Tolerancja alkoholu podczas jazdy za granicą

0
193
Tolerancja alkoholu granicą

Wyjeżdżasz za granicę i nie chcesz wiedzieć, jaki poziom alkoholu we krwi jest dozwolony w Europie? W większości Europy spotkasz się z przyjaznymi przepisami, ale na przykład u naszych sąsiadów w Czechach obowiązuje zerowa tolerancja dla alkoholu. Najczęstszym limitem jest 0,5 promila, a w niektórych miejscach nawet 0,8. Jaka jest tolerancja alkoholu za granicą?

Tolerancja alkoholu za kierownicą – tabela

KrajTolerancjaLimity
Polskado 0,2 promila
Chorwacjado 0,5 promilanie dotyczy kierowców poniżej 24 roku życia i kierowców zawodowych
Włochydo 0,5 promila
Niemcydo 0,5 promilanie dotyczy kierowców poniżej 21 roku życia, kierowców zawodowych i kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż dwa lata
Austriado 0,5 promilanie dotyczy kierowców ciężarówek lub pojazdów użytkowych
Republika Czeska0 promili
Węgry0 promili
Słoweniado 0,5 promilanie dotyczy kierowców zawodowych, kierowców z prawem jazdy nie starszym niż dwa lata lub kierowców poniżej 21 roku życia
Francjado 0,5 promilakierowcy autobusów i nowi kierowcy (mniej niż 3 lata doświadczenia) 0,2 promila
Hiszpaniado 0,5 promilanowi kierowcy (prawo jazdy krócej niż 2 lata), kierowcy samochodów 8-miejscowych, towarów niebezpiecznych i transportu publicznego do 0,3 promila
Portugaliado 0,5 promiladla początkujących kierowców z doświadczeniem do 3 lat i dla kierowców zawodowych limit jest obniżony do 0,2.
Zjednoczone Królestwo (UK)do 0,8 promilaW Szkocji tylko 0,5 promila
Irlandiado 0,5 promilaw przypadku początkujących kierowców z krótkim doświadczeniem wynoszącym 2 lata lub kierowców zawodowych obowiązuje stawka 0,2 promila.
Holandiado 0,5 promiladla osób posiadających prawo jazdy krócej niż 5 lat tolerancja wynosi 0,2, to samo dla motorowerzystów poniżej 24 roku życia
Belgiado 0,5 promilakierowcy zawodowi wykonujący swój zawód do 0,2 promila
Grecja do 0,5 promilapoczątkujący kierowcy komercyjni i motocyklowi do 0,2 promila
Słowacja 0 promili
Bułgaria do 0,5 promilakierowcy zawodowi 0 promili
Rumunia 0 promili
Albania0 promili
Macedonia Północnado 0,5 promilaObowiązuje zerowa tolerancja alkoholu we krwi dla kierowców zawodowych i kierowców z doświadczeniem krótszym niż 2 lata.
Czarnogórado 0,3 promilazawodowi kierowcy i kierowcy motocykli muszą mieć 0 promili
Bośnia i Hercegowinado 0,3 promilazerowa tolerancja alkoholu we krwi dotyczy kierowców zawodowych, kierowców poniżej 21 roku życia lub z mniej niż trzyletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów.
Szwajcaria do 0,5 promilakierowcy zawodowi i nowi kierowcy z prawem jazdy 0,1 promila
Islandia do 0,5 promila
Norwegia do 0,2 promila
Szwecjado 0,2 promila
Daniado 0,5 promila
Finlandiado 0,5 promila
Serbiado 0,2 promilazerowa tolerancja dotyczy kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż dwa lata oraz kierowców zawodowych (taksówkarzy, kierowców ciężarówek itp.).
Estonia0 promili
Litwa0,4 promiladla początkujących kierowców tylko 0,2 promila.
Łotwa0,5 promiladla początkujących kierowców tylko 0,2 promila.
Andora0,5 promila
Mołdawia0,3 promila
Turcja0,5 promilakierowcy pojazdów z przyczepami muszą mieć 0 promili.

Tolerancja alkoholu w Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech wynosi zero – jest najbardziej rygorystyczna. Przyjrzyjmy się szczegółom, takim jak grzywny, cofnięcie prawa jazdy i inne w każdym kraju.

Polska

Najczęstszymi mandatami w Polsce są te za jazdę pod wpływem alkoholu. Tolerancja wynosi 0,2 promila. Jeśli wypiłeś więcej, jesteś prawnie niezdolny do prowadzenia pojazdu i w związku z tym zostaniesz ukarany grzywną w wysokości do 5000 PLN. Uważaj na wypadek spowodowany pod wpływem alkoholu. Możesz otrzymać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Jeśli przypadkowo zostaniesz zmierzony powyżej 0,5 promila, możesz zostać pozbawiony prawa jazdy na okres do 10 lat, a nawet trafić do więzienia na okres od 1 do 10 lat. Unikaj więc alkoholu w Polsce.

Aby upewnić się, że podróż przebiega sprawnie, zapoznaj się z naszym artykułem Opłaty za autostrady w Polsce. Znajdziesz tam również inne przydatne wskazówki dotyczące jazdy u naszych sąsiadów.

Chorwacja

Tolerancja alkoholu w Chorwacji wynosi do 0,5 promila. Jeśli więc wsiądziesz za kierownicę po, powiedzmy, jednym piwie, nic ci się nie stanie, nawet jeśli zostaniesz skontrolowany. Problem pojawia się, gdy pod wpływem alkoholu popełnisz wykroczenie.

W takim przypadku fakt, że miałeś nie więcej niż 0,5 promila w organizmie i faktycznie mieściłeś się w limicie, nie jest brany pod uwagę. Wręcz przeciwnie, otrzymasz dodatkową grzywnę za wykroczenie, która waha się od około 1 000 HRK do 5 000 HRK. Zobacz, jakich innych mandatów możesz się spodziewać w Chorwacji i sprawdź inne przepisy ruchu drogowego w Chorwacji.

Jeśli policja przypadkowo stwierdzi, że masz więcej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, może umieścić Cię w więzieniu na 60 dni. Jednocześnie tolerancja 0,5 promila nie ma zastosowania do młodych kierowców w wieku poniżej 24 lat i kierowców zawodowych w trakcie zatrudnienia.

Włochy

Tego lata wielu Polaków z niecierpliwością czeka na wyjazd do Włoch. Czy wiesz, jakie jest stanowisko tego kraju w sprawie tolerancji alkoholu? Podobnie jak Chorwacja, ten południowy kraj ma niską tolerancję na alkohol. Jeśli policja zmierzy Ci poniżej 0,5 promila, nic Ci nie grozi.

Ale bądź ostrożny. Grzywny we Włoszech są wysokie. Jeśli więc wydmuchasz więcej, spodziewaj się grzywny w wysokości do 1300 euro, w zależności od wagi. Ponadto prawo jazdy może zostać skonfiskowane lub możesz trafić do więzienia na miesiąc. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, powinieneś również sprawdzić opłaty za przejazd autostradą we Włoszech.

Niemcy

Podobnie jak we Włoszech, mandaty w Niemczech są wysokie. Jazda pod wpływem alkoholu może być kosztowna. Obowiązuje tolerancja do 0,5 promila. Nie dotyczy to jednak kierowców poniżej 21 roku życia, kierowców zawodowych i kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż dwa lata. Nie mogą oni pić w ogóle.

Jeśli policjant zmierzy od 0,5 do 1,1 promila, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości od 500 do 1500 euro oraz miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów. Przekroczenie 1,1 grozi wysoką grzywną i postępowaniem sądowym. Możesz otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na pięć lat. Jeśli spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu, możesz trafić do więzienia. Przed podróżą do Niemiec zapoznaj się z naszym artykułem na temat niemieckich przepisów ruchu drogowego, aby uzyskać więcej przydatnych informacji na temat prowadzenia pojazdu.

Czechy

Republika Czeska prowadzi politykę „zerowej tolerancji”, która może skutkować wysokimi grzywnami lub konfiskatą prawa jazdy.

Jeśli masz mniej niż 0,3 promila, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 830 euro i zakazem prowadzenia pojazdów przez 6 do 12 miesięcy.

Jeśli masz więcej niż 0,3 promila, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 830 euro i zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 6 do 12 miesięcy. Dodatkowo otrzymasz również 7 punktów karnych.

Przekroczenie 1 promila jest już przestępstwem. Sprawa jest kierowana przez policję do prokuratury lub organu administracyjnego, który się nią zajmuje. Możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 1700 euro, zakazem prowadzenia pojazdów od 12 do 24 miesięcy i 7 punktami karnymi.

Austria

Austria zezwala na jazdę pod wpływem alkoholu do 0,5 promila alkoholu we krwi. Należy pamiętać, że nie dotyczy to kierowców ciężarówek lub pojazdów użytkowych. Przekroczenie od 0,5 do 0,8 stanowi wykroczenie. Jeśli przekroczysz 0,8, możesz stracić prawo jazdy.

Mandaty w Austrii nie należą do najmniejszych i ten przypadek nie jest wyjątkiem. Jeśli przekroczysz 0,5 promila, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 5800 euro w zależności od wagi i ilości alkoholu. Nigdy nie odmawiaj badania krwi na obecność alkoholu w punkcie kontrolnym, policja traktuje to jako przestępstwo. Policja może zawiesić prawo jazdy na okres do 6 miesięcy. Przed podróżą zalecamy również zapoznanie się z innymi przepisami ruchu drogowego w Austrii.

Węgry

Na Węgrzech obowiązuje zerowa tolerancja dla alkoholu. Jeśli pomiar wyniesie mniej niż 0,5 promila, zapłacisz 100 000 HUF. Powyżej 0,5 promila zostaniesz ukarany grzywną w wysokości 150 000 HUF, a powyżej 0,8 promila – 200 000 HUF. Ponadto zostanie wszczęte postępowanie sądowe. Grzywny na Węgrzech najlepiej płacić na miejscu. Zalecamy zapoznanie się z innymi przepisami ruchu drogowego na Węgrzech przed podróżą.

Słowenia

Grzywny w Słowenii są wysokie. Dlatego należy zwracać uwagę na poziom alkoholu. Tolerancja wynosi do 0,5 promila. Nie ma to jednak zastosowania w przypadku spowodowania wypadku drogowego lub popełnienia wykroczenia. Jeśli policja złapie cię nawet z „tolerowanym” poziomem, da ci dodatkowe 300 euro grzywny.

Jednocześnie tolerancja alkoholu nie ma zastosowania do kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż dwa lata oraz do kierowców zawodowych w trakcie wykonywania swojego zawodu.

Grzywna za jazdę pod wpływem alkoholu wzrasta w zależności od ilości wypitego alkoholu. Od 1,1 promila wzwyż grozi grzywna w wysokości 1200 euro i odebranie prawa jazdy. Zawsze poddawaj się badaniu alkomatem, jeśli odmówisz i tak zabiorą Ci prawo jazdy.

Francja

We Francji możesz usiąść za kierownicą nawet po wypiciu jednego lub dwóch kieliszków wina. Tolerancja wynosi tutaj do 0,5 promila. W przypadku kierowców autobusów tolerancja spada do 0,2 promila i dotyczy to również kierowców transportu publicznego.

Grzywna za jazdę pod wpływem alkoholu we Francji wynosi od 0,5 do 0,8 promila i wynosi 135 euro. Powyżej 0,8 promila otrzymasz zakaz prowadzenia pojazdów przez 72 godziny i grzywnę w wysokości 4500 euro. Prawo jazdy może zostać skonfiskowane na okres do 3 lat, a kierowcy grozi do dwóch lat więzienia. Jeśli wybierasz się na wakacje do Francji, zapoznaj się z artykułem Opłaty za autostrady we Francji.

Portugalia

W Portugalii tolerowany jest limit alkoholu we krwi do 0,5 promila. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany i zostanie zmierzony wyższy poziom, zostanie ukarany grzywną, a w najgorszym przypadku zostanie mu odebrane prawo jazdy.

Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się z następującymi karami: między 0,5 a 0,8 promila możliwa jest grzywna w wysokości od 250 do 1250 euro; między 0,8 a 1,2 promila możliwa jest grzywna w wysokości od 500 do 2500 euro. Powyżej 1,2 promila jest to już przestępstwo i wiąże się z ryzykiem pozbawienia wolności, zawieszenia prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 3 lat, w zależności od wagi przestępstwa.

Dla początkujących kierowców z doświadczeniem do 3 lat oraz dla kierowców zawodowych limit jest obniżony do 0,2 promila.

Przed podróżą sprawdź opłaty za przejazd autostradą w Portugalii. Sprawdź również przepisy ruchu drogowego i zasady, których należy przestrzegać podczas podróży.

Wielka Brytania (UK)

Wybierasz się do Wielkiej Brytanii? Dowiedz się, jak dojechać tam własnym samochodem. W tym wyspiarskim kraju dozwolone jest prowadzenie pojazdu z maksymalnie 0,8 promila alkoholu we krwi. Te same zasady obowiązują w Irlandii Północnej. Przekroczenie limitu grozi grzywną w wysokości 5000 funtów, odebraniem prawa jazdy lub sześciomiesięcznym aresztem. W Szkocji limit ten wynosi tylko 0,5 promila

Irlandia

W Irlandii maksymalny limit alkoholu wynosi 0,5 promila, dotyczy to doświadczonych kierowców. Początkujący kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od 2 lat lub krócej oraz zawodowi kierowcy autobusów, ciężarówek itp. mają niższy limit tolerancji alkoholu wynoszący 0,2 promila alkoholu we krwi. Za jazdę pod wpływem alkoholu w Irlandii grozi maksymalna grzywna w wysokości 5000 euro lub kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Holandia

Holandia jest uważana za kraj życzliwy. Jak wygląda tutaj tolerancja alkoholu? Tolerancja jest ustalona na 0,5 promila. Wszystko powyżej tej wartości oznacza już, że nie nadajesz się do prowadzenia pojazdu. Posiadacze świeżego prawa jazdy mają ten limit obniżony do 0,2 promila przez 5 lat, z drugiej strony motorowerzyści mogą prowadzić pojazdy z tolerancją 0,5 promila od 24 roku życia.

Jeśli policja stwierdzi, że przekroczyłeś 1,3 promila, możesz stanąć przed sądem. Grzywna za przekroczenie 0,5 promila wynosi 230 EUR, ponad 1,0 promila 320 EUR itd. Jeśli interesują Cię inne grzywny w Holandii, zapoznaj się z naszym artykułem przeglądowym.

Belgia

Belgia, podobnie jak większość sąsiednich krajów, ma tolerancję alkoholu ustaloną na 0,5 promila. Zawodowi kierowcy mają limit obniżony do 0,2 promila.

Wysokość mandatów za jazdę pod wpływem alkoholu wzrasta w zależności od zmierzonej ilości alkoholu. Na przykład, między 0,5 a 0,8 promila, grzywna wynosi 179 euro i zakaz prowadzenia pojazdów przez 3 godziny; między 0,8 a 1 promil, grzywna wynosi 420 euro i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 godzin do 15 dni. Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków wiąże się z wyższymi karami, a mianowicie natychmiastowym zakazem prowadzenia pojazdów przez 15 dni. W przypadku odwołania się do prokuratora, grzywna wynosi od 3000 do 4000 euro, a zakaz prowadzenia pojazdów od 3 miesięcy do 5 lat, w zależności od wagi problemu.

Grecja

W Grecji można wsiąść za kierownicę nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Tolerancja wynosi 0,5 promila. Początkujący kierowcy, kierowcy serwisowi i kierowcy motocykli mają limit ustalony na 0,2 promila. Jeśli okaże się, że przekroczyłeś 1,1, zapłacisz grzywnę w wysokości 624 euro, a także ryzyko więzienia i cofnięcia prawa jazdy.

Przed podróżą sprawdź opłaty za autostrady w Grecji oraz greckie przepisy ruchu drogowego, których musisz przestrzegać.

Słowacja

Podobnie jak w Czechach, na Słowacji obowiązuje polityka zerowej tolerancji. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi wysoka grzywna – do 996 euro. Powyżej 0,1 promila alkoholu we krwi jest to przestępstwo. Grozi za to sąd lub więzienie. Więcej informacji w artykule Grzywny na Słowacji.

Bułgaria

W Bułgarii obowiązuje tolerancja 0,5 promila. Dla kierowców zawodowych dozwolone jest 0 promili. Za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych substancji grożą bardzo wysokie grzywny i kary. Grzywny wahają się od 200 do 500 BGN i odebranie prawa jazdy na 12 miesięcy. Powtarzające się wykroczenia są karane grzywnami w wysokości od 1 000 do 2 000 BGN i odebraniem prawa jazdy na 3 lata.

Jeśli przyjeżdżasz tu na własną rękę, sprawdź bułgarskie winiety, a także bułgarskie przepisy ruchu drogowego i zasady, których musisz przestrzegać.

Rumunia

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w Rumunii jest nielegalne. W przeciwieństwie do innych krajów południowych, są one dość surowe pod tym względem. Mogą skonfiskować Twoje prawo jazdy, jeśli prowadzisz pod wpływem alkoholu. Przed podróżą sprawdź rumuńską winietę i zdobądź ją z wyprzedzeniem.

Albania

Albania ma politykę zerowej tolerancji dla alkoholu we krwi. Jeśli poziom alkoholu we krwi przekroczy dopuszczalny limit, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości od 2 500 do 10 000 ALL i stracisz prawo jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy. Jeśli kierowca odmówi poddania się badaniu na obecność alkoholu we krwi, zostanie ukarany grzywną w wysokości od 5 000 do 20 000 ALL, a ponadto utraci prawo jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy.

Macedonia Północna

W Macedonii Północnej maksymalna tolerancja alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Obowiązuje zerowa tolerancja alkoholu we krwi dla kierowców zawodowych i kierowców z doświadczeniem krótszym niż 2 lata. Jazda pod wpływem alkoholu w Macedonii wiąże się z grzywną w wysokości od 250 do 400 euro, a prawo jazdy może zostać zawieszone na okres do 12 miesięcy.

Czarnogóra

W Czarnogórze limit alkoholu we krwi wynosi 0,3 promila, ale dla zawodowych kierowców i motocyklistów wynosi on 0,0 promila. Jeśli poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,3 do 0,5 promila, zostanie nałożona grzywna w wysokości od 70 do 200 euro. Jeśli poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,5 do 1,0 promila, należy spodziewać się grzywny w wysokości od 300 do 2000 euro. Poziom alkoholu we krwi wynoszący 1 promil lub więcej skutkuje wysoką grzywną i może zostać osadzony w więzieniu na okres do 60 dni.

Bośnia i Hercegowina

Maksymalna tolerancja alkoholu wynosi 0,3 promila. Zerowa tolerancja alkoholu we krwi dotyczy kierowców zawodowych, kierowców poniżej 21 roku życia lub z mniej niż trzyletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów.

Jeśli poziom alkoholu we krwi zostanie zmierzony między 0,3 a 0,8 promila, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości od 50 do 250 km, a między 0,8 a 1,5 promila zapłacisz grzywnę w wysokości od 100 do 300 km. Odczyt powyżej 1,5 promila to mandat w wysokości od 400 do 1 000 KM.

Szwajcaria

W Szwajcarii są dość łaskawi. Dozwolona jest jazda z wynikiem 0,5 promila. Ale uwaga, jeśli okaże się, że nie zastosowałeś się do limitu, grozi ci grzywna i prawdopodobnie więzienie. Dodatkowo, jako obcokrajowiec, będziesz miał zakaz wjazdu do kraju przez jakiś czas. Dla zawodowych kierowców i nowych kierowców, którzy mają prawo jazdy w okresie próbnym, tolerancja wynosi 0,1 promila.

Islandia

W Islandii maksymalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Kary za jego przekroczenie są wysokie. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi grzywna w wysokości od 70 000 do 160 000 ISK lub odebranie prawa jazdy na okres od dwóch miesięcy do dwóch lat.

Powtarzające się wykroczenia skutkują grzywną w wysokości 80 000 ISK i utratą prawa jazdy na 24 miesiące.

W przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych nakładana jest grzywna w wysokości od 70 000 do 140 000 ISK i utrata prawa jazdy na okres od 4 miesięcy do 1 roku.

Norwegia

Kierowca może wsiąść za kierownicę mając 0,2 promila we krwi. Powyżej 1,5 promila grozi nie tylko grzywna, ale również kara pozbawienia wolności. Sprawdź opłaty drogowe w Norwegii przed podróżą.

Szwecja

W Szwecji tolerancja wynosi 0,2 promila. Za jej przekroczenie grozi wysoka grzywna oraz odebranie prawa jazdy na okres od 1 miesiąca do 1 roku.

Dania

Dania jest również jednym z bardziej życzliwych krajów, które tolerują pewien poziom alkoholu za kierownicą. Limit ten wynosi 0,5 promila. Za przekroczenie 1,2 promila grozi kara pozbawienia wolności i konfiskata prawa jazdy na minimum 12 miesięcy. Zostaniesz również ukarany grzywną, jeśli przestrzegałeś limitu, ale spowodowałeś wypadek lub wystąpiły inne okoliczności obciążające.

Finlandia

Finlandia jest również jednym z krajów, w których można jeździć z prędkością 0,5 promila. Za przekroczenie 0,5 promila grozi grzywna lub dwa lata więzienia.

Serbia

W Serbii tolerancja alkoholu wynosi 0,2 promila. Obowiązuje zerowa tolerancja dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż dwa lata oraz dla kierowców zawodowych (taksówkarzy, kierowców ciężarówek itp.). Pijana osoba, która nie jest w stanie nad sobą zapanować, nie może zgodnie z prawem siedzieć na przednim siedzeniu! Grzywny wynoszą od 10 000 RSD. Uwaga, jeśli wypadek został spowodowany przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu, wysokość grzywny wzrasta o 50-100%!

Estonia

Estonia ma zerową tolerancję dla alkoholu we krwi podczas jazdy. Jeśli zmierzony poziom alkoholu wynosi do 0,5 promila, możliwa jest grzywna w wysokości do 400 EUR i zawieszenie prawa jazdy na 6 miesięcy. Pomiędzy 0,5 a 1,5 promila możliwa jest grzywna w wysokości do 1200 EUR i zawieszenie prawa jazdy na 12 miesięcy.

Litwa

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu na Litwie wynosi 0,4 promila. Maksymalny poziom alkoholu we krwi dla początkujących kierowców w okresie 2 lat po uzyskaniu prawa jazdy wynosi tylko 0,2 promila. Przeprowadzane są testy oddechowe. Ponadto policja jest upoważniona do przeprowadzania wyrywkowych testów przy użyciu testu na obecność narkotyków w ślinie.

Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie grzywny. Jeśli poziom alkoholu we krwi jest wyższy niż 0,4‰ i niższy niż 1,5‰, grzywna wyniesie od 800 do 1100 euro, a prawo jazdy zostanie zawieszone na okres od 1 do 1,5 roku. Jeśli w tym samym czasie dojdzie do wypadku, grzywna wyniesie od 1 200 do 1 500 EUR, a prawo jazdy zostanie zawieszone na okres od 3 do 5 lat.

Łotwa

Na Łotwie maksymalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Początkujący kierowcy z doświadczeniem krótszym niż 2 lata i zawodowi kierowcy mogą mieć maksymalnie 0,2 promila. Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu są wysokie.

Jeśli poziom alkoholu zostanie zmierzony między 0,2 a 0,5 promila, możliwe są grzywny w wysokości od 210 do 430 euro. Między 0,5 a 1,0 promila możliwe są grzywny w wysokości od 430 do 640 euro, a prawo jazdy zostaje zawieszone na 1 rok.

Andora

W Andorze maksymalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Jeśli poziom alkoholu we krwi przekroczy ustawowy limit, zostanie nałożona grzywna. Między 0,5 a 0,8 promila grzywna wynosi 150 euro, między 0,81 a 1,2 promila grzywna może wynieść do 300 euro. Odczyt powyżej 1,2 promila wiąże się z grzywną w wysokości 600 euro i zawieszeniem prawa jazdy na 3 miesiące.

Uwaga, jeśli kierowca odmówi poddania się badaniu na obecność alkoholu we krwi, zostanie ukarany grzywną w wysokości 300 euro i zawieszeniem prawa jazdy na 3 miesiące.

Za jazdę pod wpływem narkotyków grozi grzywna w wysokości 600 euro i odebranie prawa jazdy na 3 miesiące.

Mołdawia

W Mołdawii maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,3 promila.

Jeśli poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,3 do 0,5 promila, podlega to karze grzywny w wysokości od 17 500 do 25 000 MDL, w tym odebraniu prawa jazdy na okres od 2 do 3 lat.

Jeśli poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, podlega karze grzywny w wysokości od 37 500 do 42 500 MDL lub ryzyku prac społecznych w wymiarze od 200 do 240 godzin, a także odebraniu prawa jazdy na okres od 3 do 5 lat.

Odmowa, opór lub uchylanie się od testu na obecność alkoholu podlega karze grzywny w wysokości od 45 000 do 50 000 MDL oraz karze prac społecznych w wymiarze od 200 do 240 godzin i odebrania prawa jazdy na okres od 3 do 5 lat.

Turcja

W Turcji maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. W przypadku kierowców pojazdów z przyczepą maksymalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.

Jeśli poziom alkoholu we krwi przekroczy ustawowy limit, grzywna wyniesie 4 064 TRY w przypadku pierwszego zatrzymania. W przypadku drugiego zatrzymania grzywna wzrośnie do 5 096 TRY. W przypadku kolejnych zatrzymań grzywna wyniesie 8 190 TRY.

Grzywna za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków jest bardzo wysoka i wynosi 20 977 TRY. W przypadku odmowy poddania się testowi na nietrzeźwość – grzywna w wysokości 8 551 TRY.

Jeśli poziom alkoholu we krwi przekroczy 1,0 promila, sprawa trafi do sądu, gdzie grozi wysoka grzywna, a także cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów i możliwość pójścia do więzienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj