Zasady i przepisy ruchu drogowego na Węgrzech

0
123
przepisy ruchu drogowego na Węgrzech

Niektórzy z nas przejeżdżają przez Węgry na wakacje. Inni wykorzystują je jako cel podróży. Na co trzeba się tu przygotować, oprócz wspaniałego jedzenia? Zebraliśmy w jednym miejscu szczegółowy przewodnik po zasadach i przepisach ruchu drogowego na Węgrzech.

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą

Jakie dokumenty należy przygotować na Węgry? Prawo jazdy, zieloną kartę, pozwolenie techniczne i dokumenty tożsamości. Węgry są częścią Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Prędkość

PojazdW miejscowości (km/h)Poza miejscowością (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t5090110130
Motocykl50 (40 dla motocykli trójkołowych)90110130
Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t50708080
Autobusy50708080
Samochód + przyczepa do 3,5t50707080
Samochód + przyczepa powyżej 3,5t50707080
Samochód kempingowy do 3,5t5090110130
Samochód osobowy powyżej 3,5t50707080

Dojeżdżaj do przejazdu kolejowego z maksymalną prędkością 40 km/h poza miejscowością i z maksymalną prędkością 30 km/h w miejscowości. Przy przejeżdżaniu przez przejazd kolejowy jedź z maksymalną prędkością 5 km/h i nie zatrzymuj się.

Winieta na autostradzie

Winieta autostradowa jest na Węgrzech obowiązkowa dla motocykli, pojazdów osobowych, przyczep kempingowych, samochodów ciężarowych do 3,5 tony, autobusów, przyczep pojazdów kategorii D2 i B2. Pojazdy powyżej 3,5 tony uiszczają opłaty elektroniczne za pomocą urządzeń pokładowych Hu-Go na podstawie przejechanych kilometrów.

Cena winiety

Winieta na Węgry jest elektroniczna.

Pojazd10 dni1 miesiąc1 rokRegionalna (roczna)
Motocykl3 200 HUF5 180 HUF57 260 HUF6 660 HUF
Samochody osobowe do 3,5 t do 7 miejsc siedzących6 400 HUF10 360 HUF57 260 HUF6 660 HUF
Samochody osobowe do 3,5 t z więcej niż 7 miejscami, przyczepy kempingowe i samochody ciężarowe do 3,5 t9 310 HUF14 670 HUF81 280 HUF13 330 HUF
Autobusy20 640 HUF29 270 HUF
Przyczepy dla kategorii pojazdów D2 i B26 400 HUF10 360 HUF57 260 HUF6 660 HUF

Brak ciężarówek

Samochody ciężarowe nie mogą jeździć na Węgrzech od 22:00 w soboty do 22:00 w niedziele, w tym w święta. Podczas świąt dodaje się kolejne ograniczenie, ciężarówki nie mogą jeździć również w soboty w ciągu dnia od 8:00 do 22:00. Ciężarówki mają również ograniczony wjazd do stolicy. Więcej informacji można znaleźć na stronie green-zones.eu.

Obowiązkowe wyposażenie

Węgry są sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Oznacza to, że do kontroli policyjnej powinno wystarczyć obowiązkowe wyposażenie kraju, w którym zarejestrowany jest Twój samochód.

Jeśli jest zarejestrowany w Polsce, wystarczy polskie wyposażenie obowiązkowe. Jeśli jest ze Słowacji, wystarczy słowackie wyposażenie obowiązkowe.

Ale prawda jest taka, że są też różne lokalne przepisy i rozporządzenia. Nie można więc mieć 100% pewności, że policja go na czymś nie przyłapie. Dlatego zalecamy, aby przed jazdą sprawdzić również, jakie jest obowiązkowe wyposażenie na Węgrzech.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Węgrzech obejmuje:

  • kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera (nie w bagażniku, ale w kabinie),
  • apteczka pierwszej pomocy,
  • trójkąt ostrzegawczy.

Samochody nie mają obowiązku posiadania gaśnicy. Pojazdy powyżej 3,5 tony muszą posiadać gaśnicę

W mieście należy zapinać pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach. Poza miastem cała załoga musi być zapięta. Oczywiście kierowca i pasażer motocykla muszą mieć założony kask ochronny.

Zalecane wyposażenie

Na Węgry polecamy wszystko, co może się przydać na drodze: koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, woda do spryskiwaczy, zapasowy motocykl, hever.

Opony i łańcuchy śniegowe

Opony zimowe generalnie nie są na Węgrzech obowiązkowe. Wyjątek stanowią odcinki, na których mówią o tym znaki drogowe. Opony muszą mieć co najmniej 1,6 mm, co odpowiada oponom letnim (i całorocznym). Należy jednak mieć przy sobie łańcuchy śniegowe na wypadek pogorszenia się pogody. Bez nich możesz nie zostać wpuszczony do kraju podczas kontroli.

Światła do jazdy dziennej

Na Węgrzech są obowiązkowe tylko podczas jazdy poza miejscowością. W terenie zabudowanym nie wolno używać świateł do jazdy.

Mandaty drogowe

W tym kraju mają swój własny system punktowy. Do najczęstszych mandatów na Węgrzech należą: przekroczenie prędkości, przejechanie na czerwonym świetle, jazda pod wpływem alkoholu i niezapięcie pasów bezpieczeństwa. Wszystkie podlegają mandatom na miejscu od 15 000 HUF do 300 000 HUF. Za jazdę bez winiety grozi do 14 875 HUF.

Jeśli nie zapłacisz grzywny na miejscu (dotyczy to wykroczeń), policja ma prawo zabronić Ci ponownego prowadzenia pojazdu lub skonfiskować pojazd. Środek ten kończy się po zapłaceniu.

Proszę pamiętać, że w gminie wolno używać klaksonu tylko w przypadku zagrożenia.

Tolerancja alkoholu

Tolerancja alkoholu za kierownicą jest różna w różnych krajach. Jak wygląda sytuacja na Węgrzech? Podobnie jak w Czechach, obowiązuje tu zerowa tolerancja. Powyżej 0,5 promila możesz narazić się na postępowanie prawne. Jeśli jesteś na wakacjach i chcesz mieć pewność.

Używanie kamery samochodowej i antyradaru

Na Węgrzech kamery samochodowe są dozwolone. Jednak nagranie może być wykorzystywane tylko do celów prywatnych i musi mieć niską rozdzielczość i małą liczbę klatek na sekundę. Po 5 dniach należy je usunąć.

Kontrola policyjna

Podczas kontroli policyjnej nie spodziewaj się żadnych specjalnych atrakcji. Postępuj tak samo jak w Polsce – zachowaj spokój i słuchaj poleceń funkcjonariusza.

Jeśli wjeżdżasz do kraju z uszkodzoną karoserią, np. po wypadku, miej przy sobie protokół z dochodzenia powypadkowego, że szkoda nie powstała na Węgrzech. W przeciwnym razie możesz mieć problemy przy wyjeździe z kraju.

Pas ratunkowy

Pas ratunkowy tworzy się w pasach ruchu, aby umożliwić płynny przejazd pojazdów służb ratowniczych (policja, straż pożarna itp.). Podobnie jak w Czechach, przy tworzeniu pasa ratunkowego na Węgrzech należy stosować zasadę prawej ręki. Kciuk = lewy pas, pozostałe palce to pozostałe pasy. Przestrzeń między kciukiem a resztą palców oznacza pas dla samochodów z prawem jazdy.

Záchranářská ulička
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi i używanie fotelika samochodowego

Dzieci poniżej 135 cm muszą być przypięte pasami w foteliku samochodowym. Dzieci powyżej 130 cm mogą być przypięte pasami bezpieczeństwa i przewożone na tylnych siedzeniach. Dzieci poniżej 12 lat i poniżej 150 cm nie mogą siedzieć na przednich siedzeniach.

Małoletni muszą posiadać własne dokumenty podróży – dowód osobisty lub paszport. Wypróbuj nasze wskazówki i uczyń podróżowanie z dziećmi przyjemniejszym.

Ceny paliw

Ceny paliw na Węgrzech są na poziomie średniej europejskiej. Średnia cena wynosi 1,64 EUR dla Natural 95 i 1,48 EUR dla oleju napędowego. Zalecamy sprawdzenie cen benzyny tuż przed podróżą, aby nie stracić niepotrzebnie pieniędzy.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Mobiliti oferuje najwięcej stacji ładowania (około 1 500 lokalizacji). Ładowarki znajdziesz również na niektórych stacjach benzynowych MOL. Aby ładować ze stacji E.ON, trzeba skorzystać z ich aplikacji drivE.on Hungary(Apple i Android).

Sieć Penny oferuje darmowe ładowanie. Lidl również ma stacje ładowania, ale ładowanie zazwyczaj nie jest darmowe. Ionity ma około 5 stacji ładowania na Węgrzech, głównie na autostradach.

Podróżowanie wypożyczonym samochodem i wynajem samochodów

Jeśli podróżujesz za granicę samochodem, który nie jest na Twoje nazwisko (niezależnie od tego, czy jest to samochód osobisty, firmowy czy z wypożyczalni), zdobądź pokwitowanie wynajmu. Choć nie jest to obowiązkowe przy przypadkowej kontroli, policja może podejrzewać, że ukradłeś samochód. I będziesz miał kłopoty.

Na Węgrzech można również wypożyczyć samochód. Cena wynajmu wynosi około 18 euro za dzień, w zależności od rodzaju samochodu, który wynajmujesz, a także na jak długo. W przypadku krótkoterminowego wynajmu w Budapeszcie możesz spróbować carsharingu.

Podróżowanie ze zwierzętami

Psy, fretki lub koty muszą mieć swój własny europejski paszport dla zwierząt domowych, który zawiera informacje o ważnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie musi być wykonane co najmniej 21 dni przed podróżą za granicę. Nie zapomnij też zapewnić mu bezpiecznej jazdy.

Picie, palenie i używanie telefonu podczas jazdy

Możesz palić, pić i jeść jedzenie podczas jazdy. Ale nie wolno korzystać z telefonu. Oprócz funkcjonariuszy, kraj ma inteligentne kamery radarowe, które monitorują prędkość, korzystanie z telefonu za kierownicą i używanie pasów bezpieczeństwa.

Jazda boso i w klapkach

Jeśli podczas kontroli policyjnej funkcjonariusz oceni Twoje obuwie jako nieodpowiednie, może za tym iść mandat. Twoim obowiązkiem jest takie obuwie, które pozwoli Ci na kierowanie pojazdem. Nie należy jeździć boso. Co do klapek, to zależy to od nastroju konkretnego funkcjonariusza. Zobacz artykuł Jazda boso czy w klapkach.

Ważne kontakty

Numery telefonów

  • Zintegrowany System Ratownictwa 112
  • 104 Pogotowie Ratunkowe
  • Policja 107
  • Straż pożarna 105
  • Informacja turystyczna 00361 438 8080

Kemping i spanie w samochodzie

Biwakowanie na dziko jest na Węgrzech zabronione, podobnie jak spanie w samochodzie poza kempingami. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz spróbować umówić się z właścicielem terenu na rozbicie namiotu lub nocleg w samochodzie.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jakie są maksymalne ograniczenia prędkości na Węgrzech?

Dopuszczalna prędkość maksymalna dla pojazdów osobowych w miejscowości wynosi 50 km/h. Dopuszczalna prędkość maksymalna poza terenem gminy wynosi 90 km/h, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach.

Kto musi mieć winietę na Węgrzech?

Winieta jest obowiązkowa dla motocykli, pojazdów osobowych, przyczep kempingowych, samochodów ciężarowych do 3,5 tony, autobusów i przyczep pojazdów kategorii D2 i B2. Pojazdy powyżej 3,5 tony uiszczają opłaty elektroniczne za pośrednictwem urządzeń pokładowych Hu-Go na podstawie przejechanych kilometrów.

Co musi znaleźć się w obowiązkowym wyposażeniu pojazdów na Węgrzech?

Obowiązkowe wyposażenie to kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera, apteczka i trójkąt ostrzegawczy. Samochody nie mają obowiązku posiadania gaśnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj