Instrukcje dotyczące parkowania prostopadłego (poprzecznego): krok po kroku

0
42
parkowanie prostopadłe

Parkowanie jest straszne nawet dla doświadczonych kierowców. W większości miast miejsca parkingowe są bardzo niewymiarowe pod względem liczby i wielkości. Prawdopodobnie zauważyłeś to, zwłaszcza jeśli prowadzisz nieco większy samochód. Niestety, nie zawsze masz czas, aby krążyć wokół, aż pojawi się idealne miejsce. Lepiej raz na zawsze nauczyć się prawidłowo parkować.

Parkowanie wzdłużne jest najmniej popularne. Niejeden kierowca będzie go unikał i wjeżdżał tam, gdzie może zaparkować prostopadle. Na szczęście prostopadłe miejsca parkingowe są bardziej powszechne i często można je znaleźć na parkingach przy sklepach i budynkach mieszkalnych.

Zapamiętaj te kroki, a nie będziesz się więcej wahać:

Wybierz odpowiednie miejsce parkingowe

Najpierw zasygnalizuj innym kierowcom zamiar zaparkowania, tj. zasygnalizuj w prawo. Jedź tak długo, aż znajdziesz wystarczająco duże miejsce dla swojego samochodu. W miejscach z narysowanymi liniami można je łatwo znaleźć. Wystarczy uważać na samochody lub liście wystające z następnego miejsca. Jeśli na ziemi nie ma narysowanych linii, będziesz musiał zgadywać, czy szerokość jest wystarczająca. Uważaj na strefy parkowania.

Zdecyduj, czy zaparkować z przodu, czy z tyłu

Obie opcje są możliwe, a wybór należy do Ciebie. Ogólnie zaleca się parkowanie z przodu lewego rzędu i cofanie do prawego rzędu.

Prostopadłe parkowanie tyłem ma następujące zalety:

 • Podczas cofania samochód ma mniejszy promień skrętu, więc potrzeba mniej miejsca.
 • Wyjeżdżasz przodem, więc masz lepszy widok na sytuację na drodze.
 • Jazda do przodu jest płynniejsza, więc ryzyko kolizji jest mniejsze. Najczęstszą kolizją parkingową jest uderzenie przodem samochodu w samochód obok podczas cofania z miejsca parkingowego.
 • Masz chroniony bagażnik. Jeśli długość miejsca parkingowego pozwala wygodnie dostać się do bagażnika, będzie to bezpieczniejsza opcja do przewożenia ładunku, ponieważ będzie on chroniony przed ruchem ulicznym.
Instrukcje dotyczące parkowania prostopadłego (poprzecznego)

Parkowanie prostopadłe przodem

 • Zrób większy łuk do swojego miejsca parkingowego. Jeśli parkujesz po prawej stronie, przejedź całą drogę w przeciwnym kierunku, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na wykonanie skrętu. Zatrzymaj się tak, aby Twoje siedzenie znajdowało się równo z prawym tyłem samochodu, obok którego parkujesz.
 • Wykonajpełny skręt w prawo i powoli wjedź na miejsce parkingowe. Nie należy używać pedału gazu. Wystarczy użyć sprzęgła lub hamulca automatycznego w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście nie ma to zastosowania, jeśli miejsce parkingowe nie znajduje się na płaskim terenie, ale na wzniesieniu. W takim przypadku prawdopodobnie konieczne będzie użycie pedału gazu i hamulca.
 • Gdy samochód znajdzie się na miejscu parkingowym, spłaszcz kierownicę o 1,5 obrotu i jedź do końca.
 • Upewnij się, że zostawiłeś wystarczająco dużo miejsca po obu stronach, aby kierowcy samochodów obok mogli wygodnie usiąść za kierownicą. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe punkty karmy za rozwagę, zostaw więcej miejsca dla samochodów z fotelikami samochodowymi. W końcu dzieci potrzebują pomocy przy wsiadaniu, a mała szczelina w drzwiach to zły sposób na zrobienie tego.

Parkowanie prostopadłe z tyłu

 • Podjedź do miejsca parkingowego. Tył samochodu musi znajdować się na równi z bokiem samochodu obok miejsca parkingowego (z bokiem najbardziej oddalonym od miejsca parkingowego, aby samochód miał wystarczająco dużo miejsca, aby wjechać na miejsce parkingowe)
 • Wykonajpełny skręt w prawo i ostrożnie rozpocznij cofanie. Nie używaj pedału gazu, chyba że znajdujesz się na wzniesieniu.
 • Sprawdź odległość od obu samochodów w lusterkach. Potrzeba trochę praktyki, aby zorientować się w lusterkach.
 • Niewstydź się wysiąść, sprawdzić pozycję samochodu i kontynuować parkowanie. Jeśli w Twoim samochodzie nie ma asystenta parkowania, skorzystaj z pomocy pasażera. Otwórz okno, aby słyszeć, co mówi, i nie polegaj na gestach.
 • Po ustawieniu samochodu w jednej linii z innymi, spłaszcz kierownicę (co oznacza, że znak na kierownicy będzie prosty) i pociągnij do końca miejsca parkingowego.
 • Upewnij się, że zostawiłeś wystarczająco dużo miejsca po obu stronach i że „nos” samochodu nie wystaje zbyt daleko na drogę.
 • W zależności od sytuacji zaciągnij hamulec ręczny lub zmniejsz prędkość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj