Parkowanie w Berlinie: jak i gdzie parkować jako turysta

0
525
Parking Berlin

Chcesz wybrać się na rodzinną wycieczkę do Berlina samochodem i szukasz opcji parkowania? W Berlinie sytuacja nie jest tak dobra, ponieważ w niektórych częściach Berlina istnieją strefy płatnego parkowania. W tym artykule podpowiemy Wam, gdzie warto zaparkować, jakie są koszty parkowania i gdzie można zaparkować za darmo lub za bardzo niską opłatą.

Parkowanie w Berlinie

Berlin to stolica Niemiec i jak można przewidzieć sytuacja parkingowa nie jest łatwa. W centrum miasta, wokół centrum i w innych miejscach znajdują się strefy płatnego parkowania – Parkraumbewirtschaftung. Oznacza to, że parkowanie jest płatne na ulicach publicznych, na poboczu lub w innych miejscach przeznaczonych do parkowania. Według danych na styczeń 2023 roku funkcjonuje łącznie 56 takich stref.

Na interaktywnej mapie fbinter.stadt-berlin.de zaznaczono strefy płatnego parkowania.

Oznacza to, że te miejsca, które mieszczą się w strefach płatnego parkowania, są płatne, a więc należy wnosić opłaty za parkowanie. Za parkowanie można płacić za pomocą parkomatów lub aplikacji mobilnych. W zależności od poszczególnych stref parkingowych cena za parkowanie może wynosić 25 lub 75 centów za 15 minut lub od 1 do 2,50 czasami do 3 euro za godzinę. Jeśli płacisz za parkowanie przez automat, pamiętaj, że bilet musi być dobrze widoczny za szybą Twojego pojazdu.

Natomiast te miejsca, które nie są oznaczone na żółto, to miejsca, które nie znajdują się jeszcze w strefach płatnego parkowania.

Mapa parkovací zóny v Berlíně
Mapa stref parkowania w Berlinie

Mapa stref parkowania w Berlinie

Nie zaleca się pozostawiania pojazdu na otwartym terenie bez kamery lub innego nadzoru. Dlatego można skorzystać z garaży parkingowych, które znajdują się w całym Berlinie. W większości tych garaży i parkingów publicznych ceny wynoszą około 1,5 do 2,5 euro za godzinę, a za cały dzień parkowania wychodzi około 18 do 25 euro. Wykroczenia parkingowe nie opłacają się, ponieważ ceny za odholowanie są bardzo wysokie.

Na stronie internetowej viz.berlin.de można znaleźć interaktywną mapę , która obejmuje parkingi publiczne, wielopoziomowe, domy i garaże parkingowe oraz parkingi P+R. Dla każdego parkingu podane są pojemności parkingów, opłaty parkingowe i inne szczegóły.

Interaktivní mapa - přehled parkování v Berlíně
Interaktywna mapa – przegląd parkingów w Berlinie

Parkingi P+R – bezpłatne parkowanie w Berlinie

Jeśli szukasz bezpłatnego parkingu lub za niewielką opłatą, możesz skorzystać z parkingów P+R w Berlinie, znajdują się one głównie w pobliżu stacji S-Bahn lub U-Bahn. Niektóre z nich są całkowicie darmowe, inne mają wliczoną niewielką opłatę za parkowanie, która wynosi około 0,50€ do 1,50€ za dzień.

Oto lista tych najbardziej znanych:

  • P+R Spandau/Albrechtshof – Zeestower Weg – 13591 Spandau
  • P+R Alt-Tegel – Buddestrasse – 13507 Reinickendorf
  • P+R Kurt-Schumacher-Platz – Nordlichtstrasse – 13405 Reinickendorf
  • P+R Schlitzerick Strasse435 – Reinickendorf – Reinickendorf 34515
  • P+R Breitenbachplatz – Dillenburger Strasse – 14199 Charlottenburg-Wilmersdorf
  • P+R Heidelberger Platz – Rudolstädter Str. – 10713 Charlottenburg-Wilmersdorf
  • P+R Jungfernheide – Max-Dohrn-Strasse 1-5 – 10589 Charlottenburg-Wilmersdorf

Pod tym linkiem znajdą Państwo również inne parkingi P+R

Jeśli wybierają się Państwo samochodem do Berlina, zalecamy przed wyjazdem zapoznać się z zasadami i przepisami ruchu drogowego w Niemczech. Niemiecka policja jest bardzo surowa i nieugięta, a jeśli popełnisz wykroczenie lub przestępstwo, spodziewaj się bardzo wysokich mandatów. Sieć autostrad w Niemczech jest bardzo rozbudowana, a przejazd autostradami jest nadal bezpłatny. Opłaty za przejazd autostradami lub opłaty drogowe dotyczą tylko samochodów ciężarowych o masie brutto powyżej 7,5 tony. Nie zapomnij, że oprócz Austrii w Niemczech obowiązują także strefy ekologiczne lub Umweltzones. Znajdziesz je między innymi w Berlinie, Monachium i Frankfurcie nad Menem. Aby wejść do tych stref, będziesz potrzebował eko-stempla. Kto go potrzebuje? Decydujące są informacje zawarte w Twoim pozwoleniu technicznym.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Czy w Berlinie można parkować za darmo?

Bezpłatne parkowanie jest dostępne na niektórych parkingach P+R znajdujących się w całym Berlinie. Większość z nich jest bezpłatna, niektóre zawierają niewielką opłatę za parkowanie.

Czy w Berlinie są strefy płatnego parkowania?

Strefy płatnego parkowania obowiązują w Berlinie, w centrum miasta i innych jego częściach. Oznacza to, że za parkowanie w tych strefach trzeba płacić – za pomocą parkometru lub za pomocą aplikacji mobilnych.

Źródło: viz.berlin.de

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj