodzie. Najczęstsze z nich to oddech kierowcy i pasażerów, zwierzęta domowe przewożone w samochodzie, mokre przedmioty lub ubrania. Nie zapominaj, że na przykład resztki jedzenia lub napoje w samochodzie również tworzą dodatkową wilgoć. Innym problemem może być słabe uszczelnienie pojazdu lub pozostawienie otwartych okien na dłuższy czas w deszczową lub mokrą pogodę.

Jak zapobiegać zaparowaniu szyb?

Okna zaparowują z powodu obecności wilgoci w kabinie samochodu, dlatego należy zająć się przyczyną, a nie skutkiem. Wilgoć w samochodzie tworzy się częściej zimą, ponieważ do samochodu wnosimy śnieg i wodę na butach. Woda ta jest następnie wchłaniana przez dywany i wykładzinę. Jeśli nie wyschnie, na przykład przez intensywne ogrzewanie, to mogą pojawić się problemy. Po ponownym uruchomieniu samochodu i włączeniu ogrzewania, woda zaczyna parować.

wilgoć w samochodzie

Jak pozbyć się kondensacji wilgoci w samochodzie?

Zatrzymanie skraplania wilgoci w samochodzie nie jest prostą sprawą. Być może zadajesz sobie pytanie, jak zatrzymać kondensację wilgoci wewnątrz samochodu. Ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad, które pozwolą pozbyć się kondensacji na szybach i przedniej szybie, ale także wewnątrz całego pojazdu.

Idealnie, staraj się utrzymać wnętrze samochodu suche i wentylowane przez cały czas, aby zapobiec zaleganiu wilgoci. W miesiącach zimowych przydatne są również gumowe dywaniki podłogowe. Wiele osób ma do nich awersję, ale firmy samochodowe zawarły je w ładniejszej formie w tzw. pakietach zimowych. Łatwo z nich wylać wodę, a woda nigdzie nie wsiąka.

Kolejnym częstym problemem jest brudny filtr kabinowy, który możecie znać również jako filtr przeciwpyłkowy. Ma on za zadanie oczyszczać powietrze, które dostaje się do samochodu. Powinieneś wymienić go raz w roku, aby był wolny od brudu, który następnie również zatrzymuje wilgoć.

Inną opcją jest usunięcie mokrej odzieży lub mokrych przedmiotów, takich jak mokry parasol, przemoczona kurtka lub buty śnieżne. Są to rzeczy, które również powodują skraplanie się pary wodnej w Twoim samochodzie.

Pamiętaj, aby w razie potrzeby sprawdzić i wysuszyć również fotele i tapicerkę. Jeśli fotele samochodowe są wilgotne, możesz je stopniowo wysuszyć, podgrzewając je w samochodzie, aby pozbyć się wilgoci. Inną wskazówką jest użycie suszarki do włosów, która wykona zadanie znacznie szybciej.

Jeśli masz taką możliwość, zaparkuj swój pojazd w garażu. Garaż ochroni Twój pojazd przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kolejną zaletą jest to, że nie musisz oczyszczać całego samochodu, a zwłaszcza przedniej szyby, z lodu lub śniegu. Jeśli to możliwe, pozostaw otwarte okna na kilka godzin, aby umożliwić ucieczkę wilgoci, ale tak długo, jak jest to dla Ciebie bezpieczne.

Innym sposobem na aktywne zatrzymanie kondensacji w samochodzie jest używanie klimatyzacji. Włącz klimatyzację, a ona zrobi resztę.

Jak zatrzymać wilgoć w samochodzie

Czy masz problemy z kondensacją wewnątrz swojego samochodu? Aktywne wych wytywanie wilgoci jest również opcją, aby pozbyć się kondensacji. Aby to zrobić, możesz użyć specjalnych produktów, które możesz łatwo kupić w sklepie, babcinych porad, które są skuteczne, lub zrobić własny pochłaniacz wilgoci.

  • Zdobądź bezprzewodowy osuszacz powietrza dla swojego samochodu. Jego zaletą jest to, że można go umieścić w dowolnym miejscu w Twoim pojeździe. Wybierz według jego wydajności i tego, czy jest przyjazny dla środowiska. Ponieważ będziesz go używać w małej i zamkniętej przestrzeni.
  • Spróbuj sody oczyszczonej. Otwórz pudełko sody oczyszczonej i umieść je w swoim samochodzie. Soda oczyszczona będzie stopniowo wchłaniać wilgoć, a oprócz tego usunie nieprzyjemne zapachy, które mogą być obecne w Twoim samochodzie.
  • Wlej żwirek dla kota do długiej skarpety. Żwirek może wchłonąć wilgoć i może usunąć niechciane zapachy. Inną opcją jest zakup całej torby żwirku i trzymanie jej w całości w pojeździe.
  • Umieść torby wypełnione żelem krzemionkowym na desce rozdzielczej. Podobno są one bardzo skuteczne. Są to tego rodzaju torby, które można znaleźć w opakowaniach elektroniki, pudełkach po butach lub ubraniach. Potrafią one doskonale wchłonąć wilgoć.

Jak zapobiec zaparowaniu szyb samochodowych zimą?

Co zrobić, gdy wsiadasz do samochodu, a przez okna prawie nic nie widać? Po pierwsze, musisz pozbyć się śniegu i lodu. Dokładnie zeskrobać szron z szyb i wyszczotkować śnieg po całym pojeździe. To znacznie szybciej rozgrzeje szyby i pomoże Ci szybciej je odszronić. Nie zapominaj o najważniejszym, dokładnym wietrzeniu. Podczas skrobania szyb trzymaj okno lub drzwi otwarte. Uważaj jednak, aby śnieg nie wpadł do samochodu. Dobrym pomysłem jest pozostawienie lekko otwartego okna i włączonych wentylatorów podczas jazdy, aby maksymalnie ułatwić wydostanie się wilgoci na zewnątrz. Skieruj wentylatory na okno, podkręć grzejnik do maksimum i co najważniejsze wyłącz obieg powietrza w pomieszczeniach. Klimatyzacja jest również dobrym rozwiązaniem, ponieważ wysusza powietrze.

Life Hack: Zapobiegaj zaparowaniu okien za pomocą kremu do golenia

Jeśli jesteś zdesperowany i żaden z tutoriali i procedur, o których wspomnieliśmy w artykule, nie działa, możesz spróbować niekonwencjonalnej metody , aby pozbyć się kondensacji na wewnętrznej stronie okien samochodowych. Zwykła pianka lub krem do golenia może usunąć wilgoć ze wszystkich okien w Twoim pojeździe. Procedura jest bardzo prosta.

  1. Najpierw oczyść i osusz wszystkie okna z wody i wilgoci. Użyj ściereczki z mikrofibry lub zwykłego ręcznika papierowego.
  2. Weź krem do golenia na bazie pianki i rozpyl go na szmatkę lub ręcznik papierowy.
  3. Użyj szmatki, aby rozprowadzić piankę na oknach i dokładnie rozprowadź ją również w każdym rogu.
  4. Pianka utworzy na Twoim szkle warstwę ochronną, która nie pozwoli na gromadzenie się dodatkowej wilgoci.
  5. Okna, na które została nałożona pianka nie będą zaparowywać przez kilka dni.
  6. Jeśli okna zaczną się zaparowywać, powtórz proces w razie potrzeby.

W tym filmie zobaczysz procedurę, a także różnicę między tym, jak wygląda okno potraktowane pianką do golenia, a tym, jak woda skrapla się na oknie bez obróbki.

FAQ

Co powoduje skraplanie się pary wodnej w pojeździe?

Wiele różnych czynników może powodować skraplanie się wilgoci w Twoim samochodzie. Najczęstsze z nich to: oddech kierowcy i pasażerów, zwierzęta domowe przewożone w samochodzie lub mokre przedmioty, ubrania, resztki jedzenia lub napoje w samochodzie również tworzą dodatkową wilgoć.

Jak pozbyć się wilgoci w samochodzie?

Utrzymuj wnętrze suche i wentylowane przez cały czas, aby uniknąć wilgoci. Wymień zabrudzony filtr kabinowy i zaparkuj samochód w garażu, jeśli możesz.

Jak zapobiec zaparowaniu szyb z pomocą porad kobiet?

Wypróbuj niekonwencjonalną instrukcję. Sprawdzi się zwykła pianka do golenia. Nałóż piankę na czyste, suche okno i rozprowadź ją dookoła. Pianka tworzy na Twojej szybie warstwę ochronną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj