Zasady i przepisy ruchu drogowego na Litwie

0
16
Zasady i przepisy ruchu drogowego na Litwie

Wybierasz się na Litwę samochodem na wakacje lub inną pełną przygód wycieczkę krajoznawczą? W takim razie upewnij się, że zapoznałeś się z zasadami i przepisami ruchu drogowego, których musisz przestrzegać w tym kraju. W naszym artykule dowiesz się, jakie dokumenty musisz przygotować na podróż, jakie są ograniczenia prędkości, jakie są lokalne zwyczaje i na co ogólnie należy zwrócić uwagę na Litwie.

Podsumowanie

Litwa znajduje się w klimacie umiarkowanym o charakterze nadmorskim. Temperatury zimą wynoszą zazwyczaj od -5 do -10°C, natomiast latem średnio około 20°C. Największe opady deszczu spodziewane są zawsze w sierpniu, a śnieg zaczyna pojawiać się od listopada. Najlepszy czas na wizytę na Litwie to okres od maja do września, kiedy pogoda jest najbardziej sprzyjająca podróżom.

Litwa jest małym krajem, ale sieć dróg jest dobrze rozwinięta, co oznacza, że nie spotkasz wielu pojazdów na drogach, a korki są naprawdę rzadkie. Warunki drogowe są porównywalne do tych w Polsce. Litewskie autostrady bardziej przypominają dwupasmowe drogi ekspresowe.

Na obszarach miejskich i wsiach stan dróg nie jest zbyt dobry i często można napotkać wyboje i dziury. Główne drogi poza miastami są zazwyczaj w dobrym stanie. Jednak niektóre drogi drugorzędne mogą być pokryte warstwą piasku i żwiru, co może być niebezpieczne. Zimą usuwanie śniegu z dróg jest często opóźnione, co prowadzi do komplikacji.

Na Litwie często dochodzi do kradzieży samochodów. Ważne jest, aby ludzie byli bardzo ostrożni, szczególnie w miejscach o dużej koncentracji ludzi, takich jak dworce kolejowe, lotniska, targowiska itp. Zaleca się, aby nie nosić przy sobie dokumentów osobistych i pieniędzy.

Dokumenty, które należy zabrać ze sobą

Litwa jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 r. i należy również do strefy Schengen.

Do podróży na Litwę potrzebne będą następujące dokumenty:

 • ważny dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy,
 • zielona karta i dowód ubezpieczenia samochodu,
 • dowód rejestracyjny pojazdu.

W przypadku wynajmu pojazdu lub pojazdu służbowego kierowca musi przedstawić notarialnie poświadczone pełnomocnictwo od właściciela do korzystania z określonego pojazdu wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język angielski.

Ograniczenia prędkości

W poniższej tabeli znajdziesz ograniczenia prędkości dla motocykli, samochodów do 3,5 tony i samochodów z przyczepami, które obowiązują na Litwie i ważne jest, aby ich przestrzegać.

Ograniczenia prędkościGminaPoza miejscowościąDrogi ekspresoweAutostrady
Motocykle50 km/h90 km/h120 km/h130 km/h
Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony50 km/h90 km/h120 km/h130 km/h
Samochody ciężarowe i inne pojazdy powyżej 3,5 tony50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Samochód (do 3,5 tony) przyczepa (do 750 kg)50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Przyczepa samochodowa powyżej 3,5 tony50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Samochód osobowy do 3,5 tony50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h

Należy uważać na zmiany prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. W okresie zimowym od 1 października do 30 kwietnia maksymalne ograniczenie prędkości na autostradzie wynosi tylko 110 km/h, poza tym okresem można jechać do 130 km/h. Na drogach dwujezdniowych i ekspresowych prędkość jest również zmniejszona ze 110 km/h do 100 km/h w okresie od 1 października do 30 kwietnia.

Kierowcy z maksymalnie dwuletnim doświadczeniem mogą jeździć z maksymalną prędkością 90 km/h na autostradach i drogach pasażerskich oraz 70 km/h na innych drogach.

Minimalne ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 60 km/h.

Strefy emisji spalin i pieczątki ekologiczne

Obecnie na Litwie nie ma stref niskiej emisji. Plany wprowadzenia takich stref dotyczą obecnie tylko miasta Kowno. Jednak jak dotąd nie ustalono opłaty za wjazd samochodów do Kowna, ani nie opublikowano żadnych dalszych informacji na temat działania tego ograniczonego i płatnego wjazdu.

Opłaty za przejazd autostradą

Motocykle i pojazdy kategorii M1, tj. pojazdy do 3,5 tony, z maksymalnie ośmioma miejscami pasażerskimi, są bezpłatne na litewskich autostradach.

Wyjątkiem są pojazdy kategorii N1, N2, N3, M2 i M3, które muszą posiadać ważną winietę elektroniczną podczas jazdy po litewskich autostradach. W szczególności są to pojazdy przeznaczone do przewozu towarów oraz pojazdy przeznaczone do przewozu więcej niż 8 osób. Winiety są dostępne z ważnością na 1 dzień, 7 dni, miesiąc i rok. Winieta jest powiązana z konkretnym znakiem rejestracyjnym pojazdu i można ją kupić na oficjalnej stronie internetowej keliumokestis.lt oprócz zwykłych punktów sprzedaży.

Nie ma opłat za przejazd mostami, tunelami ani wjazdami do głównych miast na Litwie.

Więcej informacji na temat opłat drogowych można znaleźć w naszym artykule zatytułowanym Opłaty drogowe na Litwie.

Obowiązkowe wyposażenie

Litwa podpisała Konwencję Wiedeńską. Oznacza to, że funkcjonariusze policji wymagają, aby pojazdy zarejestrowane za granicą posiadały obowiązkowe wyposażenie zgodnie z krajem rejestracji. Oznacza to, że jeśli jedziesz samochodem z Polski na Litwę, powinieneś mieć kompletne obowiązkowe wyposażenie zgodne z polskimi przepisami.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że zazwyczaj sytuacja wygląda inaczej! W praktyce można jednak napotkać różne lokalne wyjątki i dostosowania legislacyjne. Dlatego zalecamy, aby zawsze dostosowywać obowiązkowe wyposażenie do miejsca docelowego i, w razie potrzeby, do krajów tranzytowych, przez które będziesz przejeżdżać. W ten sposób z pewnością unikniesz kłopotów z policją.

Na Litwie obowiązkowym wyposażeniem jest

 • Trójkąt ostrzegawczy (zazwyczaj umieszczony 50 metrów za pojazdem, na autostradzie odległość ta wynosi 100 metrów).
 • Nienaruszona apteczka pierwszej pomocy w oryginalnym opakowaniu.
 • Gaśnica.
 • Kamizelka odblaskowa (wymagana podczas wysiadania z pojazdu stojącego na jezdni lub poboczu).

Zalecane wyposażenie

Zalecane wyposażenie obejmuje wszystko, co może być przydatne na drodze: koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, zapasowe żarówki i bezpieczniki, wodę, latarkę itp.

Obowiązek świecenia

Na Litwie istnieje obowiązek jazdy przy świetle dziennym, co oznacza 24 godziny przez cały rok. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości od 30 do 90 euro.

Światła przeciwmgielne są obowiązkowe tylko w warunkach mgły lub słabej widoczności.

Opony i łańcuchy śniegowe

Używanie opon zimowych jest obowiązkowe na Litwie dla pojazdów o masie do 3,5 tony od 10 listopada do 31 marca. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi grzywna w wysokości od 30 do 40 EUR.

Oponyz kolcami są dozwolone od 1 listopada do 9 kwietnia. Jeśli sytuacja jest niekorzystna, a warunki zimowe utrzymują się, można spodziewać się przedłużenia obowiązywania przepisów, czym zajmuje się lokalny Departament Transportu.

Łańcuchy śniegowe są dozwolone, ale tylko wtedy, gdy na drodze znajduje się ciągła pokrywa śniegu lub lodu.

Mandaty na Litwie

Na Litwie na każdym kroku można spotkać patrole policji. Bardzo często sprawdzają przekroczenie prędkości i wystawiają mandaty za siebie i inne drobne wykroczenia drogowe. Policja bardzo często sprawdza również stan techniczny pojazdu.

Policja może pobierać mandaty na miejscu w gotówce. Niektóre mandaty o poważniejszym charakterze są płacone w lokalnych bankach (w zależności od miejsca popełnienia wykroczenia drogowego).

Najczęstsze mandaty na Litwie

Najczęściej nakładane mandaty na LitwieStawka
Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa 30-50 EUR
Jazda bez fotelika samochodowego i innych urządzeń przytrzymujących30 do 50 EUR
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu od 1 200 do 1 500 EUR
Prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających, psychotropowych lub innych substancji psychoaktywnych od 800 EUR do 1 100 EUR i zawieszenie prawa jazdy na okres od 1 roku do 1,5 roku
Prowadzenie pojazdu bez winiety od 170 EUR do 350 EUR
Jazda bez włączonych światełod 30 EUR do 90 EUR
Złe parkowanieod 23 do 40 EUR
Nieprzestrzeganie zasad przyciemniania i przepuszczalności przedniej szybyod 30 do 40 EUR
Korzystanie z telefonu podczas jazdyod 60 do 90 EUR
Nieprzestrzeganie znaków drogowych, naruszenie zasad zatrzymywania się lub parkowaniaod 30 do 90 EUR
Przejechanie obok znaku zakazu, uniemożliwienie pieszemu przejścia na przejściu dla pieszychod 60 do 90 EUR lub zawieszenie prawa jazdy na okres od 1 do 6 miesięcy
Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego w celu zapewnienia niezakłóconego przejazdu innego pojazdu 90-140 EUR lub zawieszenie prawa jazdy na okres od 2 do 4 miesięcy
Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, skręcanie przy ograniczonej widoczności, naruszenie zasad zatrzymywania/parkowania na autostradach170 do 230 EUR lub zawieszenie prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy
Prowadzenie pojazdu bez wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia lub bez ważnej rejestracji pojazduod 50 do 100 EUR
Skręcanie na przejściach dla pieszych, w tunelach, na mostach, wiaduktach i pod wiaduktamiod 30 EUR do 90 EUR
Niebezpieczna, szybka jazda i nielegalne wyścigi na drogachod 170 do 230 EUR i zawieszenie prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy
Niebezpieczna sytuacja, która zmusza inne pojazdy do zmiany prędkości, kierunku jazdy lub podjęcia innych niebezpiecznych działańod 170 do 230 EUR i zawieszenie prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy
Prowadzenie pojazdu przez kierowcę, który nie jest uprawniony do prowadzenia pojazduod 300 do 450 EUR
Złamanie zasad przekraczania przejazdu kolejowegood 180 do 280 EUR i zawieszenie prawa jazdy na okres od 2 do 6 miesięcy
Niebezpieczne zachowanie na drodze (wyprzedzanie lub zmuszanie innego pojazdu do zjechania na pobocze itp.)450 do 550 EUR i zawieszenie prawa jazdy na okres od 1 do 2 lat
Niezastosowanie się do wezwania funkcjonariusza policji lub organu celnego do zatrzymania pojazduod 850 EUR do 1 200 EUR i odebranie prawa jazdy na okres od 3 do 5 lat.
Jazda bez opon zimowych w okresie obowiązkowym od 30 EUR do 40 EUR
Używanie urządzeń antyradarowychod 30 do 50 EUR

Mandaty za przekroczenie prędkości na Litwie

Przekroczenie prędkościStawka
Przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/hOstrzeżenie słowne lub drobny mandat
Przekroczenie prędkości od 11 km/h do 20 km/hod 12 do 30 EUR
Przekroczenie prędkości od 21 km/h do 30 km/h30 do 90 EUR
Przekroczenie prędkości o 31 km/h do 40 km/h120 do 170 EUR
Przekroczenie prędkości od 41 km/h do 50 km/h170 do 230 EUR
Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h 450 do 550 EUR

Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h podlega karze finansowej oraz odebraniu prawa jazdy na okres od 1 do 6 miesięcy.

Lokalne zwyczaje i inne informacje

 • Na Litwie jeździ się po prawej stronie i wyprzedza z lewej strony. Pojazdy z prawej strony i pojazdy uprzywilejowane mają pierwszeństwo przejazdu.
 • Jeśli jeździsz na motorowerze lub motocyklu, noś kask ochronny.
 • Używaj świateł do jazdy dziennej.
 • Jeśli uczestniczysz w wypadku, który spowodował jedynie szkody materialne, nie musisz wzywać policji. Strony biorące udział w wypadku powinny dojść do porozumienia i wypełnić europejską deklarację wypadkową.
 • Jeśli zostaniesz przyłapany na popełnieniu wykroczenia drogowego podczas jazdy po Litwie, możesz zostać ukarany grzywną na miejscu.
 • Na rondzie należy zawsze ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Przed wjazdem na rondo upewnij się, że nie ma ruchu po Twojej lewej stronie. Pojazdy ratunkowe również zawsze mają pierwszeństwo przejazdu.
 • Pasy bezpieczeństwa należy zapinać na wszystkich siedzeniach, na których są one dostępne.
 • Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie mogą siedzieć na przednich siedzeniach samochodów, chyba że dostępny jest fotelik dziecięcy odpowiedni do ich wzrostu. Dzieci w wieku poniżej 3 lat muszą siedzieć w specjalnym foteliku o zatwierdzonej konstrukcji, dostosowanym do ich wzrostu.
 • Warunki zimowe na Litwie mogą być bardzo surowe, dlatego ważne jest, abyś był dobrze wyposażony, jeśli odwiedzasz Litwę w chłodniejszych miesiącach.
 • Benzyna bezołowiowa i olej napędowy są powszechnie dostępne, podobnie jak LPG. W chłodniejszych miesiącach dostępny jest specjalny zimowy olej napędowy o bardzo wysokiej temperaturze zamarzania. Stacje paliw akceptują płatności kartą kredytową.
 • W głównych miastach znajdują się parkingi. Niektóre parkometry wymagają płatności kartą. Nielegalnie zaparkowane samochody są blokowane przez policję.
 • Kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom zjeżdżającym z głównej drogi na niekontrolowanych skrzyżowaniach. Są to skrzyżowania, które nie są kontrolowane przez policję ani sygnalizację świetlną.
 • W sytuacjach, gdy drogi na niekontrolowanym skrzyżowaniu są równe, kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Każdy pojazd zbliżający się do skrzyżowania musi ustąpić pierwszeństwa skręcającym lub przejeżdżającym przez skrzyżowanie.
 • Każdy kierowca wjeżdżający na drogę z terenu prywatnego powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym w dowolnym kierunku.
 • Należy zatrzymywać się na przejściach dla pieszych, gdy tylko ktoś zasygnalizuje chęć przejścia.
 • Szczególnie w miesiącach letnich i w sezonie turystycznym zaleca się zachowanie ostrożności w odniesieniu do rzeczy osobistych, takich jak telefony, pieniądze, a także dokumenty podróży, zwłaszcza w miejscach o większej koncentracji turystów i ludzi.
 • Jeśli planujesz podróż na Litwę samochodem, zaleca się sprawdzenie dodatkowych usług assistance w ramach obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego. Ewentualnie zorganizować rozszerzoną pomoc za granicą. Zalecamy również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla wszystkich pasażerów.
 • Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, w niektórych firmach ubezpieczeniowych możesz wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na krótszy okres, ale na co najmniej jeden miesiąc.
 • Na Litwie płatności dokonuje się w euro . Kantory wymiany walut są praktycznie na każdym kroku. Pieniądze można też wymienić w hotelu lub np. w banku, gdzie powinno to być bezpłatne.

Tolerancja na alkohol

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi na Litwie wynosi 0,4 promila.

W przypadku kierowców zawodowych, tj. kierowców taksówek, motocykli, motorowerów, pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub posiadających więcej niż 9 miejsc siedzących, a także kierowców, których doświadczenie w prowadzeniu pojazdów nie przekracza 2 lat, maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,0 ‰.

Poziom alkoholu we krwiStawka
Poziom alkoholu we krwi między 0,4 a 1,5 promila od 800 EUR do 1 100 EUR i cofnięcie prawa jazdy na okres od 1 roku do 1,5 roku
W razie wypadku i wykrycia alkoholu od 1 200 do 1 500 EUR i cofnięcie prawa jazdy na okres od 3 do 5 lat
Poziom alkoholu we krwi kierowców zawodowych od 0,01 do 0,4 promila od 150 EUR do 300 EUR
Poziom alkoholu we krwi młodych kierowców od 0,01 do 0,4 promila od 230 EUR do 300 EUR
Przeniesienie uprawnień do kierowania pojazdem na osobę będącą w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, psychotropowych lub innych substancji psychoaktywnychod 90 EUR do 140 EUR
Prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających, psychotropowych lub innych substancji psychoaktywnych od 800 EUR do 1 100 EUR i cofnięcie prawa jazdy na okres od 1 roku do 1,5 roku.

Jeśli poziom alkoholu we krwi jest wyższy niż 1,5‰ lub wystąpi sytuacja odmowy poddania się badaniu na zawartość alkoholu, kierowcy podlegają odpowiedzialności na podstawie kodeksu karnego, gdzie grożą im wysokie grzywny, ale także odebranie prawa jazdy, a także ryzyko procesu i ewentualnie pozbawienia wolności.

Zastanawiasz się, jaka jest tolerancja dla picia i prowadzenia pojazdów w innych krajach? Jeśli wypiłeś piwo do obiadu i chcesz mieć pewność, że nie wpadniesz w kłopoty i nie przekroczysz dopuszczalnego limitu alkoholu, oblicz, czy możesz usiąść za kierownicą – wypróbuj nasz kalkulator alkoholu.

Korzystanie z kamery samochodowej i antyradaru

Korzystanie z kamer samochodowych jest dozwolone na Litwie.

Zasady korzystania z kamer są podobne do tych obowiązujących w innych krajach. Niedozwolone jest umieszczanie kamery samochodowej w polu widzenia kierowcy, a nagrany materiał nie może zostać upubliczniony. Monitorowanie drogi jest dozwolone, ale do własnych celów. Nagranie powinno być edytowane tak, aby nie było oczywiste i rozpoznawalne, kto jest na nagraniu, a także jakie tablice rejestracyjne są na nagraniu.

Jeśli potrzebujesz dowodów w razie wypadku dla policji, możliwe jest udostępnienie nagrania określonej instytucji.

Kontrola policyjna

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej na Litwie? Gdy tylko policjant da ci sygnał, zjedź samochodem na pobocze i poczekaj w samochodzie na dalsze instrukcje. Nie wysiadaj, chyba że policjanci sami Cię o to poproszą.

Pas awaryjny

Na Litwie, podobnie jak w innych krajach europejskich, obowiązkowe jest utworzenie pasa ratunkowego dla strażaków, ratowników medycznych i policjantów w razie wypadku na autostradzie. Pas ratunkowy jest utworzony między poboczem a pasem obok niego.

Záchranářská ulička
Pas ratunkowy

Brak ciężarówek

Na Litwie nie ma ograniczeń w ruchu ciężarówek.

Podróżowanie z dziećmi i korzystanie z fotelika samochodowego

Czy wiesz, jak podróżować za granicę z dziećmi, aby podróż była bezpieczna, bezproblemowa i z minimalnym stresem? Upewnij się, że dokładnie przygotowałeś swój zestaw samochodowy, masz ze sobą odpowiedni fotelik samochodowy i nie zapomnij o praktycznych akcesoriach samochodowych.

Dzieci o wzroście do 135 cm mogą podróżować wyłącznie w fotelikach dostosowanych do ich wagi.

Dzieci w wieku do 3 lat mogą być przewożone wyłącznie w specjalnych fotelikach.

Zabronione jest przewożenie dzieci na przednim siedzeniu samochodu osobowego przy użyciu urządzeń przytrzymujących dla dzieci odpowiednich do wagi i wzrostu dziecka, plecami do przedniej szyby pojazdu, jeśli przednie siedzenie jest wyposażone w poduszkę powietrzną. Przepis ten nie ma zastosowania, jeśli mechanizm przedniej poduszki powietrznej jest wyłączony.

Nieprzestrzeganie tego przepisu skutkować będzie grzywną w wysokości od 30 do 50 EUR.

Jedzenie, picie, palenie, rozmawianie przez telefon podczas jazdy

Jedzenie i picie podczas jazdy jest prawdopodobnie dozwolone na Litwie. Nie znaleźliśmy żadnych przepisów, które by to ograniczały. Jednak dla własnego bezpieczeństwa zalecamy zatrzymanie się na postoju lub parkingu. Wskazówki dotyczące jedzenia w drodze można znaleźć na naszym blogu.

Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest zabronione, należy używać zestawu głośnomówiącego. Nieprzestrzeganie tego zakazu może skutkować mandatem w wysokości od 60 do 90 euro.

Prowadzenie pojazdu boso i w klapkach

Jazda boso lub w klapkach jest prawdopodobnie dozwolona na Litwie, ale w żadnym wypadku nie jest zalecana ze względów bezpieczeństwa.

Nie ma konkretnego prawa zabraniającego tego, ale ważne jest, aby pamiętać, że jazda w nieodpowiednim obuwiu lub w ogóle bez obuwia jest bardzo ryzykowna. Jazda w klapkach, ale także w jakimkolwiek obuwiu, które nie zapewnia wystarczającej ochrony stóp, nie może być używana podczas prowadzenia pojazdu. Funkcjonariusze policji mogą uznać, że nie nadajemy się do prowadzenia pojazdu i nie jesteśmy w stanie doskonale nad nim zapanować. Poważny problem pojawia się zwłaszcza w sytuacjach, w których uczestniczysz w wypadku samochodowym lub popełniasz inne wykroczenie.

Ceny paliwa

Stacje benzynowe znajdują się niemal na każdym rogu Litwy. Niezależnie od tego, czy jesteś w mieście, czy na wsi, dotarcie do stacji benzynowych nie stanowi problemu.

W większości przypadków nie trzeba martwić się o jakość paliwa. Zaleca się jednak ostrożność podczas tankowania na mniejszych lub mniej znanych stacjach benzynowych, gdzie paliwo może być gorszej jakości, co może powodować problemy. Zaleca się unikanie ich, jeśli to w ogóle możliwe, i znalezienie innej stacji benzynowej.

Ceny paliwa na Litwie są podobne do cen w innych krajach europejskich. Zawsze zalecamy sprawdzenie aktualnych cen w miejscu docelowym. Średnie ceny paliwa na Litwie są następujące: 1,47 EUR za benzynę naturalną 95 i 1,57 EUR za olej napędowy.

Ładowanie samochodów elektrycznych

Na Litwie mobilność elektryczna nie jest powszechna w porównaniu ze średnią europejską. Obecnie na Litwie znajduje się około 71 stacji ładowania. Znajdują się one w pobliżu głównych miast i różnych obszarów, takich jak Wilno, Kowno, Kłajpeda itp.

Te stacje ładowania znajdują się głównie na stacjach benzynowych, w centrach handlowych lub na parkingach. Zawsze zaleca się, aby zapytać z wyprzedzeniem i zaplanować ładowanie przed podróżą.

Na stronie electromaps.com można znaleźć listę stacji ładowania, a także mapę ich lokalizacji. Zamiast strony internetowej można również skorzystać z aplikacji na telefony z systemem iOS i Android.

Wynajem samochodu i podróż wypożyczonym samochodem

Planujesz wynająć samochód na Litwie? Wypożyczalnie samochodów znajdują się niemal na każdym kroku. Zwłaszcza w dużych miastach i na obszarach śródlądowych.

Ceny wynajmu samochodów zależą od rodzaju pojazdu, sezonu i lokalizacji. Średnia cena wynajmu małego samochodu wynosi około 40-80 EUR za dzień.

Aby wynająć samochód, należy spełnić kilka typowych warunków:

 • kierowca musi mieć ukończone 25 lat i nie więcej niż 78 lat,
 • kierowca musi posiadać ważne prawo jazdy i dowód osobisty,
 • kierowca musi posiadać kartę debetową lub kredytową oraz konto bankowe.

Aby wypożyczyć samochód, musisz mieć co najmniej 25 lat i nie więcej niż 78 lat. Najlepiej jest dowiedzieć się z wyprzedzeniem, jak długo trzeba posiadać prawo jazdy, ponieważ może się to różnić w zależności od firmy. Zazwyczaj wymagają one 5 lat. Często wymagany jest depozyt, który może się znacznie różnić w zależności od operatora. Niektóre wypożyczalnie samochodów akceptują również wiek 23 lat, ale wiąże się to ze specjalną opłatą w wysokości około 30 euro.

Na krótsze wycieczki polecamy motocykl, ceny są o połowę niższe przy wynajmie. Kaski motocyklowe są zazwyczaj wliczone w cenę wynajmu.

Jeśli podróżujesz do kraju samochodem, który nie jest Twój (leasing, samochód służbowy, samochód partnera lub krewnego), zabierz ze sobą zaświadczenie o użytkowaniu. W przeciwnym razie możesz mieć kłopoty w przypadku kontroli policyjnej – policja może pomyśleć, że ukradłeś pojazd.

Na Litwie wypróbuj carsharing, to świetna alternatywa dla tradycyjnych wypożyczalni samochodów. Możesz nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Camping i spanie w samochodzie

Na Litwie dozwolone jest bezpłatne biwakowanie i spanie w samochodzie. Większość kempingów na Litwie jest niedroga i posiada podstawowe udogodnienia. Kempingi te znajdują się w pobliżu obszarów turystycznych, zalecamy rezerwację miejsca z wyprzedzeniem.

Jeśli chcesz biwakować na dziko, jest to możliwe, ale musisz przestrzegać innych zasad. Nocowanie w rezerwatach przyrody i parkach narodowych jest dozwolone tylko w ograniczonym zakresie, na terenach prywatnych jest dozwolone tylko za zgodą właściciela. Nocowanie w miastach lub na obszarach miejskich oraz w pobliżu domów jest zabronione

Jak zawsze, należy przestrzegać zasad postępowania podczas biwakowania na dziko. Z drugiej strony biwakowanie jest zabronione na poboczach dróg, w pobliżu mostów itp. Spanie w przyczepach kempingowych w przydrożnych miejscach odpoczynku jest również zabronione.

Podróżowanie ze zwierzętami

Jeśli podróżujesz z psem lub innym zwierzęciem na Litwę, pamiętaj, że zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie i nie starsze niż rok. Zwierzę musi być również zaszczepione i posiadać ważny paszport .

Pamiętaj, aby zawsze odpowiednio przygotować psa i inne zwierzęta domowe do podróży i bezpiecznie je przewozić.

Ważne kontakty

Numery telefonów

 • Numer alarmowy 112
 • Służby ratownicze 03
 • Policja 02
 • Straż pożarna 01

Ambasada RP w Wilnie

Często zadawane pytania

Jakie są ograniczenia prędkości na Litwie?

Ograniczenia prędkości na Litwie różnią się w zależności od typu pojazdu i sytuacji, na przykład motocykle i samochody do 3,5 tony mogą jeździć z prędkością 50 km/h w wiosce, 90 km/h poza wioską i do 130 km/h na autostradzie. Uwaga: ograniczenia prędkości są zmniejszane zimą!

Jakie są kary za przekroczenie prędkości na Litwie?

Mandaty za przekroczenie prędkości na Litwie wahają się od 12 do 550 EUR, w zależności od tego, o ile przekroczyłeś dozwoloną prędkość.

Czy na Litwie są płatne drogi?

Motocykle i pojazdy kategorii M1, tj. pojazdy do 3,5 tony z maksymalnie ośmioma miejscami pasażerskimi, mogą poruszać się po litewskich autostradach. Wyjątkiem są pojazdy kategorii N1, N2, N3, M2 i M3, które muszą posiadać ważną winietę elektroniczną podczas jazdy po litewskich autostradach.

Czy na Litwie istnieją strefy emisji spalin lub inne ograniczenia?

Obecnie na Litwie nie ma stref niskiej emisji. Plany wprowadzenia takich stref dotyczą obecnie tylko miasta Kowno. Jednak na razie nie ustalono żadnej konkretnej opłaty i nie podano żadnych dalszych informacji.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów na Litwie?

Na Litwie obowiązkowe wyposażenie pojazdu obejmuje trójkąt ostrzegawczy, apteczkę samochodową w nienaruszonym pojemniku, kamizelkę odblaskową i gaśnicę.

Poprzedni artykułJak prawidłowo prowadzić nowy samochód oraz silnik i silnik po GO
Uwielbiam nieplanowane podróże samochodem gdziekolwiek, kiedykolwiek, na jakkolwiek długą podróż. Lubię duże samochody, które są praktyczne i mogą przewieźć wszystko, co przyjdzie mi do głowy na weekend. Posiadam prawo jazdy od 18 roku życia i cieszę się beztroską i swobodną jazdą tam, gdzie chcę. Na CarEspresso piszę głównie artykuły informacyjne i praktyczne porady dotyczące jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj