Filtr powietrza – jak często go wymieniać, czy filtr sportowy jest tego wart?

0
16
Filtr powietrza

Filtr powietrza to bardzo tania, a zarazem bardzo istotna i zaniedbana część samochodu. Wiele osób prawie tego nie zmienia, co jest dużym błędem. Dzisiaj porozmawiamy więcej o tym małym pomocniku, który chroni nasz silnik.

Co to jest filtr powietrza i do czego służy?

Filtr powietrza to zazwyczaj element wykonany z materiału filtracyjnego, którym jest zazwyczaj bawełna, papier, pianka lub metalowa siatka. Ich zastosowanie różni się w zależności od silnika i wymagań.

Filtr, jak sama nazwa wskazuje, służy do filtrowania (oczyszczania lub zapobiegania przenikaniu niepożądanych cząstek) powietrza. Jego celem jest usunięcie z powietrza jak największej ilości zanieczyszczeń i gruboziarnistych cząstek, zanim zostanie ono wciągnięte do samego silnika.

  • Bawełna – filtry bawełniane są używane głównie w celu zapewnienia wyższego natężenia przepływu powietrza niż filtry papierowe. Można je również prać i mają dłuższą żywotność.
  • Papier – bardzo powszechny i niedrogi filtr. Doskonale spełnia swoją funkcję i jest wymieniany na nowy, gdy się zużyje.
  • Piankowy – wielu z nas widzi go najczęściej w sprzęcie ogrodniczym. Może być również prana i jest używana do dokładnej filtracji, szczególnie w maszynach, które mają kontakt z dużą ilością brudu. Przykładem może być nasza kosiarka i wyrzutnia trawy. Filtr ten zapobiega przedostawaniu się nawet najmniejszych zanieczyszczeń do silnika.
  • Filtry z siatki metalowej – Filtry te są przeznaczone na przykład do urządzeń, które mają kontakt z wysoką temperaturą lub grubymi zanieczyszczeniami. Można je znaleźć na przykład w sprężarkach, wentylatorach kominkowych itp. Metalowa kratka służy również jako wzmocnienie i filtr zgrubny, na przykład w połączeniu z innym materiałem w filtrach sportowych.

Gdzie można znaleźć filtr powietrza?

W większości przypadków można go znaleźć w tak zwanej skrzynce filtra, gdzie jest umieszczony i osadzony, gdy powietrze wlotowe przechodzi przez niego. Sama puszka filtra znajduje się pod maską, w pobliżu silnika. Filtry sportowe są zwykle umieszczane na kołnierzu wlotu powietrza, bez umieszczania ich w skrzynce.

Jak często należy wymieniać filtr powietrza?

Zaleca się wymianę filtrów powietrza co 15 000 – 25 000 km. Osobiście wymieniam ten filtr w zwykłych samochodach, przy każdej wymianie oleju. Niektórzy powiedzieliby, że jest to całkiem niepotrzebne, ale ze względu na niski koszt i w większości przypadków bardzo łatwą wymianę, wykonuję tę procedurę.

Usterki związane z filtrem powietrza

Filtr może mieć tak naprawdę jedną usterkę, która ma wiele konsekwencji, a jest nią jego zatkanie. Jeśli nasz filtr zostanie zatkany, silnik nie będzie miał wystarczającej ilości powietrza. Objawia się to następująco:

  • słaby dopływ powietrza do silnika,
  • nieprzyjemny zapach,
  • tarcie silnika.

Zły filtr może sprawić, że poczujemy nieprzyjemny zapach. W maszynach ogrodniczych zły lub bardzo zatkany filtr może uniemożliwić uruchomienie lub przyspieszenie.

Uważaj na gryzonie

Gryzonie są jednym z wrogów naszych pojazdów i maszyn.

  • Rozerwanie filtra – myszy mogą zrobić z naszego filtra kupę, która może zostać wessana do silnika.
  • Zatykanie filtra – Kolejnym problemem jest blokowanie przepływu powietrza przez, na przykład, nagromadzenie orzechów we wlocie i na filtrze.
  • Gniazdo – Po trzecie, myszy mogą tworzyć gniazda w obszarze filtra, co również stanowi duży problem.

Czym jest sportowy filtr powietrza?

Filtr sportowy ma za zadanie dostarczać do naszego pojazdu więcej powietrza niż te standardowe. Dzięki temu jest inaczej dopasowany i ma znacznie większą przepustowość.

sportowy filtr powietrza

Czy sportowy filtr powietrza jest tego wart?

Z mojego punktu widzenia, dla normalnego samochodu, który nie jest przeznaczony do wyścigów, śmiem twierdzić, że nie. Wręcz przeciwnie, uważam, że bardziej szkodzi niż pomaga w normalnych samochodach. Ponadto taki filtr będzie miał krótszą żywotność niż te przechowywane w skrzynce filtrów. Będzie też droższy i będzie wymagał nieco więcej uwagi. Wszystko to prawdopodobnie nie jest warte dodatkowej mocy lub trzech koni mechanicznych.

Konserwacja filtra – niektóre filtry można myć

Zawsze powinniśmy wybierać produkt odpowiedni dla naszego filtra. Niektóre filtry czyści się na sucho, używając tylko detergentu, lub przedmuchuje kompresorem, a niektóre filtry myje się i pozostawia do wyschnięcia. Zawsze zależy to od materiału i zaleceń producenta. Istnieją również oleje impregnujące, które przedłużą żywotność naszego filtra. Przeważnie wszystko powyższe dotyczy sportowych filtrów powietrza.

Osobiście myję swoje filtry np. w sprzęcie ogrodowym i używam do tego klasycznej tzw. „źródlanej” wody i pozwalam filtrowi wyschnąć. Alternatywnie, przedmuchuję go wcześniej kompresorem. Zawsze rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić filtra.

Cena filtra powietrza

Cena filtrów powietrza do normalnych samochodów wynosi średnio około 100-200 zł. W większości przypadków do 360 zł. W przypadku filtrów sportowych cena wynosi około 300 do 500 zł.

Cena filtra powietrza

Wymiana w serwisie czy samodzielnie w domu?

Cena zależy od marki i modelu samochodu. Wymiana w serwisie kosztuje zazwyczaj od 40 do 200 zł. Zdecydowanie zależy to od rodzaju filtra. Jednak w przypadku zwykłych samochodów możemy to zrobić samodzielnie w domu. Wystarczą zwykłe narzędzia i kilka minut czasu. Zazwyczaj wszystko jest łatwo dostępne i proste.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest filtr powietrza?

Filtr powietrza jest zwykle elementem wykonanym z materiału filtracyjnego, gdzie zwykle jest to bawełna, papier, pianka lub metalowa siatka. Ich zastosowanie różni się w zależności od silnika i wymagań.

Jaki jest cel filtra powietrza?

Filtr służy do filtrowania (oczyszczania lub zapobiegania przedostawaniu się niepożądanych cząstek) powietrza. Jego celem jest usunięcie z powietrza jak największej ilości zanieczyszczeń i gruboziarnistych cząstek, zanim zostanie ono wciągnięte do samego silnika.

Gdzie możemy znaleźć filtr powietrza?

W większości przypadków znajdziemy go w tzw. skrzynce filtracyjnej, gdzie jest umieszczany i osadzany, gdy przechodzi przez niego powietrze dolotowe. Sama puszka filtra znajduje się pod maską, w pobliżu silnika. Filtry sportowe są zwykle umieszczane na kołnierzu wlotu powietrza, bez umieszczania ich w skrzynce.

Jak często należy wymieniać filtr powietrza?

Zaleca się wymianę filtrów powietrza co 15 000 – 25 000 mil. Osobiście wymieniam ten filtr w zwykłych samochodach, przy każdej wymianie oleju. Niektórzy powiedzieliby, że jest to całkiem niepotrzebne, ale ze względu na niski koszt i w większości przypadków bardzo łatwą wymianę, wykonuję tę procedurę.

Co to jest sportowy filtr powietrza?

Filtr sportowy został zaprojektowany tak, aby dostarczać naszemu pojazdowi więcej powietrza niż filtry standardowe. Z tego powodu jest inaczej przechowywany i ma znacznie większą przepustowość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj