Co to jest pompa wodna i jakie są jej najczęstsze usterki?

0
12
pompa wody

Wielu z nas zetknęło się z tym terminem w związku z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, gdzie często pojawia się wybór, czy wymienić instalację wodno-kanalizacyjną z pompą wodną, czy bez niej. To pytanie jest absolutnie głupie, ponieważ zawsze wybiera się opcję z pompą, chyba że sytuacja jest wyjątkowa.

Czym jest pompa wodna i jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, pompa wody pompuje lub zapewnia recyrkulację płynu chłodzącego wokół silnika. Pompa wody może być również określana jako pompa płynu chłodzącego. Bez niej silnik przegrzałby się, co mogłoby być śmiertelne. Każdy samochód ma nieco inną pompę wody, która może mieć plastikowe lub metalowe łopatki. Sposób działania polega na tym, że śmigło zamontowane na wale jest osadzone w łożysku i jest napędzane przez pasek rozrządu lub pasek klinowy, lub koło zębate, którego napędem zajmuje się samo koło zębate rozrządu. Istnieje jednak pompa wody, która nie potrzebuje napędu wyżej wymienionych elementów i jest w stanie pracować bez nich, tzw. elektroniczna pompa wody, która z kolei napędzana jest silnikiem elektrycznym.

Elektryczne pompy wody

Elektroniczne pompy wody są nowością od 2004 roku. Pompa ta została wprowadzona przez BMW. Jej zaletą jest regulacja pracy pompy w każdych warunkach, co zwiększa wydajność. Kolejną zaletą elektronicznej pompy wody jest regulacja prędkości obrotowej przy zimnym silniku, kiedy następuje lepsze nagrzewanie. Dobre jest również to, że pompa wody może działać bez konieczności uruchamiania silnika. Może również równomiernie rozprowadzać płyn chłodzący po silniku, a także chłodzić silnik bez jego uruchamiania.

Gdzie można znaleźć pompę wody?

Pompa wody najczęściej znajduje się na głowicy silnika. Zwykle jest przykręcona do głowicy i uszczelniona uszczelką, aby zapobiec wyciekom. Dlatego zawsze warto wymienić uszczelkę, gdy jest luźna.

Kiedy wymienić pompę wody?

Oczywiście pompa wody powinna zostać wymieniona, gdy ulegnie awarii, o czym więcej powiemy poniżej. Osobiście w zwykłych samochodach zalecałbym wymianę pompy wody przy każdej dystrybucji lub po 5 latach. Uważaj, to stwierdzenie może nie być do końca prawdziwe, jeśli masz samochód napędzany łańcuchem. Zwłaszcza niektóre starsze Mercedesy miały łańcuchy rozrządu zaprojektowane na milion mil, a niektóre przejechały więcej i nadal są napędzane oryginalnym łańcuchem rozrządu.

Innym przypadkiem mogą być silniki V6 3.0 TDI i 2.7 TDI, które znajdziemy np. w Audi A6 C6, które dodatkowo muszą zejść z samochodu w celu wymiany łańcucha rozrządu, gdzie tutaj mamy łańcuch rozrządu zaprojektowany na około 250 000 km, tutaj dobrze jest przejść do wcześniejszej wymiany. W rzeczywistości jednak spotykamy się również z żywotnością powyżej 300 tys. km.

Innym takim przykładem jest silnik 2.5 V6 PD, ponownie z produkcji grupy Volkswagena, który słynął z awaryjności. Jak dla mnie był to genialny pomysł, który nie do końca wypalił, a do tego podejrzewam, że do wyciągnięcia pompy wody potrzebny jest jakiś przyrząd, bo silnik ma koła zębate, które dbają o rozrząd. Ale z drugiej strony, zboczyliśmy trochę gdzie indziej.

Ogólnie rzecz biorąc, przynajmniej dla mnie, zalecałbym wymianę pompy wody po 90 000 mil lub 5 latach. Niektórzy powiedzą ci wcześniejszą wymianę, co zdecydowanie nie jest złe, inni później. Opieram się na moim osobistym doświadczeniu, które sprawdza się w moim przypadku. Profilaktyczna wymiana zapobiega wielu późniejszym problemom i przerostowi pompy do bloku silnika.

Najczęstsze awarie pompy wody

Pompa wody jest częścią narażoną na naprężenia. Dlatego ta część nie jest odporna na awarie.

Wycieki

Często zdarza się, że w okolicy pompy wody dochodzi do wycieku płynu chłodzącego. Wyciek jest w dużej mierze spowodowany złym uszczelnieniem. Rozwiązanie jest proste i polega na ponownym uszczelnieniu lub wymianie całej części, chyba że jest to elektryczna pompa wody.

Uszkodzone śmigła pompy wodnej

Dzieje się tak często, gdy łopatki są zużyte lub uszkodzone. Przestają one działać, a płyn przestaje płynąć. Może to spowodować przegrzanie silnika.

Hałas pochodzący z pompy wodnej

Jeśli słyszysz nadmierny hałas dochodzący z obszaru pompy wodnej, oznacza to uszkodzenie łożyska pompy wodnej. Jak każde łożysko, łożysko pompy wodnej osiągnie koniec swojej żywotności. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak wymienić pompę wody. Uszkodzenie łożyska może być również spowodowane, na przykład, przez przeciążony pasek rozrządu, który nadmiernie obciąża łożysko.

Awaria silnika elektrycznego

Dotyczy to tylko elektronicznej pompy wody, w tym przypadku uszkodzeniu może ulec okablowanie lub sam silnik elektryczny. Powoduje to awarię tej części.

Cena pompy wodnej

Ceny pomp wody do samochodów z normalną dystrybucją to około 100 do 1500 zł. Ceny elektrycznych pomp wody zaczynają się od około 1000 do 3000 zł. Zawsze dobrze jest sprawdzić, czy nowa pompa wody zawiera uszczelkę, jeśli nie to polecam zdecydowanie ją dodać.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Co to jest pompa wody i jak działa?

Pompa wody pompuje lub recyrkuluje płyn chłodzący wokół silnika. Pompa wody może być również nazywana pompą płynu chłodzącego. Bez niej silnik przegrzałby się, co mogłoby być śmiertelne.

Czym są elektryczne pompy wody?

Nowością od 2004 roku są elektroniczne pompy wody. Pompa ta została wprowadzona przez BMW. Ma ona tę zaletę, że reguluje pracę pompy w każdych warunkach, co zwiększa jej wydajność

Gdzie mogę znaleźć pompę wody?

Pompa wody najczęściej znajduje się na głowicy silnika. Zwykle jest przykręcona do głowicy i uszczelniona uszczelką, aby zapobiec wyciekom. Dlatego zawsze warto wymienić uszczelkę, gdy jest luźna.

Kiedy wymienić pompę wody?

W zwykłych samochodach zalecałbym wymianę pompy wodnej przy każdym rozwodzie lub po 5 latach. Uważaj, to stwierdzenie może nie być do końca prawdziwe, jeśli masz samochód napędzany łańcuchem.

Jakie są najczęstsze usterki pompy wody?

Pompa wody jest częścią narażoną na naprężenia. Dlatego też nie jest ona odporna na awarie. Najczęstsze usterki to wycieki, uszkodzone śmigła pompy wodnej, hałas pochodzący z pompy wodnej lub awaria silnika elektrycznego.

Ile kosztuje pompa wody?

Ceny pomp wody do zwykłych samochodów dostawczych wynoszą od około 100 do 1500 zł. Ceny pomp wody do silników elektrycznych zaczynają się od około 1000 do 3000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj