Jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku samochodowym

0
79
pierwsza pomoc

Wypadek samochodowy wiąże się z podwójnym niebezpieczeństwem. Po pierwsze, są poszkodowani uczestnicy wypadku samochodowego, którzy są narażeni na ryzyko z powodu samej sytuacji. Ale jest też niebezpieczeństwo wynikające z bałaganu na drodze. Samochód może wjechać w zakręt i uderzyć w Ciebie lub zderzyć się z pojazdami osób uczestniczących w wypadku. Należy więc pamiętać o obu tych czynnikach i mieć je na uwadze przez cały czas udzielania pomocy w razie wypadku. Doradzimy, jak przygotować się do obu sytuacji.

Polskie prawo pozwala również na pozbawienie wolności do lat trzech za nieudzielenie pierwszej pomocy:

Art. 162 Kodeksu karnego: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc to czynność polegająca na udzieleniu pomocy w razie nagłego wypadku, urazu lub zachorowania. Jej celem jest zachowanie życia osoby poszkodowanej lub zminimalizowanie negatywnych skutków zdarzenia.

Udzielanie pierwszej pomocy obejmuje kilka kluczowych elementów, w tym

 • ochronę życia poszkodowanego, obserwatora i ratownika,
 • zabezpieczenie miejsca zdarzenia,
 • łagodzenie bólu
 • zapobieganie pogarszaniu się stanu poszkodowanego.

W sytuacjach krytycznych ważne jest przestrzeganie poniższych podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

podstawowe_zasady_pierwszej_pomocy
Zdjęcie: upacjenta.pl

Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy?

Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, zachowaj spokój i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i własne. W razie zagrożenia wezwij pogotowie i spróbuj ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
 2. Oceń stan i przytomność poszkodowanego. Zapytaj, co się stało. Jeśli reaguje i jest przytomny, ułóż go w stabilnej pozycji.
 3. Upewnij się, że drogi oddechowe są drożne. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie, odchyl głowę do tyłu i usuń ciała obce z ust.
 4. Oceń oddech. Zbliż twarz do twarzy poszkodowanego. Czy czujesz wydech na twarzy i widzisz ruch klatki piersiowej? Jeśli nie, ułóż poszkodowanego w stabilnej pozycji.
 5. Wezwij pomoc pod numerem 999 lub 112.
 6. Wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową lub użyj defibrylatora, jeśli jest dostępny.
 7. Przed udzieleniem pomocy upewnij się, że jesteś bezpieczny. Załóż jednorazowe rękawiczki i maskę, aby zapobiec zakażeniu.

Zabezpiecz miejsce wypadku

Jeśli udzielasz pomocy poszkodowanemu, ale zostaniesz przy tym potrącony przez inny samochód, niewiele będzie znaczyć, że miałeś dobre intencje. Dlatego zawsze myśl przede wszystkim o sobie i nie działaj lekkomyślnie. Eksperci radzą, aby zawsze najpierw zapewnić bezpieczeństwo sytuacji.

Przede wszystkim należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i włączyć światła awaryjne. Przyjrzyj się sytuacji i oceń, gdzie jest najlepsze miejsce. Każda sytuacja jest inna (zakręt, natężenie ruchu itp.), więc prawdopodobnie nie znajdziesz uniwersalnego zalecenia. Możesz jednak zastosować się do rady, która mówi, aby zatrzymać się co najmniej 100 m za miejscem wypadku na prawym poboczu. Gdzie indziej zaleca się 30 – 50 m. Sam zdecyduj, co jest najlepsze w danym momencie. Nigdy nie biegnij w kierunku wypadku po przeciwnej stronie autostrady. Zadzwoń pod numer 911.

Musisz nosić kamizelkę odblaskową, zanim będziesz mógł udzielić pomocy poszkodowanym. Jest to część obowiązkowego wyposażenia, ale nie zaszkodzi mieć ich więcej – dla wszystkich członków załogi. Dobrym pomysłem jest, aby osoby, które nie będą pomagać, wysiadły z samochodu i poczekały w bezpiecznym miejscu na zewnątrz pojazdu, na przykład za barierkami. Dzieci nie powinny pozostawać bez nadzoru.

pierwsza pomoc w wypadku samochodowym

Należy zabrać ze sobą telefon, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. Należy je umieścić co najmniej 50 metrów za samochodem, aby nie blokowały innych kierowców. Na autostradzie odległość ta zwiększa się do 100 m. Jeśli nie zrobisz tego dobrze, świat się nie zawali. Ustaw go tak, aby dać innym wystarczająco dużo czasu na reakcję i uświadomienie sobie, że coś dzieje się na drodze przed nimi.

Następnie eksperci zalecają zabezpieczenie rozbitych pojazdów przed ruchem. Jeśli zbliża się pożar, myśl przede wszystkim o sobie i użyj gaśnicy, jeśli sytuacja na to pozwala.

Wzywanie służb ratunkowych

Jeśli sytuacja tego wymaga, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Zanim to zrobisz, zapoznaj się z sytuacją. Dyspozytor zapyta Cię nie tylko o liczbę i stan rannych, ale także o rodzaj kolizji (rowerzysta z samochodem, samochód poza drogą, w drzewo itp.), czy z rozbitego samochodu wyciekają płyny itp.

Odpowiedz na wszystko i nie bądź niecierpliwy, dyspozytor potrzebuje informacji – przekazuje je służbom ratunkowym i ocenia, ilu ekspertów wysłać na miejsce zdarzenia. Przyjazd służb ratowniczych następuje w ciągu 20 minut.

Zalecamy zainstalowanie aplikacji Moja IKP Pierwsza Pomoc. Połączy Cię ona z linią alarmową w razie nagłego wypadku. Może to być przydatne, jeśli jesteś zdenerwowany i nie możesz dokładnie opisać, gdzie się znajdujesz (a może nawet nie wiesz). Aplikacja zawiera interaktywne instrukcje pierwszej pomocy i inne przydatne rzeczy. Aplikacja jest dostępna zarówno na Androida, jak i iOS.

Pomóż potrzebującym

Załóż jednorazowe rękawiczki przed interwencją u poszkodowanego. Powinieneś trzymać je w apteczce, ale nie zaszkodzi automatycznie umieścić je w kamizelce odblaskowej. Pomagając wielu rannym, zacznij od tych, którzy nie mogą prosić o pomoc – są całkowicie nieruchomi, nie krzyczą. Stanowią one zazwyczaj największe zagrożenie. Zatrzymaj krwawienie i udrożnij drogi oddechowe u osób nieprzytomnych.

Jeśli poszkodowany nie reaguje na Twój głos lub potrząsanie za ramię, jest nieprzytomny. Drogi oddechowe udrażnia się poprzez odchylenie głowy i uniesienie podbródka. Wykonaj zarówno na ziemi, jak i w pojeździe.

Teraz skup się na tym, czy osoba oddycha. Słuchaj/obserwuj, czy wykonuje wdech i wydech przez 10 sekund. Powinien to zrobić co najmniej dwa razy w tym okresie. Jeśli osoba znajduje się w samochodzie i nie oddycha, spróbuj ją wydostać. Jednak nigdy nie należy wkładać głowy, rąk ani żadnych narzędzi w przestrzeń przed niewłączoną poduszką powietrzną. Pozostaw to strażakom. Jeśli osoba oddycha, poczekaj na służby ratunkowe.

Gdy osoba nie oddycha i znajduje się na ziemi, rozpocznij pośrednią resuscytację krążeniowo-oddechową. Wygląda to następująco: 30 uciśnięć na środku klatki piersiowej w tempie 100-120/min, uciskając klatkę piersiową na głębokość 5-6 cm. Nie martw się, nie możesz zrobić sobie krzywdy. Kontynuuj masaż serca, dopóki nie zostaniesz zwolniony przez ratownika medycznego. W razie wątpliwości dyspozytor pogotowia ratunkowego udzieli wskazówek.

Często zadawane pytania

Jak pomóc w wypadku samochodowym?

Zaparkuj daleko od miejsca wypadku i włącz światła awaryjne. Zawsze noś kamizelkę odblaskową, gdy poruszasz się poza pojazdem. Umieść trójkąt ostrzegawczy w bezpiecznej odległości, aby w porę ostrzec innych kierowców. Zabezpiecz rozbite pojazdy przed przemieszczaniem się i w razie potrzeby wezwij służby ratunkowe.

Co powinienem zrobić, aby pomóc poszkodowanym?

Zapoznaj się z sytuacją i wezwij służby ratunkowe, które zadadzą Ci szczegółowe pytania dotyczące rannych i charakteru wypadku. Czas przybycia karetki wynosi maksymalnie 20 minut, do tego czasu należy udzielić pierwszej pomocy, jeśli to konieczne. Zacznij od osób nieprzytomnych. Zatamuj krwawienie i udrożnij drogi oddechowe. Więcej porad znajdziesz w artykule.

Zdjęcie: upacjenta.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj