Kontrolka świec żarowych: co zrobić, gdy miga lub świeci?

0
126
Kontrolka swiec zarowych

Kontrolka świec żarowych zapala się podczas podgrzewania silnika wysokoprężnego. Co jednak zrobić, jeśli kontrolka miga, świeci się podczas jazdy lub w ogóle się nie zapala? Chociaż w niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest wezwanie warsztatu, w innych sytuacjach można sobie z tym poradzić samodzielnie.

Ignorowanie światełw samochodzie nie jest dobrym pomysłem. Gdy na komputerze pokładowym zapala się lub miga coś nieoczekiwanego, należy w porę zareagować. Oznacza to, że czujniki wykryły coś, co uniemożliwia płynną pracę samochodu i może potencjalnie go uszkodzić. Chociaż wszyscy dobrze znamy niektóre sytuacje z kontrolką silnika – zapalają się i gasną po uruchomieniu samochodu, co tak naprawdę mówi nam migająca kontrolka?

Kontrolka wygląda jak pomarańczowa spirala

Kontrolka wygląda jak spirala i ma pomarańczowy kolor. Zapala się, gdy samochód świeci przed uruchomieniem. Gdy zgaśnie, oznacza to, że czas ruszać. Kontrolka może w ogóle się nie zapalić, zgasnąć lub migać po uruchomieniu.

Jeśli masz samochód z silnikiem benzynowym, ten problem Cię nie dotyczy. Tylko samochody z silnikiem wysokoprężnym mają ten symbol. W przeciwieństwie do światła hamowania, istnieje duża szansa, że nie będziesz w stanie samodzielnie ustalić, na czym polega problem i dlaczego światło się zapaliło. Niemniej jednak, przygotowaliśmy listę najczęstszych usterek. Bardziej doświadczeni mogą to zrobić samodzielnie.

Kontrolka swiec zarowych

Co oznacza, że kontrolka świec żarowych nie świeci się, świeci się lub miga?

Jeśli kontrolka świecy żarowej świeci się po uruchomieniu silnika, prawdopodobnie oznacza to usterkę układu zapłonowego.

Z drugiej strony, nieświecące się światło wskazuje na problem w jednostce sterującej samochodu lub usterkę w układzie zapłonowym.

Migająca kontrolka zazwyczaj oznacza, że można kontynuować jazdę. Najlepiej jednak wezwać najbliższy warsztat. Może to być na przykład usterkasilnika wysokoprężnego lub problem z przełącznikiem pedału hamulca. W niektórych przypadkach może również dojść do obniżenia osiągów pojazdu. Problem z przełącznikiem pedału hamulca można rozpoznać po tym, że nie świecą się światła hamowania. Ostrzegamy, że w takim przypadku nie można kontynuować jazdy, aby uniknąć otrzymania wysokiego mandatu od policji, ponieważ prowadzi się pojazd, który nie nadaje się do jazdy.

Najczęstsze przyczyny to:

  • usterka przełącznika pedału hamulca,
  • usterka czujnika temperatury spalin,
  • usterka czujnika położenia przepustnicy,
  • lub usterka wtryskiwaczy,
  • awaria świec żarowych.

Najczęstszą przyczyną jest problem z przełącznikiem pedału hamulca. Usterkę tę można rozpoznać po tym, że światła hamowania nie świecą się, a jednocześnie możliwe było normalne uruchomienie i jazda. Ostrzeżenie. Jeśli przełącznik hamulca jest uszkodzony, kontynuowanie jazdy nie jest rozsądne. Lepiej wezwać holowanie lub poprosić znajomego. W końcu taki samochód nie nadaje się do jazdy, a to już wiąże się z grzywną – jeśli zostałeś zatrzymany przez policję.

Czy mogę naprawić przełącznik hamulca własnymi rękami? Jeśli zaliczasz się do grona majsterkowiczów, to tak. Wystarczy kupić nowy i wymienić go samodzielnie. Zawsze jednak sięgaj po komponent wysokiej jakości, a nie podejrzanie tani. Jeśli sam wymienisz przełącznik, zaoszczędzisz na serwisie. Sam podzespół kosztuje zaledwie kilka złotych.

To, co można jeszcze naprawić samodzielnie w domu, to świece żarowe. To one mogą być czasem przyczyną migania świec żarowych. Licz się jednak z tym, że ich wymiana nie jest prosta. Trzeba też odpowiednio wyczyścić otwór, a to trochę upierdliwe.

Co zrobić, jeśli zapłon miga i następuje utrata mocy?

Samochód traci moc, a kontrolka zapłonu zaczęła migać? Najprawdopodobniej usterka jest związana z silnikiem. Najczęściej problem dotyczy turbosprężarki, która może być zużyta lub zatkana. Jeśli samochód w ogóle nie odpalił, problem może dotyczyć regulatora dawki paliwa, a nie samego akumulatora.

Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie

Jeśli nie jesteś mechanikiem-amatorem lub nie wiesz, w czym tkwi problem, po prostu udaj się do warsztatu. Przeprowadzą oni diagnostykę i od razu zasugerują możliwe naprawy. Niektóre usterki można naprawić samemu, ale jak już wspomnieliśmy, nie ma pewności, że samemu odkryje się usterkę. Czasem lepiej oszczędzić sobie nerwów i dopłacić.

Jeśli usterka wystąpiła w pobliżu warsztatu, do którego zwykle jeździsz, tym lepiej dla Ciebie. Ale jeśli jesteś gdzieś w trasie, spróbuj sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się warsztat specjalizujący się w silnikach wysokoprężnych. Na forach ludzie często wspominają, że wychodzi to taniej niż w autoryzowanych warsztatach.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest lampka ostrzegawcza zapłonu?

Kontrolka zapłonu wygląda jak spirala i ma pomarańczowy kolor. Zapala się, gdy samochód świeci przed uruchomieniem. Gdy zgaśnie, oznacza to, że czas ruszać. Kontrolka może w ogóle się nie zapalić, zgasnąć lub migać po uruchomieniu.

Co oznacza, że kontrolka świec żarowych świeci się, miga lub nie świeci?

Jeśli kontrolka świecy żarowej nadal świeci się po uruchomieniu, prawdopodobnie oznacza to usterkę w układzie świec żarowych. Migająca kontrolka świecy żarowej zwykle oznacza, że można kontynuować jazdę. Najlepiej jednak udać się do najbliższego warsztatu. Może to być na przykład usterka silnika wysokoprężnego. Nie świecąca się kontrolka wskazuje na problem w jednostce sterującej pojazdu lub usterkę układu zapłonowego.

Co powinienem zrobić, jeśli kontrolka zapłonu miga i następuje utrata mocy?

Samochód traci moc i kontrolka zapłonu zaczęła migać? Usterka jest prawdopodobnie związana z silnikiem. Najczęściej problem dotyczy turbosprężarki, która może być zużyta lub zatkana. Jeśli samochód w ogóle nie odpalił, problem może dotyczyć regulatora dawki paliwa, a nie samego akumulatora.

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka świec żarowych?

Jeśli nie jesteś mechanikiem-amatorem lub nie wiesz, w czym tkwi problem, po prostu udaj się do warsztatu. Przeprowadzą oni diagnostykę i od razu zasugerują ewentualne naprawy. Niektóre usterki można naprawić samodzielnie, ale jak już wspomnieliśmy, nie ma gwarancji, że sam odkryjesz usterkę. Czasami lepiej oszczędzić sobie nerwów i zapłacić dodatkowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj