Zasady i przepisy ruchu drogowego w Austrii

0
145
przepisy ruchu drogowego w Austrii

Podczas podróży do Austrii należy przestrzegać surowych przepisów ruchu drogowego. Należy wcześniej sprawdzić obowiązujące wymagania dotyczące pojazdów i zapoznać się z maksymalnym ograniczeniem prędkości. W Austrii za łamanie przepisów grożą wysokie kary pieniężne, a kontrole radarowe są częste. Trzeba też zwrócić uwagę na strefy ekologiczne z ograniczeniami prędkości oraz na prawidłowy transport sprzętu narciarskiego i stosowanie fotoradarów samochodowych.

Dokumenty, które należy zabrać ze sobą

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na wyjazd do Austrii?

 • Prawo jazdy,
 • zieloną kartę,
 • pozwolenie techniczne
 • oraz dowód tożsamości.

Austria jest częścią Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Ograniczenia prędkości

W Austrii ograniczenia prędkości dla różnych typów pojazdów są ustalone w następujący sposób:

PojazdW gminie (km/h)Poza gminą (km/h)Droga ekspresowa (km/h)Autostrada (km/h)
Samochód osobowy i ciężarowy do 3,5 t50100130130
Motocykl50100130130
Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t50708080
Autobusy5080100100
Samochód + przyczepa do 3,5t50100100100
Samochód + przyczepa powyżej 3,5t50808080
Samochód kempingowy do 3,5t50100100130
Samochód osobowy powyżej 3,5t50708080

Zmniejszona prędkość – odcinki IG-L

Podczas jazdy po austriackich drogach i autostradach kierowcy mogą być zaskoczeni odcinkami IG-L (Immissionsschutzgesetz Luft lub Air Protection Act), gdzie ograniczenie prędkości jest zmniejszone do 100 lub nawet 80 km/h w celu ochrony środowiska. Przekroczenie prędkości w tych strefach może skutkować wysokimi mandatami, a nawet odebraniem kluczyków do samochodu lub zatrzymaniem pojazdu.

Strefy emisji i znaki ekologiczne

W Austrii istnieją tzw. strefy emisji, które zostały wprowadzone w 2015 roku i obecnie obowiązują na 13 obszarach, w tym w Wiedniu i okolicach. Ograniczenia dotyczą na razie tylko samochodów ciężarowych, ale prawdopodobnie w przyszłości zostaną rozszerzone na pojazdy osobowe. Należy pamiętać, że nawet busy osobowe z kategorii N1 (wcześniej używane jako samochody służbowe do odliczania VAT) muszą być wyposażone w austriackie oznakowanie ekologiczne. Naruszenie tego obowiązku może skutkować karą pieniężną w wysokości do 2.180 euro.

Winieta autostradowa i odcinki płatne

W Austrii do korzystania z autostrad obowiązkowy jest zakup tzw. winiety. Jest to winieta podobna do tej stosowanej do niedawna w Czechach. Winiety są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych o masie całkowitej do 3,5 tony. Winiety można kupić na stacjach benzynowych, przejściach granicznych lub przez internet (zakupu należy dokonać z 18-dniowym wyprzedzeniem). Więcej o austriackiej winiecie i autostradach przeczytasz w naszym artykule.

Pojazd1 dni10 dni2 miesiące1 rok
Motocykl3,40 Eur4,60 Eur11,50 Eur38,50 Eur
Samochód osobowy do 3,5 t8,60 Eur11,50 Eur28,90 Eur96,40 Eur

W Austrii niektóre odcinki, takie jak tunele, mosty i drogi górskie są płatne ponad opłatę za przejazd autostradą. Jeśli nie zapłacicie Państwo za przejazd, możecie zostać ukarani grzywną w wysokości do 120 euro. Przyjrzymy się nie tylko cenom, ale także temu, jak należy płacić. Opłatę drogową można uiścić również z wyprzedzeniem przez Internet. Dzięki temu unikniesz kolejek przy bramkach.

Obowiązkowe wyposażenie

Austria podpisała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Oznacza to, że samochody zarejestrowane w krajach członkowskich konwencji mają obowiązek posiadania obowiązkowego wyposażenia w zależności od kraju rejestracji. Dlatego zalecamy, aby przed podróżą uzupełnić wyposażenie obowiązkowe według przepisów austriackich. Nie popełnisz błędu i unikniesz potencjalnych problemów.

W Austrii wyposażenie obowiązkowe wygląda następująco:

 • Trójkąt ostrzegawczy – umieszczony 50 metrów za pojazdem, na autostradzie odległość wynosi 100 metrów.
 • Nienaruszona apteczka pierwszej pomocy w oryginalnym opakowaniu (dotyczy również motocykli)
 • Kamizelka odblaskowa dla kierowcy. Nie jest wymagana dla pasażera, ale musi ją nosić każdy pasażer przy wychodzeniu z pojazdu.
 • Kask dla kierowcy i pasażera na motocyklu.

Oświetlenie

W Austrii posiadanie świateł jest obowiązkowe tylko w warunkach słabej widoczności i we wszystkich tunelach. Motocykle muszą mieć włączone światła przez cały czas.

Opony i łańcuchy śniegowe

W Austrii opony zimowe o minimalnej głębokości bieżnika 4 mm są obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia, jeśli wymagają tego warunki pogodowe (śnieg, lód, mróz). Minimalna głębokość bieżnika dla opon letnich ustalona jest na 1,6 mm.

Łańcuchy śniegowe mogą być stosowane w Austrii tylko wtedy, gdy nawierzchnia drogi pokryta jest ciągłym lub lekko naruszonym śniegiem lub lodem, a ich użycie nie spowoduje uszkodzenia nawierzchni drogi. Z łańcuchami można jechać z maksymalną prędkością 50 km/h. W Austrii dozwolone są również opony z kolcami.

Mandaty w Austrii

Mandaty w Austrii są surowsze niż w innych krajach Europy Środkowej, podobnie jak w Niemczech. W Austrii policja może wystawić na miejscu mandaty w wysokości do 90 euro. Wykroczenia wykryte przez fotoradary, na przykład, są dostarczane do operatora pojazdu pocztą, często z tłumaczeniem na język czeski. Grzywny za przekroczenie prędkości mogą sięgać nawet 2 180 euro. Częściej jednak zdarzają się mandaty w wysokości 20-70 euro. Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule Przegląd wszystkich mandatów w Austrii.

Tolerancja alkoholu

W Austrii dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Jeśli poziom alkoholu we krwi przekroczy 0,8 promila, stracisz prawo jazdy i grozi Ci grzywna w wysokości do 5 000 euro. Dla kierowców zawodowych i początkujących (do 2 lat doświadczenia) tolerancja wynosi 0,1 promila Jaka jest tolerancja alkoholu za kierownicą w innych krajach.

Używanie kamer samochodowych i systemów antyradarowych

Używanie kamer samochodowych nie jest zalecane w Austrii. Choć w Austrii nie ma wyraźnego zakazu wykonywania nagrań, to muszą one służyć wyłącznie do użytku prywatnego i nie mogą być wykonywane w sposób ciągły. Zabronione jest również publikowanie i udostępnianie tych nagrań lub ryzykujesz sankcje. Jeśli chcieliby Państwo wykorzystać nagranie jako dowód, istnieją pewne ograniczenia, na przykład nagranie musi być tak zmontowane, aby nie można było zidentyfikować tablic rejestracyjnych i osób. Dlatego w Austrii najlepiej wyłączyć dashcam i nie używać go.

Aleja ratunkowa

W Austrii istnieje obowiązek utworzenia pasa ratunkowego dla strażaków, ratowników medycznych i policjantów w razie wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej. Pas ratunkowy powstaje pomiędzy poboczem a pasem obok niego. Zasada jest tu taka sama jak w Czechach i innych krajach europejskich.

Záchranná ulička
Pas awaryjny

Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

W Austrii ten zakaz jest bardzo surowo karany. W całej Austrii ciężarówki nie mogą jeździć w nocy od godziny 22 do 5 rano, z wyjątkiem pojazdów o obniżonym poziomie hałasu (L). Ograniczenie to dotyczy również pojazdów powyżej 3,5 tony z przyczepą. W weekend ciężarówki nie mogą jeździć w następujących godzinach: sobota (od 15.00 do północy), niedziela i święta (od 0.00 do 22.00).

Podróżowanie z dziećmi i używanie fotelika samochodowego

Dzieci do 150 cm wzrostu i 14 lat muszą być przewożone w fotelikach dziecięcych lub podwyższających podczas podróży samochodami, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Jeśli tego wyposażenia nie ma w samochodzie, dzieci poniżej 14 lat i 150 cm nie mogą być przewożone.

Nie dotyczy to autobusów, pojazdów przeznaczonych do przewozu dzieci do szkoły, pojazdów leśnych lub rolniczych.

Dzieci poniżej 14 roku życia, które są wyższe niż 150 cm muszą mieć zapięte normalne pasy bezpieczeństwa dla dorosłych. Zasada ta dotyczy również pojazdów zagranicznych. Jeśli kierowca nie posiada urządzeń przytrzymujących dzieci, policja może zabronić mu dalszej jazdy do czasu, gdy samochód zostanie wyposażony w odpowiednie urządzenia.

Ceny benzyny

Ceny benzyny w Austrii są bardzo podobne do cen np. w Czechach. Olej napędowy jest nieco droższy. Zawsze polecamy sprawdzić aktualne ceny w miejscu docelowym. Średnie ceny benzyny w Austrii są następujące: 1,62 EUR dla Natural 95 i 1,58 EUR dla oleju napędowego.

Ładowanie samochodu elektrycznego

W Austrii jest wiele stacji ładowania samochodów elektrycznych. Te stacje ładowania znajdują się najczęściej na stacjach benzynowych, w centrach handlowych, na parkingach lub w hotelach. Zalecamy, aby zawsze dowiedzieć się wcześniej i zaplanować ładowanie przed podróżą.

Przewożenie nart w samochodzie

W Austrii zabronione jest przewożenie sprzętu narciarskiego we wnętrzu samochodu ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa, jakie luźne narty i deski snowboardowe mogłyby spowodować w przypadku gwałtownego hamowania lub zderzenia. Austriacka policja może ukarać kierowców mandatem w wysokości do 500 euro, jeśli zatrzyma kierowcę ze sprzętem narciarskim w samochodzie. Istnieją jednak wyjątki, w których narty i inny sprzęt można przewozić we wnętrzu samochodu, jeśli są solidnie zakotwiczone, a sprzęt narciarski umieszczony jest w specjalnych torbach. W końcu policja zawsze ma ostatnie zdanie i musi ocenić, czy sprzęt jest dobrze zabezpieczony i bezpieczny dla załogi.

Prowadzenie wypożyczonego pojazdu

Wybierając się za granicę samochodem firmowym lub prywatnym, który nie jest utytułowany na Twoje nazwisko, warto mieć potwierdzenie wynajmu. Potwierdzenie nie jest obowiązkowe, ale może spowodować problemy podczas przekraczania granic lub wyrywkowych kontroli. Jeśli nie masz pokwitowania, policja drogowa może podejrzewać Cię o kradzież samochodu. Dlatego zalecamy posiadanie zaświadczenia o użytkowaniu pojazdu za granicą, aby uniknąć tych problemów. Dowiedz się więcej w naszym artykule na temat podróżowania za granicą z wypożyczonym samochodem.

Kemping i spanie w samochodzie

Biwakowanie jest w Austrii możliwe na wyznaczonych polach kempingowych, ale dzikie biwakowanie jest zabronione. Jeśli zdecydujesz się spać w samochodzie, możesz to zrobić tylko na wyznaczonych parkingach i przystankach autobusowych.

Podróżowanie ze zwierzętami domowymi

Na terenie Unii Europejskiej psy podróżujące między krajami muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Do niedawna szczenięta były zwolnione z tego obowiązku. Jednak Austria niedawno zmieniła swoją politykę i obecnie wymaga ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie dla szczeniąt psów, kotów i fretek. Zawsze zaleca się przygotowanie psa i innych zwierząt domowych do podróży i ich bezpieczny transport.

Ważne kontakty

Numery telefonów

 • Zintegrowany System Ratownictwa – 112
 • Pogotowie ratunkowe 144
 • Ratownictwo medyczne 141
 • Służby górskie 140
 • policja – 133
 • straż pożarna – 122
 • awarie pojazdów (ÖAMTC i ARBÖ) – 120 lub 123

Często zadawane pytania

Jakie są ograniczenia prędkości w Austrii?

Limity prędkości w Austrii różnią się w zależności od rodzaju pojazdu i sytuacji, np. samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony mogą jeździć z prędkością 50 km/h na wsi, 100 km/h poza wsią i 130 km/h na autostradzie.

Jakie są mandaty za przekroczenie prędkości w Austrii?

W Austrii obowiązują surowe przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, a kary za ich łamanie są wysokie. Przykładowo, przekroczenie prędkości w strefie ochrony powietrza może skutkować karą w wysokości do 2 180 euro.

Jak płacić za korzystanie z austriackich autostrad?

Aby korzystać z austriackich autostrad, należy obowiązkowo zaopatrzyć się w winietę, którą można kupić na stacjach benzynowych, przejściach granicznych lub przez internet. Winiety autostradowe są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych o masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykli.

Jakie są ograniczenia w strefach emisji w Austrii?

Strefy emisji można znaleźć w sumie w 13 obszarach, w tym w Wiedniu i jego okolicach. Ograniczenia dotyczą tylko samochodów ciężarowych, ale prawdopodobnie w przyszłości zostaną rozszerzone na pojazdy osobowe.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów w Austrii?

W Austrii do obowiązkowego wyposażenia należy trójkąt ostrzegawczy, apteczka w nienaruszonym pojemniku oraz kamizelka odblaskowa dla kierowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj