Kontrolka EPC świeci się. Czy trzeba go oddać do serwisu?

0
83
Kontrolka EPC

Widzimy ją przy każdym starcie. Co powinienem zrobić, jeśli kontrolka EPC nie gaśnie lub zapala się podczas jazdy? Doradzimy Ci, jakie są najczęstsze usterki i co robić w takich momentach. Przeciwną skrajnością jest sytuacja, gdy ten symbol w ogóle się nie świeci!

Kontrolki w samochodzie nie powinny być ignorowane. Jeśli zachowują się nietypowo, na przykład nie gasną po uruchomieniu lub włącza się schemat, którego normalnie nie widać, czas coś z tym zrobić. Z niektórymi usterkami i drobnymi awariami można poradzić sobie samodzielnie. W innych przypadkach należy udać się do warsztatu w celu diagnozy i naprawy. Co oznacza kontrolka EPC?

Co oznacza kontrolka EPC

EPC to skrót od Electronic Power Control. W języku angielskim oznacza to elektroniczną kontrolę mocy silnika. Jak zapewne można się domyślić, znaczenie kontrolki EPC odnosi się do elektroniki silnika. Jeśli kontrolka na desce rozdzielczej zachowuje się nieprawidłowo, prawdopodobnie coś jest nie tak w tym obszarze. Lampka kontrolna występuje tylko w samochodach z silnikiem benzynowym, podczas gdy w samochodach z silnikiem wysokoprężnym problem ten nie występuje, a wręcz przeciwnie, występuje kontrolka żarzenia.

Jak wygląda symbol EPC? Ma żółty, lekko pomarańczowy kolor. Zwykle kontrolka zapala się po włączeniu zapłonu. Po uruchomieniu samochodu powinna zgasnąć. Czy ten wskaźnik zachowuje się nieprawidłowo? Najczęściej włącza się podczas jazdy lub pozostaje włączony po uruchomieniu i nie gaśnie.

Należy na to uważać. Nieregularna praca silnika powoduje zapalenie się kontrolki EPC. Przełącza się w tryb awaryjny, więc moc wyjściowa spada. Niektórzy kierowcy mają nawet problemy z uruchomieniem samochodu. Co można z tym zrobić? Najpierw przyjrzyjmy się możliwym przyczynom. A następnie, co można z tym zrobić.

Kontrolka EPC

Dlaczego kontrolka jest włączona/wyłączona?

Mały problem z EPC polega na tym, że może on odnosić się do wielu różnych usterek w jednostce sterującej silnika.

  • Najczęstszym problemem, na który wskazuje kontrolka EPC, jest wadliwy przełącznik pedału hamulca,
  • następnie wadliwie działający zawór przepustnicy,
  • elektroniczny pedał przepustnicy,
  • zanieczyszczenia w benzynie (paliwo niskiej jakości),
  • awaria elektroniki silnika,
  • awaria czujnika temperatury wody,
  • awaria sondy lambda itp.

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka

Jak rozpoznać usterkę?

Uszkodzony przełącznik hamulca można rozpoznać po tym, że światła hamowania nie działają – albo świecą się zawsze, albo nie świecą się wcale. Przełącznik hamulca można wymienić samodzielnie, zajmuje to około 30 minut, a nowy przełącznik można kupić za kilkaset koron.

Zanieczyszczenia w benzynie są spowodowane niską jakością paliwa. Być może zatankowałeś na nieznanej stacji benzynowej. Jeśli kontrolka EPC zapaliła się podczas wakacyjnej podróży po zatankowaniu w nieznanym miejscu, może to być przyczyną.

Jeśli usterka dotyczy przepustnicy, należy ją regularnie czyścić i utrzymywać w idealnym stanie. Jeśli zaniedbasz konserwację, cała część będzie musiała zostać wymieniona w warsztacie.

Ale najpewniejszym sposobem jest zabranie go do warsztatu na diagnostykę. Technik sprawdzi stan samochodu za pomocą komputera i powie, co należy zrobić, pomoże w naprawie itp.

Jeśli kontrolka EPC świeci się i nie chce zgasnąć, nie panikuj i spokojnie jedź do domu/do celu. Następnie zalecamy skontaktowanie się z warsztatem i umówienie wizyty, chyba że sam znajdziesz usterkę i ją naprawisz. Na szczęście nie jest to na tyle poważna sprawa, by trzeba było natychmiast się zatrzymywać i wzywać holowanie.

Nieregularna praca silnika

Kontrolka EPC świeci się, a samochód się nie porusza

Czasami kontrolka EPC może się zapalić, ale samochód w ogóle nie rusza. W takim przypadku najlepiej wyjąć kluczyk ze stacyjki, zablokować i odblokować samochód, a następnie spróbować uruchomić go ponownie. Jeśli to zadziałało, to prawdopodobnie problemem była wilgoć na czujniku. Jeśli kontrolka nie zapaliła się ponownie, a samochód działa normalnie, nie musisz się tym martwić.

Kontrolka EPC nie zapala się przy rozruchu

Podobnie jak w przypadku, gdy kontrolka EPC nie gaśnie, mogą wystąpić problemy z tym, że w ogóle się nie zapala. W takim przypadku prawdopodobnie coś jest nie tak z jednostką sterującą silnika. Udaj się prosto do warsztatu.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest kontrolka EPC?

EPC to skrót od Electronic Power Control. W języku angielskim jest to skrót od Electronic Engine Power Control. Jak można się domyślić, znaczenie kontrolki EPC odnosi się do elektroniki silnika. Kontrolka EPC znajduje się w samochodach z silnikami benzynowymi, podczas gdy w silnikach wysokoprężnych można zobaczyć kontrolkę ze świecącym symbolem spirali.

Co zrobić, jeśli kontrolka EPC świeci się i nie gaśnie?

Zwykle kontrolka zapala się po włączeniu zapłonu. Powinna zgasnąć po uruchomieniu samochodu. Jeśli kontrolka zapala się i nie gaśnie, może to oznaczać wiele różnych problemów. Najczęstszym problemem, na który wskazuje kontrolka EPC, jest wadliwy przełącznik pedału hamulca, inne typowe problemy obejmują nieprawidłowe działanie przepustnicy, elektroniczny pedał przyspieszenia, zanieczyszczenia w benzynie, awarię elektroniki silnika, awarię czujnika temperatury wody lub sondy lambda i inne.

Co zrobić, gdy zapali się lampka ostrzegawcza?

Ale najpewniejszą rzeczą jest zabranie go do warsztatu na diagnostykę. Technik sprawdzi stan samochodu za pomocą komputera i natychmiast powie, co i jak, pomoże w naprawie itp.

Co powinienem zrobić, jeśli kontrolka silnika nie zapala się?

W takim przypadku prawdopodobnie coś jest nie tak z jednostką sterującą silnika. Udaj się prosto do warsztatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj