Kontrolka wspomagania kierownicy – co robić?

0
174
Kontrolka wspomagania kierownicy

Czy kontrolka na kierownicy świeci się na pomarańczowo lub czerwono? Prawdopodobnie masz problem ze wspomaganiem kierownicy. Powiemy Ci, co to oznacza i co należy zrobić w takiej sytuacji. W przeciwieństwie do innych symboli ostrzegawczych, nie jest to taka katastrofa, ale nadal należy zachować ostrożność.

Każdy kierowca obserwuje kontrolki w swoim samochodzie. Idealna sytuacja to taka, w której na desce rozdzielczej nie dzieje się nic nieoczekiwanego. Ale nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Na przykład po powrocie z wakacji może pojawić się symbol, którego normalnie nie widzimy.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli kontrolka jest pomarańczowa, samochód ostrzega o zbliżającym się problemie i należy go oddać do serwisu w najbliższej przyszłości. Jeśli jednak kontrolka świeci się na czerwono, masz kłopoty – może to oznaczać usterkę, która może poważnie uszkodzić samochód lub zagrozić Twojemu bezpieczeństwu. Najlepszą rzeczą do zrobienia w takiej sytuacji jest zjechanie na pobocze i rozsądne zajęcie się sytuacją.

Dzisiaj przyjrzymy się kontrolce ostrzegawczej wspomagania kierownicy. Być może spotkałeś się z nazwą wspomaganie kierownicy lub kontrolka kierownicy. Ten symbol może mieć również dwa poziomy na desce rozdzielczej, pomarańczowy i czerwony. Przyjrzyjmy się, co oznacza zapalenie się kontrolki wspomagania kierownicy, co może się za tym kryć i co należy zrobić w takiej sytuacji.

wspomagania kierownicy

Wspomaganie układu kierowniczego

Dzięki wspomaganiu kierownicy nie trzeba używać dużej siły, aby skręcić kierownicą. Po prostu nie musisz tak mocno starać się zmienić kierunek jazdy. Skuteczność wspomagania powinna maleć wraz ze wzrostem prędkości samochodu. Ma to na celu zwiększenie kontroli nad samochodem.

Nieprzyjemna sytuacja ma miejsce, gdy wspomaganie kierownicy ulega awarii. Zaczyna ono pogarszać właściwości jezdne – koła stają się zbyt czułe, a kierowanie samochodem staje się trudne. Może to być również spowodowane złym montażem. Wymiana układu wspomagania kierownicy nie jest darmowa, ale gdy jest on nieodwracalnie uszkodzony, nie ma innego wyjścia.

Pomarańczowa kontrolka wspomagania kierownicy

Co powinienem zrobić, jeśli zapali się pomarańczowa kontrolka wspomagania kierownicy? Pomarańczowy (lub żółty) kolor wskazuje, że wspomaganie kierownicy stało się mniej skuteczne. Na przykład w samochodzie osobowym nie będzie to takim problemem. Kontynuuj jazdę i umów się na wizytę serwisową w celu sprawdzenia układu. Układ prawdopodobnie będzie wymagał naprawy/regulacji.

Kontrolka wspomagania kierownicy

Czerwona kontrolka wspomagania układu kierowniczego

Gdy tylko zapali się czerwona kontrolka, większość z nas zaczyna panikować. To oczywiste – komputer sygnalizuje krytyczną usterkę. Tak samo jest w przypadku czerwonej kontrolki kierownicy. Za pomocą tego symbolu komputer pokładowy informuje, że cały system jest niesprawny. Na szczęście można kontynuować jazdę.

Należy tylko pamiętać, że obracanie kierownicą może być utrudnione. Będzie to problem szczególnie w przypadku samochodów z dużym obciążeniem na przedniej osi. W niektórych sytuacjach może to być nawet niebezpieczne, ponieważ samochód będzie trudniejszy do kontrolowania. Można to zauważyć na przykład podczas parkowania. Niektórzy kierowcy, którym przytrafiło się to zjawisko, skarżą się na trudności z zaparkowaniem samochodu.

Inną oznaką awarii wspomagania kierownicy może być to, że kierownica zaczyna wibrować (wraz z zapaleniem się lampki kontrolnej). Wibracje kierownicy mogą być również odczuwalne podczas skręcania przy wyłączonym silniku. Po jego uruchomieniu elektryczne wspomaganie kierownicy powoduje wibracje. W tym przypadku nie ma jednak powodu do niepokoju.

Czerwona kontrolka kierownicy lub wspomagania kierownicy

Co robić?

Jak już wspomnieliśmy, nie ma powodu do paniki. Możesz pojechać tam, gdzie musisz i umówić się na wizytę w celu sprawdzenia wspomagania kierownicy. Po prostu spodziewaj się, że układ kierowniczy będzie teraz działał trochę dziwnie, więc należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest wspomaganie kierownicy?

Wspomaganie układu kierowniczego sprawia, że nie trzeba używać dużej siły, aby skręcić kierownicą. Po prostu nie musisz tak mocno starać się zmienić kierunek jazdy. Wspomaganie powinno być mniej skuteczne, gdy samochód przyspiesza. Ma to na celu zwiększenie kontroli nad samochodem. Nieprzyjemna sytuacja ma miejsce, gdy wspomaganie kierownicy ulega awarii. Zaczyna ono pogarszać właściwości jezdne – koła stają się zbyt czułe, a kierowanie samochodem staje się trudne. Może to być również spowodowane złym montażem. Wymiana układu wspomagania kierownicy nie jest darmowa, ale gdy jest on nieodwracalnie uszkodzony, nie ma innego wyjścia.

Co zrobić, jeśli kontrolka kierownicy świeci się na bursztynowo?

Działanie układu uległo osłabieniu. Możesz jechać, ale wkrótce umów się na wizytę w serwisie.

Co zrobić, jeśli kontrolka wspomagania kierownicy świeci się na czerwono?

System nie działa. Samochód może być mniej sterowalny. Jak najszybciej udaj się do technika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj