Strefy emisji i znaki ekologiczne w Austrii

0
216
Strefy emisji i znaki ekologiczne Austria

W Austrii istnieje 6 rodzajów naklejek ekologicznych. W kilku regionach kraju obowiązują strefy niskiej emisji – nie można do nich wjeżdżać bez naklejki ekologicznej, bo grozi za to wysoka grzywna. Działania te nie dotyczą tylko miast, ale także niektórych autostrad i dróg. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o strefach emisji i austriackich eko-etykietach. Gdzie można je kupić, ile kosztują i która z nich jest odpowiednia dla Twojego samochodu?

Strefy ekologiczne w Austrii

Nasi sąsiedzi chętnie podejmują różne działania proekologiczne. Dlatego oprócz Austrii, strefy ekologiczne znajdziesz również w Niemczech. Nie jest to jednak odosobniona moda w Europie. W rzeczywistości strefy niskiej emisji można znaleźć również we Francji i innych krajach. Pierwsze z nich powstały w Szwecji w latach 90-tych.

Jeśli chodzi o Austrię, to w 2012 roku wprowadziła ona swoje pierwsze strefy dla pojazdów niespełniających wymogów. Nie dotyczyło to od razu stolicy. Do Wiednia środek dotarł dopiero dwa lata później, w 2014 roku.

W sumie istnieje 6 rodzajów naklejek. Kierowcy otrzymują je w zależności od tego, jaką normę Euro spełnia ich pojazd(6 naklejek = 6 Euronorm). Podobnie jak w Niemczech, również w Austrii można spotkać się z różnie surowymi przepisami w zależności od regionu.

Główne strefy ekologiczne w Austrii i ich zasady

 • Wiedeń i okolice: zakaz wjazdu dla pojazdów N1, N2 i N3, które nie spełniają normy Euro 3,
 • Linz: dotyczy tylko taksówek M1, samochody z silnikiem diesla muszą spełniać normę Euro 3, samochody z benzyną i LPG Euro 2,
 • Dolna Austria (powiaty Bruck an der Leitha, Gänserndorf, Korneuburg, Mödling): dla N1, N2 i N3 samochodów minimum jest Euro 3,
 • Burgenland: dla pojazdów N1, N2 i N3, minimum Euro 3
 • Górna Austria (A1 rejon zachodniej autostrady między węzłem Enns-Steyr [km 155] a węzłem Haid [km 175] koło Linzu w obu kierunkach): dla pojazdów N1, N2 i N3 minimum Euro 3,
 • Styria (Graz i okolice, Murtal, Bruck-Mürzzuschlag, Leoben, Deutschlandsberg, Hartberg-Fürstenfeld, Leibnitz, Voitsberg, Weiz): dla N1, N2 i N3 pojazdów Euro 3 i powyżej jest wymagane,
 • Tyrol – autostrada A12 Inntal, samochody ciężarowe N2 i N3 muszą spełniać normę Euro 6. Nie dotyczy to tych napędzanych wodorem lub energią elektryczną.

Jak widać, strefy ekologiczne to nie tylko miasta, ale często także autostrady i drogi. Tak więc oprócz opłat za autostrady w Austrii trzeba też o tym pomyśleć. Z drugiej strony nie jest to duża inwestycja, która Cię zrujnuje. Jak już będziesz miał pieczątkę, to wystarczy Ci ona na całe życie samochodu. Oczywiście pod warunkiem, że spełnia normy Euro.

Wyjątkiem jest strefa ekologiczna Außerfern (należy do tyrolskiego powiatu Reutte). Ograniczenie dotyczy tylko motocykli (L) i ma na celu ochronę przed hałasem. Mandat za nieprzestrzeganie tego zakazu wynosi 220 EUR, dotyczy on ulic Bschlaber Landesstraße, Hahntennjoch, Lechtal Straße, Bergwang-Namloser Landstraße, Tannheimerstraße.

Kara za jazdę bez tabliczki ekologicznej

Jeśli nie zastosujesz się do tego przepisu, to logicznie rzecz biorąc grozi Ci mandat. A ponieważ mandaty w Austrii nie są tanie, radzimy zawczasu upewnić się, że macie wszystko, czego potrzebujecie. Za nieprzestrzeganie zasad obowiązujących w strefach niskiej emisji (=jazda bez naklejki) policja z przyjemnością ukara Cię mandatem w wysokości do 2.180 euro.

Jeśli możemy to polecić, zapoznaj się przed jazdą z przepisami ruchu drogowego w Austrii. Niektóre rzeczy są inne niż u nas, a austriaccy egzekutorzy prawa są dość surowi. Nie należy więc narażać się na kłopoty. Potem wystarczy zaopatrzyć się w pasującą tabliczkę eko i można jechać.

znaki ekologiczne w Austrii

Oznakowanie ekologiczne – kto go potrzebuje, a kto nie

Rozporządzenie dotyczy pojazdów klasy N (pojazdy silnikowe z co najmniej 4 kołami przeznaczone do przewozu towarów, zazwyczaj pojazdy firmowe), czyli furgonetki i ciężarówki. Obejmuje również lekkie pojazdy ciężarowe oraz, UWAGA, niektóre samochody osobowe. Decydujące znaczenie mają informacje zawarte w świadectwie technicznym.

Świadectwo techniczne jest potrzebne tylko do wydania odpowiedniego oznakowania ekologicznego.

Kto nie potrzebuje oznakowania ekologicznego w Austrii?

 • samochody osobowe (wyjątek stanowią taksówki w Linzu oraz samochody osobowe, które mają N na świadectwie technicznym),
 • autobusy,
 • motocykle,
 • ciągniki,
 • pojazdy zabytkowe z tablicą V i certyfikatem pojazdu zabytkowego.

Gdzie można kupić eko-stempel dla Austrii i ile on kosztuje

 • Cena austriackiego znaczka ekologicznego wynosi od 250 do 1300 CZK. Zależy ona od tego, gdzie się ją kupuje.

Znaczek ekologiczny nazywa się w Austrii Umwelt-Pickerl. Możesz go kupić online na stronie Green-Zones.eu. Cena zaczyna się od 9,90 euro. Wystarczy złożyć wniosek, przesłać zeskanowane świadectwo techniczne i zostanie ono wysłane do Ciebie pocztą.

Czasami konieczne jest również dostarczenie dowodu montażu filtra cząstek stałych (jeśli pojazd jest w niego wyposażony) lub certyfikatu CEMT.

Można to również załatwić przez pośrednika (zazwyczaj testera MOT), ale to będzie kosztować znacznie więcej, do 1300 koron. Ponadto proces ten może trwać do dwóch tygodni.

Tabliczkę umieszcza się na wewnętrznej stronie przedniej szyby samochodu, prawą stroną do dołu lub prawą stroną do góry. Nie możesz używać ekoetykiety z Niemiec.

Aplikacja Green-Zones

Chcesz śledzić wszystkie zielone strefy w Europie? Pobierz aplikację Green-Zones. Doskonale sprawdza się w podróży.

Najczęściej zadawane pytania

Ile rodzajów ekoetykiet posiada Austria i czym się one różnią?

W Austrii istnieje 6 rodzajów etykiet ekologicznych. Są one klasyfikowane według 6 Euronorm.

Jakie jest ryzyko, jeśli pojazd nie posiada oznakowania ekologicznego i wjedzie do strefy niskiej emisji?

Kary w wysokości do 2 180 Euro.

Które regiony w Austrii mają strefy ekologiczne i jakie są zasady?

Strefy niskich podatków obowiązują w Wiedniu i okolicach, Linzu, Dolnej i Górnej Austrii, Burgenlandzie, Styrii i Tyrolu. Kilka regionów ma swoje własne, specyficzne zasady.

Czy w Austrii istnieją strefy niskiej emisji poza miastami?

Tak, strefy ekologiczne w Austrii dotyczą nie tylko miast, ale także niektórych autostrad i dróg.

Ile kosztuje eko-stempel w Austrii i jak długo jest ważny?

Cena wynosi od około 10 € do 60 €. Zależy od tego, czy załatwiasz ją sam bezpośrednio (online), czy przez pośrednika. Ważność jest bezterminowa, ale uzależniona od stanu technicznego samochodu.

Źródła: https://www.umwelt-pickerl.at/pl/

Następny artykułParkowanie w Berlinie: jak i gdzie parkować jako turysta
Jest entuzjastą wszystkiego, co pachnie benzyną. Jest również współzałożycielem magazynu CarEspresso. Najbardziej pasjonują go samochody, "którymi można się bardziej pobawić i poczuć feedback przy każdym manewrze". Najczęściej Marek przygotowuje dla Was różne tutoriale, procedury i artykuły informacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj