Zasady i przepisy ruchu drogowego w Niderlandy

0
145
przepisy ruchu drogowego niderlandy

Holandia – kraina tulipanów, chodaków i wiatraków. Kraj ten szczyci się pięknie płaskim krajobrazem, kanałami wodnymi i dostępem do morza. To sprawia, że jest to popularne miejsce dla rowerzystów i miłośników żeglarstwa. Do tego dochodzi bogate życie nocne, zabytki i piękna przyroda.

Podsumowanie

Wybierasz się do Holandii? Z pewnością ucieszy Cię fakt, że autostrady są całkowicie bezpłatne dla większości pojazdów. Podczas podróży przez miasta należy zwracać uwagę na strefy niskiej emisji, a zwłaszcza na wszechobecnych rowerzystów. Opony zimowe są w Holandii opcjonalne, więc nie musisz się o nie martwić.

Potrzebne dokumenty

Holandia jest częścią strefy Schengen i Unii Europejskiej. Aby podróżować do tego kraju, będziesz potrzebować

 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • zielona karta,
 • dokument tożsamości.

Ograniczenia prędkości

PojazdW miejscowości (km/h)Poza miejscowością (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t5080120130
Motocykl5080120130
Ciężarówka powyżej 3,5 t50808090
Autobusy508080100
Samochód + przyczepa do 3,5 t50809090
Samochód + przyczepa powyżej 3,5 t50808080
Samochód kempingowy do 3,5 t508090 (o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej)130 (o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej)
Samochód osobowy powyżej 3,5 t50808080

W Holandii można spotkać 4 poziomy dróg:

 • autostrady, zielony kierunkowskaz oznaczony literą „E”
 • drogi główne, czerwony kierunkowskaz z literą „A”
 • drogi dwujezdniowe i inne drogi główne, oznaczone żółtym kierunkowskazem z literą „N”
 • zwykłe drogi, oznaczone literą „B”

Opłaty za autostrady

Większość kierowców korzysta z bezpłatnych przejazdów autostradami. Jedynie pojazdy powyżej 12 ton uiszczają opłaty, ale nie można ich uniknąć, jeśli przejeżdża się przez tunele Kil lub Westerschelde. Tutaj opłaty wahają się od około 2 € do 5 € w zależności od typu pojazdu. Więcej informacji można znaleźć w artykule Opłaty za autostrady – Holandia.

Strefy niskiej emisji spalin

W Holandii istnieją strefy emisji oznaczone znakiem drogowym o nazwie Milieuzones. Obecnie 4 miasta ustanowiły strefy ekologiczne, tj. zakaz wjazdu dla pojazdów z silnikiem Diesla. Są to Amsterdam, Arnhem, Haga i Utrecht. Lekkie pojazdy z silnikami wysokoprężnymi są dozwolone w tych miastach, jeśli spełniają wymagania (norma Euro, różni się w zależności od miasta).

Kolejne 15 miast w Holandii również posiada strefy ekologiczne, ale dotyczą one tylko ciężarówek i autobusów.

Na interaktywnej mapie na stronie milieuzones.nl można zobaczyć wszystkie strefy niskiej emisji w Holandii, w tym wyjaśnienie, jakiego rodzaju są to strefy i jakich pojazdów dotyczą.

Obowiązkowe wyposażenie

Holandia podpisała Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. W praktyce oznacza to, że funkcjonariusze policji wymagają obowiązkowego wyposażenia w zależności od kraju rejestracji pojazdu. Oznacza to, że podczas kontroli samochodu zarejestrowanego w Polsce będą oni wymagać obowiązkowego wyposażenia zgodnie z Polską, a nie Holandią.

Ponieważ w terenie można napotkać różne wyjątki legislacyjne, zalecamy dostosowanie obowiązkowego wyposażenia samochodu do krajów, przez które przejeżdżasz. Nie spodziewaj się żadnych trudnych rzeczy w Holandii, trójkąt, kamizelka odblaskowa i apteczka pierwszej pomocy są częścią zalecanego wyposażenia. Zachowaj jednak ostrożność w krajach tranzytowych.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

 • Zarówno kierowca, jak i pasażer motocykla muszą nosić kask ochronny.
 • Pasy bezpieczeństwa muszą być zawsze zapięte na przednim i tylnym siedzeniu.

Zalecane wyposażenie

Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka pierwszej pomocy to zalecane wyposażenie samochodów w Holandii. Nie zapomnij spakować innych rzeczy, których możesz potrzebować w sytuacji awaryjnej: koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, wodę do spryskiwaczy, koło zapasowe, hever.

Opony i łańcuchy śniegowe

Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, zarówno latem, jak i zimą. Zalecana głębokość bieżnika na lato to 2 mm, na zimę 4 mm.

Obowiązek świecenia

Oświetlenie w ciągu dnia nie jest obowiązkowe w Holandii. Gdy widoczność w ciągu dnia jest słaba, zaleca się włączenie przednich świateł mijania. Przednie światła mijania są jednak obowiązkowe w ciemności. Należy używać świateł drogowych, aby nie oślepiać innych kierowców.

Grzywny

W przypadku drobnych wykroczeń kierowcy w Holandii często otrzymują mandaty pocztą, nawet za granicą. Jeśli nie zapłacisz w terminie, otrzymasz upomnienie, a należna kwota wzrośnie po upomnieniu. W kolejnym kroku dług jest przekazywany do państwa członkowskiego UE, z którego pochodzisz. Więcej informacji na stronie cjib.nl.

Najczęstsze grzywny

Najczęstsze grzywny w HolandiiStawka w EUR
Złe parkowanieod 20 do 110 euro (w zależności od sytuacji)
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu280 EUR
Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa160 EUR
Wjazd do strefy niskiej emisji bez zezwolenia110 EUR

Mandaty za przekroczenie prędkości

 • W gminie mandaty wahają się od 39 EUR za przekroczenie prędkości o 5 km/h do 383 EUR za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Stawki wzrastają za każde dodatkowe 5 km/h o około 70 EUR. Wyższe mandaty obowiązują w strefach 30 km/h lub podczas przejeżdżania obok robót drogowych.
 • Poza gminą mandaty zaczynają się od 36 EUR za każde 5 km/h powyżej limitu. Górny limit wynosi 364 EUR za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h. Stawki są stopniowane co 5 km/h i rosną o około 70 EUR.
 • Na autostradach mandaty wahają się od 24 do 335 euro za przekroczenie prędkości od 5 km/h do 30 km/h. Stawka zaczyna się od 24 euro i wzrasta o około 60 euro za każde 5 km/h powyżej limitu. Wyższe prędkości oznaczają wezwanie do prokuratury, co może prowadzić do kary miejskiej, wyższej grzywny lub cofnięcia prawa jazdy.

W niektórych przypadkach policja wymaga zapłaty na miejscu.

Lokalne zwyczaje

 • Piesi mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. Nie wolno wyprzedzać na przejściu dla pieszych.
 • Tramwaj stojący na przystanku można wyprzedzać z prawej strony tylko przy zmniejszonej prędkości. Należy jednak uważać na pieszych.
 • Tramwaj ma pierwszeństwo na niezróżnicowanym skrzyżowaniu, ale ustępuje pojazdom poruszającym się po głównej drodze.
 • Nie parkuj na żółtej linii ani przy czarnym, białym lub żółtym krawężniku.

Tolerancja alkoholu

Jeśli chodzi o tolerancję alkoholu za granicą, prawdopodobnie każdy kraj członkowski ma swoje własne zasady. Holandia jest jednym z krajów, które tolerują 0,5 promila. Nie dotyczy to jednak kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 5 lat, dla których obowiązuje tolerancja 0,2 promila. To samo wyłączenie dotyczy motorowerzystów poniżej 24 roku życia.

Za nieprzestrzeganie limitu grozi grzywna w wysokości 180 euro i odebranie prawa jazdy, a w skrajnych przypadkach nawet więzienie.

Korzystanie z kamery samochodowej i antyradaru

Kamery samochodowe są dozwolone. Należy je umieścić tak, aby nie zasłaniały widoczności. Jeśli zamierzasz publicznie rozpowszechniać nagranie, musisz zamazać numery rejestracyjne i twarze filmowanych osób.

Kamery antyradarowe, które blokują sygnały policyjne, są zabronione. Zabronione są również detektory radarowe, które, choć nie blokują, ostrzegają kierowców o mierzonych odcinkach.

Kontrola policyjna

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej? Pozostań w samochodzie po zatrzymaniu i postępuj zgodnie z instrukcjami funkcjonariusza. Nie musisz podejmować żadnych specjalnych środków ostrożności. Najprawdopodobniej jest to tylko rutynowa kontrola i wkrótce znów będziesz w drodze. Nie ma więc powodu do paniki.

Aleja ratunkowa

Utknąłeś w korku na autostradzie? Jeśli przed Tobą doszło do wypadku, przygotuj się na konieczność utworzenia alei ratunkowej. Użyj urządzenia mnemotechnicznego prawej ręki, aby utworzyć lukę.

Pas ratunkowy
Pas ratunkowy

Podróżowanie z dziećmi

 • Dzieci poniżej 18 roku życia, które mają mniej niż 135 cm wzrostu, powinny podróżować w foteliku dziecięcym zatwierdzonym przez UE lub w foteliku podwyższającym, jeśli (bez fotelika podwyższającego) pas bezpieczeństwa przecina się na ich szyi. Dotyczy to zarówno podróży na przednich, jak i tylnych siedzeniach.
 • Należy pamiętać o dezaktywacji poduszki powietrznej podczas korzystania z fotelika samochodowego montowanego tyłem do kierunku jazdy.

Podobnie jak dorośli, nieletni muszą posiadać własne dokumenty podróżne, nawet małe dzieci.

Jedzenie, picie, palenie, rozmawianie przez telefon podczas jazdy

Jedzeniei picie podczas jazdy nie jest zabronione w Holandii. Zalecamy jednak zatrzymanie się na jedzenie na postoju lub stacji benzynowej. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, przygotuj własne jedzenie na podróż.

Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest zabronione, podobnie jak korzystanie z innych urządzeń elektronicznych. Jeśli musisz zadzwonić, użyj zestawu głośnomówiącego lub zestawu słuchawkowego.

Prowadzenie pojazdu boso i w klapkach

Prowadzenie pojazdu boso i wklapkach nie jest prawnie zabronione. Istnieje jednak paragraf, który może działać na Twoją niekorzyść w razie wypadku. Krótko mówiąc, powinieneś zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych użytkowników dróg.

Jeśli policja dowie się, że jechałeś w klapkach i wyrządziłeś komuś krzywdę, możesz być w gorszej sytuacji. Dzieje się tak dlatego, że klapki łatwo się ślizgają i nie możesz poradzić sobie z prowadzeniem pojazdu. To samo dotyczy jazdy boso. Gołe stopy również nie są niezawodne pod tym względem.

Ceny paliwa

Ceny benzyny w Holandii są wyższe niż w pozostałej części UE. Za litr benzyny Natural 95 zapłacisz około 1,8 €. Olej napędowy jest jednak nieco tańszy, średnio około 1,5 € za litr.

Zalecamy sprawdzenie aktualnych cen paliwa przed podróżą. Może się okazać, że warto zatankować w sąsiednich krajach. W Niemczech nie jest dużo lepiej. Ale w Belgii benzyna jest zwykle tańsza.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Jeśli wybierasz się do Holandii ze swoim miłośnikiem elektryczności, nie martw się. Ten niewielki kraj jest jednym z najlepszych na świecie pod względem liczby ładowarek do pojazdów elektrycznych. Oferuje ponad 110 000 publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Każdego roku powstaje ich coraz więcej.

Gdzie naładować samochód elektryczny w Holandii?

 • Prawie każdy większy supermarket lub centrum handlowe oferuje swoim klientom bezpłatne ładowanie na czas zakupów.
 • Stacje ładowania można również znaleźć w restauracjach lub obiektach noclegowych.
 • Na tej mapie można znaleźć najbliższą stację ładowania.
 • W przypadku Amsterdamu polecamy oficjalną stronę miasta, na której można znaleźć bardziej szczegółowe informacje i mapę stacji ładowania.

Wynajem samochodu i podróż wypożyczonym samochodem

Planujesz wynająć samochód w Holandii? W zależności od kategorii samochodu wymagane jest ważne prawo jazdy z okresem ważności wynoszącym co najmniej 1 rok. Zwłaszcza w przypadku mocniejszych pojazdów firmy wynajmujące będą chciały, abyś miał pewne doświadczenie za kierownicą. Opłaty za wynajem zaczynają się od około 18 do 20 euro za dzień, w zależności od długości okresu wynajmu i rodzaju samochodu.

W większych miastach polecamy carsharing – świetną alternatywę dla tradycyjnych wypożyczalni samochodów. Możesz nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Jeśli podróżujesz do Holandii samochodem, który nie jest Twój (leasing, samochód służbowy lub samochód partnera), zabierz ze sobą zaświadczenie o użytkowaniu. W przeciwnym razie możesz mieć kłopoty, jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję – funkcjonariusze organów ścigania mogą podejrzewać Cię o kradzież samochodu.

Podróżowanie ze zwierzętami

Wybierasz się na wakacje z psem lub kotem? Musisz mieć zwierzę domowe przed przyjazdem do Holandii:

 • w wieku co najmniej 15 tygodni
 • zaszczepione przeciwko wściekliźnie (musisz odczekać 21 dni po szczepieniu przed przywiezieniem zwierzęcia do Holandii),
 • byćzaszczepione i posiadać własny paszport dla zwierzęcia (z informacjami o szczepieniach).

Podróżowanie ze zwierzęciem może być wyzwaniem. Dlatego pamiętaj o komforcie i bezpieczeństwie wszystkich członków załogi, w tym Twojego zwierzaka. Dowiedz się, jak bezpiecznie podróżować z psem i innymi zwierzętami w samochodzie w naszym artykule.

Kemping i spanie w samochodzie

Spanie w samochodzie poza kempingami i biwakowanie na dziko jest w Holandii oficjalnie zakazane. Prawda jest jednak taka, że Holendrzy są pod tym względem dość tolerancyjni, a biwakowanie na dziko jest dość powszechne. W końcu mówi się, że Holendrzy to naród biwakowiczów. Należy jednak pamiętać, że jest to oficjalnie zabronione, więc wszystko zależy od Twojego uznania.

Przyczepa kempingowa do Holandii

Caravaningowcy udają się do Holandii przez cały rok. Istnieje tam gęsta sieć kempingów (licząca blisko 1,000) i stellplatz. Znajdziesz tu również wiele miejsc stellplatz w pobliżu portów i kanałów. Polecamy następujące strony do wyszukiwania kempingów i rezerwacji w Holandii:

Nie zapomnij uzyskać odpowiedniej licencji na przyczepę kempingową. Jesteś gotowy do drogi. Zalecamy spakowanie rowerów – są idealne na wycieczki po okolicy.

Jazda na rowerze w Holandii

Gęsta sieć ścieżek rowerowych i przyjemne proste zachęcają do zwiedzania. W Holandii noszenie kasku ochronnego nie jest obowiązkowe.

Wystarczy przestrzegać tych zasad podczas jazdy po mieście:

 • Jeśli dostępna jest ścieżka rowerowa/pas dla rowerów, korzystaj z niej.
 • Nie jeździć po chodniku.
 • Przestrzegaj zasad ruchu drogowego, w tym sygnalizacji świetlnej.
 • Zalecane są białe lub żółte paski odblaskowe.
 • Przy słabej widoczności należy mieć włączone światła. W przeciwnym razie można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 60 euro. Za niedziałający dzwonek grozi grzywna w wysokości 40 euro.

Ważne kontakty

Numery telefonów

 • Połączenie alarmowe – 112
 • Lokalna policja – 0900 8844
 • Straż przybrzeżna – 0900 0011
 • Ratownictwo medyczne – 0900 1515

Import samochodów

Chociaż Holandia nie jest najbliższym nam krajem, wielu miłośników samochodów importuje stąd swoje pupile. Cały proces – zakup, eksport i ubezpieczenie – jest zaskakująco łatwy. Jeśli wyruszasz w podróż na własną rękę, polecamy Marktplaats.nl.

Znajdziesz tam duży wybór używanych samochodów w świetnym stanie. Ogłoszenia z symbolem gwarancji NAP obok licznika kilometrów są najbardziej godne zaufania. Dzieje się tak, ponieważ system pobiera dane z krajowego rejestru, a symbol NAP wskazuje, że pojazdy nie mają przebiegu (najprawdopodobniej).

Często zadawane pytania

Jakie są ograniczenia prędkości w Holandii?

Dla samochodów osobowych 50 km/h w miejscowości, 80 km/h poza miejscowością, 120 km/h na drodze ekspresowej i 130 km/h na autostradzie.

Jakie są najpopularniejsze mandaty w Holandii?

Najczęstsze mandaty są następujące: złe parkowanie – do 110 euro, duża prędkość – w gminie od 39 do 383 euro, poza gminą od 36 do 364 euro, na autostradzie od 24 do 335 euro, przejechanie na czerwonym świetle – 280 euro.

Ile kosztuje przejazd autostradami w Holandii?

Autostrady są bezpłatne. Tylko pojazdy powyżej 12 t płacą za przejazd.

Źródło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj