Parking w Brnie dla mieszkańców i turystów

0
118
parking w Brnie

Planujesz podróż do Brna i nie wiesz, gdzie najlepiej zaparkować? Musisz wziąć pod uwagę, że sytuacja parkingowa w Brnie może nie być zbyt różowa. Od 2019 r. w Brnie obowiązuje system parkowania, który jest stopniowo rozszerzany na całe miasto. W tym dużym przeglądzie podamy pełne informacje o strefach parkowania, jak za nie płacić i co się stanie, jeśli nie zapłacisz. Oferujemy również najlepsze wskazówki dotyczące tego, gdzie parkować zadarmo.

Bezpłatne parkowanie

Zastanawiasz się, gdzie możesz łatwo zaparkować za darmo w Brnie bez płacenia? Możesz parkować za darmo przez kilka godzin w niektórych centrach handlowych i na parkingach sklepów spożywczych. Możliwe jest również parkowanie w strefach parkowania B i C, gdzie można parkować za darmo przez godzinę. Inną opcją mogą być miejsca i lokalizacje, które nie mają ustalonych stref parkowania. Niektóre parkingi P+R również oferują bezpłatne parkowanie przez kilka godzin.

Lokalizacje ze strefami parkowania i bez nich

Na tej interaktywnej mapie można łatwo znaleźć lokalizacje, w których obowiązują strefy parkowania i te, w których jeszcze ich nie ma. Można również łatwo znaleźć określone obszary, w których mogą parkować osoby posiadające określone zezwolenia. Mapa oferuje również listę parkingów, parkometrów, parkingów K+R, stojaków rowerowych, parkingów dla motocykli lub stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Możliwe jest również sprawdzenie poszczególnych lokalizacji za pomocą map. Możesz wpisać konkretną ulicę lub część miasta na łączu Maps.cz i wyszukać ją. Po powiększeniu zobaczysz konkretne lokalizacje ze strefą parkowania lub bez niej, w tym bardziej szczegółowe informacje.

Interaktywna mapa w Brnie
Interaktywna mapa w Brnie

Parkowanie w centrach handlowych

Miejsca, w których można parkować za darmo przez kilka godzin, to tylko centra handlowe lub sklepy spożywcze z parkingiem. Wiele centrów handlowych w Brnie oferuje swoim klientom bezpłatny parking przez cały czas lub przez kilka godzin. Po upływie tego czasu należy uiścić opłatę parkingową. Kwoty zazwyczaj wahają się od 40 do 60 CZK lub zgodnie z aktualnym cennikiem.

Jeśli chcesz zaparkować w pobliżu centrum, możesz skorzystać z Galerii Vaňkovka, która jest bardzo popularna ze względu na swoją lokalizację i oferuje 1 godzinę bezpłatnego parkowania, a kolejna godzina kosztuje 20 CZK.

Centrum biznesowe lub handloweBezpłatne parkowanie w dni powszednieBezpłatne parkowanie w weekendy i świętaStawka za kolejną godzinę parkowania
Galeria Vaňkovka1 godzina za darmoSobota od 13:00, niedziela i święta bezpłatne parkowanie2. i 3 godziny 20 CZK, każda kolejna godzina 25 CZK/godz
OC Velký Špalíček35 CZK do 40 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania w dni powszednie, wieczorami lub w weekendy
OC Letmobezpłatny parkingbezpłatny parkingbezpłatny parking
Avion Shopping Park Brnobezpłatny parkingbezpłatny parkingbezpłatny parking
Futurum Brnobezpłatny parkingbezpłatny parkingbezpłatny parking
Centrum handlowe Královo Pole3 godziny za darmo3 godziny za darmododatkowa godzina 30 CZK/godz
Plac Kampusowy3 godziny bezpłatnie3 godziny bezpłatniedodatkowa godzina 40 CZK/godz
Olympiabezpłatny parkingbezpłatny parkingbezpłatny parking

Zwolnienie dla motorowerów i motocykli

Pojazdy jednośladowe takie jak motorowery, skutery, motocykle i motor iksze są wyłączone z systemu stref parkowania. Kierowcy muszą jednak uzyskać pozwolenie na parkowanie, po czym będą mogli parkować za darmo w miejscach objętych regulacjami. Jeśli nie załatwią sobie pozwolenia, muszą liczyć się z tym, że będą musieli płacić za parkowanie jak inni odwiedzający. Pozwolenia na parkowanie dla motocykli są przetwarzane w podobny sposób jak dla samochodów. Koszt pozwolenia wynosi 0 CZK za 1 rok.

Jeśli nie masz pozwolenia na motocykl, możesz skorzystać ze stosunkowo dużej sieci miejsc parkingowych przeznaczonych właśnie dla motocykli. Szczegółową mapę można znaleźć tutaj.

Samochody elektryczne nie są zwolnione z opłat

W Brnie samochody elektryczne nie są zwolnione z opłat, tak jak na przykład w Pradze. W strefach parkowania A, B i C samochód elektryczny jest traktowany tak samo jak pojazd z konwencjonalnym silnikiem spalinowym. W związku z tym samochody elektryczne nie są zwolnione z opłat i należy uiścić opłatę parkingową lub uzyskać pozwolenie na parkowanie w danym obszarze.

Oprócz istniejących stref parkowania A, B, C, właśnie utworzono nową strefę E przy stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Tylko pojazdy z długoterminowymi zezwoleniami mogą parkować w tych miejscach.

Strefy parkowania

W Brnie istnieją już strefy parkowania i co roku planowane jest ich rozszerzanie. System parkowania został wprowadzony przede wszystkim po to, aby umożliwić mieszkańcom bezproblemowe parkowanie w miejscu zamieszkania i wokół niego.

Miasto Brno wprowadziło system parkowania zgodnie z tzw. zasadą kwiatu, dzięki której pozwolenia na parkowanie są ważne nie tylko w obszarze, w którym mieszka dana osoba (tj. w środku kwiatu), ale także we wszystkich sąsiednich obszarach (tj. płatkach kwiatu). Zasada ta wyraźnie rozszerza obszar, na którym można parkować. W praktyce oznacza to, że jeśli licencjonowany kierowca nie może znaleźć żadnego miejsca parkingowego przed swoim domem lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, może zaparkować w sąsiednim obszarze, który jest tam uwzględniony.

Podążając za wirtualną mapą i wpisując swój adres, można znaleźć wszystkie sąsiednie obszary, w których będzie można zaparkować.

W Brnie strefy parkowania są podzielone na A, B i C.

Strefa A znajduje się w historycznym centrum miasta, dlatego mogą w niej parkować tylko mieszkańcy i abonenci posiadający długoterminowe zezwolenie na parkowanie. Osoby odwiedzające miasto mają zakaz wjazdu (poza obszar ul. Regulacja parkowania obowiązuje 24 godziny na dobę. Parkowanie jest bezpłatne przez 30 minut, a następnie 40 CZK/godz.

Strefa parkowania A w Brnie
Strefa parkowania A w Brnie

Strefa B to okrąg historycznego centrum miasta lub tzw. ring. Każdy może tu zaparkować. Pierwsza godzina parkowania jest bezpłatna, a następnie odwiedzający płacą 30 CZK za godzinę. Przepis obowiązuje 24 godziny na dobę w dni powszednie. Płatności można dokonać za pomocą parkometru, aplikacji mobilnej, parkomatu online lub SMS-em.

Strefa parkowania B w Brnie
Strefa parkowania B w Brnie

Strefa C została utworzona dla pozostałych dzielnic miasta. Jednak tylko dla tych obszarów, które są połączone w Strefie Parkowania C. Strefa C jest stale rozszerzana. Pierwsza godzina parkowania jest bezpłatna. Następnie cena dla odwiedzających wynosi 20 CZK za godzinę. Przepisy dotyczące parkowania obowiązują tylko w nocy od 17:00 do 06:00. Płatności można dokonać za pomocą parkometru, aplikacji mobilnej, parkomatu online lub SMS-em.

Strefa parkowania C w Brnie
Strefa parkowania C w Brnie

Przepisy dotyczące parkowania w tych strefach obowiązują tylko w dni powszednie. W weekendy i święta państwowe parkowanie jest bezpłatne przez cały dzień.

Aby skorzystać z bezpłatnych godzin parkowania, należy zarejestrować się za pośrednictwem aplikacji ParkSimply lub parkomatu online.

Kolejną nowo wprowadzoną strefą parkowania jest strefa E.

Strefa E została utworzona przy stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Osoby posiadające zezwolenie mogą parkować tutaj w różnych wariantach czasu parkowania (6, 12, 18 i 24 godziny w zależności od ładowania). W godzinach ładowania parkowanie jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja za pośrednictwem aplikacji ParkSimply lub parkomatu online.

Plan wprowadzenia kolejnych stref do systemu parkowania w Br

W 2023 r. planowane jest aktywne rozszerzenie systemu parkowania na inne obszary Brna. Obszary te będą objęte strefą parkowania C. W tej strefie parkowanie będzie regulowane od 17:00 do 6:00.

 • 17. kwiecień 2023 – obszar 1-22 (wzgórze Červený)
 • 9. maj 2023 – obszar – 1-23 (Polní)
 • 5. czerwiec 2023 – obszar 1-24 (Jílová)
 • 7. sierpień 2023 – obszar 3-15 (Cimburkova)
 • 14. sierpień 2023 – obszar 1-17 (Lerchova) i część obszaru 5-07 (Viniční)
 • 4. wrzesień 2023 – obszar 1-18 (Rezkova)
 • 18. wrzesień 2023 r. – obszar 1-19 (Neumannova)
 • 9. październik 2023 – obszar 1-20 (Yellow Hill)
 • 16. październik 2023 – obszar 1-26 (Pszenica)
 • 30. październik 2023 – obszar 1-27 (Dvorského)
 • 6. listopad 2023 – druga część obszaru 5-07 (Viniční)
 • 22. kwiecień 2024 – obszar 2-06 (Vychodilova)
 • 3. czerwiec 2024 – obszar 4-06 (Soběšická)
 • 24. czerwiec 2024 – obszar 10-01 (Rybnicka)
 • 15. lipiec 2024 – obszar 10-02 (Oblá)
 • 5. sierpień 2024 – obszar 5-01 (Slevačská)
 • 16. wrzesień 2024 – obszar 5-02 (Rokycanova)
 • 7. październik 2024 – obszar 5-03 (Koperníkova)
 • 4. listopad 2024 – obszar 5-04 (Strakatého)

Mieszkańcy, abonenci i właściciele nieruchomości mogą zawsze przetwarzać swoje pozwolenia na parkowanie na dwa miesiące przed wprowadzeniem obszaru do strefy parkowania.

parkingi w Brnie

Zezwolenia na parkowanie

Zezwolenia na parkowanie dla mieszkańców

O pozwolenie na parkowanie mogą ubiegać się mieszkańcy (osoby mieszkające na danym obszarze) lub właściciele nieruchomości (osoby posiadające nieruchomość na danym obszarze).

Jak złożyć wniosek o pozwolenie na parkowanie?

 • Osobiście (w biurze kontaktowym przy ulicy Zvonařka 5 w Brnie).
 • Online (wypełniając formularz rejestracyjny, wysyłając wypełniony wniosek na adres e-mail lub skrzynkę danych).

Zezwolenie na parkowanie jest wydawane na 1 rok. Ważność rozpoczyna się od momentu wskazanego w zezwoleniu. Tylko ważne zezwolenia mogą zostać odnowione. Jeśli zezwolenie już wygasło, należy utworzyć nową rejestrację. Odnowienia można dokonać nie wcześniej niż 2 miesiące przed datą wygaśnięcia.

Cennik zezwoleń na parkowanie dla mieszkańców

Cena (osoba na rok)
1. samochód200 CZK
2. samochody8 000 CZK
3. i drugi samochód12 000 CZK

Bezpłatne godziny na wizyty mieszkańców przez 1 rok

Te bezpłatne godziny są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców lub właścicieli nieruchomości w okolicy i ich gości.

Bezpłatne godziny
Mieszkaniec strefy A, B200 bezpłatnych godzin
Mieszkaniec strefy C100 bezpłatnych godzin
Dodatkowe 100 godzin (strefa A, B)100 CZK
Dodatkowe 50 godzin (strefa C)100 CZK

Każdy mieszkaniec (stały rezydent lub właściciel nieruchomości) może zezwolić na parkowanie do 300 godzin rocznie. O tę opcję należy poprosić podczas przetwarzania pozwolenia na parkowanie.

W każdej chwili możesz sprawdzić swój adres na interaktywnej mapie i gdzie możesz wykorzystać swoje pozwolenie na parkowanie.

Parkowanie dla abonentów

Abonenci (osoby fizyczne lub prawne prowadzące działalność gospodarczą w określonym obszarze lub osoby posiadające miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w określonym obszarze lub właściciele nieruchomości w określonym obszarze) mogą ubiegać się o zezwolenie na parkowanie.

Jak złożyć wniosek o zezwolenie na parkowanie?

 • Osobiście (w biurze kontaktowym przy ulicy Zvonařka 5 w Brnie).
 • Online (wypełniając formularz rejestracyjny, wysyłając wypełniony wniosek na adres e-mail lub skrzynkę danych).

Zezwolenie na parkowanie jest wydawane na 1 rok. Ważność rozpoczyna się od momentu wskazanego w zezwoleniu. Tylko ważne zezwolenia mogą zostać odnowione. Jeśli zezwolenie już wygasło, należy utworzyć nową rejestrację. Odnowienia można dokonać nie wcześniej niż 2 miesiące przed datą wygaśnięcia.

Cennik abonamentów parkingowych dla abonentów

Cena (osoba na rok)
1. samochód4 000 CZK
2. samochody osobowe i dodatkowy samochód18 000 CZK

Zbywalne zezwolenie abonamentowe zapewnia bezpłatne parkowanie dla gości abonenta. Cena takiego pozwolenia wynosi 24 000 CZK rocznie. Zezwolenia abonamentowe nie są powiązane z konkretnym miejscem parkingowym, ale z całym obszarem tzw. kwiatu danego abonenta.

Na tej interaktywnej mapie można sprawdzić swój adres i miejsce, w którym można korzystać z pozwolenia na parkowanie.

Parkowanie dla odwiedzających

Goście to wszyscy ci, którzy nie mają pozwolenia na parkowanie. Oznacza to, że jeśli chcą parkować w strefach parkowania, muszą zapłacić stawkę za parkowanie zgodnie z daną strefą parkowania. W weekendy i święta parkowanie jest bezpłatne.

Strefa parkowaniaBezpłatne parkowanieCena za godzinęWarunki dla stref parkowania
Strefa A30 minut40 CZKObowiązuje 24 godziny na dobę. Wymagane pozwolenie na wjazd (historyczne centrum miasta)
Strefa B60 minut30 CZKObowiązuje 24 godziny na dobę. Istnieje możliwość wykupienia abonamentu.
Strefa C60 minut20 CZKObowiązuje tylko od poniedziałku do piątku od 17:00 do 06:00, w pozostałych godzinach parkowanie jest bezpłatne.

Płacenie za parkowanie

Goście mogą płacić za parkowanie w Brnie na różne sposoby:

 • Parkometry (tylko w strefie B). Płatności dokonuje się kartą kredytową lub monetami.
 • Aplikacja online MPLA.IO – instrukcje można znaleźć tutaj.
 • Aplikacja mobilna ParkSimply – instrukcje można znaleźć tutaj.
 • Płatność SMS – instrukcje można znaleźć tutaj.

Mandaty za parkowanie

Parkowanie w strefach parkowania jest regularnie kontrolowane przez specjalne pojazdy z kamerami lub przez policję. Jeśli zaparkujesz nieprawidłowo i nie uiścisz opłaty parkingowej, zostaniesz ukarany mandatem w wysokości 500 CZK, ale może on wzrosnąć do 1 500 CZK, a w postępowaniu sądowym może wynieść nawet 2 000 CZK.

Możesz otrzymać mandat za wycieraczkę lub zostanie on automatycznie wygenerowany i wysłany do Ciebie kopertą na Twój adres lub do skrzynki pocztowej.

Aplikacja do parkowania

Aplikacje parkingowe mają tę zaletę, że nie trzeba szukać w kieszeni monet do parkometru. Korzystanie z aplikacji jest proste, intuicyjne, a płatności dokonywane są bezpiecznie za pomocą karty kredytowej.

W Brnie można płacić za parkowanie za pomocą aplikacji mobilnych MLPA. IO i ParkSimply.

Aplikacja MPLA.IO – Virtual Parking Meter jest oficjalną aplikacją do uiszczania opłat parkingowych w Brnie, ale także w innych miastach. Aplikację można pobrać zarówno na smartfony z systemem Android, jak i iOS. Jeśli nie chcesz pobierać aplikacji, możesz zapłacić za parkowanie za pośrednictwem strony internetowej MPLA.IO. Aplikacja działa poprzez udostępnianie lokalizacji użytkownika. Wybierasz lub wyszukujesz konkretne miejsce na mapie, w którym chcesz zaparkować, wybierasz rodzaj parkingu, odpowiedni parking lub sekcję, numer rejestracyjny pojazdu, oczekiwany czas parkowania, a następnie płacisz i gotowe. Jeśli chcesz przedłużyć czas parkowania, jest to również możliwe.

Inną aplikacją jest ParkSimply, którą można zainstalować na telefonach z systemem Android, a także iOS. Aplikacja działa podobnie do MPLA.IO. Udostępniając swoją lokalizację, wprowadzasz konkretny adres parkingu, wprowadzasz inne informacje, płacisz i gotowe.

Parkingi P+R

Parkingi P+R to tak zwane parkingi catchment. Opierają się one na akronimie P+R lub Park and Ride. Parkingi te mają na celu odciążenie zatłoczonych ulic dużych miast, a także przyspieszenie ruchu. Idea P+R polega na tym, że ludzie zostawiają swój pojazd na takim parkingu i kontynuują podróż po mieście, korzystając z transportu publicznego. Parkingi P+R można znaleźć na obrzeżach Brna. Obecnie Brno posiada 3 parkingi tego typu. Są to P+R parking house RIVER PARK, P+R przy Cmentarzu Centralnym i P+R Líšeň przy Zetor. Średnia cena parkingu wynosi od 20 CZK.

Parking K+R

Parking K+R opiera się na skrócie K+R lub Kiss and Ride . Parkingi te zostały zaprojektowane z myślą o szybkim wsiadaniu i wysiadaniu. Tego typu parkingi znajdują się w pobliżu szkół, przedszkoli, a także w miejscach transportu publicznego. Parkowanie tutaj jest krótkoterminowe w ciągu kilku minut. Na parkingu K+R Roosevelt można parkować przez 30 minut. Inne K+R można znaleźć na ulicy Nádražní lub na ul. Moravské nám.

Wskazówki dotyczące innych parkingów w popularnych miejscach w Brnie

W tej sekcji oferujemy popularne i często używane lokalizacje do parkowania.

 • Parking DOMINI PARK – Brno, Husova 712/14a – opłata za parkowanie wynosi od 30 do 40 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • Parking P+R RIVER PARK, Polní 1033/35 – opłata za parkowanie wynosi od 50 CZK/godz. przez pierwsze 12 godzin, a następnie 100 CZK/godz.
 • Parking PINKI PARK – Brno, Kopečná 998/24 – opłata za parkowanie wynosi od 10 do 30 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • Parking house Rozmarýn – Brno, Kounicova 1007/2a – opłata za parkowanie wynosi od 30 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • Parking Benešova – naprzeciwko Grand Hotelu – opłata za parkowanie wynosi od 15 do 40 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • Parking Veveří – opłata za parkowanie wynosi od 10 do 30 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • Parking przy Teatrze Janáček – opłata za parkowanie wynosi od 20 do 30 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • Parking Skořepka – opłata za parkowanie wynosi od 10 do 30 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • P+R przy Ústředního hřbitova opłata za parkowanie wynosi od 20 do 100 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • P+R Líšeň u Zetoru – opłata za parkowanie wynosi od 20 do 100 CZK/godz. w zależności od czasu parkowania.
 • Parking Halasovo náměstí – parking jest bezpłatny przez godzinę, a następnie pobierana jest opłata w wysokości 5 CZK za każde kolejne 30 minut.

Parking na lotnisku Brno – Turany

Lotnisko znajdujące się w Brnie nosi nazwę Brno – Turany Airport. Ze względu na jego wielkość, ceny za długoterminowe parkowanie są bardziej przystępne niż na przykład w Pradze. Parking na lotnisku jest dostępny na parkingu tuż obok lotniska, który oferuje do 1400 miejsc parkingowych. Parking ten jest zabezpieczony systemem szlabanów i znajduje się pod stałym nadzorem. Jeśli chcesz, możesz zarezerwować miejsce parkingowe z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że zaparkujesz.

Biorąc to pod uwagę, ceny są przystępne. Parking na cały dzień kosztuje 200 CZK, na 5 dni łącznie 750 CZK, a na 10 dni 1 350 CZK. Pełny cennik można znaleźć na stronie internetowej lotniska, tutaj. Opłaty parkingowe można uiścić kartą kredytową we wszystkich parkometrach lub w punkcie obsługi klienta w strefie odlotów .

Inne opcje parkowania obejmują inne płatne parkingi wokół lotniska. Ceny za parking długoterminowy są podobne do sąsiedniego parkingu lotniskowego. To od ciebie zależy, czego szukasz.

Źródło: parkovanivbrne.cz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj