Mandaty drogowe na Węgrzech: uważaj na nie i płać w terminie!

0
88
Mandaty na Węgrzech

Masz przed sobą podróż na Węgry? Uważaj na najczęstsze wykroczenia. Powiemy Ci, jak działa system punktowy, jak zapłacić mandat i co zrobić w przypadku konfiskaty prawa jazdy lub samochodu.

System punktowy

Węgry mają swój własny system punktowy. Za wykroczenia zbierasz nie tylko mandaty, ale także punkty karne. Jeśli przekroczysz liczbę 18 punktów, władze zabiorą Ci prawo jazdy. Od tego momentu nie wolno Ci prowadzić samochodu na Węgrzech. Punkty gromadzi się przez 3 lata, potem są one wymazywane.

Przykłady punktów karnychPunkty
Zagrożenie dla innych użytkowników dróg11 punktów
Niebezpieczne wyprzedzanie6 punktów
Prowadzenie pojazdu bez ważnego zezwolenia5 punktów
Niestosowanie się do sygnałów policjanta6 punktów
Przekroczenie prędkości o więcej niż 25%4 punkty

Zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje tylko w kraju, nie dotyczy Cię w Polsce. Jednocześnie nie przenosi się punktów karnych – to, co zgromadzisz za granicą, zostaje tam. Nie dotyczy to natomiast mandatów. Tym zajmiemy się później. Jeśli prawo jazdy zostanie skonfiskowane, nie zostanie Ci przekazane. Jest wysyłane w dyplomatycznej paczce do Polski, do odpowiedniego urzędu.

Najczęstsze mandaty z Węgier

W przypadku najczęstszych mandatów rząd zgodził się na ich ściąganie w większości na miejscu. Grzywny w wysokości od 15 000 HUF do 300 000 HUF są nakładane na miejscu za wykroczenia takie jak:

  • przekroczenie prędkości,
  • przejeżdżanie na czerwonym świetle,
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem,
  • brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

W tym rozdziale przyglądamy się najczęstszym mandatom z Węgier i ich stawkom. Mandaty podane są w forintach węgierskich (HUF). Aktualny kurs wymiany to 1 złoty polski = 82 forinty węgierskie. Nie zapomnijcie przed podróżą zaopatrzyć się w winietę. Jazda bez niej również podlega karze grzywny w wysokości do 14 875 HUF.

Mandaty za przekroczenie prędkości na Węgrzech

Jeśli przekroczysz prędkość w gminie, zapłacisz od 30 000 HUF do 300 000 HU F w zależności od tego, jak bardzo złamałeś limit. Jeśli jedziesz za szybko w strefie, gdzie obowiązuje prędkość do 90 km/h, jesteś w podobnym przedziale. Jeśli zostaniesz ukarany mandatem po rozprawie sądowej, spodziewaj się wyższych stawek.

Mandaty za złe parkowanie

Jeśli zaparkujesz w niedozwolonym miejscu lub utrudniasz ruch swoim samochodem, przygotuj się na grzywnę w wysokości od 10 000 do 50 000 HUF. Jeśli zostaniesz zatrzymany na miejscu dla niepełnosprawnych, policja może ukarać Cię grzywną w wysokości do 100.000 HUF.

Mandaty za przejechanie na czerwonym świetle

Wykroczenie często popełniane przez zagranicznych kierowców. W nieznanym terenie łatwo jest popełnić błąd. Jeśli zostaniesz złapany przez policjanta lub kamerę, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 100 000 HU F. Zawsze zależy to od sytuacji i tego, czy naraziłeś kogoś na niebezpieczeństwo.

Inne popularne mandaty z Węgier

  • Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa = 10.000 do 20.000 HUF
  • Rozmowa przez telefon podczas jazdy = 15.000 do 30.000 HUF
  • Jazda bez fotelika samochodowego = 30 000 HUF

Alkohol za kierownicą i inne substancje odurzające

Na Węgrzech obowiązuje zerowa tolerancja dla alkoholu we krwi. Jeśli zostaniesz złapany i okaże się, że masz mniej niż 0,5 promila, zapłacisz 100 000 HUF. Powyżej 0,5 promila kara wzrasta do 150 000 HUF, a za więcej niż 0,8 promila sięga 200 000 HUF. Powyżej 0,8 jednak nie tylko zostaniesz ukarany grzywną, ale również trafisz do sądu.

Jak zapłacić mandat z Węgier

Mandaty na miejscu są płacone natychmiast gotówką w forintach. Policja powinna wydać Państwu pokwitowanie. Płatność kartą może nie zawsze przejść – zależy to od sytuacji i policjanta.

Jeśli nie mają Państwo przy sobie wystarczającej ilości gotówki, policja wystawi pokwitowanie. Następnie należy udać się na pocztę na Węgrzech, aby go opłacić. Musisz to zrobić najpóźniej w ciągu 30 dni. Jeśli władze nie otrzymają zapłaty, uruchomią mechanizmy egzekucyjne, które nie będą zbyt przyjemne. Zdecydowanie nie polecamy nie płacenia kwot i ignorowania wezwań.

Co się stanie, jeśli nie zapłaciłeś i nadal jesteś w kraju? W przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą często zdarza się, że po prostu samochód zostaje skonfiskowany za niezapłacone mandaty. Należy wtedy udać się do odpowiedniego urzędu i oddać dokumenty rejestracyjne. W zamian otrzymają Państwo pokwitowanie. Jeśli odbierzesz samochód bez zapłacenia kwoty, dowody rejestracyjne trafią do urzędu administracyjnego w miejscu zamieszkania.

A co się dzieje z mandatem, gdy opuszczasz kraj? Węgry mają dostęp do systemu informatycznego EUCARIS. System ten jest używany w całej Unii Europejskiej i Czechy również mają do niego dostęp. Na tej platformie kraje wymieniają się danymi o kierowcach, w tym o ich wykroczeniach, dokumentach itp. Jeśli więc nie zapłacisz mandatu na Węgrzech, to bez problemu wyszukają cię i poinformują o tym stronę polską. Może się zdarzyć, że zapytają o to i Polska zacznie odzyskiwać należną kwotę.

Ale oczywiście mandaty wystawiane są nie tylko na miejscu. Najczęściej jesteście po prostu wyłapywani przez radar, a policja odnajduje was przez EUCARIS. Ostatecznie otrzymasz list polecony (czasem wysyłany po polsku) z informacją o wykroczeniu i szczegółami dotyczącymi płatności.

Jak zapłacić mandat w forintach? Albo zleć przeliczenie kwoty na euro na liście, albo dokonaj przeliczenia samodzielnie. W bankowości internetowej wpisz wszystkie ważne dane dotyczące płatności za granicą i wyślij.

Jeśli otrzymasz tylko przelew bankowy, skopiuj numer konta i zmienny symbol i dokonaj przelewu ze swojego konta bankowego. Węgierska poczta nie przyjmuje węgierskich przekazów pieniężnych. Przelew możesz wykonać również w oddziale banku, w przypadku gdy nie wiesz co zrobić, a Twoje wnioski utknęły w martwym punkcie.

Poprzedni artykułZasady i przepisy ruchu drogowego w Niderlandy
Następny artykułWinieta autostradowe Austria 2024
Jest entuzjastą wszystkiego, co pachnie benzyną. Jest również współzałożycielem magazynu CarEspresso. Najbardziej pasjonują go samochody, "którymi można się bardziej pobawić i poczuć feedback przy każdym manewrze". Najczęściej Marek przygotowuje dla Was różne tutoriale, procedury i artykuły informacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj