Jak spać w samochodzie? Bezpiecznie i komfortowo!

0
129
Spanie w samochodzie

Jeśli jesteś zmęczony tradycyjnym zakwaterowaniem i chcesz spróbować czegoś nowego, nie ma nic łatwiejszego niż spanie w samochodzie. Nikt nie będzie Cię męczył o zameldowanie ani nie obudzi Cię, bo musisz wyjść. Przeżyjesz przygodę i zbliżysz się do natury. No i cena – zupełnie za darmo! Brzmi jak sielanka. Ma ona jednak swoją specyfikę. Przede wszystkim wymaga odpowiedniego przygotowania. Właśnie w tej kwestii jesteśmy po to, by Ci doradzić.

Sprawdź, czy Twój samochód nadaje się do tego typu podróży

Przed podróżą przetestuj, czy Twój samochód jest przystosowany do nocowania. Nie ma znaczenia czy jesteś właścicielem hatchbacka czy bardziej przestronnego rodzinnego kombi. Ważne jest jednak, aby był on wystarczająco długi i żebyś czuł się w nim komfortowo.

Dla dużej grupy zawsze lepiej, gdy wszystkie fotele można złożyć i ustawić w jednej linii. Dzięki temu uzyskuje się dość dużą powierzchnię do spania. Inną opcją jest złożenie tylko siedzeń z tyłu i połączenie ich z bagażnikiem.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w samochodzie, możesz spać w namiocie. Uważaj jednak, gdzie go postawisz. Nie wszędzie jest tak życzliwie jak tu w Czechach. Poza namiotami i samochodami, w dzisiejszych czasach można spotkać się także z biwakowaniem w vanach. Jeśli więc podnieca Cię wolność drogi, to czemu nie pójść na całość.

Pomyśl nie tylko o sobie, ale także o swoim bagażu

Czy jest Ci wygodnie? Doskonale. Teraz będziesz w przestrzeni pomyśl również bagaż. Lub małe dzieci, jeśli bierzesz całą rodzinę. Możesz spróbować włożyć kilka walizek do samochodu, abyś miał pojęcie, jak się zmieścisz.

Zapewnij sobie wygodę

Nie każdy jest poszukiwaczem przygód i spanie na siedzeniach nie zadowoli ich. Na szczęście na rynku jest mnóstwo zgrabnych gadżetów, które sprawią, że Twój samochód poczuje się jak hotel. Co warto kupić?

Materace

Materac jest idealny do spania w samochodzie materac powietrzny. Należy go napompować wieczorem i opróżnić rano. Zaletą jest to, że są składane i nie zajmują miejsca podczas przenoszenia. Jeśli nie jesteś zbyt zaprzyjaźniony z pompką, dostępne są również wersje samopompujące. W ich przypadku wystarczy nacisnąć zawór i poczekać, aż sama napełni się powietrzem. Alternatywnie możesz użyć kompresora z zapalniczki samochodowej, aby wygodnie napompować materac. Nie polecamy tych piankowych, zajmują zbyt dużo miejsca.

Poduszka

Niektórzy ludzie radzą sobie z kocem lub bluzą pod głową. Ale jeśli będziesz spał tak przez dłuższy czas, Twój kręgosłup szyjny na pewno Ci nie podziękuje. Do swojego zestawu dobierz poduszkę nadmuchiwaną poduszkę. Jest praktyczna i pozwala zaoszczędzić miejsce.

Cienie i zasłony zaciemniające

Słońce może być czasem dość niekomfortowe o poranku. Szczególnie w miesiącach letnich. Zasłony zaciemniające chronią przed nim, więc możesz spokojnie zasnąć. Dodatkowo, dają Ci dużo prywatności.

Uważaj na zimno i ciepło

Zima to istna mordęga. Zwłaszcza w górach może Cię zaskoczyć, nawet w cieplejszych miesiącach. Dlatego zaopatrz się w izolujące folie termiczne lub plandeki samochodowe. Możesz też użyć termofili przed upałem i słońcem. Będą one również wystarczająco chronić Cię przed zimnem ciepły śpiwór.

Dokładnie zaplanuj swoją podróż

Nie zapomnij zaplanować swojej trasy. Zaopatrz się w winiety i ubezpieczenie turystyczne. Jeśli chodzi o sam biwak, pomyśl o przerwach na higienę a dużej ilości wody pitnej. Jest to ważne nie tylko do picia, ale także do Twojej mobilnej kuchni i zmywania.

Porządek jest ważny

Staraj się utrzymać wszystko w porządku i miejsce do zorganizowania. Pomogą Ci w tym np. kieszenie na siedzeniach, plastikowe tacki, siatki na bagażnik itp. Sprzątanie przed podróżą to konieczność. Gorzej jest z bieżącym sprzątaniem. Odkurzać można na stacjach benzynowych. My lubimy poręczny odkurzacz samochodowy AKU.

Jak uporządkować sprawy związane z prądem

W samochodzie bez problemu naładujesz drobną elektronikę (telefon, nawigację itp.). Jeśli wybierasz się w grupie, lepiej kupić rozgałęźnik, żeby więcej niż jedna osoba mogła ładować w tym samym czasie. Campervany są idealne do ładowania większych urządzeń. Dużym ułatwieniem może być też power bank, dziś robią power banki o dużych pojemnościach, które mogą Ci wystarczyć na kilka dni w terenie.

Jak poradzić sobie z gotowaniem

Wakacje bez ciepłego posiłku, kawy czy herbaty nie będą udane. Wyposaż się więc w kuchenkę gazowąniepsujące się produkty spożywcze i podstawowe naczynia kuchenne. Jeśli naprawdę chcesz dać czadu i cieszyć się relaksującym czasem z rodziną w 100%, kup przenośny grill elektryczny a przenośną lodówkę. Możesz również użyć go do utrzymania napojów w chłodzie.

Gdzie spać

Najlepiej parkować na kempingach. Ale jeśli chcesz uciec od cywilizacji i przeżyć przygodę, możesz również zatrzymać się gdzieś na uboczu. Takie rozwiązanie nazywa się „campingiem”. nazywa się to free campingiem. Jednak nie wszędzie jest to dozwolone.

Lista krajów, w których dozwolone jest swobodne biwakowanie

 • Bułgaria
 • Czechy
 • Dania
 • Estonia
 • Finlandia
 • Francja
 • Norwegia
 • Polska
 • Rumunia
 • Szkocja
 • Szwecja

Chociaż biwakowanie jest dozwolone, nocowanie nie jest dozwolone na obszarach chronionych, w obiektach wojskowych lub na gruntach prywatnych. Zawsze lepiej jest zrobić rozeznanie w konkretnym miejscu. Niektóre kraje zabraniają biwakowania w pobliżu plaż itp. W Hiszpanii, ponownie, różni się to od regionu do regionu. Na Bałkanach zalecamy ostrożność.

Spanie w samochodzie Czechy

W Czechach można biwakować i spać w samochodzie wszędzie z wyjątkiem obszarów chronionych, parków narodowych, terenów wojskowych i terenów prywatnych.

Spanie w samochodzie Słowenia

W Słowenii jest dostępny bezpłatny kemping zabronione. Uważaj – policja naprawdę pilnuje tego i są regularne kontrole w pobliżu parków narodowych. Skorzystaj z kempingu.

Spanie w samochodzie Austria

Kemping „na dziko” w Austrii nie możesz jechać na kemping. Mandaty są naprawdę wysokie. Lepiej więc zapłacić za pole namiotowe.

Lista innych krajów, w których spanie pod gołym niebem jest zabronione

 • Belgia
 • Chorwacja
 • Włochy
 • Węgry
 • Niemcy
 • Holandia
 • Rosja
 • Grecja
 • Słowacja
 • Serbia
 • Szwajcaria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj