Parkowanie wzdłużne – jak prawidłowo zaparkować

0
41
Parkowanie wzdłużne - jak prawidłowo zaparkować

Każdy kierowca powinien być w stanie zaparkować zarówno poprzecznie, jak i wzdłużnie. Współczesne czasy oferują pomoc czujników parkowania i asystentów, ale czasami technologia zawodzi lub trzeba tymczasowo zasiąść za kierownicą samochodu bez tych udogodnień. Jeśli jesteś początkujący lub potrzebujesz pomocy dla początkujących, przeczytaj poniższy przewodnik. A jeśli prowadzisz samochód od kilku lat, to z pewnością Twoje parkowanie wzdłużne można by poprawić?

Parkowanie tyłem

Parkowanie w podłużnym rzędzie samochodów najczęściej rozwiązuje się poprzez cofanie. Jeśli kierowca zrobi to dobrze, nie zajmuje to więcej niż minutę i nie opóźnia znacząco ruchu nawet na ruchliwej ulicy.

1. Sygnalizuj zamiar zaparkowania

Szukając miejsca do zaparkowania, należy jechać wolniej i zwracać uwagę na otoczenie. Zasygnalizuj zamiar zaparkowania, skręcając w prawo. Kierowca jadący z tyłu powinien to zrozumieć i zezwolić na wykonanie manewru.

Uwaga! Można parkować tylko po „swojej” stronie drogi, chyba że jest to ulica jednokierunkowa.

2. Wybierz odpowiednie miejsce parkingowe

Aby technicznie zmieścić się na miejscu parkingowym, musisz znaleźć takie, które ma około 80 cm + długość Twojego samochodu. Jeśli masz nawet miejsce na 2 długości samochodu, możesz zaparkować na miejscu z przodu.

Asystent parkowania może wybrać miejsce i przeprowadzić cały proces parkowania. Jeśli go masz, na tym kończy się Twoja praca. Ale dla pewności czytaj dalej.

3. Upewnij się, że masz dobry rekord jazdy

Zatrzymaj się na poziomie samochodu przed miejscem, w którym chcesz zaparkować.

 • Zachowaj odległość około 1 m od samochodu obok.
 • Utrzymuj tylne koła na poziomie samochodu obok. Jest to ważne w przypadku parkowania samochodu krótszego niż samochód obok, np. sedana za vanem.

4. Cofanie

Cofaj powoli i ostrożnie. Zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie. Zwłaszcza na osiedlu mieszkaniowym dziecko lub pies może przebiec obok samochodu.

 • Skręć kierownicę do końca w kierunku miejsca parkingowego, tj. w prawo. Najpierw obróć kierownicę do pozycji najbardziej wysuniętej do tyłu, a następnie cofnij, w przeciwnym razie nie uda Ci się.
 • Cofaj tak długo, aż samochód znajdzie się pod kątem 45° do krawędzi jezdni.

W przypadku zwykłego samochodu osobowego kąt 45° występuje, gdy lewa tylna krawędź samochodu znajdującego się z przodu jest wyrównana ze słupkiem tylnej szyby.

 • Gdy samochód jest ustawiony pod kątem 45° względem drogi, zatrzymaj się, spłaszcz kierownicę (1, 5 obrotu), aby koła były proste.
 • Kontynuuj cofanie, aż tył samochodu zrówna się z prawą krawędzią samochodu przed tobą. Oznacza to mniej więcej tyle, że prawe lusterko znajduje się na równi z lewym tylnym rogiem samochodu przed tobą. Czujniki parkowania nie zawsze pomagają, ponieważ często wykrywają kępy trawy zamiast rzeczywistego krawężnika.
 • Zjedź na pobocze, skręć kierownicą w lewo i wjedź na miejsce parkingowe.
 • Cofnij lub przesuń się do przodu tak, aby znaleźć się na środku miejsca parkingowego.
 • Upewnij się, że samochód przed Tobą i za Tobą ma wystarczająco dużo miejsca, aby wysiąść.

5. Gotowe!

Przed opuszczeniem pojazdu zabezpiecz go przed stoczeniem się. Czy wiesz, kiedy zaciągnąć hamulec ręczny i kiedy wrzucić pierwszy bieg? Sprawdź ponownie, czy nie znajdujesz się w obszarze, w którym obowiązują strefy parkowania. Lub czy możesz zaparkować w takiej strefie i co musisz zrobić, aby to zrobić.

Parkowanie wzdłużne przodem

Postępuj zgodnie z tą samą procedurą, co w przypadku parkowania tyłem, tylko w odwrotnej kolejności. Zasadniczo należy parkować wzdłużnie z przodu tylko wtedy, gdy masz naprawdę dużo miejsca. W takim przypadku nie ma znaczenia, jak do niego wjedziesz, ponieważ będziesz mieć dużo miejsca na spłaszczenie samochodu.

Jak nie płacić mandatu za parkowanie

 • Zapłać mandat, jeśli zaparkowałeś w strefie płatnego parkowania.
 • Parkuj po swojej stronie drogi.
 • Stań co najmniej 5 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych.
 • Obok zaparkowanego samochodu muszą znajdować się 3 metry dla każdego kierunku jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj