Jak wyregulować lusterka wsteczne? Nie lekceważ tego

0
51
jak wyregulować lusterka wsteczne

Prawidłowo ustawione lusterka wsteczne są absolutnie niezbędne dla bezpiecznej jazdy. Dlatego też sprawdzenie ustawień lusterka wstecznego powinno być jedną z pierwszych czynności wykonywanych po wejściu do samochodu. Niestety, wiele osób nie przykłada do tego wystarczającej wagi. Klasycznym przypadkiem jest krótkie wypożyczenie samochodu. Ze względu na różną budowę ciała, każdy musi ustawić lusterka nieco inaczej. Przyjrzyjmy się więc razem, jak prawidłowo ustawić lusterka.

Do czego służą lusterka wsteczne?

Lusterka boczne i wewnętrzne są bardzo ważnym elementem monitorowania ruchu drogowego. Nie tylko patrzymy w lusterka, aby zobaczyć mijaną drogę, ale dają nam one również przegląd sytuacji na drodze za i obok nas. Aby jednak widzieć jak najwięcej drogi, należy je starannie ustawić. Nawet najlepsze ustawienia lusterek nie wyeliminują martwego pola, ale można je maksymalnie ograniczyć.

Jak wyregulować lusterka boczne

Zanim entuzjastycznie zaczniesz regulować lusterka zewnętrzne, upewnij się, że Twój fotel jest prawidłowo ustawiony. W dzisiejszych samochodach fotel i kierownicę można regulować w wielu kierunkach, więc każdy powinien znaleźć odpowiednią pozycję. Kiedy siedzisz za kierownicą, musisz być na idealnej wysokości, w odpowiedniej odległości od kierownicy i musisz być w stanie łatwo dosięgnąć pedałów. Po pomyślnym ustawieniu fotela można przystąpić do regulacji lusterek zewnętrznych.

  1. Lusterka boczne są regulowane za pomocą dźwigni lub przycisków, które regulują każdą stronę. Starsze samochody mają dźwignie, inne nowoczesne samochody mają przyciski, które wyglądają jak joysticki.
  2. Najpierw wyreguluj lusterko wsteczne po swojej stronie, czyli po stronie kierowcy. Dokonaj regulacji, aby upewnić się, że widzisz całą drogę za sobą, a także kawałek boku samochodu.
  3. Następnie wyreguluj lusterko po stronie pasażera. W ten sam sposób, aby widzieć część drogi i bok samochodu. Jeśli okaże się, że nie możesz tego zrobić, możesz przenieść się na fotel pasażera.
  4. Po wyregulowaniu obu lusterek usiądź na fotelu kierowcy i sprawdź obie strony. Konieczne jest, aby widzieć wszystko.

Co należy widzieć w lusterku bocznym

Celem lusterek zewnętrznych jest pokazanie jak największej części drogi za i obok kierowcy. Oczywiste jest zatem, że większość lusterka nie może być zajmowana przez samochód. Nawet jeśli lubisz w nie patrzeć. W takim przypadku miałbyś bardzo wąski widok za sobą i mógłbyś wpaść w niebezpieczne sytuacje. Ale odwrotna skrajność też nie jest poprawna. Musisz być w stanie zobaczyć krawędź samochodu w lusterku wstecznym, aby ułatwić orientację. Będzie to bardzo pomocne, na przykład podczas parkowania. Jeśli uważasz, że doskonale znasz swój samochód, teoretycznie możesz ustawić je tak, aby prawie nie widzieć w nich samochodu. Zminimalizuje to martwe pole.

Nie zapomnij o regulacji wysokości lusterek. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że jeśli widzisz w nich niebo, nie pomaga Ci to w monitorowaniu ruchu drogowego. Widzenie tylko drogi również nie jest praktyczne. Musisz znaleźć kompromis, w którym widzisz wystarczająco daleko za sobą, ale możesz również zobaczyć drogę, aby ułatwić parkowanie. Prawidłowe ustawienia lusterek pomogą uniknąć ocierania kół. Już choćby z tego powodu warto poświęcić na to trochę czasu.

Jak wyregulować lusterka wewnętrzne w samochodzie

Również w tym przypadku należy najpierw dobrze wyregulować fotel kierowcy. Następnie usiądź w nim w taki sposób, w jaki będziesz siedzieć podczas jazdy. Wyreguluj wewnętrzne lusterko wsteczne tak, aby widzieć jak największą część tylnej szyby. Widzenie ruchu za sobą jest tutaj najwyższym priorytetem. Nawet jeśli chcesz mieć oko na dzieci na tylnych siedzeniach, pamiętaj, że brak widoczności może spowodować wypadek. Lusterka wewnętrzne są również zazwyczaj wyposażone w funkcję przyciemniania w nocy. Jeśli Twój samochód nie jest w nie wyposażony, możesz użyć dźwigni, aby odchylić je w dół, aby nie zostać oślepionym przez samochody jadące za Tobą.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Do czego służą lusterka wsteczne?

Lusterka boczne i wewnętrzne są bardzo ważną funkcją monitorowania ruchu drogowego. Aby jednak widzieć jak najwięcej na drodze, należy je starannie wyregulować. Nawet najlepsza regulacja lusterek nie wyeliminuje martwego pola, ale można je maksymalnie ograniczyć.

Jak ustawić lusterka boczne?

Lusterka boczne są regulowane za pomocą dźwigni lub przycisków, które regulują każdą stronę. Najpierw wyreguluj lusterko wsteczne po swojej stronie, czyli po stronie kierowcy. Następnie wyreguluj lusterko po stronie pasażera. Po wyregulowaniu obu lusterek usiądź na fotelu kierowcy i sprawdź obie strony. Ważne jest, aby wszystko widzieć.

Jak wyregulować lusterko wewnętrzne w samochodzie?

Wyreguluj wewnętrzne lusterko wsteczne tak, aby widzieć jak największą część tylnej szyby. Widzenie sytuacji na drodze za sobą jest tutaj absolutnym priorytetem. Nawet jeśli chcesz mieć oko na dzieci na tylnych siedzeniach, pamiętaj, że brak widoczności może spowodować wypadek.

Poprzedni artykułBezpieczna odległość między pojazdami
Następny artykułMartwy kąt: Niewidzialny zabójca
Uwielbiam nieplanowane podróże samochodem gdziekolwiek, kiedykolwiek, na jakkolwiek długą podróż. Lubię duże samochody, które są praktyczne i mogą przewieźć wszystko, co przyjdzie mi do głowy na weekend. Posiadam prawo jazdy od 18 roku życia i cieszę się beztroską i swobodną jazdą tam, gdzie chcę. Na CarEspresso piszę głównie artykuły informacyjne i praktyczne porady dotyczące jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj