Świeci się kontrolka ESP. Co robić?

0
121
Kontrolka esp

Czy kontrolka ESP zapaliła się po uruchomieniu samochodu i nie zgasła? Zwykle powinna ona świecić lub migać tylko wtedy, gdy system jest włączony. Dowiedz się, co możesz z tym zrobić.

Kontrolki w samochodzie nie powinny być ignorowane. Niektóre z nich włączają się wraz z uruchomieniem, a następnie gasną. Inne pojawiają się tylko wtedy, gdy system jest aktywowany podczas jazdy. Tak jest również w przypadku kontrolki ESP.

Kontrolka esp

Ale czasami te symbole mówią nam, że coś jest nie tak z samochodem. Można to rozpoznać po tym, że zachowują się nietypowo. Na przykład świecą się, gdy nie powinny. Co to jest kontrolka ESP i co powinienem zrobić, jeśli nieoczekiwanie się zapali?

Kontrolka esp

Co oznacza kontrolka ESP

ESP to skrót od Electronic Stability Program (elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy). Jest to lampka kontrolna ESP, która jest powiązana z ESP. Program ten rozszerza funkcje systemów ASR i ABS. Jego celem jest pomoc kierowcy w ustabilizowaniu pojazdu w stresujących sytuacjach – zwiększa bezpieczeństwo jazdy i ma na celu zapobieganie lub opóźnianie poślizgu w jak największym stopniu.

Odbywa się to poprzez zmniejszenie mocy silnika i uruchomienie hamulców. Zaczyna interweniować podczas jazdy na podstawie danych zebranych przez jednostkę sterującą (obrót kierownicy, czujnik przyspieszenia itp.). Wykorzystuje te dane do oceny, jak szybko powinny obracać się koła i jaka powinna być prędkość jazdy. Spróbuje przywrócić bezpieczniejsze wartości. Wraz z ESP można również aktywować ABS.

W rezultacie powinieneś być w stanie ustabilizować samochód w trudnych i nieoczekiwanych warunkach. Chociaż program nie jest wszechmocny, może zmniejszyć ryzyko poślizgu, a czasem całkowicie go uniknąć. Gdy program oceni, że kierowca znajduje się w normalnym stanie, asystent wyłącza się, a kierowca może kontynuować jazdę bez przeszkód.

Aktywację ESP można rozpoznać po migającej kontrolce. Czasami kontrolka może być tylko włączona. Po wyjściu z niebezpiecznej sytuacji kontrolka ESP powinna zgasnąć.

Ale co należy zrobić, jeśli kontrolka ESP świeci się przez cały czas?

Świeci się lampka ostrzegawcza ESP, co robić?

Kontrolka ESP powinna zapalać się tylko wtedy, gdy program jest aktywny. Jeśli uruchomiłeś samochód lub jedziesz normalnie, a kontrolka nadal się świeci, prawdopodobnie jest to drobna usterka, która wymaga uwagi.

Co może być nie tak?

  • Samodzielnie dezaktywowałeś system ESP za pomocą przycisku.

Zalecamy najpierw wypróbowanie tej opcji. Czasami może się to zdarzyć przez pomyłkę. Lub celowo. Doświadczeni kierowcy wolą wyłączyć ESP, zwłaszcza podczas jazdy po śniegu.

Aby włączyć ESP, należy lekko nacisnąć przycisk. Jeśli chcesz wyłączyć ESP, musisz przytrzymać przycisk przez kilka sekund. Prawdą jest również, że można go wyłączyć, ale system automatycznie włączy się ponownie przy pierwszych oznakach.

  • Awaria systemu, do którego podłączony jest ESP.

Jeśli sztuczka z przyciskiem nie zadziałała, usterka może dotyczyć jednego z kluczowych systemów, z których korzysta ESP. W takim przypadku najlepiej udać się do najbliższego warsztatu, aby przeprowadzić diagnostykę.

Kontrolka esp

Zapalona lampka ostrzegawcza ABS i ESP

Jeśli zdarzy się, że zapali się nie tylko kontrolka ESP, ale także kontrolka ABS i nie zgaśnie, gdy nic się nie dzieje, prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik ABS. Zalecamy również sprawdzenie, czy coś jest nie tak z bezpiecznikiem na bloku akumulatora. Czasami pomaga ich wyjęcie i wymiana.

Różne oznaczenia elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy

Różni producenci samochodów używają różnych skrótów w odniesieniu do tego elektronicznego systemu stabilizacji. Zasada działania tego systemu jest jednak identyczna. Podczas korzystania z elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy można spotkać się z następującymi oznaczeniami.

  • ESC (Electronic Stability Control) – jest to ogólna nazwa elektronicznego systemu kontroli stabilności. Najczęściej oznaczenie to stosowane jest przez producentów samochodów Skoda, Hyundai, Fiat, Tesla itp.
  • ESP (Electronic Stability Program) – to oznaczenie jest najczęściej używane przez następujących producentów samochodów: Audi, Kia, Dodge, Chrysler, Hyundai, Jeep, Mercedes-Benz, Saab, Suzuki.
  • ESP (Electronic Stabilization Program) – to oznaczenie jest używane przez producenta samochodów Volkswagen.
  • VDC (Vehicle Dynamic Control) – stosowany przez producenta następujących pojazdów: Subaru, Nissan i Infiniti.
  • VSC (Vehicle Stability Control) – oznaczenie systemu stabilizacji stosowane przez producentów samochodów Toyota i Lexus.
  • DSC (Dynamic Stability Control) – oznaczenie tego systemu stosowane jest przez producenta takich pojazdów BMW, Jaguar, Mazda, Land Rover, ale także Aston Martin i Mini.
  • VSA (Vehicle Stability Assist) – to oznaczenie jest używane na przykład przez Hondę i Acurę.
  • DSTC (Dynamic Stability and Traction Control) – oznaczenie stosowane przez Volvo.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jak wygląda lampka ostrzegawcza ESP?

Kontrolka ESP wygląda jak samochód w poślizgu. W starszych samochodach wygląda jak pomarańczowy trójkąt z wykrzyknikiem, wokół którego zawinięta jest strzałka.

Do czego służy kontrolka ESP?

ESP to elektroniczny system stabilizacji toru jazdy. Jest on rozszerzeniem systemów ABS i ASR.

Dlaczego kontrolka się świeci?

Kontrolka ESP powinna świecić się tylko wtedy, gdy program jest aktywny. Jeśli uruchomiłeś samochód lub jedziesz normalnie, a kontrolka nadal się świeci, prawdopodobnie jest to drobna usterka, która wymaga uwagi. Albo sam wyłączyłeś system, albo wystąpiła usterka w systemie, do którego podłączony jest ESP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj