Martwy kąt: Niewidzialny zabójca

0
38
Martwy kąt

Martwe pole to zmora każdego kierowcy. Nawet idealne ustawienie lusterek nie jest w stanie całkowicie go wyeliminować i należy wziąć to pod uwagę. W niektórych samochodach cały samochód może zmieścić się w tym martwym polu. I zapewne zdajesz sobie sprawę, że coś takiego może skończyć się wypadkiem. Doskonały przegląd sytuacji na drodze wokół samochodu jest niezwykle ważny, więc każdy kierowca powinien znać tę koncepcję. W tym artykule wyjaśnimy to zagadnienie.

Co to jest martwy punkt

Martwy punkt to obszar wokół pojazdu, którego nie można kontrolować, pomimo posiadania dobrze wyregulowanych lusterek wstecznych i kamer. Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest odwrócenie głowy, ale to odrywa wzrok od drogi przed tobą. W zależności od modelu samochodu i jego wyposażenia, martwe pole może być tak duże, że może się w nim ukryć rowerzysta, motocyklista, samochód, a nawet pieszy. Zasadniczo każdy pojazd ma martwe pole. Nie tylko samochody osobowe, ale także ciężarówki i łodzie. A martwych punktów jest więcej niż jeden.

Jakie są rodzaje martwych punktów?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że samochód nie ma tylko jednego martwego pola. Istnieje jednak kilka przypadków, w których kierowca musi uważać na martwe punkty. Na przykład, duże SUV-y mają martwe pola ze względu na grube słupki A. Są to słupki między przednią a tylną szybą. Są to słupki między przednią szybą a drzwiami kierowcy lub pasażera. Nie ukryją one samochodu za Tobą, ale mogą sprawiać kłopoty na przykład na skrzyżowaniach. Mogą być równie niebezpieczne dla pieszych, ponieważ będą po prostu stać w miejscu, którego nie widać.

Więcej martwych punktów:

 • Słupki okien lub drzwi
 • Zagłówek pasażera
 • Głowa pasażera
 • Lusterka wewnętrzne i zewnętrzne
 • Tylne szyby
 • Jeśli pada deszcz, część przedniej szyby, która jest ukryta pod wycieraczkami

Jakie jest niebezpieczeństwo związane z martwymi punktami?

Jak już wspomnieliśmy, w martwym polu może znajdować się cały samochód lub ciężarówka. Motocykle i rowerzyści są również bardzo niebezpieczni, ponieważ lubią lawirować w ruchu ulicznym. Jeśli więc zdecydujesz się zmienić pas ruchu lub skręcić, czekają Cię duże kłopoty.

Kiedy sprawdzać martwe pole?

Być może pamiętasz tę sytuację ze szkoły jazdy. Podczas zjeżdżania z prawego krawężnika należy nie tylko sprawdzić lusterka, ale także spojrzeć za siebie. W ten sposób można wyeliminować rowerzystę ukrywającego się w martwym polu. Taka kolizja będzie bardzo nieprzyjemna dla obu stron. Inną sytuacją, w której należy uważać na martwe pole, jest zmiana pasa ruchu, a także ostrożność przy wjeżdżaniu na nieoświetlone skrzyżowania.

Do czego służą lusterka dodatkowe?

Lusterka dodatkowe stosowane są głównie w samochodach ciężarowych. Zgodnie z prawem UE muszą one być wyposażone w specjalne dodatkowe lusterka, które pomagają wyeliminować martwe punkty. Oczywiście można je również kupić do samochodu. Są to zakrzywione lusterka, które mocuje się do istniejących lusterek. Jeśli są prawidłowo ustawione, pokażą to, czego nie pokazują lusterka boczne.

Jak sprawdzić martwe pole podczas jazdy?

Jeśli zdecydujesz się zmienić pas ruchu lub chcesz zmienić bieg, musisz najpierw sprawdzić wszystkie możliwe martwe punkty samochodu w widoku kierowcy.

 1. Najpierw włącz kierunkowskaz, aby ostrzec innych kierowców, że chcesz przejechać.
 2. Sprawdź lusterka wsteczne, a także sprawdź, czy za samochodem nie znajduje się nic, co mogłoby zasłaniać widok.
 3. Na koniec wykonaj szybkie sprawdzenie, odwracając głowę przez ramię.
 4. Jeśli nie nadjeżdża żaden samochód, możesz bezpiecznie przejechać i zmienić pas ruchu.
 5. Jeśli sprawdzasz sytuację na drodze, odwracając głowę przez ramię, zawszemocno trzymaj kierownicę, aby przypadkowo nie zjechać z pasa ruchu.

Nowsze i bardziej nowoczesne pojazdy mogą mieć wbudowane dodatkowe systemy monitorowania martwego pola, zwane wykrywaniem martwego pola. Urządzenie może monitorować sytuację na drodze, obok samochodu, ale także po przekątnej za nim, tzw. obszar trójkątny.

Czym jest metoda Platzera?

George Platzer posiada kilka patentów na projektowanie lusterek. Opracował między innymi prostą metodę regulacji lusterek wstecznych, która eliminuje martwe punkty. Ta metoda ustawiania lusterek wyeliminuje typowe martwe punkty w samochodzie osobowym.

 1. Usiądź na fotelu kierowcy i połóż głowę po lewej stronie, aż dotknie ona bocznej szyby.
 2. W tym momencie wyreguluj lewe lusterko boczne tak, aby widoczna była krawędź błotnika i część samochodu.
 3. Aby wyregulować prawe lusterko zewnętrzne, przechyl głowę w prawo w kierunku środka pojazdu i wyreguluj lusterko po stronie pasażera, ponownie tak, aby widzieć bok pojazdu.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest martwy punkt?

Martwy punkt to obszar wokół pojazdu, którego nie możesz kontrolować, pomimo dobrze ustawionych lusterek wstecznych i kamer. Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest odwrócenie głowy, ale to odrywa wzrok od drogi przed tobą.

Jakie są rodzaje martwych punktów?

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że samochód nie ma tylko jednego martwego pola. Istnieje jednak kilka przypadków, w których kierowca musi uważać na martwe punkty. Inne martwe punkty obejmują słupki okien lub drzwi, głowę pasażera lub tylną szybę itp.

Kiedy sprawdzać martwe pole?

Podczas zjeżdżania z prawego krawężnika należy nie tylko sprawdzić lusterka, ale także spojrzeć za siebie. W ten sposób można wyeliminować rowerzystę ukrywającego się w martwym polu. Inną sytuacją, w której należy obserwować martwe pole, jest zmiana pasa ruchu, a także należy zachować ostrożność podczas wjeżdżania na nieuporządkowane skrzyżowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj