Przyczyny i rozwiązania wycieków oleju samochodowego

0
75
Wyciek oleju

Wycieki oleju to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi możemy się spotkać jako właściciele samochodów. Problem ten może mieć poważne konsekwencje w praktyce i może uszkodzić silnik samochodu w dłuższej perspektywie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kierowca wcześnie rozpoznał przyczyny i wiedział, jak rozwiązać problem wycieku. Jest to jedyny sposób, w jaki my jako kierowcy możemy utrzymać nasze pojazdy w dobrym stanie w dłuższej perspektywie.

Olej silnikowy pełni bardzo ważne funkcje nie tylko w samochodach. Zapobiega nadmiernemu i szybkiemu zużyciu, zapewnia odprowadzanie ciepła z ruchomych części, a także dostatecznie chroni je przed ewentualną korozją. Kolejną wspaniałą cechą oleju jest to, że czyści on sam silnik.

Istnieje jednak wiele możliwych przyczyn wycieków oleju i przyjrzymy się im razem w tym artykule.

Nadmiernie zużyte uszczelki

Czy świeci się kontrolka ostrzegawcza oleju? Jedną z głównych przyczyn wycieków oleju są zużyte uszczelki. Z biegiem czasu uszczelka silnika stopniowo się zużywa i traci swoją pierwotną elastyczność. Może to często prowadzić do wycieków oleju i wydostawania się go na zewnątrz.

Problem ten jest szczególnie powszechny w starszych pojazdach, które przejechały wiele kilometrów i często nie były poddawane niezbędnej konserwacji przez cały okres eksploatacji. Rozwiązanie w tym przypadku jest proste. Należy wymienić uszczelki olejowe.

Istnieje wiele takich uszczelek w samochodach, które mogą być problematyczne w praktyce. Można je znaleźć na przykład na pasku rozrządu lub pokrywie łańcucha, wokół głowicy silnika, a nawet na wale korbowym lub wałku rozrządu.

Ale trzeba też uważać na uszczelkę filtra oleju, uszczelkę miski olejowej, uszczelkę pokrywy zaworów czy uszczelkę miski olejowej. Należy jednak dodać, że w praktyce każdy samochód jest nieco inny i istnieją znaczne różnice między konkretnymi modelami różnych producentów samochodów, nawet w odniesieniu do uszczelek oleju w praktyce. Dlatego też i w tym przypadku często należy skonsultować się z ekspertami.

Przebicie miski olejowej

Inną przyczyną wycieków oleju może być przebicie lub inne uszkodzenie miski olejowej. Element ten można dość łatwo przebić podczas jazdy po wybojach lub uderzeniach, co skutkuje nieprzyjemnym wyciekiem oleju. Rozwiązanie w tym przypadku jest oczywiste. Należy skonsultować się ze specjalistą i wymienić ją na inną. W niektórych sytuacjach wystarczy jednak rozwiązać problem miejscowo poprzez ewentualne spawanie.

Uszkodzony filtr oleju

Nieprawidłowo uszczelnione lub uszkodzone filtry oleju również stwarzają dość duże ryzyko wycieków oleju. Prawidłowo działające filtry oleju mają za zadanie usuwać ewentualne zanieczyszczenia z płynu. Podczas montażu filtrów ważne jest, aby upewnić się, że są one szczelnie i prawidłowo uszczelnione, aby zapobiec wyciekom oleju. Jeśli filtr jest uszkodzony lub nieodpowiednio uszczelniony, może dojść do wycieków i rozlania oleju, o czym powinien pamiętać każdy kierowca.

Poluzowanie elementów mocujących

Fakt, że w Polsce nie mamy idealnych warunków drogowych w Polsce nie jest nowością. Jednak jazda po drogach szczególnie niskiej jakości może powodować szereg problemów, takich jak nadmierne zużycie zawieszenia kół. W rezultacie często wycieka spod nich olej, co każdy kierowca powinien wziąć pod uwagę.

Wyciek oleju

Niedokręcony korek wlewu oleju

Zdarza się, że podczas wymiany lub uzupełniania odpowiedniego poziomu oleju, zarówno w przypadku manualnych, jak i automatycznych skrzyń biegów, zapominamy o całkowitym dokręceniu korka wlewu oleju. Może to skutkować wyciekami spowodowanymi ogromnym ciśnieniem. W przypadku stwierdzenia takiego problemu w praktyce, należy niezwłocznie dokręcić korek, co w większości przypadków powinno rozwiązać problem.

Po prostu działaj szybko

Nie przejmuj się wyciekami oleju. Powoduje to zabrudzenie korpusu silnika i gromadzenie się zanieczyszczeń. Przyczynia się to do nadmiernego obciążenia silnika i może czasami prowadzić do przegrzania. Istnieje ryzyko zniszczenia izolacji przewodów pod maską.

Jako kierowca, jeśli zidentyfikowałeś wyciek oleju w silniku benzynowym, nie ma czasu do stracenia. Brak środka smarnego niekorzystnie wpływa na uszczelki popychaczy zaworów i zwiększa zużycie powierzchni styku.

Jeśli szybko nie zajmiesz się tą uciążliwością, nadmierne tarcie może łatwo doprowadzić do nadmiernego zużycia kluczowych części, potencjalnie prowadząc do awarii. Może to również skutkować kosztownymi naprawami, na które wiele budżetów nie ma zbyt wiele miejsca. Brak smaru często prowadzi również do zniszczenia i zatarcia wałka rozrządu i tłoków silnika. W sumie nic przyjemnego.

Czy mogę jeździć samochodem, jeśli olej wycieka?

To zależy od stopnia wycieku. Jeśli wyciek jest znaczny, należy pozostawić samochód na parkingu. Przywrócenie go do eksploatacji bez wyeliminowania przyczyny może prowadzić do poważniejszych problemów z silnikiem. Lepiej więc wezwać pomoc drogową, która jest zazwyczaj bezpłatnie uwzględniona w wielu polisach ubezpieczeniowych. Jeśli wyciek jest niewielki, to jeśli wybierasz się w trasę, upewnij się, że kontrolujesz poziom oleju w samochodzie i uzupełniasz go w razie potrzeby.

Wycieki oleju mają również inne skutki

Nie powinniśmy również zapominać o negatywnym wpływie na środowisko. Olej zawiera niebezpieczne substancje, takie jak metale ciężkie i inne związki chemiczne, które w skrajnych przypadkach mogą łatwo spowodować poważne zanieczyszczenie gleby lub wody. Jeśli olej wycieknie na drogę, może łatwo przedostać się do kanalizacji, a stamtąd do rzek, jezior lub wód gruntowych. W przypadku poważnego wycieku oleju należy wezwać straż pożarną w celu usunięcia wyciekającego oleju.

Należy również wspomnieć o negatywnym wpływie wycieków oleju na zdrowie ludzkie. Wdychanie oparów oleju może powodować podrażnienie dróg oddechowych i oczu lub różne reakcje alergiczne. W bezpośrednim kontakcie ze skórą olej może powodować nieprzyjemne podrażnienia, wysypki, a w niektórych przypadkach oparzenia.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze oznaki wycieku oleju w samochodzie?

Najczęstszymi oznakami wycieku oleju w samochodzie są zwykle ciemne plamy lub kałuże pod pojazdem, dym z wydechu, niski poziom oleju na bagnecie oleju, a w niektórych przypadkach można zauważyć silny zapach oleju. W przypadku dużego wycieku może dojść do obniżenia wydajności silnika i zwiększenia hałasu.

Co powoduje wycieki oleju silnikowego w samochodach?

Wycieki oleju silnikowego mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Niektóre z najczęstszych to zużycie uszczelek, nieszczelności miski olejowej lub filtra oleju, uszkodzenie silnika lub innych podzespołów samochodu. Nieuniknione zużycie i starzenie się samochodu może również prowadzić do wycieków oleju.

Jakie są kroki, aby naprawić wyciek oleju w samochodzie?

Po wykryciu wycieku oleju, pierwszym krokiem powinno być badanie diagnostyczne przeprowadzone przez profesjonalistę w celu ustalenia źródła wycieku. Po zidentyfikowaniu źródła wycieku, naprawa może obejmować wymianę uszkodzonych uszczelek, naprawę lub wymianę uszkodzonych komponentów, a nawet całkowity remont lub wymianę silnika w ciężkich przypadkach. Ważne jest, aby pozostawić naprawę profesjonalistom, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj