Zasady i przepisy ruchu drogowego w Szwecji

0
119
przepisy drogowe szwecja

Jeśli planujesz podróż samochodem do Szwecji, ważne jest, aby zapoznać się z zasadami i przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w tym kraju. Niezależnie od tego, czy chodzi o informacje na temat ograniczeń prędkości, opłat drogowych, lokalnych zwyczajów czy wysokości mandatów. Wszystkie te przydatne informacje można znaleźć w naszym artykule.

Podsumowanie

Szwedzkie drogi są nowoczesne, proste i bardzo szerokie. Mieszkańcy przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa na drogach. Znajduje to odzwierciedlenie w szerokich drogach, a także szerokich pasach ruchu. Wokół dróg nie ma drzew ani innych niebezpiecznych przeszkód.

Szwedzcy kierowcy mają zdyscyplinowany i ostrożny styl jazdy, jeżdżą bezpiecznie i przestrzegają zasad defensywnej jazdy. Nierzadko zdarza się, że gdy zbliżają się do innego pojazdu, nie wyprzedzają go od razu, ale dopiero wtedy, gdy kierowca pojazdu przed nimi zasygnalizuje, że zmniejsza prędkość. Dopiero wtedy wyprzedzają.

Prawdopodobieństwo kolizji z dzikimi zwierzętami jest bardzo wysokie. Należy uważać na duże dzikie zwierzęta, takie jak łosie, renifery, dziki lub jelenie, które często wbiegają na drogi na obszarach wiejskich. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na żółte znaki ostrzegawcze i zachować szczególną czujność rano lub wieczorem o zmierzchu, na obrzeżach lasów itp.

Szwecja jest ogólnie bezpiecznym krajem. Mieszkańcy są w większości spokojni, uczciwi i ufni, co oznacza, że rzadko spotkasz się z działalnością przestępczą ze strony miejscowych. Jednak jako zagraniczny turysta powinieneś być bardziej ostrożny, jeśli chodzi o ochronę swoich rzeczy osobistych, szczególnie w miejscach o większej koncentracji ludzi, aby uniknąć możliwości kradzieży.

Dokumenty, które należy zabrać ze sobą

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen od 1995 roku. W związku z tym do podróżowania potrzeba tylko kilku dokumentów.

Przygotuj następujące dokumenty do Szwecji:

 • ważny dowód osobisty lub paszport,
 • zielona karta,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • prawo jazdy.

W przypadku pojazdu wynajętego lub firmowego kierowca musi przedstawić odpowiednie uwierzytelnione pełnomocnictwo od właściciela pojazdu do korzystania z konkretnego pojazdu wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język angielski.

Ograniczenia prędkości

W poniższej tabeli znajdują się ograniczenia prędkości dla motocykli, samochodów do 3,5 tony, samochodów z przyczepami, a także samochodów kempingowych, które obowiązują w Szwecji i ważne jest, aby ich przestrzegać.

Ograniczenia prędkościGminaPoza gminąDrogi ekspresoweAutostrady
Motocykle50 km/h70 km/h90 km/h110 km/h
Samochody osobowe, ciężarowe i pojazdy do 3,5 tony50 km/h70 km/h90 km/h110 km/h
Ciężarówki i inne pojazdy powyżej 3,5 tony 50 km/h70 km/h90 km/h110 km/h
Samochód + przyczepa do 3,5 tony50 km/h70 km/h80 km/h80 km/h
Samochód + przyczepa powyżej 3,5 tony50 km/h70 km/h80 km/h80 km/h
Samochód kempingowy do 3,5 tony50 km/h70 km/h90 km/h110 km/h

Motocykle i samochody do 3,5 tony mogą poruszać się po autostradzie z prędkością do 110 km/h. Ograniczenia prędkości są zmniejszone, jeśli podróżujesz samochodem z przyczepą, w którym to przypadku musisz jechać tylko 80 km/h na autostradzie.

Strefy emisji spalin i pieczątki ekologiczne

W Szwecji obowiązują strefy emisji spalin. Strefy te zostały utworzone w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń, które powodują niską jakość powietrza w wielu miastach. Strefy te dotyczą w szczególności miast Göteborg, Sztokholm, Helsingborg, Lund, Malmö, Mölndal, Umeå i Uppsala. Strefy emisji dotyczą w szczególności autobusów (M2, M3) i ciężarówek (N2, N3).

Ponadto Szwecja wprowadziła podatek zatorowy lub opłatę wjazdową. Dotyczy to w szczególności Sztokholmu i Göteborga. Podatek ten zależy od konkretnego dnia tygodnia, a także pory dnia. Opłaty są pobierane między 6:00 rano a 6:30 po południu. Opłata wjazdowa nie jest pobierana w soboty i niedziele, w święta państwowe, w przeddzień świąt państwowych oraz w lipcu. Opłata zatorowa dotyczy w szczególności samochodów osobowych, ciężarowych, a także autobusów o masie całkowitej poniżej 12 ton. Podatek nie dotyczy motocykli i motorowerów.

Za nieprzestrzeganie stref emisji spalin i podatku od zatorów grożą grzywny w wysokości 100 EUR i więcej.

Opłaty za autostrady i odcinki podlegające opłatom specjalnym

Szwecja jest jednym z krajów, w których nie ma opłat za autostrady. Motocykle, samochody i pojazdy do 12 ton mogą poruszać się po autostradach bezpłatnie. Pojazdy o masie powyżej 12 ton są zwolnione z opłat, ponieważ muszą uiszczać je za pośrednictwem elektronicznego systemu opłat drogowych Eurovignette.

W Szwecji istnieją odcinki płatne ze specjalną opłatą, takie jak niektóre mosty. Most Öresund kosztuje 255 DKK (155,30 PLN), most Sundsvall kosztuje 9 SEK (3,55 PLN), a most Motala kosztuje 5 SEK (1,97 PLN). Most Svinesund nie jest już płatny od 2021 roku.

Więcej informacji na temat opłat za autostrady można znaleźć w naszym artykule Opłaty za autostrady Szwecja.

Wymagane wyposażenie

Szwecja podpisała Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Oznacza to, że pojazdy zarejestrowane za granicą są zobowiązane przez policję do noszenia obowiązkowego wyposażenia zgodnie z krajem rejestracji. Jeśli jedziesz samochodem z Polski do Szwecji, powinieneś mieć kompletne obowiązkowe wyposażenie, które jest zgodne z polskimi przepisami.

Należy spodziewać się, że w praktyce napotkamy różne lokalne wyjątki i zmiany w przepisach. Dlatego zalecamy, aby zawsze dostosowywać obowiązkowe wyposażenie do miejsca docelowego i, w razie potrzeby, krajów tranzytowych, przez które będziesz przejeżdżać. Pozwoli to uniknąć problemów z policją.

W Szwecji obowiązkowe wyposażenie jest następujące:

 • Trójkąt ostrzegawczy – zazwyczaj umieszczany 50 metrów za pojazdem, na autostradzie odległość ta wynosi 100 metrów.

W przypadku autobusów gaśnica jest obowiązkowa. Inne wyposażenie jest jedynie zalecane.

Zalecane wyposażenie

Zalecane wyposażenie obejmuje wszystko, co może być potrzebne na trasie: łopata do śniegu, koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, woda do spryskiwaczy, zapasowe żarówki i bezpieczniki, woda, latarka itp.

W Szwecji kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa dla kierowców i pasażerów, ale jest zalecana. To samo dotyczy apteczki samochodowej.

Obowiązek świecenia

W Szwecji obowiązkowe jest posiadanie włączonych świateł mijania przez cały dzień i przez cały rok. Uwaga, za jazdę bez świateł grozi mandat w wysokości 1200 SEK lub więcej.

Opony i łańcuchy śniegowe

Opony zimowe ominimalnej głębokości bieżnika 3 mm są obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca. Opony zimowe są również obowiązkowe dla przyczep.

Opony zkolcami są dozwolone od 1 października do 15 kwietnia lub dłużej w zależności od pogody. Opony z kolcami muszą znajdować się na wszystkich kołach.

Łańcuchyśniegowe są dozwolone na drogach tylko wtedy, gdy powierzchnia drogi jest całkowicie pokryta ciągłym lub lekko naruszonym śniegiem lub lodem, a ich użycie nie spowoduje uszkodzenia powierzchni drogi. Maksymalne ograniczenie prędkości z łańcuchami wynosi zazwyczaj 50 km/h.

Na stronie transportstyrelsen.se można znaleźć tabelę zasad korzystania z opon zimowych dla wszystkich typów pojazdów.

Mandaty w Szwecji

Szwecja, podobnie jak Norwegia, ma podobne przepisy ruchu drogowego. Poza tym mandaty są bardzo wysokie. W Szwecji nie obowiązuje system punktowy.

W Szwecji znajdziesz wiele patroli na drogach, a zbieranie mandatów odbywa się ostrożnie, co oznacza, że żadna winna osoba nie ucieknie. Należy również uważać na przekraczanie prędkości, fotoradary są niemal na każdym kroku. Niektóre mandaty są jednorazowe, inne są płacone codziennie, podobnie jak w Szwajcarii.

Szwedzka policja ma uprawnienia do egzekwowania kar finansowych w wysokości do 1 200 SEK na miejscu. Kierowcy są zwykle zobowiązani do zapłaty wyższych kwot pocztą w ciągu dwóch do trzech tygodni od wykrycia wykroczenia. Jeśli grzywna lub grzywny przekraczają 2 500 SEK, wykroczeniem lub wykroczeniami zajmuje się sąd.

Najczęstsze mandaty w Szwecji

Najczęściej występujące grzywny w SzwecjiStawka
Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa od 1 500 SEK
Jazda bez fotelika samochodowegood 2 500 SEK
Jazda bez włączonych świateł w ciągu dnia1 200 SEK
Jazda bez opon zimowych w okresie (1.12 – 31.3.)1 200 SEK
Korzystanie z telefonu podczas jazdy 1 500 SEK
Niezapłacenie podatku drogowego w Sztokholmie i Göteborgu500 SEK
Używanie antyradarów i radarów2 000 SEK
Nieczytelne tablice rejestracyjne1 200 SEK
Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy500 SEK
Jazda lewym pasem, gdy prawy pas jest wolny1 000 SEK
Złamanie zasad wyprzedzania3 000 SEK
Przejechanie na czerwonym świetle2 500 SEK
Niezatrzymanie się przed znakiem stopu2 500 SEK
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu2 000 SEK
Mandaty za parkowanie 400 do 1 000 SEK

Mandaty za przekroczenie prędkości w Szwecji

W Szwecji należy wziąć pod uwagę, że fotoradary i inne urządzenia monitorujące prędkość znajdują się na wielu drogach. Grzywny za przekroczenie prędkości są znacznie wysokie i nie ma tolerowanego ograniczenia prędkości. Oznacza to, że jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość nawet o 1 km/h, możesz zostać ukarany mandatem.

Mandaty za przekroczenie prędkościPrzekroczenie prędkości w strefie zamieszkania
Przekroczenie prędkości o 1 do 10 km/h2 000 SEK
Przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h2 400 SEK
Przekroczenie prędkości o 16 do 20 km/h2 800 SEK
Przekroczenie prędkości o ponad 21 km/h3 200 SEK do 4 000 SEK i odebranie prawa jazdy na okres od 2 do 8 miesięcy
Grzywny za przekroczenie prędkościPrzekroczenie prędkości w gminie
Przekroczenie prędkości o 1 do 10 km/h2 000 SEK
Przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h2 400 SEK
Przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h2 800 SEK
Przekroczenie prędkości o 21 do 25 km/h3 200 SEK
Przekroczenie prędkości o 26 do 30 km/h3 600 SEK
Przekroczenie prędkości o ponad 31 km/h4 000 SEK i odebranie prawa jazdy na okres od 2 do 8 miesięcy
Grzywny za przekroczenie prędkościPrzekroczenie prędkości poza gminą i na autostradzie
Przekroczenie prędkości o 1 do 10 km/h1 500 SEK
Przekroczenie prędkości o 11 do 15 km/h2 000 SEK
Przekroczenie prędkości o 16 do 20 km/h2 400 SEK
Przekroczenie prędkości o 21 do 25 km/h2 800 SEK
Przekroczenie prędkości o 26 do 30 km/h3 200 SEK
Przekroczenie prędkości o 31 do 35 km/h3 600 SEK, odebranie prawa jazdy na 2 miesiące
Przekroczenie prędkości o ponad 36 km/h4 000 SEK, odebranie prawa jazdy na 2 miesiące

Lokalne zwyczaje i inne informacje

 • Przepisy ruchu drogowego w Szwecji są podobne do tych w innych krajach europejskich.
 • W Szwecji jeździ się po prawej stronie, wyprzedza z lewej strony, a wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa lub foteliki dziecięce.
 • Należyprzestrzegać ograniczeń prędkości, które są sprawdzane na każdym zakręcie w Szwecji. Mandaty za przekroczenie prędkości są bardzo wysokie.
 • Jeśli jeździsz po Szwecji zimą, miej przy sobie płyn niezamarzający do spryskiwaczy i łopatę do śniegu.
 • W Szwecji istnieją skrzyżowania, na których obowiązuje znak pierwszeństwa przejazdu lub znak stopu z napisem Flervägsväjning u dołu. Znak ten oznacza, że wszyscy kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa na wszystkich drogach. Zazwyczaj pierwszeństwo przejazdu jest przyznawane w kolejności nadjeżdżania, ale ponieważ prawo nie reguluje dokładnie, kto ma pierwszeństwo przejazdu, kierowcy na tego typu skrzyżowaniach muszą zachować szczególną ostrożność i nawiązać kontakt wzrokowy, aby uniknąć nieporozumień.
 • Jeśli chcesz wjechać na rondo, musisz ustąpić pierwszeństwa przejazdu kierowcom znajdującym się już na rondzie.
 • W Szwecji istnieją również skrzyżowania z okręgiem pośrodku, które wyglądają jak rondo, ale nie ma znaków wskazujących, że jest to rondo. Kierowcy jadący z prawej strony mają pierwszeństwo na takich skrzyżowaniach.
 • Obowiązkowe jest posiadanie włączonych świateł przez cały rok i na wszystkich drogach.
 • Kierowcy i pasażerowie motocykli, motorowerów i quadów muszą nosić kask ochronny.
 • Klakson może być używany tylko wtedy, gdy wymagane jest ostrzeżenie dźwiękowe, aby na przykład uniknąć wypadku.
 • Dzieci o wzroście poniżej 135 cm muszą korzystać z odpowiedniego urządzenia przytrzymującego lub fotelika dziecięcego.
 • Tramwaj można wyprzedzać z prawej strony, jeśli nie ma miejsca i wyprzedzanie z prawej strony jest bezpieczne. Na drogach jednokierunkowych można również wyprzedzać tramwaj z lewej strony.
 • Jeśli tramwaj zatrzyma się na przystanku bez wysepki dla pasażerów, należy poczekać za tramwajem.
 • Zabronione jest zatrzymywanie się (lub parkowanie) w miejscach, w których pojazd nie jest dobrze widoczny (np. za ostrym zakrętem lub na szczycie wzniesienia) lub gdy pojazd stanowi przeszkodę w ruchu drogowym.
 • Zabronione jest również zatrzymywanie się w następujących miejscach: w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerzystów, w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania, na drogach lub ścieżkach dla pieszych i rowerzystów oraz na trasach autobusowych i tramwajowych.
 • Prawdopodobieństwo kolizji z dzikimi zwierzętami jest bardzo wysokie. Należy uważać na renifery, łosie, borsuki, lisy, dziki itp. Zwracaj szczególną uwagę na żółte znaki ostrzegawcze i bądź szczególnie czujny rano lub wieczorem o zmierzchu, na skraju lasu itp. Kolizje z dużymi zwierzętami mogą być śmiertelne.
 • Na autostradach nie ma stacji benzynowych ani punktów serwisowych. Znajdują się one w pobliżu zjazdów i są oznaczone na znakach zjazdu z autostrady. Na autostradach nie ma również telefonów alarmowych.
 • Parkowanie może być ograniczone na obszarach zabudowanych, z wyznaczonymi strefami. Mandaty za parkowanie wynoszą od 400 SEK do 1 000 SEK. W Szwecji nie stosuje się butów parkingowych, ale źle zaparkowane pojazdy mogą zostać odholowane.
 • Wiele dróg w Szwecji ma szerokie utwardzone pobocza. Wolniejsze pojazdy mogą tymczasowo zjechać na pas awaryjny na głównych drogach (nie autostradach) poza obszarami zabudowanymi, aby umożliwić bezpieczny przejazd pojazdom znajdującym się za nimi. Nie jest to jednak obowiązkowe.
 • Szwedzka lokalna policja ma prawo zatrzymać i skontrolować każdy samochód. Ważne jest, aby rozmawiać z policją drogową grzecznie i spokojnie. Funkcjonariusz może zaproponować kierowcy przeprowadzenie testu na obecność alkoholu. Nie należy odmawiać, ponieważ takie działanie nieuchronnie skutkuje wysoką grzywną i odebraniem prawa jazdy.
 • Szwedzcy kierowcy charakteryzują się zdyscyplinowanym i ostrożnym stylem jazdy.
 • Jeśli planujesz podróż do Szwecji samochodem, zalecamy sprawdzenie dodatkowych usług assistance w ramach obowiązkowego ubezpieczenia i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Alternatywnie, zorganizuj rozszerzoną pomoc za granicą. Zalecamy również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla wszystkich pasażerów.
 • Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, możesz je wykupić na krótszy okres w niektórych firmach ubezpieczeniowych, ale na co najmniej jeden miesiąc.
 • Szwecja jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Jednak nawet tutaj zdarzają się sporadyczne przypadki włamań do samochodów i autobusów na otwartych przestrzeniach lub parkingach, szczególnie w nocy lub we wczesnych godzinach porannych. W centralnych częściach większych miast może dochodzić do kradzieży kieszonkowych.

Tolerancja na alkohol

Tolerancja alkoholu we krwi w Szwecji wynosi 0,2 promila.

Jazda pod wpływem alkoholu podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Jednocześnie prawo jazdy jest często odbierane na okres 12 miesięcy, który może zostać automatycznie przedłużony w przypadku wystąpienia okoliczności obciążających.

Co do zasady, okolicznościobciążające to sytuacje, w których u kierowcy zmierzono ponad 1,0 promila alkoholu we krwi, tj. gdy jest on w oczywisty sposób poważnie upośledzony przez alkohol lub inne substancje, a jego jazda znacząco zagraża bezpieczeństwu na drodze. W takim przypadku może zostać nałożona maksymalna kara 2 lat pozbawienia wolności, a prawo jazdy może zostać odebrane na 24 miesiące.

Zastanawiasz się, jaka jest tolerancja jazdy pod wpływem alkoholu w innych krajach? Jeśli wypiłeś piwo do obiadu i chcesz mieć pewność, że nie wpadniesz w kłopoty i nie przekroczysz dozwolonego limitu alkoholu, sprawdź, czy możesz usiąść za kierownicą.

Korzystanie z kamer samochodowych i systemów antyradarowych

W Szwecji obowiązują różne zasady korzystania z kamer samochodowych. Jeśli chcesz korzystać z kamery samochodowej w Szwecji, musisz ubiegać się o specjalne zezwolenie, które musi zostać Ci wydane. W przeciwnym razie użytkownikowi grożą kary finansowe. Wynika to z faktu, że musisz mieć pozwolenie na monitorowanie miejsc publicznych. Monitorowanie nagrań jest możliwe tylko do celów prywatnych.

Kontrola policyjna

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej w Szwecji? Gdy tylko policjant da ci sygnał, zjedź samochodem na pobocze i poczekaj w samochodzie na dalsze instrukcje. Nie wysiadaj, chyba że policja sama Cię o to poprosi.

Szwedzka policja ma prawo zatrzymać i skontrolować każdy samochód. Podczas komunikacji z nimi należy zachować uprzejmość i spokój. Funkcjonariusz policji może nakazać kierowcy poddanie się badaniu na zawartość alkoholu. Nie odmawiaj i uszanuj to polecenie, ponieważ odmowa nieuchronnie wiąże się z wysoką grzywną i możliwością odebrania prawa jazdy.

Zaleca się również respektowanie zatrzymania przez patrol policji i unikanie wszelkich konfliktów słownych. Konflikty te zazwyczaj kończą się grzywną oraz odebraniem prawa jazdy i paszportu.

Nie próbuj targować się zpolicją o mandaty ani w żaden sposób atakować ich werbalnie. Może się to bardzo źle skończyć.

Aleja ratunkowa

W Szwecji, podobnie jak w innych krajach, obowiązkowe jest utworzenie pasa ratunkowego dla strażaków, ratowników medycznych i policjantów w razie wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej. Pas awaryjny tworzy się między poboczem a pasem obok niego. Zasada jest tutaj taka sama jak w Polsce i innych krajach europejskich.

Pas ratunkowy
Pas ratunkowy

Zakaz ruchu ciężarówek

W Szwecji nie ma zakazu ruchu ciężarówek, nie ma też świąt ani weekendów.

Podróżowanie z dziećmi i używanie fotelika samochodowego

Obowiązkiem kierowcy jest upewnienie się, że wszystkie dzieci są bezpiecznie zapięte pasami bezpieczeństwa lub w odpowiednich fotelikach.

Dzieci w wieku poniżej 4 lat powinny być umieszczane w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy. Jeśli taki fotelik samochodowy jest umieszczony na siedzeniu pasażera, poduszka powietrzna musi być wyłączona. Zasada ta jest zaleceniem mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Dzieci o wzroście poniżej 135 cm powinny być przewożone wyłącznie w foteliku samochodowym dostosowanym do ich wagi i wzrostu.

Dzieci o wzroście powyżej 135 cm mogą korzystać ze standardowych pasów bezpieczeństwa.

Zaleca się również, aby dzieci korzystały z fotelika samochodowego lub podwyższenia do wieku 10-12 lat.

Jedzenie, picie, palenie, rozmawianie przez telefon podczas jazdy

Jedzenie i picie podczas jazdy jest prawdopodobnie dozwolone, palenie również. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych zaleca się zjechanie na miejsce odpoczynku lub parking.

Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest zabronione, należy używać zestawu głośnomówiącego. Nieprzestrzeganie tego zakazu może skutkować wysokim mandatem w wysokości do 1 500 SEK.

Prowadzenie pojazdu boso i w klapkach

Prowadzenie pojazdu boso lub w klapkach w Szwecji prawdopodobnie nie jest nielegalne. Jednak ogólnie zaleca się noszenie obuwia, które zapewnia wystarczającą ochronę i wsparcie dla stóp podczas prowadzenia samochodu.

Jazda w klapkach lub boso jest dość ryzykowna, a funkcjonariusze policji mogą uznać, że nie nadajesz się do prowadzenia pojazdu i nie potrafisz doskonale kontrolować samochodu. Poważny problem pojawia się zwłaszcza w sytuacjach, w których uczestniczysz w wypadku drogowym lub popełniasz inne wykroczenie.

Ceny paliwa

Ceny paliwa w Szwecji są znacznie wyższe niż na przykład w Polsce. Zawsze zalecamy sprawdzenie aktualnych cen w miejscu docelowym. Średnie ceny paliwa w Szwecji wynoszą 1,80 EUR za benzynę naturalną 95 i 2,15 EUR za olej napędowy, ale ceny paliwa na obszarach wiejskich mogą być czasami niższe.

W Szwecji stacje benzynowe nie są częścią autostrad, więc musisz zjechać z autostrady i znaleźć najbliższą stację benzynową, aby zatankować. Niektóre z tych stacji są bezobsługowe, a jedynym sposobem płatności jest karta kredytowa.

Zalecamy tankowanie na dobrze znanych i dużych stacjach benzynowych, gdzie dostępne jest paliwo dobrej jakości. W miarę możliwości unikaj małych i nieznanych stacji benzynowych.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Szwecja jest jednym z europejskich liderów, jeśli chodzi o mobilność elektryczną. Mobilność elektryczna w tym kraju nabiera niesamowitego tempa. Obecnie w Szwecji znajduje się ponad 3 240 stacji ładowania, a w planach jest ich dalsza rozbudowa.

Najwięcej stacji ładowania znajduje się w dużych miastach, takich jak Sztokholm, Västra Götalands län, Skåne län, Jönköpings län czy Östergötlands län.

Na stronie electromaps.com znajduje się lista wszystkich stacji ładowania oraz mapa ich lokalizacji. Zamiast strony internetowej można również skorzystać z aplikacji na telefony z systemem iOS i Android.

Tradycyjnie stacje ładowania znajdują się głównie na stacjach benzynowych, w centrach handlowych lub na parkingach. Zalecamy, aby zawsze dowiedzieć się z wyprzedzeniem i zaplanować ładowanie przed podróżą.

Wynajem samochodu i podróżowanie wynajętym samochodem

Czy planujesz wynająć samochód w Szwecji? Wypożyczalnie samochodów są szeroko reprezentowane w Szwecji. W szczególności istnieją międzynarodowe wypożyczalnie, takie jak Hertz, Avis, Budget i tak dalej. Wypożyczalnie można znaleźć na lotniskach i we wszystkich większych miastach. Ale nie znajdziesz wielu na wsi.

Ceny wynajmu samochodów zależą od rodzaju pojazdu, wyposażenia, długości wynajmu, sezonu i lokalizacji. Średnia cena za wynajem małego samochodu wynosi około 30 euro, podczas gdy wynajem dużego i bardziej luksusowego pojazdu wynosi około 80 euro za dzień.

Aby wynająć samochód, musisz spełnić kilka zwykłych warunków:

 • kierowca musi mieć ukończone 18 lat, niektóre wypożyczalnie samochodów wynajmują pojazd tylko wtedy, gdy kierowca ma 21 lat,
 • kierowca musi posiadać ważne prawo jazdy i dowód osobisty, a czasami wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy,
 • kierowca musi posiadać kartę debetową lub kredytową oraz konto bankowe.
 • kierowca poniżej 25 roku życia musi liczyć się zwyższą stawką lub wyższym depozytem za samochód.

W różnych krajach, w tym w Szwecji, minimalny wiek kierowcy może się różnić. W kilku krajach UE kierowcy muszą mieć co najmniej 18 lat. Ogólnie rzecz biorąc, możesz wynająć samochód za granicą, jeśli masz co najmniej 21 lat. Jeśli masz mniej niż 25 lat, zazwyczaj możesz zostać obciążony dodatkową opłatą dla młodych kierowców.

Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu warunków umowy, stanu pojazdu, zakresu ubezpieczenia, takiego jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, awarii i kradzieży. Niektóre wypożyczalnie oferują ubezpieczenie tylko dla niektórych części samochodu, więc zawsze wybieraj ubezpieczenie dla całego pojazdu.

Uważaj, niektóre szwedzkie wypożyczalnie mają również limit w swoich warunkach dotyczących odległości, jaką możesz przejechać pojazdem dziennie.

Jeśli podróżujesz do kraju samochodem, który nie należy do Ciebie (leasing, samochód służbowy, samochód partnera lub krewnego), zabierz ze sobą zaświadczenie o użytkowaniu. W przeciwnym razie możesz mieć kłopoty, jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję, która może pomyśleć, że ukradłeś pojazd.

W Szwecji możesz wypróbować carsharing, to świetna alternatywa dla tradycyjnych wypożyczalni samochodów. Możesz nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy. Możesz też przejechać się samochodem elektrycznym.

Biwakowanie i spanie w samochodzie

W Szwecji możliwe jest bezpłatne biwakowanie. Należy jednak zachować porządek i czystość. Należy również zachować odległość co najmniej 150 metrów od domu, najlepiej za zgodą właściciela na nocleg.

W Szwecji możliwe jest również spędzenie nocy w samochodzie na specjalnych miejscach parkingowych lub ställplatsch. Miejsca te zapewniają komfortowe warunki do spania, umożliwiając spędzenie wyjątkowej nocy pod gołym niebem.

Jeśli zdecydujesz się spać w samochodzie, ale nie na kempingu, możesz to zrobić na wyznaczonych parkingach, miejscach odpoczynku lub na różnych kempingach. Inną opcją jest biwakowanie na prywatnym terenie za zgodą właściciela.

Biwakowanie w rezerwatach przyrody jest dozwolone, ale ograniczone do dwóch nocy, chyba że masz specjalne pozwolenie od zarządcy rezerwatu. Z reguły nie ma trudności z jego uzyskaniem. Ważne jest jednak, aby przestrzegać ścisłego zakazu rozpalania ognisk w rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Ogniska są dozwolone tylko na plażach, gdzie nie ma zagrożenia.

Szwecja jest uważana za stosunkowo bezpieczny kraj. Konieczne jest jednak, szczególnie w sezonie turystycznym, przestrzeganie ogólnych wytycznych i zasad, aby nie zostać okradzionym przez lokalnych złodziei.

Podróżowanie ze zwierzętami

Jeśli podróżujesz z psem, kotem lub innym zwierzęciem do Szwecji, pamiętaj, że zwierzę musi posiadać ważny dokument podróży UE. Zwierzę musi być zaczipowane, mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, a zwierzę musi być również wcześniej zgłoszone szwedzkim organom celnym.

Pamiętaj, aby zawsze odpowiednio przygotować psa lub innego zwierzaka do podróży i bezpiecznie go prze transportować.

Ważne kontakty

Numery telefonów

 • Numer alarmowy 112
 • Pierwsza pomoc 112 (pogotowie ratunkowe, chyba że nagły wypadek 1177)
 • Policja 112
 • Straż pożarna 112

Ambasada RP w Szwecji

 • Adres: ul. Karlavägen 35, 114 31 Sztokholm
 • Telefon: +46 8 50 57 50 00
 • Faks: +46 8 50 57 50 86
 • E-mail: [email protected]
 • Godziny otwarcia: 8:15 – 16:15

Często zadawane pytania

Jakie są ograniczenia prędkości w Szwecji?

Ograniczenia prędkości w Szwecji różnią się w zależności od typu pojazdu i sytuacji, na przykład motocykle, samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony mogą jeździć z prędkością 50 km/h w gminie, 70 km/h poza gminą i do 110 km/h na autostradzie. Samochód z przyczepą może jechać tylko 80 km/h na autostradzie. Z kolei kamper o masie do 3,5 tony może poruszać się po autostradzie z prędkością do 110 km/h.

Jakie są kary za przekroczenie prędkości w Szwecji?

W Szwecji obowiązują surowe przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, a mandaty za ich łamanie są bardzo wysokie. Na przykład za przekroczenie prędkości w gminie, poza gminą lub na autostradzie grozi mandat w wysokości od 1500 do 4000 koron szwedzkich, w zależności od tego, gdzie prędkość została przekroczona i o ile. Przekroczenie górnego limitu prędkości dla danego ograniczenia prędkości skutkuje odebraniem prawa jazdy i karą pozbawienia wolności.

Jak płacić za korzystanie z autostrad w Szwecji.

Szwecja jest jednym z krajów, w których nie ma winiet ani opłat za autostrady. Jazda po autostradach jest bezpłatna dla motocykli, samochodów i pojazdów do 12 ton. Wyjątkiem są pojazdy ważące ponad 12 ton, które muszą uiszczać opłaty za pośrednictwem elektronicznego systemu opłat drogowych Eurovignette. W Szwecji istnieją odcinki płatne ze specjalną opłatą, takie jak niektóre mosty. Most Öresund kosztuje 255 DKK (155,30 PLN), most Sundsvall kosztuje 9 SEK (3,55 PLN), a most Motala kosztuje 5 SEK (1,97 PLN). Most Svinesund nie jest już płatny od 2021 roku.

Jakie są ograniczenia w strefach emisji w Szwecji?

W Szwecji istnieją strefy emisji. Strefy te zostały utworzone w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń, które powodują niską jakość powietrza w wielu miastach. Strefy te dotyczą w szczególności miast Göteborg, Sztokholm, Helsingborg, Lund, Malmö, Mölndal, Umeå i Uppsala. Ponadto w Sztokholmie i Göteborgu obowiązuje podatek od zatorów komunikacyjnych. Podatek ten zależy od konkretnego dnia tygodnia oraz pory dnia. Opłaty pobierane są w godzinach od 6:00 do 18:30.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów w Szwecji?

W Szwecji tylko trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. W Szwecji kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa dla kierowców ani pasażerów, jest jedynie zalecana. To samo dotyczy apteczki samochodowej. Zalecane wyposażenie obejmuje również wszystko, czego możesz potrzebować na drodze: łopatę do śniegu, koc, zestaw narzędzi, kable rozruchowe, olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, zapasowe żarówki i bezpieczniki, wodę, latarkę itp.

Źródło: gov.pl

Poprzedni artykułMandaty drogowe we Włoszech: Jak je płacić i na co uważać?
Następny artykułWinieta autostradowe Francji 2024
Uwielbiam nieplanowane podróże samochodem gdziekolwiek, kiedykolwiek, na jakkolwiek długą podróż. Lubię duże samochody, które są praktyczne i mogą przewieźć wszystko, co przyjdzie mi do głowy na weekend. Posiadam prawo jazdy od 18 roku życia i cieszę się beztroską i swobodną jazdą tam, gdzie chcę. Na CarEspresso piszę głównie artykuły informacyjne i praktyczne porady dotyczące jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj