Strefy emisji i znaki ekologiczne w Niemczech

0
105
Strefy emisji i znaki ekologiczne w Niemczech

Strefy ekologiczne można znaleźć w wielu miastach w Niemczech – Berlinie, Monachium, Frankfurcie i innych. Do tych stref mogą wjeżdżać tylko pojazdy z ważnym oznakowaniem ekologicznym. Jeśli pojazd nie spełnia norm emisji, ma całkowity zakaz wjazdu do strefy niskiej emisji. Gdzie można otrzymać zieloną tabliczkę, ile ona kosztuje i jakie są kary za złamanie przepisów?

Strefy ekologiczne w Niemczech

W Niemczech jest kilka miejsc, w których można znaleźć strefy ekologiczne, inaczej zwane strefami emisji. Każde większe miasto ma taką, na przykład Berlin, Monachium, Düsseldorf, Stuttgart, Brema, Hannover, Lipsk, Akwizgran, Dortmund, Essen, Frankfurt nad Menem i inne. W przyszłości miasta Zagłębia Ruhry chcą utworzyć jedną dużą strefę ekologiczną.

Strefy ekologiczne zaczęły być wprowadzane w 2008 roku. Do tych stref można wjechać tylko ze specjalną ważną tablicą. Łączna liczba stref wynosi obecnie około 50 i dyskutowane są kolejne. Niektóre z nich mają formę tylko konkretnych miejscowości/osiedli, a innym razem całe miasto i okolice są strefą. Jeśli jednak kierujesz się do centrum miasta, to najprawdopodobniej wjedziesz do jednej z tych stref.

Lista miejsc i miast, w których funkcjonują już ekostrefy

1. 1. 2008Berlin, Hanower, Kolonia
12. 1. 2008Dortmund
1. 3. 2008Ilsfeld, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Reutlingen, Schwäbisch-Gmünd, Stuttgart, Tübingen
1. 1. 2008Pleidelsheim
1. 10. 2008Bochum, Bottrop, Dortmund, Duisburg, Essen, Frankfurt nad Menem, Gelsenkirchen, Mülheim an der Ruhr, Monachium, Oberhausen, Recklinghausen
1. 1. 2009Bremen, Heilbronn, Herrenberg, Karlsruhe, Mühlacker, Pforzheim, Ulm
15. 2. 2008Düsseldorf, Wuppertal
1. 7. 2009Augspurt
1. 11. 2009Nowe Ulm
1. 1. 2010Bonn, Fryburg (Breisgau), Heidelberg, Münster, Pfinztal
4. 1. 2010Osnabrück
15. 2. 2010Neuss
1. 1. 2011Krefeld
1. 3. 2011Lipsk
1. 7. 2011Markgrönningen, Dinslaken
1. 1. 2011Magdeburg, Halle/Saale
1. 1. 2012Freiberg am Neckar, Urbach, Heidenheim
1. 1. 2012Bochum, Bottrop, Castrop-Rauxel, Dortmund, Duisberg, Gelsenkirchen, Gladbeck, Herne, Herten, Mülheim/Ruhr, Oberhausen, Recklinghausen
1. 10. 2012Erfurt
1. 1. 2013Powiat Ludwigsburg (Asperg, Bietigheim-Bissingen, Freiberg a. N., Großingersheim, Kornwestheim, Ludwigsburg, Markgröningen, Möglingen, Pleidelsheim, Tamm), Langenfeld, Mönchengladbach, Remscheid,
1. 2. 2013Wiesbaden, Mainz
2. 4. 2013Wendlingen
1. 7. 2013Schramberg
2. 12. 2013Leonberg/Hemmingen i okolice (Leonberg, Hemmingen, Ditzingen, Gerlingen, Korntal-Münchingen, Schwierberdingen)
1. 1. 2015Offenbach, Siegen
2015Darmstadt

Na tej mapie Niemiec można zobaczyć, w których miastach do wjazdu potrzebny jest znaczek ekologiczny.

Strefy emisji w Niemczech

Niektóre typy pojazdów w ogóle nie mogą wjeżdżać do stref niskiej emisji. Są to zazwyczaj samochody, które nie spełniają norm emisji spalin. Nie uratuje ich więc nawet eko tabliczka. Dla wszystkich innych jest to obowiązkowe.

Oprócz Niemiec, strefy ekologiczne znajdziesz także we Francji, Austrii i innych krajach.

Planujesz podróż do Niemiec? Sprawdź przepisy i zasady ruchu drogowego w Niemczech, aby nie zostać złapanym na mandacie!

Mandaty za jazdę bez ekoplakatu

Jeśli zdecydujesz się nie stosować do tych środków, możesz narazić się na wysokie grzywny. A wszyscy wiemy, że policja w Niemczech nie jest łaskawa dla przestępców (zobacz nasz artykuł o mandatach w Niemczech, aby uzyskać więcej informacji). Za jazdę bez zielonej naklejki możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 100 euro, więc upewnij się, że ją masz.

Jeśli nie jeździsz do niemieckich miast, strefy niskiej emisji nie będą Cię dotyczyć. Będziesz musiał jedynie płacić opłaty za autostrady podczas podróży przez kraj. To znaczy, jeśli tak jest w tym przypadku. W Niemczech kierowcy samochodów osobowych nie płacą opłat za autostrady. Uwaga, strefy emisji spalin obowiązują również w Austrii.

znaki ekologiczne w Niemczech

Etykieta ekologiczna – komu jest potrzebna, a komu nie

Zielona naklejka za wjazd do strefy ekologicznej (Umweltplakette) jest obowiązkowa dla:

  • kierowców samochodów osobowych i ciężarowych,
  • autobusów i autokarów,
  • oraz dla ciągników siodłowych.

Dobra wiadomość jest taka, że motocykle i ciągniki nie mają obowiązku posiadania ekoznaku. Tabliczkę umieszcza się na wewnętrznej stronie przedniej szyby. Albo prawą stroną do góry, albo do dołu.

Oprócz zielonej tabliczki jest też czerwona lub żółta. W miastach, w których jest tylko zielona tabliczka, nie wpuszczają do stref bezemisyjnych, z jednym wyjątkiem – miasta Neu-Ulm (wystarczy żółta). To, do której kategorii emisji system Cię zaliczy, zależy od tego, kiedy samochód został zbudowany, z jakiego paliwa korzysta i jak się zachowuje pod względem emisji (=dane ze świadectwa technicznego). Większość samochodów z silnikiem benzynowym z trójdrożnym katalizatorem (standard od lat 90.) otrzymuje zieloną naklejkę. Samochody z silnikiem Diesla mogą mieć problemy (emisja drobnych pyłów).

Naklejka jest ważna we wszystkich strefach ekologicznych w Niemczech, a nie tylko w jednym mieście. Tak więc z zieloną naklejką na samochodzie można jeździć do wszystkich miast w Niemczech. Spotkasz się jednak z pewnymi regionalnymi wyjątkami. Dotyczą one stref wolnych od oleju napędowego – pojazdy z silnikiem Diesla nie mogą poruszać się po określonych obszarach. W kolejnych rozdziałach zajmiemy się tym tematem.

Zastanawiasz się, jakiej plakietki ekologicznej potrzebujesz dla swojego samochodu? Zajrzyj na stronę environmentalbadge.com, gdzie wpisujesz rodzaj paliwa i rok produkcji swojego samochodu.

Gdzie można kupić plakietkę ekologiczną w Niemczech i ile ona kosztuje

  • Cena niemieckiego znaczka ekologicznego wynosi od 10 do 20 €.

Ręcznie wypisany znaczek ekologiczny można otrzymać podczas badania MOT po okazaniu pozwolenia technicznego. Ponieważ jednak jest ona wypisana ręcznie, szczegóły mogą się zatrzeć. W takim przypadku należy zlecić wykonanie nowej. Lepszym rozwiązaniem jest tabliczka ze znakiem rejestracyjnym wydrukowanym na drukarce laserowej.

Niemieckie oznakowanie ekologiczne można również zamówić online, na przykład na stronie internetowej TÜV SÜD za 15 EUR. Zostanie ono wysłane do Państwa pocztą w formie naklejki. Cena wynosi 17,50 EUR, nie jest to więc wielka inwestycja. Kluczem jest oczywiście to, że Twój samochód spełnia wymagania.

Kupując go osobiście, przedstaw duże świadectwo techniczne. Jeśli kupujesz przez internet, musisz wysłać kopię. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie. W Niemczech nie możesz używać eko pieczątki z Austrii.

znaki ekologiczne w Niemczech EURO 4

Zakaz używania diesli w Niemczech

Właściciele diesli nie będą zadowoleni. W Niemczech czeka na nich wiele komplikacji. Na przykład samochody z silnikiem diesla, które nie spełniają normy Euro 5 (= nie mogą jeździć po regionie Stuttgartu po drogach państwowych), mają zakaz poruszania się po stuttgarckiej strefie niskiej emisji.

Podobne ograniczenia obowiązują w Hamburgu, choć są nieco bardziej złagodzone. Samochody z silnikiem Diesla, które nie należą do klasy Euro 6, są zakazane tylko na niektórych ulicach. Podobne niebieskie strefy planują także Berlin, Kolonia, Essen i Monachium.

Samochody z silnikami Diesla, które spełniają normę Euro 6 (która weszła w życie w 2014 roku) nie powinny mieć jeszcze przez jakiś czas problemów. Nic jednak nie jest pewne. Samochody spełniające normę Euro 6 emitują z kolei duże ilości dwutlenku azotu. Nawet więcej niż samochody spełniające normę Euro 4 i Euro 5. Więc jakaś forma ograniczenia ich też nie ominie.

Czy strefy ekologiczne mają sens?

Celem stref niskoemisyjnych w Niemczech jest ograniczenie emisji CO2 w newralgicznych miejscach. Działanie to ma chronić nie tylko środowisko, ale przede wszystkim zdrowie mieszkańców miast przed wdychaniem nadmiernych ilości toksycznych gazów. Ponadto, strefy mają zachęcać do korzystania z bardziej ekologicznych alternatyw – transportu publicznego.

Aplikacja Green-Zones

Pobierz aplikację Green-Zones i uzyskaj przegląd wszystkich stref ekologicznych w całej Europie, także poza Niemcami.

Parkowanie w Niemczech

Często zadawane pytania

Czym są ekostrefy w Niemczech?

Ekostrefy to obszary w niemieckich miastach, gdzie pojazdy bez ekoznaku nie są dopuszczane. Warunkiem otrzymania znaczka jest spełnienie wymogów Euronormy oraz odpowiedni stan techniczny pojazdu. Strefy te mają na celu zmniejszenie emisji pojazdów i poprawę jakości powietrza.

Gdzie w Niemczech można znaleźć strefy niskiej emisji?

Strefy ekologiczne można znaleźć w wielu dużych miastach Niemiec, takich jak Berlin, Monachium, Frankfurt i inne. Każde większe miasto ma jedną, a łączna liczba stref ekologicznych wynosi obecnie około 50.

Kto w Niemczech potrzebuje zielonej naklejki?

Naklejka ekologiczna jest obowiązkowa dla kierowców samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i ciągników siodłowych. Motocykle i ciągniki nie mają obowiązku posiadania naklejki. Naklejkę umieszcza się na wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu.

Jakie są kary za wejście do stref ekologicznych bez ważnej naklejki ekologicznej?

Za wjazd do strefy niskiej emisji bez naklejki grozi mandat w wysokości 100 euro.

Jak mogę uzyskać ekoetykietę w Niemczech?

Ważną eko-naklejkę można zamówić online lub kupić osobiście. Cena wynosi około 17,50 EUR.

Źródła: green-zones.eu./en, umweltbundesamt.de, environmentalbadge.com

Następny artykułParkowanie w Berlinie: jak i gdzie parkować jako turysta
Jest entuzjastą wszystkiego, co pachnie benzyną. Jest również współzałożycielem magazynu CarEspresso. Najbardziej pasjonują go samochody, "którymi można się bardziej pobawić i poczuć feedback przy każdym manewrze". Najczęściej Marek przygotowuje dla Was różne tutoriale, procedury i artykuły informacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj