Opłaty za autostrady Litwa 2024

0
85
Winieta autostradowe Litwa

Motocykle i pojazdy kategorii M1, tj. pojazdy do 3,5 tony i posiadające maksymalnie osiem miejsc pasażerskich, mogą poruszać się po litewskich autostradach bezpłatnie litewskich autostradach bezpłatnie.

Wyjątek stanowią pojazdy kategorii N1, N2, N3, M2 i M3 które podczas jazdy po litewskich autostradach muszą posiadać następujące elementy ważną winietę elektroniczną. W szczególności są to pojazdy przeznaczone do przewozu towarów oraz pojazdy przeznaczone do przewozu więcej niż 8 osób. Znaczki są dostępne z ważnością na 1 dzień, 7 dni, jeden miesiąc i jeden rok. Winieta jest powiązana z konkretnym znakiem rejestracyjnym pojazdu i oprócz zwykłych punktów sprzedaży można ją nabyć na oficjalnej stronie internetowej keliumokestis.lt.

Na Litwie nie ma opłat za przejazd mostami, tunelami ani wjazdami do głównych miast.

Cena i ważność opłat za przejazd litewskimi autostradami w 2024 r

Motocykle i pojazdy kategorii M1, tj. pojazdy do 3,5 tony, z maksymalnie ośmioma miejscami pasażerskimi, są bezpłatne na litewskich autostradach.

Wyjątkiem są pojazdy podlegające opłatom za przejazd autostradą. Te kategorie pojazdów muszą posiadać ważną winietę elektroniczną na litewskich autostradach.

 • pojazdy przeznaczone do przewozu towarów należące do kategorii od N1 do N3
  • N1 – pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.
  • N2 – pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, ale nie przekracza 12 ton.
  • N3 – pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton.
 • pojazdy przeznaczone do przewozu więcej niż 8 osób należące do kategorii M2 i M3
  • M2 – pojazdy posiadające więcej niż osiem siedzeń pasażerskich, z wyłączeniem siedzenia kierowcy, i których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 5 ton.
  • M3 – pojazdy, które mają więcej niż osiem miejsc pasażerskich, z wyłączeniem siedzenia kierowcy, i których dopuszczalna masa całkowita przekracza 5 ton.
Ważność Motocykle Pojazdy kategorii M1 Pojazdy kategorii N1 Pojazdy kategorii M2
1 dzieńbezpłatnybezpłatny16 EUR16 EUR
tygodniowobezpłatniebezpłatnie38 EUR38 EUR
miesięczniebezpłatniebezpłatnie75 EUR75 EUR
roczniebezpłatnybezpłatnie810 EUR810 EUR

Konkretne ceny dla innych kategorii pojazdów i inne szczegółowe informacje są publikowane na oficjalnej stronie internetowej buy.keliumokestis.lt.

Znaczki są dostępne z ważnością na 1 dzień, 7 dni, 30 dni i cały rok.

 • Winieta 1-dniowa jest ważna tylko przez 1 dzień.
 • Winieta 7-dniowa jest ważna przez 7 dni kalendarzowych, tj. 1. dzień ważności + 6 dodatkowych dni kalendarzowych. Oznacza to, że 7-dniowa winieta ważna od 10 lipca 2024 r. będzie ważna do 17 lipca 2024 r. włącznie.
 • Winieta 30-dniowa jest ważna przez 30 dni kalendarzowych, tj. jeśli kupisz winietę ważną od 7.10.2024 r., będzie ona ważna do 8.10.2024 r. włącznie.
 • Winieta roczna jest ważna przez 12 miesięcy, tj. w przypadku zakupu winiety ważnej od 1.1.2024 r. będzie ona ważna do 31.12.2024 r., tj. 12 miesięcy od daty zakupu.

Gdzie kupić winietę?

Ważną winietę dla pojazdów kategorii N1, N2, N3 oraz M2 i M3 można kupić w najprostszy sposób na oficjalnej stronie internetowej keliumokestis.lt.

Inną opcją jest zakup winiety:

 • w zwykłych punktach sprzedaży, takich jak stacje benzynowe itp.

Lista punktów dystrybucji: keliumokestis.lt.

Specjalne odcinki płatne na Litwie

Na Litwie nie ma płatnych mostów, tuneli ani wjazdów do dużych miast.

Ograniczenia prędkości na litewskich drogach i autostradach

Poniższa tabela przedstawia ograniczenia prędkości dla motocykli, samochodów do 3,5 tony i ciężarówek powyżej 3,5 tony, a także ograniczenia prędkości dla kamperów i samochodów z przyczepami.

Ograniczenia prędkościGminaPoza miejscowościąDrogi ekspresoweAutostrady
Motocykle50 km/h90 km/h120 km/h130 km/h
Samochody osobowe, ciężarowe i pojazdy do 3,5 tony50 km/h90 km/h120 km/h130 km/h
Ciężarówki i inne pojazdy powyżej 3,5 tony 50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Samochód + przyczepa do 3,5 tony50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Samochód + przyczepa powyżej 3,5 tony50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Samochód kempingowy do 3,5 tony50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h

Motocykle i samochody o masie do 3,5 tony mogą poruszać się po autostradzie z prędkością do 130 km/h. Ograniczenia prędkości są zmniejszone, jeśli podróżujesz samochodem z przyczepą lub kamperem, w którym to przypadku musisz jechać tylko 90 km/h na autostradzie.

Grzywny za przekroczenie prędkości wahają się od 12 € do 550 € w zależności od tego, o ile zostało przekroczone ograniczenie prędkości. Przekroczenie prędkości o 50 km/h lub więcej skutkuje odebraniem prawa jazdy na okres do 6 miesięcy.

Maksymalne ograniczenie prędkości w zimie od 1 października do 30 kwietnia wynosi 110 km/h dla motocykli i samochodów na autostradzie oraz 80 km/h poza gminą.

Sieć autostrad na Litwie – przegląd odcinków

Sieć autostrad na Litwie jest bardzo mała. Istnieją plany poszerzenia autostrad, a także przekształcenia niektórych dróg w autostrady. Na Litwie autostrady są oznaczone literami A (autostrada).

Obecnie na Litwie istnieje kilka autostrad, ale tylko 2 autostrady mają charakter autostrady zgodnie z normami europejskimi, a są to tylko autostrady A1 i A2.

Jakość dróg przypomina naszą, ale autostrady są bardziej dwupasmowymi drogami ekspresowymi. Na Litwie sieć dróg jest gęsta i rozgałęziona, dzięki czemu na drogach nie tworzą się korki.

AutostradyOdcinki w ruchuDługość
A1Wilno – Kowno – Kłajpeda311,5 km
A2Wilno – Poniewież136 km
A3Wilno – Sawiczuny – Flaga Białorusi Białoruś (Dálnice M7)34 km
A4Wilno – Druskienniki – Flaga Białorusi Białoruś134,5 km
A5Kowno – Mariampol – Flaga Polski Polska (droga ekspresowa S61)97 km
A6Kowno – Utena – Flaga Łotwy Łotwa (autostrada A13)185,5 km
A7 Karijampolė – Kybartai – Flaga Rosji Rosja (Obwód Kaliningradzki)42 m
A8Sitkūnai – Panevėžys88 km
A9Poniewież – Szawle88 km
A10Poniewież – Pasvalys – Flaga Łotwy Łotwa (autostrada A7)66 km
A11Szawle – Połąga147
A12 Łotwa (autostrada A8) – Szawle – Taurogi – Flaga Rosji Rosja (obwód kaliningradzki)187 km
A13Kłajpeda – Połąga – Flaga Łotwy Łotwa (autostrada A11)45 km
A14Wilno – Utena95,5 km
A15Wilno – Lyda – Flaga Białorusi Białoruś (autostrada M11)49 km
A16Wilno – Troki – Mariampol137,5 km
A17Obwodnica Poniewieża23 km
A18Obwodnica Szawli17 km
A20Północna obwodnica Ukmergė8 km
A21Šakininkai4 km
Siec autostrad na LItwie
Zdroj: pirkti.keliumokestis.lt

Grzywny za jazdę po litewskich autostradach

Na każdym zakręcie na Litwie znajdują się patrole policji. Bardzo często sprawdzają prędkość i wystawiają mandaty nawet za drobne przekroczenia prędkości i wykroczenia drogowe. Policja może pobierać mandaty na miejscu w gotówce. Niektóre poważniejsze mandaty są płacone w lokalnych bankach.

Grzywny za przekroczenie prędkości wahają się od 12 € do 550 € w zależności od tego, o ile zostało przekroczone ograniczenie prędkości. Przekroczenie prędkości o 50 km/h lub więcej skutkuje odebraniem prawa jazdy na okres do 6 miesięcy .

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu na Litwie wynosi 0,4 promila. Maksymalny poziom alkoholu we krwi dla początkujących kierowców, co najmniej 2 lata po uzyskaniu prawa jazdy, wynosi tylko 0,2 promila. Ponadto policja jest uprawniona do przeprowadzania losowych testów śliny na obecność narkotyków i innych substancji uzależniających.

Nieprzestrzeganie testu na zawartość promili alkoholu wiąże się z wysokimi grzywnami. Jeśli poziom alkoholu we krwi jest wyższy niż 0,4 promila i niższy niż 1,5 promila, grzywna wyniesie od 800 do 1100 euro, a prawo jazdy zostanie zawieszone na okres od 1 do 1,5 roku. Jeśli w tym samym czasie dojdzie do wypadku, grzywna wyniesie od 1200 do 1500 euro, a prawo jazdy zostanie odebrane na okres od 3 do 5 lat.

Zwolnienie z opłat za autostrady (samochody elektryczne itp.)

Na Litwie autostrady są całkowicie bezpłatne dla motocykli i pojazdów do 3,5 tony, tj. pojazdów należących do kategorii M1. Pojazdy kategorii N1, N2, N3, M2 i M3 muszą płacić za korzystanie z autostrad. Wyjątki, tj. zwolnienia z opłat za przejazd autostradą, dotyczą na przykład pojazdów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub samochodów elektrycznych i samochodów napędzanych wodorem (od 01.07.2023 r.) oraz innych pojazdów służb ratowniczych itp.

Zakaz ruchu ciężarówek

Na Litwie nie ma zakazu prowadzenia pojazdów ciężarowych. Oznacza to, że nie ma ograniczeń w ruchu ciężarówek, ani w święta czy weekendy.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Czy na Litwie obowiązują winiety lub opłaty drogowe?

Motocykle i pojazdy kategorii M1, tj. pojazdy mieszczące nie więcej niż osiem osób, są bezpłatne na autostradach. Pojazdy kategorii N1, N2, N3, M2 i M3 muszą posiadać ważną winietę autostradową, aby korzystać z autostrad.

Kto musi posiadać winietę na autostrady?

Wyjątkiem są pojazdy kategorii N1, N2, N3, M2 M3, które muszą posiadać ważną winietę elektroniczną podczas jazdy po litewskich autostradach. W szczególności są to pojazdy przeznaczone do transportu towarów oraz pojazdy przeznaczone do transportu więcej niż 8 osób.

Czy na Litwie istnieją odcinki podlegające specjalnym opłatom?

Nie, na Litwie nie ma płatnych mostów, tuneli ani wjazdów do dużych miast.

Więcej informacji o podróżowaniu po Litwie

Źródło: buy.keliumokestis.lt, trafficinfo.lt

Poprzedni artykułWinieta autostradowe Niderlandy 2024
Następny artykułWinieta autostradowe Węgry 2024
Uwielbiam nieplanowane podróże samochodem gdziekolwiek, kiedykolwiek, na jakkolwiek długą podróż. Lubię duże samochody, które są praktyczne i mogą przewieźć wszystko, co przyjdzie mi do głowy na weekend. Posiadam prawo jazdy od 18 roku życia i cieszę się beztroską i swobodną jazdą tam, gdzie chcę. Na CarEspresso piszę głównie artykuły informacyjne i praktyczne porady dotyczące jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj