Jak chronić samochód przed gradem

0
105
gradobicie

Kroupy. Gorzki wróg każdego kierowcy. Kiedy już to zjawisko pogodowe wystąpi, zwykle stanowi problem. Tym bardziej, jeśli nie posiadamy odpowiedniego ubezpieczenia. Koszt naprawy uszkodzonej karoserii czy nawet szyb w wyniku gradobicia może sumować się do pokaźnych kwot. Dlatego w tym artykule pokażemy, jak chronić samochód przed gradem.

Jeśli zostaniesz złapany za kierownicą podczas burzy gradowej, możesz polegać na wypróbowanych i przetestowanych sztuczkach. Oczywiście najlepiej jest szybko schować samochód pod najbliższą wiatą. Inną opcją jest zatrzymanie się w pobliżu wieżowca, który może obejmować kilkupiętrowe bloki mieszkalne.

Ale na przykład na autostradach lub drogach ekspresowych zwykle nie ma takiej możliwości. Jako kierowca musiałbyś mieć szczęście, aby dostać się na stację benzynową, ale oprócz Ciebie jest wielu innych kierowców, którzy martwią się o swoje samochody tak samo jak Ty z powodu gradu.

Filmuj swój pojazd we właściwy sposób

Jeśli znajdujesz się na otwartym terenie, możesz obrócić samochód w kierunku przeciwnym do kierunku gradu. Przednia szyba jest wykonana z mocniejszego materiału i dlatego jest bardziej odporna na grad niż szyby boczne. W ten sposób można przynajmniej częściowo zmniejszyć ryzyko wyższych kosztów finansowych podczas późniejszej renowacji i naprawy.

Upewnij się, że nie ma drzew

Ale to, czego zdecydowanie należy unikać podczas gradobicia, to szukanie schronienia pod drzewami. Oprócz uszkodzeń karoserii, możesz być również narażony na spadające gałęzie. W takim przypadku narażasz się na podwójne ryzyko, co w żadnym wypadku nie jest rozsądnym posunięciem ani decyzją.

karoserie po gradobiciu (2)

Co zrobić, gdy zbliża się burza i grad?

Najbardziej niezawodną ochroną jest garaż, ale nie każdy go posiada. Podobnie jak w przypadku innych nieruchomości, ceny garaży gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, dlatego zakup lub nawet wynajem garażu nie jest tani dla przeciętnego kierowcy. Dlatego też należy znaleźć alternatywę dla tradycyjnych garaży, która w wystarczającym stopniu ochroni samochód przed skutkami gradobicia.

Specjalna plandeka

Dlatego też wielu kierowców decyduje się na różne zabezpieczenia powierzchni. Wśród nich znajduje się specjalna plandeka na samochód na gradobicie, która wyposażona jest we wzmocniony wierzch chroniący auto przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dzięki temu plandeka może skutecznie ochronić karoserię i zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia. Ponadto, plandeki samochodowe na gradobicie są łatwe w przechowywaniu i przenośne, co czyni je doskonałym wyborem dla tych, którzy często podróżują lub zmieniają miejsce parkowania.

Jeśli szukasz niezawodnej i niedrogiej ochrony dla swojego samochodu, plandeka przeciwgradowa może być dla Ciebie świetną opcją. Nie tylko może ona chronić pojazd przed trudnymi warunkami pogodowymi, ale może również zaoszczędzić pieniądze na naprawach uszkodzeń nadwozia spowodowanych gradem.

Siatka przeciwgradowa

Inną opcją jest siatka przeciwgradowa, którą można zawiesić nad samochodem, aby stworzyć rodzaj prowizorycznego garażu. Siatka wykonana jest z mocnego materiału, który może wytrzymać grad, ale także wiatr i inne warunki pogodowe. Ponadto, ponieważ siatka jest przezroczysta, pozwala zachować wystarczającą widoczność, dzięki czemu można na przykład łatwo przenieść samochód w inne miejsce bez konieczności jego zdejmowania.

Wybierając siatkę, należy zwrócić uwagę na jakość materiału, a także na rozmiar siatki, tak aby zakrywała cały pojazd, a tym samym wystarczająco chroniła go przed gradem.

Istnieją inne opcje ochrony

Dla kierowców, którzy nie mają garażu ani plandeki lub siatki ochronnej, istnieją inne opcje zminimalizowania ryzyka uszkodzenia samochodu przez grad.

Przede wszystkim ważne jest utrzymywanie wycieraczek w dobrym stanie i czyszczenie przedniej szyby. Wynika to z faktu, że widoczność jest niezbędna dla bezpieczeństwa podczas jazdy w deszczu i gradzie.

Można również zainwestować w specjalne folie, które można nakładać na przednią szybę i szyby boczne, aby pomóc oprzeć się uderzeniom. Folie te są jednak dość drogie i często wymagają doświadczonego specjalisty do ich instalacji.

Jak chronić samochód przed gradem

Co zrobić, jeśli już zostałeś uderzony przez grad?

Jeśli masz już do czynienia ze skutkami gradobicia, możemy zalecić następujący sposób postępowania:

  • zatrzymaj się i sprawdź uszkodzenia,
  • zrób zdjęcia wszystkiego,
  • zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej,
  • naprawić szkody,
  • myśleć zapobiegawczo w przyszłości i rozważyć zakup plandeki lub siatki chroniącej przed gradem.

W przypadku silnego gradobicia może dojść do uszkodzenia lakieru, a także do uszkodzenia otaczających elementów plastikowych. Jeśli nie chcesz ryzykować wysokich kosztów naprawy, powinieneś jak najszybciej odjechać samochodem w bezpieczne miejsce. W przeciwnym razie grad może spowodować więcej problemów niż irytujące ptasie odchody.

Pamiętaj, że grad to nie tylko zagrożenie dla Twojego samochodu, ale także dla Twojego zdrowia. Jeśli jesteś na zewnątrz, spróbuj znaleźć schronienie pod dachem lub w budynku i unikaj otwartych przestrzeni.

Często zadawane pytania

Jak mogę chronić samochód przed gradem, jeśli nie mam garażu?

Możesz użyć specjalnej plandeki przeciwgradowej, która ma wzmocnioną górną część, aby chronić samochód przed gradobiciem. Inną opcją jest siatka przeciwgradowa, którą można zawiesić nad samochodem, aby stworzyć rodzaj prowizorycznego garażu.

Co powinienem zrobić, jeśli zostanę złapany przez grad podczas jazdy?

Jeśli znajdujesz się na otwartym terenie, obróć samochód w kierunku przeciwnym do kierunku gradu. Przednia szyba jest wykonana z mocniejszego materiału i dlatego jest bardziej odporna na grad niż szyby boczne. W ten sposób można przynajmniej częściowo zmniejszyć ryzyko wyższych kosztów finansowych podczas późniejszej renowacji i naprawy. Unikaj szukania schronienia pod drzewami, ponieważ oprócz uszkodzenia karoserii możesz być również narażony na ryzyko spadających gałęzi.

Co powinienem zrobić, jeśli mój samochód został już uszkodzony przez grad?

Zatrzymaj się i sprawdź uszkodzenia, zrób zdjęcia wszystkiego, zgłoś szkodę do firmy ubezpieczeniowej i napraw uszkodzenia. Pomyśl zapobiegawczo na przyszłość i rozważ zakup plandeki lub siatki, która może ochronić Cię przed uszkodzeniami spowodowanymi przez grad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj